Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Recommended Posts

To se možná někde mineme, vyjíždím 8.6. a na Nordkappu bych měl být 14.6., zpátky doma 23.6.. Moc času se někde déle zastavit tam nevychází 😞 . Za prohlídku určitě stojí Tallinn, i když to není nic, o čem se v průvodcích nepíše. Pokud zaparkuješ na okraji centra, dá se centrum v klidu stihnout za  dvě hodiny.  Jinak v Estonsku budeme mít jednu zastávku v Pärnu u moře - je tam hodně mělké a rychle se prohřívá, už jsme se tam v červnu i koupali. Mají tam pláže rozdělené na mužské, ženské a společné.  Cestou z Lotyšska do Estonska vede E67 blízko moře, kolikrát je pěkná prázdná písečná pláž jen pár metrů od silnice ukrytá za úzkým pásem lesíka.  Pak Finsko - země tisíců jezer a lesů, ale taky mám v plánu jen Rovaniemi se Santa Clausem a polárním kruhem, a to je taky v každém průvodci. Pokud bys jel po E8 podél  Botnického záliivu, tak kousek za Kokkolou je Toivosen Eläinpuisto - je to taková farmářská zoologická a muzeum snad úplně všeho, je tam sbírka motorových pil, traktorů,, pár osobních aut (je tam třeba Trabant),  rádií  - prostě si tam něco zajímavého najde snad každý chlap a každá ženská (elainpuisto.fi) Jestli jsi ještě nebyl v severním Norsku, tak ten kraj fjordů a vodopádů Tě uchvátí.  Proto tam jedu už podruhé. V Altě  je muzeum se zpřístupněnými skalními malbami, starými 5  - 7 tisíc  let a také je tam muzeum německé bitevní lodi Tirpitz z druhé světové války. Mají tam artefakty vylovené z vraku, je to docela zajímavé. Kousek dál na hřbitově jsou hroby anglických námořníků, kteří  padli na palubách miniponorek při útoku na Tirpitz ve zdejším fjordu. 

Já jsem docela dost úsilí věnoval zpáteční cestě - vezmu to přes Rusko a Bělorusko. Jedna noc v Murmansku, dvě v Kemu u Bílého moře - s plavbou na Solovecké ostrovy, dvě noci v Petrohradě. Až do Petrohradu je to oblast, kde zahraničního turistu potkáš jen vzácně a na silnici kolikrát desítky kilometrů nepotkáš ani auto. 

Upraveno uživatelem petrinza
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kunda je kousek od E20, za Tallinnem, směrem na Rusko. Zajížďka cca 10 km od té hlavní, ale z Tallinnu daleko, něco přes 100 km.. Ta cesta do Kundy je strašně dlouho rovná, bez zatáčky. Od doby, kdy jsem tam byl, říkám dlouhým rovným cestám, že cesta byla rovná, jako do Kundy. Riga stojí taky za prohlídku, centrum je zase tak na dvě hodiny, ale s obytkou bude problém se k centru dostat. My jedeme 307 cc. V Norsku zkus třeba Silfar Canyon, je to největší norský kaňon, kousek od Lakselvu. Jak se tu tak o tom bavíme, tak se těším čím dál tím víc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím jak kolega Barenst, ale my už odpočítáváme hodiny a pereme se s drobnými překážkami před startem. Zatím nejvíce na nervy byla ta ze včerejšího večera - při zavírání střechy našeho cécéčka odešla spouštěčka okna u spolujezdce a okno zůstalo otevřené. Naštěstí náš oblíbený mechanik pochopil naléhavost situace (vyplatilo se, že jsem mu věnoval naši knihu o minulých cestách) a odpoledne bude opravené auto k vyzvednutí. Výpadek auta by byl pro celou cestu fatální. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...

Zdravím kolegu Barensta. Jak dopadla cesta ? My jsme se vrátili včera večer, poslední etapa z běloruského Brestu měřila 907 km. Celkem jsme ujeli 8156 km, z toho asi 150 po šotolině. Jedinou komplikací bylo, že z Ruska jako cizinec do Běloruska skutečně neprojedu, přes Lotyšsko to bylo hned nějakých neplánovaných 400 km navíc. Jak cestu charakterizovat? Asi nejlíp to trefila moje žena : "Dva blázni, sedící v kabrioletu, napatlaní opalovacím krémem a nasmrdění silným repelentem, se v oblacích prachu prohnali krajinou".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

my meli sotolinovou erzetu jen ve svedsku   cca 80 km   po opravovanych cestach   a s obytkou  neco jako kdyz  poustite  bednu naradi ze schodu  :D

Jinak super  zazitek, sic trochu  honicka  kilometru , ale  odpocinek u  Jurmaly   , po nekolika dnech  si clovek hned vazi zapadu slunce a nocni tmy :D 

a jen 7050 km 

 

Upraveno uživatelem barenst
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A jak vám vyšlo počasí na Nordkappu ? My tam byli v pátek 14.6. Asi 25 km před Nordkappem jsme museli zavřít střechu, pršelo. Na samotném Nordkappu byla mlha, mžilo a teplota + 3st. Paní na informacích říkala, že to tak má vydržet celý den. Milé bylo, že v bufetu prodával bagety kluk z Bohumína a jeho přítelkyně seděla za pokladnou na shopu se suvenýry, takže v shopu a v bufetu stačila k domluvě čeština. Na cestě zpět mlha zmizela jako mávnutím proutku asi po 15 kilometrech a střecha šla zase dolů. A s tou tmou a západem slunce je to přesně jak píšeš. Koukat o půlnoci na sluníčko je zvláštní zážitek, ale blbě se u toho spí 🙂

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  na nordkappu jsme byli  od 16 hodin 13.6 do 16 hodin 14.6  podle predpovedi  melo byt jeste 13 hezky tak jsme vynechali jednu zastavku a jeli tam a opravdu 14 se zkazilo pocasi a  presne jak pises  mlha ,a vyjasnit se melo az  dalsi den  ,v patek  prisla nova smena a v shopu na pokladne  ceska a v  dve slovenky   tak pohoda.

13 jsme tam potkali i keskaře z brna , ale kabria jsem si nevsim , my stali s obytkou smerem k vode  v druhe rade  a strasne foukalo a bylo 2 stupne  pak se otepllilo na 3 :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fakt jsme se tam minuli, my tam byli mezi 12:30 - 14:30, stáli jsme v první řadě u chodníku do visitor centra. Ale v té mlze tejně nebylo nic vidět. Pro ilustraci přikládám alespoň dva obrázky - můj mobil sloužil hlavně jako navigace.20190614_124913.jpg.4d1dd089ca3cee09ed2d5a540e47c19f.jpg 20190614_130838.jpg.cdd6753d9afc6f6c13670159cba1dafb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...