Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

šumění a hučení při zmáčknutí spojky


peuegeot_king

Recommended Posts

Dobrý den, Partner 1,9D 2001

Při nastartování vše v pořádku, při sešlápnutí spojky začne hučet a šumět něco z motoru. Při rozjezdu už je vše ok.

Dělá to navíc jen na volnoběh, tzn. že když sešlápnu spojku začeně to dělat ale stačí přidal plyn a je ticho, jakmile spadnou otáčky začne to zase takhle šumět a hušet. Myslíte že je to spojka nebo nějaké ložistko? Díky za pomoc.

PS: nedávno jsem měnil pružinu na předním kole a vyteklo mi z převodovky okoolo poloosy trochu oleje, nevím jestli to muže mít souvislost. Nedoléval jsem tam nic, byla to popravdu jen troška. Co myslíte? Díky

Upraveno uživatelem peuegeot_king
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ozzy56 - díky za odpověď, měl jsem trochu podezření práve na toto ložisko. Trochu mi vadí ale to že auto mám už cca 3 roky a do teď kdy bylo vše naprosto potichu. Poslední měsíc se to právě že celkove stupňuje tak nevím kam až to může zajít. Je možné vyměnit toto ložisko v domácích podmínkách na haveru nebo rampách? Díky 

Jinak Partner má najeto celkove dle tachometru 278xxx. Olej který vytekl z převodovky byl čistý a pekně průhledný zbarnevý do tmavěžluta takže bych řekl že bude stále v dobré kondici.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ložisko vyměníš i doma v garáži (i na placu), musíš napřed sundat (odsunout) převodovku...,když bude ložisko dělat čím dál větší hluk, je to na jeho výměnu,  pokud má spojka najeto přes 100 tisíc, dal bych celou sadu spojky

olej v převodovce by se měl měnit po max. 100 tisících KM, i když výrobce píše, že olej je celoživotní

dej jen převodový olej Total , co tam má být--2 litry--  https://www.oleje-pema.cz/prevodovy-olej-total-transmission-gear-8-75w-80-1l_33648.html

Upraveno uživatelem ozzy56
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vidím to tedy tak že nejprve vyměním olej a dám ho tam přesné množství. Pokud problém bude i dál objevil jsem na spojce takové otvory kterými bych chtěl zkusit ložisko namazat nějakým vzlínacím mazivem. Pokud ani to nepomůže tak pak jedině asi výměna ložisek ale popravdě se mi do toho nechce protože nevím jestli tam na to je prostor aniž bych musel vyndat motor. 

Hledal jsem šroub kterým by se olej měl nalévat je na něm taková modrá plastová čepička? Měl by to být on. Ale někde jsem se dočetl že se to dá nalít i přes kontrolní šroub z boku za kolem. Ale raději bych to lil vrchem ať tam toho oleje je klidně více. Co myslíte? Ty dva litry bych tam nalil rovnou vrchem.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@peuegeot_king to co jsi popsal, že uděláš, je naprosto zbytečná práce a škoda peněz za olej. Naopak stříkáním oleje/maziva na spojku to celé jenom pokazíš ještě více. Ložisko, když šumí, tak mu žáden olejíček nepomůže.

Prostoru je tam více než dost na to, aby nebylo třeba vytahovat motor a jde to většinou celkem dobře, za šichtu je hotovo.

Upraveno uživatelem David 106s16
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobře takže myslíte že jediné řešení je teda opravdu vyměna ložiska? Dnes už to šumění dělalo jak při sešlápnuté tak i puštěné spojce prostě stále. Ale pouze na volnoběh. Ale jak říkám, nevím které ložisko by to mohlo být a které vyměnit. Než polezu do spojky a převodovky. Mohlo by to teda být tím že je v převodovce málo oleje a nějaké ložisko se tam přidřelo?

Zkusil bych pro začátek aspoň dolít olej na hladinu kontrolního šroubu a uvidíme jestli to pomůže?

 

David: jedná se o Partnera 1.9D 2001 motor na šířku.

Upraveno uživatelem peuegeot_king
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ok, asi na tom něco bude. Jen mě ještě napadlo. Nemohlo by to být například nějaé ložisko v převodovce? Jak by se to projevovalo?

Spojková sada se dá sehnat do 2000,- což není tak hrozné, horší to bude se samnotnou výměnou té sady, nemám totiž zvedák, nevím jestli se to dá uděla doma a co vše je potřeba odmontovat abych se na na to dostal.

 @Ozzy56 píšeš odsunout převodovku, určitě by to mělo jit na tom partneru udělat na autě? motor je tam na šířku a když jsem tam koukal tak moc místa tam teda není. Musím ho nějak vytahovat nebo tak něco ? Mám kočku takže by se dal případně nadzvednout.

