Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Zavlažovanie travnika


mmartinkovic

Recommended Posts

Ahojte,
nemôžeme stále investovať do aut, tak sme sa s manželkou rozhodli trošku skultúrniť našu záhradku (500m2) a urobiť zavlažovanie travnika, ktorý sme v horúčavach museli viac polievať ako je bežné.
Niečo som si preštudoval, niečo sa pritrafilo samo, napr trysky z aliexpresu, odkaz tu https://www.aliexpress.com/item/32824857250.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.e8c34c4dZNQc8p
Tak som objednal, doma sa vyskúšalo, a išlo sa nato.

Kedže to išlo všetko svojpomocne, a všetko som robil takmer sám, kopanie bola fuška, ale šnúrka pomohla držať rovinu a označená motyka hlbku zvladli sme to.
Prezeral som youtube, stránky o závlahach a príslušenstvo, niektoré diely som nakupoval z eshopu istej stranky, ak by akdo chcel dam odkaz, aby to nebola reklama,
a vodovodne potrubia som nakupoval v miestnom obchode s inštalačnymi potrebami na dodák, ked niečo chýbalo, len som to dopisal, a vyplatil naraz.
Najprv som to nakreslil ako vzor, potom podla toho vyberal veci ake treba, rozdelil som to na 3 časti, podla rady z predajne, pri kazdych 10 m potrubia klesa tlak o 0,5 -1 bar, a na 1 vetvu je idealne cca 6 trysiek,
kedže na zahrade nemame elektriku ovladacie ventily su mechanicke a musím ich pustiť ručne. k tomu filter a vypušťací ventil.
Odvodnenie na zimu robim prefukom kompresorom, takže spád som až tak neriešil.
Manželka síce nebola nadšená, že som ako krtko rozkrtkoval celu záhradu, ale účel svätí prostriedky, na videu je to len skušobne pustené bez usadenia trysiek v zemi tak ako majú byť,
ale funkčné bez vačších problémov, hlavne rýchlo poliaty travnik bez naťahovania hadíc a posúvania postrekovača.

Rozvod vody je 1" LDPE hadicou, skoro 90m toho bolo.
Ostatne diely ako kolena, T kusy, koncovky, redukcie podla potreby. Od potrubia k tryske hadica SPXflex 1/2" cca po 20 cm.
Rozdelovac, krabica, filter, srobenia atd sa nazbieralo dost toho,
Trysky z ali a 7 ks 360´, 6 ks 180´, 1 ks 90´, výsuv 5cm, podľa činanov dostrek od 6 do 9m, realne podla zapojenia tých 6m je. 360 fakt pekne striekajú, pekný vejár 🙂🙂🙂
Trysky RainBird, co je asi naj výrobca trysiek tak od 7€ ks, aj to len zakladny model + spodok atd.

Náklady celkovo so všetkým boli asi do 300€.

Nakres.jpg

IMG_20190812_194913.jpg

IMG_20190812_194917.jpg

IMG_20190815_112420.jpg

IMG_20190815_112844.jpg

IMG_20190815_123457_1.jpg

IMG_20190820_174441.jpg

IMG_20190820_174449.jpg

IMG_20190820_174503.jpg

Upraveno uživatelem mmartinkovic
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vdaka, máme to v zahradkarskej oblasti, kde je rozvod vody centralny, bud komunistom zem lahka, a pri kazdom pozemku je ventil. Potok z ktoreho to ide je skoro vzdy plny, a cerpadlo ma dostatocny vykon na vytlak, 200 zahrad je dost.
Gardena ma dobre veci, ale toto je o funkčnosti bez extra drahych dielov.
Doma som to chcel riešiť čerpadlom a občasne polievanie z 1000 L nadrže, ale otec nechcel dovoliť rozkopať dvor, mame dlhy uzky,

Upraveno uživatelem mmartinkovic
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 rok později...

Ahoj máš to hezky udělaný, příští rok uvazuji že se do toho taky pustím, můžeš mi říct co ti celý systém tlaku je, jaké máš čerpadlo? Kde si zjistil jaké máš kde dát postřikovace a taky druh apod. To ti dělala nějaká firma návrh? Diky

Upraveno uživatelem Charlie 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Roztřikovače .. mrknul bych na TORRO trochu levnější než gardena a zdají se mně trochu lepší . mají zastoupení v Brně a když pošleš plánek zahrady navrhnou závlahu pokud odebereš od nich materiál návrh je zadax ..nebo tomu tak aspon bylo. Trubka by stačila 3/4" je malinko levnější ,ale hlavně se s ní líp dělá. Ztráta tlaku u vodorovného potrubí se počítá co 10 metru to jeden metr výškový teda 0,1 bar pro představu ve vodovodním řadu doma bývá tak kolem 3.--3,5 bar takže čerpadlo určitě tlakové ..vodárnu ..nejtrvanlivější je klasická nautila od sigmy běžně vydrží ve studni 25 let bez oprav .Vyrábí se do ted bez zmen na konstrukci ..obdoba je Noira okopírovaná konstrukce vyráběná z nerezu ne z litiny. tyto čerpadla umí tlak kolem 8 bar ale ano je to raketa na pořízení obdoba by mohl být DAB Divertron jde o automat bez nutnosti tlakové nádoby a spínače  životnost..?? zatím vím co jede 5 let

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Charlie 1 Trysky som kupoval na Aliexprese, ostatne je kupovane vo vodo - kurenarskom obchode, hadica pr 32, spojky a T, kolena k tomu.
trysky som pozeral podla rozstreku tie moje pisane od 6 do 9m, ale relativne polovicka hodnoty je do 5m priemer to strieka, velmi to zalezi od tlaku vody, na 1 tryske by malo byt okolo 1,5 bar, mam to na 3 vetvy, po 6 az 7 trysiek na 1 vetvu, ale cim menej tym lepsie,
cerpadlo mame spolocne pre celu zahradkarsku oblast, takze priamy tlak ti neviem povedat.
mam tam vlastny diskovy filter.
Uz sa chysta upgrade na jesen, presun 3 ks trysiek na ine miesto, lebo mame asi 2 miesta kde to nestrieka, a inde to len posunut aby sa lepsie prekrylo.
Co sa tyka spotreby, urcite je to menej ako len tak liat vodu kde clovek stoji s hadicou, a posuva sa ako mu pride, za 1/2 h mam popolievanu celu zahradu.
Moja rada do buducnosti, kto si to bude robit, aspon na clenitom pozemku dat viac vetiev, a tak 3 max 5 trysiek, aby bol dostatocny tlak.
Dostat kupit kadejake riadiace bloky, elektroventily, atd, kto chce investovat, tak moze, ja na zahrade nemam elektriku, takze nejake elektro riadenie neprichadza do uvahy, a nejake baterkove ci solarne panely nemienim riesit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...