Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Peugeot 307 1.6 16V 80kw Přidusuje se


Fanda 307

Recommended Posts

Děkuji, tohle jsou pro mě myslím dost důležité informace, určitě nechám zkontrolovat... ještě budu muset vyměnit poloosu (pokud nepůjde vyměnit jen vnitřní kloub) v tahu auto vibruje cca při 70km/hod..tak pokud se do toho nebudu pouštět sám, nechal bych to udělat při jednom... 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No nevím, ale to bych to auto musel dostat darem, aby se mi vyplatilo tohle všechno řešit... Já jsem teda se svou 307 Break 2005 spokojenej, ale tohle už je fakt "fandovství"!

 

Upraveno uživatelem Radeq
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To ani ne, spíše jde o to že než se projevily další závady, jsem do auta dost investoval, takže pokud bych jej chtěl prodat, musí být v pořádku, (sešrotování po všech těch opravách nepřipadá v úvahu, dost bych prodělal) no a pokud bude auto v pořádku, raději si ho nechám, neboť už jednak vím, co kde hledat a pak vím, co je na voze skutečně nové a hotové 🙂

... Přední pravá poloosa stojí okolo 2000 a to jsem ještě ochotný po tom všem do svého mazlíka dát 🙂  mám ho už cca 7 let a za celou dobu jsem byl poměrně spokojený 🙂

Upraveno uživatelem Fanda 307
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jestli to už je otázka nějakého kloubu za 800 a nastavit správně rozvody, tak bych neviděl problém. Mohli by vyprávět majitelé jiných značek a stejných ročniků, kam až jde jejich "fanouškovství", aby jim jejich tehdejší  "prémiovka v plný palbě" aspoň jezdila do práce.

Jinak ty rozvody se dají zkontrolovat nahrubo i tou špejlí přes díru svíčky, a pak zkontrolovat kola na vačkách- vrazit šrouby přes vačkový kola do synchronizačních děr. Musí se velmi pomalu dojíždět 1. pístem do horní úvratě, a vysledovat místo mrtvého chodu, kdy nejde ani nahoru nebo dolu, tam je nastavena horní úvrať pro rozvody. Musí na to být cit, ale nejde se spléct o víc než půlzub. 1. a 4. píst chodí současně, je jedno podle kterého to kontrolujete.

 

 

Upraveno uživatelem inoxing
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za nápovědu, tak na to zkusím kouknout sám takže pokud chápu dobře, motorem budu pootáčet pomocí šroubu který drží řemenici drážkového řemene na klikovce až najdu horní úvrať a pak by mi měli do obou čepovacích děr na ozubených kolech u hlavy motoru jít našroubovat ty dvě m6tky a tím vlastně zaaretuji a zjistím, že nastavení je správné a naopak 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, přesně tak. Akorád nutno počítat s tím, že se tímto nevyloučí protočené kolo na vačce, ale ověří nastavení rozvodů podle značek a HÚ. Chce to ale cit a idealne ockovy klic na klice, aby se dalo jet tam a zpet, a tim vychytat co nejpresneji HÚ. Samozřejmě, že nějaká drobná chyba tam třeba může být, ale ne taková, aby to bylo o zub jinde. Dělá se to nejlíp přes hodinky, kde ty mikrometry posunu jdou krásně vidět. Tedy tam, kde vyleze píst nejvýše, tam je píst v HÚ.

Pozn.:

U NFU je 1.válec snad ze strany spojky, ale je zvykem, že 1.válec je brán ze strany rozvodů. Co se týče čtyřválce, písty chodí současně jedna-čtyři a dva-tři. HÚ se nedá zaměnit, je stejná jak pro 1. tak pro 4. válec. Zaměnit se dá ale na vačkách, kdy 1.  ve střihu a 4. v seřizovací poloze.

Střih ventilů je znázorněn na obrázku (zde je nazván "střídání ventilů"). Nutno brát na zřetel, že obrázek vychází z koncepce SOHC, ne DOHC, která je u NFU motoru, ale pro názornost se hodí více. Na obrázku je vidět střih ventilů výfuk/sání u 1.válce. Tedy u DOHC jsou palce vačky v této poloze na příslušné sací a výfukové vačce, ne v rámci jedné u SOHC.

Z hlavy si už nevzpomenu, co se považuje za 1.válec u NFU- reálně, resp. který je ten 1.válec s vačkama ve střihu (jestli je to ten u spojky nebo ten u rozvodů).

pozice.gif

Upraveno uživatelem inoxing
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za podrobný popis a za vytrvalost v mém problému 🙂 takže prvním úkonem zkontroluji nastavení polohy značek a pak vizuelně polohu vačkového hřídele... na prvním válci by tedy měl být palec vačky vrcholkem směřovat co nejdál od sacího a výfukového ventilu? to znamená rovnoběžně od motoru nahoru? nebo pod určitým úhlem, jak je na obrázku?

