Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Bimetal proudová ochrana lednice Calex


Weri 605

Recommended Posts

Zdravím všechny, co už alespoň něco pamatují... :) a i ty zvědavý, co jen koukli, páč nevědí (stejně jako já) vo co go... 😂 

nevíte, kde by se dala koupit (sehnat) "přehřejvací" pojistka do starý Calexky....? Nebo nemáte někdo náhodou doma...? 😉 

20191115_224412.jpg

20191115_223832.jpg

Upraveno uživatelem Weri 605
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Weri já teda nejsem elektrikář a nejsem si jistý jestli neplácám voloviny ale co si matně pamatuju z let učiliště kde jsme díky mistru odborného výcviku čuchli k ledasčemu. Tak tenhle způsob ochrany se používal protože byl v té době v podstatě bezporuchovej a nejspolehlivější pokud nedošlo k mechanickému porušení toho bimetalového pásku tak se tam nemělo co rozbít. A fungovalo to na principu tepelné roztažnosti kovu takže když se to zahřálo tak ten pásek povolil a rozepnul kontakt a tím přerušil obvod když po nějaké době došlo ke schladnutí tak se pásek vrátil do své původní polohy a sepnul kontakt a spojil obvod. Takže pokud tenhle vehement je mechanicky v pořádku a lednice přesto nenaskočí tak je problém spíš u kompresoru nebo dál v nějakém rozběhovém relátku nebo tak . Zkrátka ten motor kompresoru by se chtěl rozeběhnout ale z nějakého důvodu se neroztočí tím se zahřívá přívod proudu do toho motoru a tahle ochrana to shodí protože se to hřeje. Jako je možné že ten pásek časem ztratil vlastnosti ono asi nikdo nepředpokládal že by lednice mohla fungovat třeba dvě generace. To je možné ale pak  obávám se  že nebude k sehnání.

Nevím jestli jsem to dokázal vysvětlit správně nějaký elektrotechnik by to možná vysvětlil lépe ale myslím si že principiálně je to správně otázka je spíš jestli je špatná ta ochrana nebo jestli je chyba někde dál v zapojení a tahle ochrana to shazuje. Tohle by chtělo nějakého staršího chlaďaře. Páč ty uměli různý triky jak v zapojení těch lednic improvizovat aby to fungovalo když nebyli ND. 

Upraveno uživatelem Vena garážmistr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám ty ledničky dvě... :) a přehodilo se to z tý druhý a funguje.... takže fakt problém v tutom bazmeku... asi už jak si psal, to ztratilo po těch asi 30ti letech vlastnosti... nevim...

Nerada bych kupovala novou lednici, nejde o finance, ale o praktičnost... Do těch novejch už nedávají tolik možností nastavení polic, jsou úzký a nevejdou se tam pak klasický pečící plechy... :( ani basa piva... :( nebo karton plechovek... a do mrazáčku litrovky... jako ani místnost ve který jsou není zrovna super a je tam trochu vlhko... to prostě nová lednice nevydrží..., tyhle už tam šlapou víc jak 10 let... :)

 

a odkaz mi taky nejde... :(

Upraveno uživatelem Weri 605
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tepelných vratných pojistek je spousta, jen zjistit na jakou je to teplotu a muže se tam dát cokoliv, hledej "Tepelná pojistka vratná". Je tam dost pojistek i pro že´hličky a trouby, ale ty jsou na vyšší teploty, netušim kolik ten kompresor ma ochranu, ale tipuju tak 85°C. Jediný co musi splňovat je proud v A a teplotu, potom aby šla připevnit tak aby přebirala teplo z kompresoru

Nebo jak pišou kluci vrakáč, spiše teda sběrné suroviny, sběrné dvory, tam je lednic spousta.

 

Třeba tahle co je do Rychlovarné konvice, či do bojlerů - https://www.elektro-ivicic.cz/tepelna-pojistka-vratna-115-c-10a-250v-p194473/

 

Upraveno uživatelem Radek Hurvajz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Radek Hurvajz changed the title to Bimetal proudová ochrana lednice Calex

Tak Obr Kamenice nic, Bartůňkova nic, a na Sporáku ve sběrnejch jí aktuálně taky mít nebudou... včera jsem tam 2 vymontovala... 😂 tady vidíte jak je člověk blbej a nenapadne ho tak jednoduchá věc jako "vrakáč" na lednice... 🤦‍♀️

Díky všem za myšlenky a já zas přijdu s ňákým jiným debilním dotazem... 😂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Weri 605Dej typ té lednice.

K čemu to vlastně je? Je to ochrana proti přehřátí, anebo je to pro start pomocné fáze - bývalo u starých lednic - zpoždění asi 1 sekunda pro start.

Pokud je to jenom ochrana, tak by lednice fungovala i bez, případně by pomohla ochrana jiného provedení se stejnou funkcí.

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...