Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Extérní otáčkoměr na 106 1.0 facelift r.v.1999


Onyxacek

Recommended Posts

nie neovplivni mas to to same akoby tam prilozis skusacku a motor funguje normalne ,  ked merias 

aj cez tu skusacku ti tam lezie 12volt v momente ked neni pripnuta kostra 

ak kostru pripne tak sa tych 12 volt strati a bude tam kostra a skusacka zasvieti  ,respektive odpor a dioda  v tomto pripade  sa budu  chovat ako ta skusacka cize ako spotrebic  ,mozno sa to bude trochu hriat 

 

cez tu skusacku  alebo  odpor-dioda prejde 0,00nic amper takze nic sa nedeje

vlastne si pripojeny paralelne ku obom cievkam na primare a jedine co sa stane je ze napajanim cievky potecie 0,00 nic amper naviac do spinanej kostry v rj motora

len je otazne  ci bude novovzniknuty signal korektny a otackomer to poberie

Upraveno uživatelem krtek 2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Péťa Nemělo by to ovlivňovat nic, odpor rezistoru (1000 ohm) je vůdči odporu cívky (nevim, do 10 ohm) zanedbatelný. Bál bych se toho u novějších jednotek, které sledují i průběh signálu při rozpojení atd. tam by nějak možná tohle zapojení ovlivňovat mohlo- spíš ale ne. Pokud pustím přes 1000 ohm odpor 14V natvrdo, teče přes něj 0,014A (14mA), to je cca odběr jedné LED diody.

Otázka je, jestli to pobere otáčkoměr, jak píše @krtek 2

Jestli ti to bude fungovat, dal bych ještě před diody (mezi vodiče k cívkám a diody)  pojistky (0,5A nebo podobně malý), kdyby náhodou se někdy prošlehla dioda, tak ať to neodpálí koncák v jednotce. U napájení 12V k cívkám je jištěné z výroby přes pojistkový box, tam se není čeho bát.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, krtek 2 napsal:

to prve zapojenie co mas na tvojej fotke uz mas spravene takze to tam len prilozis a hotovo

Popravdě, už nemám, protože jsem to rozštípl  kvůli předchozím návrhům na zapojení. Ale klidně to tak znovu zapojím, to není problém. Akorát nerozumím jak je to teda nakonec myšleno co mám dělat s tou zkoušečkou. A 0.5A pojistku doma nemám, tak nevím jestli se do toho pouštět teď, nebo jak.

 

před 8 hodinami, krtek 2 napsal:

sa dotknes zeleneho dratu

Bavíme se tady o zelené jako o té zelené do otáčkoměru? (přechází totiž přes žlutou)
a nebo o zelené, který je na modrý drát ?
Mám v tom trošku barevný chaos.. protože jak jsem psal, tak jiné barvy už nebyly.

 

před 5 hodinami, inoxing napsal:

Jestli ti to bude fungovat

Mám to teda normálně připojit, podle schématu i s odporem a nastartovat a zjistit, co a jak?
Mám v tom teď trošku chaos (i když je mi slovenština sympatická, občas se v ní ztrácím)

 

@krtek 2 @inoxing

Upraveno uživatelem Onyxacek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Onyxacek Vyzkoušej, co dělá ten otáčkoměr, pojistky teď neřeš. Když to bude fungovat, tak je vyhráno.

Když to bude funkční, podle toho schema, tak už není pak co řešit, během týdne si pak koupíš pojistky a krabičku a diody s odporem zajliješ do silikonu atd. Pojistky bych tam pak dal pro jistotu, že když náhodou se cokoliv stane, tak to vypálí maximálně pojistku a nebude problém. Teď bych to zapojil podle toho schema, co jsem tady naposled upnul a vyzkoušej, co otáčkoměr dělá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MIMO TÉMA: Přišel jsem z Ostravy z Librosu kde byla parádní akce s auty a když jsem viděl ty spousty upravených aut, tak mě to motivovalo ten otáčkoměr nějak dotáhnout do konce.
Jelikož jsem před chvílí přijel, tak se na to vrhnu tak za hodinku, ale už jsem zvědavý, jestli to bude fungovat nebo ne, tak pak dám zase vědět co nového.
Zatím díky ✌️

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zjistil jsem, že v mojí sbírce odporu nemám 1000 ohmový, ale mám deset 150ohmových

Když jich zapojím 7 za sebou sériově, bude to ok? (1050 ohm) Podle toho co vím tak by mělo, ale radši se ptám, protože nebudu mít přesně 1000. 

 

A nebo jsem našel ještě pár menších a větších, tak jestli je moje logika správná, tak se v sérii sčítají, ne? Takže kdybych to nakombinoval správně, tak můžu těch 1000 rovných vyrobit sérií? 

@inoxing @krtek 2

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omlouvám se, odpory jsem hledal podle stránky na netu a podle proužků. Ale přestalo mě to bavit u 4. odporu co jsem vyzkoušel, tak jsem je vzal všechny ještě jednou multimetrem a tadá, mám 1000 ohm. (Ten multimetr mám půjčený, není můj, tak jsem si nebyl jistý, jestli část s odporem funguje, majitel mě totiž varoval, že některá část multimetru nefunguje)
Jdu to dát do kupy a zapojit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jo.. chvíli mi to trvalo, ale nebudu to okecávat a rovnou tady prsknu video.
Díky moc, opravdu jste mi pomohli. Docela dost jsem se toho bokem o autě dozvěděl, což je fajn a určitě se mi to bude v budoucnu hodit.
 

Upraveno uživatelem Onyxacek
Díky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď je to potřeba dotáhnout do konce s ohledem na trvanlivost a ochranu proti zkratu. V GME můžeš koupit vhodnou krabici a součástky pak do ní zaliješ silikonem (třeba transparentním silikonem stačí). V krabici vyvrtáš 3 díry na jedné straně, 1 díru na druhé- tudy pak protáhneš dráty ven. Napájíš na ně součástky a zaliješ silikonem. Mezi krabičkou a vodičema k ovládání cívek budou dvě pojistky. Vodič k odporu zapoj na napájení cívek (po zapnutí klíčku do kontrolek je tady 12V). Všechny 3 vodiče budeš tedy připojovat k vodičům na cívkách, kromě výstupního RPM, který jde k otáčkoměru. Krabici pak vyvážeš k nějkému svazku stahovacíma páskama, aby se to neklepalo a máš hotovo.

Pojistky F1,F2 (1A, 6,3x32mm)

2x pojistkový držák: https://www.gme.cz/pojistkove-pouzdro-na-kabel-kh726

2x pojistka 1A 6,3x32mm: https://www.gme.cz/pojistka-trubickova-f-1a-6-3x32

krabice: https://www.gme.cz/krabicka-plastova-km1-abs-black-st

 

rpm.jpg

Upraveno uživatelem inoxing
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 6 měsíců později...

Otáčkoměr vydržel, těsnění pod hlavou bohužel ne. 
Díky všem kteří pomohli, cením.. Po pravdě jsem nečekal, že bych se dokázal dopracovat k zapojení otáčkoměru tak složitým způsobem..
S Peugeotkem jsem se rozloučil a přecházím do jiného clubu. Čas na trochu víc výkonu, podařilo se mi přes dovoz z Německa sehnat VW Golf s motorem 1.8T z roku 2001 v supr stavu, má dokonce vlastní otáčkoměr 😁  a tak se těším na další zážitky.
Jsem si ale jistý, že na své první auto nikdy nezapomenu a budu na něho vzpomínat v dobrém 😁
Mamčin P107 a dědův P108 však zůstávají.

20191116_220901.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...