Té kontrole nasazení řemene podle značek rozumím, ale kontrole správné polohy vaček ještě moc ne.. 😕 děkuji 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nene, vačky musí být přesně tak, jak je na obrázku. Levý nákres je pro 1.válec, pravý nákres pro 4.válec. Akorád u DOHC (dvě vačky) jsou ty palce (modrá a červená) zvláště na každé své vačce (sací a výfuková), ale směřují stejně. U SOHC (jedna vačka) je ten nákres přesný a když se podíváte z boku, uvidíte přesně tenhle profil vačky. Já to moc složitě popisuju, nejprve zkuste najít HÚ podle špejle na 1.válci a pak mrknout na značky na kolech vaček. Myslím, že tam to bude špatně. Když ne, pak se dá mrknout na vačky a jejich polohy palců.

V těch nákresech není vidět pohled z vrchu, tam by bylo jasné, že každá vačka (červená a modrá) ovládá svůj ventil (výfukový a sací), ale na jednom válci. Takhle to splývá. Tohle je varianta SOHC, dvouventilová hlava. NFU motor je DOHC, čtyřventilová hlava.

 

pozice.gif.14d3498ab9f3116d9102dabcfeed8b5c.gif

Upraveno uživatelem inoxing
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že rozumím 🙂 zjistím tedy který válec je v tomto případě braný jako první a mrknu se na to, myslím, že bych to měl zvládnout (snad)...jen se na to dostanu nejdříve v pondělí, ale jakmile nějak postoupím, či ne, určitě dám vědět 🙂... možná zase formou otázky 😄 Kdyby vás ještě cokoli napadlo budu rád když napíšete... Až vyřeším tento problém, mám připravený další, nedůležitý a drobný 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ted, když na to tak koukám, tak pokud se nepletu, tak na prvním a čtvrtém válci )když je v horní úvrati) by měli být všechny čtyři ventily uzavreny, s tím, že sací ventil by měl být těsně před otevřením a výfukový ventil těsně po zavření 🙂 ten doch systém je vlastně viz obrázek...

images.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem v pátek prošel rozvody, včetně polohy váček a jsou nastaveny dobře... Mám trošku strach, aby nebyly podpálené ventily 🤨... Jinak ti, co jsem našel pod víkem motoru, jsem tedy ještě neviděl.... Usazeniny zatvrdlého oleje bych přirovnal asi, jako když někdo sebere hrst bahna a nechá ho tam půl roku zatvrdnout.... šroubovákem jsem usazeniny odloupal, vyfoukal vzduchem ven z motoru, víko jsem vyměnil za čistší ze starého motoru a vytřel jsem okolí vaček hadrem...teď se jen modlím, aby nějaká zbylá usazenina někde něco nepřicpala.... Ale stále to jede bídně...ještě jsem zkoušel uzávěr nádrže a podtlak tam není, takže tam také chyba nebude....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkusil bych ještě kompresní tlaky. A asi nejlíp sundat hlavu a podívat se na ni- vyčistit hydroštely, zabrousit sedla pastou, vyměnit gufera na ventilech, komplet vyčistit od karbonu a dát nový těsnění pod hlavou (zkontrolovat rovinu hlavy). Vše je otázka asi 500Kč a práce. Hydroštely nikdo rozebírat nebude, kupují se nové, ale dají se i vyčistit. Viz návod (fotky jsou z NFU).

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty tlaky se chystám nechat změřit... přemýšlím, že bych přehodil hlavu komplet ze starého motoru, jen bych musel vyměnit hydrostely z této hlavy... Ale do toho bych se stejně asi nepouštěl sám, protože bych pak nejspíš nenasadil rozvody správně...tedy vůči klikovce, to bych už musel asi pomocí těch hodinek... Děkuji za radu... Zatím s autem potřebujeme jezdit, tak pokud po změření tlaků zjistím, že to není dobré, nejspíš odstrojim a řádně vyčistím hlavu ze starého motoru, nechám ji srovnat a až bude připravena, provedu výměnu, bude to asi nejrychlejší způsob, jak mít auto stále v provozu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Motor se měnil, z důvodu pridření na klice...auto bylo před výměnou oleje a půl roku stálo...při jízdě cca 5ti km motor hlásil nedostatečný tlak oleje. Odtáhli jsme k mechanikovi a ten že provede vyplachování motoru...druhý den volal, že to motor neustál... Jen si nevzpomínám, zda po půl ročním odstavení  se také nedusil... Ale do výfuku střílel i starý motor (i před odstavením a jelo to normálně) vzduchový filtr je v pořádku...dusí se to i když je odstrojený...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to pak celou hlavu můžete přehodit.  Jestli se auto dusilo už před výměnou, tak bych ještě vyzkoušel zapalovací modul, který je stoprocentně v pořádku (jeden mám navíc, na zkoušku ho klidně zapujčím). A ještě mě napadá, jestli senzor klikovky není K.O nebo utržený plastový držák. Jednou jsem to řešil, že ten plastový držák čidla na klice někdo urval a nějak to tam přidrátoval. Časem se čidlo obrousilo o setrvák a odskočilo, chovalo se to tak, že na volnoběh to chcípalo a při vyšších otáčkách to nějak jelo a občas střelilo do laufu. Diagnostika nic nehlásila.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A to čidlo bych nalezl přesněji kde prosím? Zkusím jej přehodit také ze starého motoru... Jinak s tou hlavou již víceméně počítám...jen ji před nasazením řádně vyčistím... Pokud se to čidlo může obrousit o setrvak, nejspíše bude přístupné někde mezi motorem a převodovkou v prostoru příruby převodovky že?

Upraveno uživatelem Fanda 307
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...