Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Zvládnete 10 vědeckých otázek na úrovni základní školy ?


OK406

Recommended Posts

Hmmm , tak atomový fyzik ze mne asi nebude , ale šířit světlo a chlapečky umím :

 

4. Jsou protony těžší než neutrony?
ano
ne
 
 
Upraveno uživatelem Klemoň
Jo váhal jsem u Velkého třesku - už mi to příjde jako pohádka . . .
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím neplést antibiotika a anivirotika. Antibiotika skutečně viry neničí.

To že zvuk je tvořen vlnami neznamená, že  světlo, které je též tvořeno vlnami neznamená, že ty vlny jsou stejné. Příklad světlo se ve vzduchoprázdnu šíří, zvuk nikoliv.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@MotoMoto

asi si to ještě pamatuju celkem přesně, co je zvuk a co svetlo. A jak říkám, jde o slovíčka, ty otazky jsou obcas blbě položené.

No a protože obcas čtu osla, nemohl mi utéct tento článek a ten fakt mi uviznul v paměti. Jenže autor testu tento článek nezaznamenal.

http://www.osel.cz/10063-antibiotikem-se-virove-onemocneni-lecit-neda-a-nebo-da.html

Upraveno uživatelem David 106s16
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, David 106s16 napsal:

@MotoMoto

asi si to ještě pamatuju celkem přesně, co je zvuk a co svetlo. A jak říkám, jde o slovíčka, ty otazky jsou obcas blbě položené.

No a protože obcas čtu osla, nemohl mi utéct tento článek a ten fakt mi uviznul v paměti. Jenže autor testu tento článek nezaznamenal.

http://www.osel.cz/10063-antibiotikem-se-virove-onemocneni-lecit-neda-a-nebo-da.html

Nevím, nevím zda jsi ten článek četl pozorně, ale cituji jeho závěr:

Závěr

I když většina pokusů zatím probíhala jen na hlodavcích, měla by antibiotika stejný ochranný efekt zajišťovat i nám, lidem. Takovému optimismu jdou na ruku výsledky pokusů prováděné s lidskými buňkami na Petriho miskách pěstovaných v kultuře. Nicméně vyžadovat na návštěvě u obvodního lékaře, aby nám předepsal neomycin, streptomycin,... kdykoliv nás při chřipkové epidemii začne pálit v krku, nebo z nachlazení začneme kašlat, by byla hloupost. V pokusech na myších totiž většinou šlo o aplikaci antibiotik ještě před tím, než byla zvířata chřipkové virové infekci vystavena.

 

A nevím co si pamatuješ z fyziky, ale tady rozhodně nejde o slovíčka, protože světlo rozhodně není zvuk.  Znovu odkazuji na šíření světla ve vákuu a nešíření zvuku tamtéž a to jasně vyvrací tvoje tvrzení.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@MotoMoto  nedělal jsem ten test, jak jsem napsal, je to většinou špatně napsané a je možná dvojí odpověď, byť v testu je uznána jen jedna a proto se toho neúčastním. A taky je to pak slovíčkaření a do toho se teď pouštíme i my dva.

Zde z diskuze jsem pochopil otázku na antibiotika a prostě mi v hlavě uvízlo, že některá antibiotika likvidují některé viry.

 Takže na jasně položenou otázku bez možností doplnění je možno odpovědět ANO ( a doplnění by muselo být "byť ve velmi omezené míře"). Test však nejspíše tuto možnost neuzná. Btw. a abych se přiznal, já ten článek na oslu určitě nečetl celý, přečetl jsem tenkrát asi jen nadpis a kousek, až tak moc mě tento obor nezajímá

Ad světlo a zvuk: najdeš spoustu naprosto odlišných věcí (např tebou zmíněné vakuum), ale také dost společných věcí. Je to vlnění, má to frekvenci, vytváří tlak, asi by se toho našlo víc.  V této otázce by asi málokdo odpověděl, že světlo je na podobné/ stejné bázi jako zvuk, či jak ta otázka stála, ale i opačnou odpověď by bylo možné pokusit se obhajovat.

A proto znovu opakuji, tyhle testy nemají žádnou výpovědní hodnotu, je to jen taková srandička a je třeba to tak brát. Úplně stejně jako testy např na IQ bůhví kde v jakém časopise atd.

EDIT:další článek antibiotika vs. vir. Doslova píšou, že se stará pravda mění. Nejspíše popisujou stejný objev jako na oslu, ale o cca půl roku dříve

https://cosmosmagazine.com/biology/antibiotics-do-work-on-viruses

Upraveno uživatelem David 106s16
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebudu se už dohadovat, nemá to cenu. Není to o slovíčkaření, ale jsou dva druhy lidí, co se vymlouvají a co to dokážou. Žádný test není stoprocentní a tenhle zněl jako znalosti ze základní školy. Nedělat ho a jen se vysmívat, že to je taková srandička je podle mého směšné. Toť vše. Na moje námitky stále opakuješ to samé a argumenty neuznáváš. Nemá to cenu. Omlouvám se všem za dohady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To není o uraženosti, to je zbytečnosti diskuse. Argument, že světlo není zvuk. To že je oboje vlnění neznamená že to je stejné. 

Světlo je viditelná část elektromagnetického záření.

Zvuk je mechanické vlnění v látkovém prostředí,

A proto to není to samé

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, to máš pravdu, bez pochyb. Je to prakticky to, co celou dobu říkám, když říkám, že vim co je světlo a co je zvuk. Ale bylo by možno, tak jak je ta otázka položena, se pokusit tvrdit opak.

A v pripadě virů bych já odpověděl jinak než jak chce test a byl bych si jistý, ze pravdu mám já.

Ale  to celé považuju za srandičku ve smyslu, že to nestojí ani za pořádnou hádku. Tímto ale nijak nechci znevažovat výsledky  těch, kdo to zkusili, ačkoliv to tak mohlo vyznít.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Äch ty otázky začínající na "ne ..."  Vím že rostliny mají DNA. Samozřejmě zaškrtnu ANO protože jsem debil.

Ale mohl bych se začít hádat že jsem to myslel správně protože odpověď Ano, je pravda že nemají žádné v češtině znamená Ano, mají nějaké ... protože nemít nic není totéž jako mít nic a tudíž to je mít něco .... TVL fakt jak debil :D :myslim

Jen lituju cizince co se učí česky, protože tohle pochopit .... nebo někdo znáte jazyk kde dvojí zápor je totéž co jeden?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...