Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Kamna na peletky


ozzy56

Recommended Posts

ahoj, chtěl bych zjistit názory majitelů těchto kamen, prostě praktické informace z provozu, zda by si je koupili znovu, jestli se dá věřit uváděné spotřebě peletek u jednotlivých kamen, nebo je to jako s papírovou spotřebou paliva u aut :), někde čtu, že některá kamna musejí mít vlastní přívod vzduchu--takže vyvrtat díru do zdi?, u některých zvlášť přívod vzduchu být nemusí, takže si berou kyslík z místnosti?, nebo když vypnou proud, kamna přestanou topit?, chci se stavit do speciálky na peletková kamna,  ale předem zjištuju nějaké info, at tam nejsem za úplného trotla...,stejnak bych je kupoval-instaloval až na podzim, tak nemusím spěchat, ale o kotle nemám zájem, ústřední topení nemám v úmyslu :bojim

jedná se o zděnou podsklepenou chatu stěna 40cm plus omítky, cca 10x8m, nezateplená, střecha izolovaná, doteď topím v krbu dřevem, vytopím to bez problémů, ale s peletkama by se nemuselo přikládat tak často (myslím), počítám s tím, že topení peletkama bude dražší, ale celkově méně fyzicky náročné, i když si dřevo nechávám vozit už nařezané a naštípané, díky za reakce

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokiaľ nebudes mať obehové cerpadlo prípadne ventilátor na odťah spalin, tak elektriku nepotrebuješ. Dávalo sa to koli tomu, keď bolo natahane UK z kotla aby bol obeh vody, tak sa tam dalo cerpadlo. Keď nebola elektrika, tak sa voda neprehanala ale bola len v kotli, a hrozilo rozdrapenie kotla vysokým tlakom. 

Nech em to tak povedať, ale tie pece sú na jedno kopyto, akurát iné tvary, typy, veľkosti, výkony, dvierka, a pod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Peletky jsou na kg dražší, než dřevo. Kolikrát, to si zjisti.

Výhodou peletek je bezobslužný provoz, dávkuje je šnekový dopravník. Jako každý kotel na pevná paliva - když vypadne elektrika a zastaví se čerpadlo, tak začne vařit (samotížka už se nepoužívá). Takže UPS s pořádnou baterkou, nebo pak agregát na výrobu 230 V.

Pokud bys uvažoval ruční přikládání, tak zůstaň u polen.

Já mám kachláky bezroštové, zatápím jen 2x denně, nepřikládám, popel nevybírám. Ale na začátku sezony trvá asi 8 hodin, než se teplo dostane ven, takže na víkendové topení je to velká nevýhoda.

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

díky všem za odpovědi, telefonoval jsem teď s členem-Koudak- a jsem zas chytřejší...,hlavně mi šlo o situaci, kdy vypnou proud (typicky spadne strom na vedení--bohužel i v létě) a jak si s tím peletková kamna poradí...,taky mě napadl malý agregát na 230V :)

máme tady firmu, která inzeruje ukázku všech možných kamen dokonce v provozu (včetně peletkových), tak tam napíšu o schůzku, teď už mám lepší představu i základní informace..., u peletkových kamen vidím výhodu v ovládání na dálku (třeba telefonem), pořád je tam viditelný oheň a po nasypání peletek do zásobníku (15 kg) se člověk o topení nemusí min. jeden den starat..., ale samozřejmě je tam dražší provoz, než u topení kusovým dřevem v krbu...,ještě jednou díky :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když vypadne elektrika, tak přestane foukat ventilátor, tím pádem se sníží hoření a defacto se oheň udusí bez přísunu vzduchu. Šnek též nepodává, takhle to je u automatu na uhlí.

Upraveno uživatelem radim.1008
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na ty výpadky pozor - zase teda zkušenost s kotlem a zase teda ne moje - ale několikrát kamarádovi kvůli výpadku čerpadla kotel přetopil a aby oheň nevyšplhal do zásobníku, tak se ten šnek zaplaví vodou. A jak se to zaplaví vodou, tak peletky naboptnaj a musí se to ze šneku vymlátit kolikrát i majzlikem.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě jednou - hlavní výhoda pelet je v bezobslužnosti, hlavní nevýhoda v dražším provozu.

Ještě napíšu o bezroštovém spalování:

- je málo známé i mezi topenáři - ti co ho znají, se diví, proč se tak málo používá.

- je ekonomické (výhřevnost)

- pohodlné - zatápí nebo přikládá se až po 12 nebo 8 hodinách, nechají se asi hodinu odhořet žluté plameny a pak se uzavře přívod vzduchu, a žhavé uhlíky (pahreba) pak vydávají teplo dalších 12 nebo 8 hodin. Přitom teplo neutíká do komína

- po 8 hodinách je tam ještě žhavo, takže stačí přiložit, chytne to samo. Po 12 hodinách někdy chytne, někdy zatápím třískami. Topím především bukem, habrem, dobře vysušeným

- nevybírá se popel, přesněji vybírá se jeden kýbl za dva měsíce

- běžná kamna běžných výrobců se vyrábějí i v bezroštovém provedení, prohlídni si prospekty

- jestli je plamen vidět, to nevím - jakmile žluté plameny odhoří, zůstanou modré plamínky (jako u koksu) a později žhavá hromada, my máme litinová dvířka

- bezroštové = v kamnech je větší prostor, žádný rošt, popel zůstává ležet

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@P607Olda jako bezroštový topení je parádní, já tenkrát koukal po kamnech jotul, které to v jednom modelu (tušim F3TD) nabízej. Nakonec sem vybral jiný kamna, protože se mi ten jotul nelíbil a nepotřebuji kamna na permanentní topení, spíš na atmosféru. Brácha má jotuly bez roštu na chalupě a je z nich úplně hotovej (myšleno kladně) že prej...cituji:"já vůl, včem sem to topil dřív..?" konec citace :D

Alespoň jsem tenkrát začal s horním zatápěním, to funguje úžasně.

to jen tak na okraj...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...