Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Olej specifikace PSA B71 2312


Vanitas

Recommended Posts

Tak jako ja jsem třeba rád že je tu někdo kdo tomu rozumí a je schopný to vysvětlit. Nechapu MJ že do něho dloube, a naopak. I když myslim že už to byla jen reakce.

No on to MJ tak nemyslel, my se tady občas tak pošťuchujem. Že :D

 

@radim.1008 Dyk to nebylo zase tak hrozný, jen že je hravej, a to je pravda :D

To Motto co je dole je pouze citát a nikoho neuráží, kdby náhodou měl někdo takový pocit

Upraveno uživatelem Radek Hurvajz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vanitas, přijeď na raz a probereme to, kdo už přesluhuje :D 

Jinak proti olejové osvětě nic nemám a proti kazatelům olejové víry taky ne, takže nechápu, proč se do mě navážíš. Jestli ti vadí, že mě pobavilo "fórum o tvrzení, který olej je lepší" tak bys měl začít pracovat na sebekontrole a míře vztahovačnosti :roll 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nahodou som sa vratil do tejto temy, tak chcem neskorsich citatelov upozornit, ze "majster tribolog" Vanitas premazal a upravil snad vsetky svoje prispevky, takze treba na to prihliadat a nedivit sa, ak nebudete rozumiet kontextu. Ale v skratke - najprv pouzil v motore olej so znizenou HTHS viskozitou lebo ved spotreba (jeho motor na to ani nebol stavany) a az ked mu to v lete vo vysokych teplotach na dialnici nejak horsie mazalo zacal riesit po internete a vypisovat vyrobcom, ze aky olej vlastne do motora patri. Potom sa tu trochu ponavazal do ostatnych diskutujucich, samozrejme s priznacnou aroganciou. Potom ma bez akychkolvek relevantnych dokazov presviedcal, ze je nevhodne pouzit mnou zvoleny ACEA C3 olej Total Ineo lebo vraj nie je low SAPS a ze mam pouzit ACEA C2 olej, ktory je low SAPS (pritom su na tom rovnako) a nakoniec odporucal pouzivat olej Mobil 1 ESP 5W - 30 (olej s neznizenou HTHS viskozitou a splnajuci normu PSA B71 2290). Takze aspon ten Mobil 1 bol rozumne odporucanie, tym urcite nic nepokazite. Zial vo svojej vztahovacnosti a pri precitlivelom egu vymazal cielene okrem niektorych  hluposti co popisal aj tie uzitocne veci, lebo vsak on nebude radit na internete druhym zadarmo, ze? Tak pridavam aspon odkaz na nemecke olejove forum, kde su  rozbory roznych olejov. Mozno sa niekomu zide:

https://oil-club.de/index.php?board/5-motoröl/

P.S. Cim menej Vanitasov bude na diskusnych forach, tym lepsie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obecně značka oleje a pouhé značení vizkozitního rozsahu (5W30) je nedostatečné. Např. u VW normy 505.00 a normy 505.01 je rozdíl neopomenutelný- pokud naliju 5W30 specifikace normy VW 505.00 a starší do motoru PD (TDI), tak ho časem odrovnám na vačkách/PD...protože tam patří minimálně 505.01 a ne 505.00 (pokud neberu long life, tam je jiná norma- 507.00, 507.01 atd.). Jde o to, že rozsah vizkozity 5W30 je jen jeden údaj, ale je třeba se dnes držet hlavně norem- takže např. PSA B71 2290, VW 505.01 atd. Protože např. koupíte Castrol 5W30 s normou 505.00 a Castrol 5W30 s normou 505.01 a nejde to zaměňovat právě kvůli složení oleje- jeden je levnější, druhý dražší, obaly vypadají hodně podobně. Velkými písmeny napsané např. "Castrol Full synthetic 5W30" je údaj nic moc neříkající. Olej, který plní normu předepsanou výrobcem pro konkrérní motoro je dnes údaj, který je směrodatný. Samozřejmě se jde orientovat podle specifikací API a SAE, ale díval bych se na to obezřetně. Doba, kdy byly motory stavěné na staré- málo odolné oleje (jelikož nic moc nebylo) je dávno pryč. Obecně do motorů konstrukčně roků 2000+ už nejde nalít kde co. A zatímco koncepčně staré motory (např. do roku 2000) se spokojí s dnes nejlevnějším šitem typu Mogul GX-FE a ještě to bude pořád lepší, než co byl požadavek výrobce v té době, tak nové motory to nerozdýchají.

S long life mám zkušenost asi takovou, že se najelo na long life u motoru VW 1.9 TDI PD 200tis. km (výměna oleje tedy po 30tis.km/rok, drahé long life oleje) a motor byl v naprostém pořádku- auto jezdilo víceméně jen dálnice. Dalších 200tis. km se už jezdilo klasicky na "standart life" olej (výměna po 15tis. km/rok, levnější oleje, ale dle požadované normy) a jezdilo se město/okrsky- motor je po kontrole v pořádku, nyní přes 400tis. km. Výsledek pro mě byl, že long life nemusí být nutně zlo, ale je otázka, kde a jak se provozuje. Najet 30tis. km po dálnici a najet 30tis. km ve městě je rozdíl propastný, nehledě na to, že někdo těch 30tis. km klidně bude jezdit 4 roky a olej tím úplně zdegraduje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@vagi   

