Charlie 1 Posted March 26, 2019 Posted March 26, 2019 (edited) Ahoj potřebuju zasít trávník,ale hlína do ,které chci sít trávu je těžká jilohlinita? Špatně propouští vodu a když uschne vytvoří krustu jako na pousti Má někdo zkušenosti co s tím ,aby vyrostl pěkný trávník? Edited March 26, 2019 by Charlie 1 Quote
Pacho69 Posted March 26, 2019 Posted March 26, 2019 no jednoduše: vyhrábneš 30cm jílu, dáš štěrk s drenáží, na to 15cm ornice a zaseješ trávu Na jílu ti vyroste jen plevel, trávník ne Quote
OK406 Posted March 27, 2019 Posted March 27, 2019 Přikláním se k zavášce dobrou ornicí. Stačí 10 - 15 cm. Pro provzdušnění půdy, využít přírodní cestu a to za využití žížal. Není to prosím, vtip. Žížaly půdu ,,rozvrtají" a svým výtrusem zhodnotí (prohnojí). A to postupně i jílovitou zeminu. Co se týká osevu travinou, záleží, pro jaký účely bude trávník využit. Tipuji pro rekreační, tak podle toho vybrat směs travin. Vhodná by byla i luční travina. Charlie 1 1 Quote
Pacho69 Posted March 27, 2019 Posted March 27, 2019 No pokud je ten jíl hluboký, bude tam mít při každým dešti bahno, já bych to aspoň lehce zadrenážoval (štěrk dospod a na kraje - nebo aspoň jeden, když zajistíš spád podloží - drenážní trubku, ale tu někam vyvést. Nevím, jak to tam má s odvodněním. Tam dál je tráva, tam je jiné podloží a povrch? Quote
Charlie 1 Posted March 27, 2019 Author Posted March 27, 2019 (edited) No zas tak hrozný to není, do teď tam rostla normálně tráva,no tráva bordel,není to úplně jen jíl nějaká ornice tam je když to teď pokropim konví vsákne se to hned....nejlepší by byla půdní silná fréza a do 15cm to rozrušit a ještě vylehcit půdu pískem....a pak semeno nebo travní koberce.... tráva byla všude,kde je teď hlína, se vyrovnávala nerovnost pozemku....je tam cca 15cm chudé ornice,pod ní jíl a oblázky.. Edited March 27, 2019 by Charlie 1 Quote
Vena garážmistr Posted March 27, 2019 Posted March 27, 2019 Rozhoď potom trochu nějaký lepší hlíny a nech to zazelenat pak to stříkni nějakým totálním postřikem Rondap nebo tak něco tím zničíš všechen plevel a po tom postřiku to osej trávou jak to oseješ tak to nesmí 3-5 týdnů vyschnout. Nebo to jen pohoď lepší hlínou a osej a zase to nesmí ty 3-5 týdnů vyschnout sice to urychlíš ale bude Ti v tom růst pořád plevel který pak budeš muset likvidovat mechanicky před každým sečením jinak by s to roztahal po celém pozemku. Quote
OK406 Posted March 31, 2019 Posted March 31, 2019 Pokud tam dříve rostla tráva, ale z důvodu vyrovnání pozemku, bylo použito ,,chudčí" zemina, tak podklad nebude plně jílovitý. Pokud máš, prosím možnost, aby ti někdo s traktorem rozrušil půdní škraloup (vršek), a poté použij kvalitní zeminu. V zahradnictví koupíš zeminu v pytlích a posyp znovu narušenou = vyrovnanou plochu. Zároveň posyp plochu travní směsí a nech lehce uválcovat. Poté jemně zavlažit, aby se travní semeno nevyplavilo. V současné době je vlhké počasí, tak stačí pouze zavlažit a o zbytek se postará příroda. Nejsou sucha , tak se nemusí tolik zavlažovat. Pokud bych mohl doporučit, doporučil bych zároveň posypal plochu hnojivem NPK. Ale to by si nemohl nějaký čas na pozemek pouštět žádné živé tvory a ani děti! Do doby, než se NPK vsákne. Výsledek se dostavý. Samozřejmě, že prospěji i v tomto počasí lehké zavlažení. Záleží na druhu travní směsy. Quote
Pacho69 Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 Teda zrovna Roundup bych nedal nikam, za mne je to svinstvo svinstev, to radši budu plevel vyrývat. Ruzruš horní vrstvu, zaprav do ní kompost nebo substrát, lehce zválcuj a vysej. Když použiješ travní směs pro chudou zem, tak to vyroste. Klidně to i přihnoj, nejlépe tam nic živýho nepouštěj nejmíň do druhýho "sekání" (předpokládám, že poprvé i podruhý to buď budeš stříhat nebo sekat kosou či srpem (ostrým). Rovnoměrně "rozhodit" výsev je docela pracné, je vhodný smíchat travní semeno s kompostem nebo drobným substrátem a rozhrábnout, dá se snadněji rozprostřít výsev rovnoměrnějc. Fruktis and ozzy56 2 Quote
ozzy56 Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 Roundup na svoji zahradu fakt nee, leda byste chtěli zbohatnout https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/roundup-skodlivost-rakovina-herbicid-plevel-odskodne-soud_1903281038_ako#utm_content=freshnews&utm_term=roundup&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz Fruktis 1 Quote
Pacho69 Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 No, vzhledem k tomu, že v ČR (a nejen tam) se glyfosátem "kropí" mnoho desítek procent zemědělský půdy si to lejt ještě na zahradu Quote
Charlie 1 Posted April 1, 2019 Author Posted April 1, 2019 Tak zemní práce,šla Vari ozzy56, OK406 and radim.1008 3 Quote
RichVa Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 to není špatný nápad, pokud budeš i okopávat tak máš na podzim krásně provzdušněnou zem a trávě se tam pak bude opravdu dařit. OK406 and Péťa 2 Quote
OK406 Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 Přesně tak!!! Brambory. Ty sami ,,upraví" půdu. Dříve zemědělci (i sedláci) dělali, že po obilnině zasadili brambory, aby se půda neunavila a opět ,,zesílila. Omlouvám se, že mě to nenapadlo hned. Bude to sice vypadat divně, ale po sklizni se může použít travní směs. Quote
ozzy56 Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 tak to už je moc silná káva radim.1008 and Charlie 1 2 Quote
Charlie 1 Posted April 1, 2019 Author Posted April 1, 2019 Manzelka ,když přišla domů tak se mě taky ptala na ty brambory Zůstanu pouze u trávníku,teď trochu uhrabu drn,pak půjčit válec ale nevím ještě kde,uvalcovat,navrch vrstvičku travního substrátu a pak semeno nebo travní koberec... Quote
Péťa Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 Brambory mají být drahé. Možná by se Ti to vyplatilo Hafity 1 Quote
RichVa Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 kdybys byl blíž tak jeden ruční válec mám na chalupě kousek od Strakonic https://cz.hecht.cz/hecht-501-rucni-zahradni-valec - ale 250 km tam a 250 zpět Travní koberec není špatný nápad - výsledek je daleko rychlejší, ale je to o dost jiných penězích - např. https://www.zavlazovacisystemy.cz/travni-koberce - musíš vzít 130 m2 To už na menší plochy vyjde levněji nějaký hydrosystém - např.https://www.elcos-cz.com/hydro-mousse-jedinecny-zatravnovaci-system/ Quote
Péťa Posted April 1, 2019 Posted April 1, 2019 No nevím, na ten hydrosystém jsem nečetl zrovna kladné recenze. Máte s tím někdo osobní zkušenost? Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.