Upraveno uživatelem peuegeot_king
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak mi to nedá a stejne dneska ještě pro jistotu zkontroluju olej v převodovce, protže jsem měnil zlumič a trochu mi ho vyteklo. Takže doliju olej. A to hučení zatím nebudu řešit, uvidím jestli se to bude zhoršovat. Začalo to dělat v pondělí (dne je středa) tak snad ještě nějaký kilometr najezdím než to bude na výměnu celé spojkové sady.

Jediné co mi nejde do hlavy je proč tu šumí když sešlápnu spojku a taky když ji pustím, to vše na neutrál když auto stojí na místě. To ložisko spojkové se točí v obou případech? Nemůže být ještě někde nějaký jiný problém?

Upraveno uživatelem peuegeot_king
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ok, to jsem potřeboval vědět.. takže pokud je to tak. nechám to být a budu jezdit dokud nebude akutní potřeba výměny celé sady, což předpokládám že bude ve chvíli kdy bude dělat extémní kravál. Nájezd 280xxxkm je možné že je spojka ještě původní, je znát že už to není ono ale stále funguje. Ložisko bohužel už má asi to nejlepší za sebou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Až to začne občas pískat, tak už bych na nic nečekal a vyměnil to. Ono se to ložisko přidře, zadře, pak se to protaví přítlačákem a nespojkuje to. Ale i bez spojky se dá dojet, já takhle musel jet cca 2000km, vč. nějakých celníků a nalodění-vylodění. Ale je lepší se tomu vyhnout a udělat to včas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jo púískání jsem už parkrat zaslechl. Zkoušel jsem taky kontrolovat vůli na lanku od spojky a připadá mi to že tam žádná není. Když jsem v motorovém prostoru zabral za spojkovou páku a odlehčil ji tak bylo slyšet že to utichlo ale po povolení to zase začně dělat. Vypadá to jakoby byla spojka nějaká napružená zbytečně. Přitom ale je to starý auto a spíš by se mělo lanko časem vytahat a nezkracovat ne? Je tam takovej kovovej váleček kterej ovládá páku přes nějakou gumovou podložku asi kvuli odpružení. Jinak když jsem šahal na tu páku tak ve chváli kdy to rachotilo tak se to celý chvělo a když ztichlo tak chvění přestalo. Takže opravu asi bude problém v tom ložsku spojky. Takže závada nalezena. Teď ale to nejhorším výměna.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jo vím ale nebyl jsem si jistý jestli je to oprvadu tím. nerad bych vyměnil spojku a zjistil že to bylo ložisko někde v převdovce. No do servisu jsem si to dal jen zezačátku na výměnu rozvoďáku na to si netroufám. Ale spojku bych snad mohl zvládnout. Jo jo ze žamberka, měl jsem to v Lukavici v servisu Bosch Tak nevím kolik by mohla stát práce . Sady se pohybují do 2000kč.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak nakonec stačilo jen namazat ložisko spojky. Všechno stichlo a pazvuky jsou uplně pryč, uvidíme jak dlouho to vydrží. Myslím že ložisko šlo už na sucho ale jak jsem psal, najel jsem na něj maximálně 20km takže bych neřekl že se nějak stihlo vydřít. Každopádně uvidímě kdy se ozve znovu. Oleje na mazání mám dost a práce je to max. na 10min. Odstranil jsem i vrzání při mačkání pedálu (to dělalo us sakra dlouho) a to tak, že jsem namazal taky tu hřídel po které to ložisko jezdí, uložení hřídelky s vidličkou která ovládá ložisko je uloženy v takových bílých plastových futrech, to jsem taký máznul. Vyměnil jsem olej v motoru, filtr a dolil i do převodovky lehce nad horní požadovanou hranici, ať se  to pěkně maže. Auto má zvuk jak kdyby vyjelo z fabriky. :)  Jediné co mě štve, že jsem to neudělal dřív.

Upraveno uživatelem peuegeot_king
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

uvidím, každopádně to ustalo, taky se trochu bojím toho na jak dlouho ale to už ukáže čas. Samotná výměna bude případě až další krok. Dokzal jsem to slabé hadičky, injekční stříkačky a svítilně a velké trpělivosti a zjišťvání kam přesně mazivo aplikovat. Ale dá se to udělat. Samotné ložisko sice zapouzdřené asi je ale pravděpodobně se do něj olej dostal. Rád bych to ložisko někdy viděl vymontované. asi nebude dokonale zastěsné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...