Proti Mogulu nic nemám. Myslel jsem konkrétně Mogul GX-FE (snad se jmenuje nebo jmenoval i Mogul Felicia) a ten bych nikam jinam než do Felicie a stejně nenáraočných motorů nelil (olej ze sudu tady snad stál/stojí 69Kč/l). Což bylo vždy na cenové stupnici motorových olejů jeden z nejlevnějších, co lidé brali s nějakou jistotou do Felicie. Šit/**** slovní obrat měl jenom přidat lehký kolorit na mojí argumentaci. Nazval bych tím (v tomto kontextu) i Total/Castrol/Motul/Repsoll nejnižší prodávané kvality, ikdyž pro některé motory bohatě dostatčuje a je zbytečné lít super výkonné, super ultra, drahé oleje 0W50 full synthetic long life ultra low saps (s nadsázkou). Jak jsem psal, do starých koncepcí motorů jsou, dnes levné, oleje nenižší prodávané kvality (opět s nadsázkou) stále v lepší specifikaci API/SAE, než co doporučoval tehdy výrobce. Sám jsem lil  tento konkrétní olej (Mogul GX-FE) do motoru FIRE 1.0 od FIatu koncepčně z let 80.-90. protože splňoval-reps. překračoval výrobcem stanovené specikace na olej. :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 10 měsíců později...
V 11. 4. 2019 at 10:24, inoxing napsal:

Obecně značka oleje a pouhé značení vizkozitního rozsahu (5W30) je nedostatečné. Např. u VW normy 505.00 a normy 505.01 je rozdíl neopomenutelný- pokud naliju 5W30 specifikace normy VW 505.00 a starší do motoru PD (TDI), tak ho časem odrovnám na vačkách/PD...protože tam patří minimálně 505.01 a ne 505.00 (pokud neberu long life, tam je jiná norma- 507.00, 507.01 atd.). Jde o to, že rozsah vizkozity 5W30 je jen jeden údaj, ale je třeba se dnes držet hlavně norem- takže např. PSA B71 2290, VW 505.01 atd. Protože např. koupíte Castrol 5W30 s normou 505.00 a Castrol 5W30 s normou 505.01 a nejde to zaměňovat právě kvůli složení oleje- jeden je levnější, druhý dražší, obaly vypadají hodně podobně. Velkými písmeny napsané např. "Castrol Full synthetic 5W30" je údaj nic moc neříkající. Olej, který plní normu předepsanou výrobcem pro konkrérní motoro je dnes údaj, který je směrodatný. Samozřejmě se jde orientovat podle specifikací API a SAE, ale díval bych se na to obezřetně. Doba, kdy byly motory stavěné na staré- málo odolné oleje (jelikož nic moc nebylo) je dávno pryč. Obecně do motorů konstrukčně roků 2000+ už nejde nalít kde co. A zatímco koncepčně staré motory (např. do roku 2000) se spokojí s dnes nejlevnějším šitem typu Mogul GX-FE a ještě to bude pořád lepší, než co byl požadavek výrobce v té době, tak nové motory to nerozdýchají.

S long life mám zkušenost asi takovou, že se najelo na long life u motoru VW 1.9 TDI PD 200tis. km (výměna oleje tedy po 30tis.km/rok, drahé long life oleje) a motor byl v naprostém pořádku- auto jezdilo víceméně jen dálnice. Dalších 200tis. km se už jezdilo klasicky na "standart life" olej (výměna po 15tis. km/rok, levnější oleje, ale dle požadované normy) a jezdilo se město/okrsky- motor je po kontrole v pořádku, nyní přes 400tis. km. Výsledek pro mě byl, že long life nemusí být nutně zlo, ale je otázka, kde a jak se provozuje. Najet 30tis. km po dálnici a najet 30tis. km ve městě je rozdíl propastný, nehledě na to, že někdo těch 30tis. km klidně bude jezdit 4 roky a olej tím úplně zdegraduje.

Ahoj, Tak proč pro 1,2 puretech např 2017 bez DPF doporučuje PSA normu C2?

myslím, že je to kravina a v létě na dálnici bude motor ne-dokonale promazan

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no myšleno tak, že mně případne, že hajis výrobní normy olejů, ale v případě 1,2 puretech např 81kw  nebo 96kw bez filtru předepisuje psa normu b71 2312 (Acea C2) ale tato norma pro tento motor prakticky žádné opodstatnění nemá a navíc v létě na dálnici bude motor ne- dokonale mazan

Upraveno uživatelem Péťa
Necituj předchozí příspěvek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 11. 4. 2019 at 17:55, brutall napsal:

@Vanitas Tím promazáním si celý vlákno zabil a je o ničem. Nechápu.

Jak to, že je vlákno o ničem. Máš tady plno brouků pytlíků, kteří věci rozumí lépe než já. I ten uslintaný slimboy, nebo jak se ten chytrolín ze Slovenska jmenuje, pardon, jeho nick. Stačil pouze cosi v rychlosti opsat a tím to také skončilo. Proč nepokračoval? Prostě na to nemá. Já jsem skončil z toho důvodu, že tady je plno chytrolínů, kteří dokáží pouze člověka urážet. Navíc, peugeota jsem prodal a jezdím s něčím jiným. Za toto fórum, upřímnou soustrast. Všude jsou lidé dobří, průměrní a ten zbytek. Tady je to ovšem samý superman. Blbec jako já se tu prostě neuplatní. Těm normálním se omlouvám za ta předchozí slova. Peugeoty jsou dobrá auta. Co si však nedovedu vysvětlit je to, že s nimi jezdí i takoví.... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...