Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

výběr benzínového motoru pro 307


PaKr

Recommended Posts

Může mě tu někdo napsat zkušenosti s benzínem 2.0 16V 103kW, RFJ? Klidně i do zpráv. Zajímalo by mě, jak se pohybuje spotřeba oleje, benzínu, jestli se kazí nějak časování rozovdů (vanos na sání) atd. Zajímá mě, jestli tento motor najede bezproblému 300tis. km. Je to podobný motor s 2.0 100kw RFN, budu rád i za sdělení zkušensti s tímto pohonným agregátem.

Dík

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@inoxing  držák, jinak to říct neumím. Mám s motorem RFN najeto 800tkm, na plyn. Jednou mi praskly rozvody, vydržely cca 250tkm, myslel jsem, že jsem je v termínu vyměnil, resp. že byly vyměněny no a nebyly. Jinak naprosto bez problémů, jednou jsem musel vyměnit cívky na zapalování, po cca 600tkm se vysypal kat. Olej nedolívám, měním co 15tkm, ale dávám po vrchní rysku a před výměnou je na spodní, takže úbytek je. Asi to časem vzdají guferka na ventilech, já je dával preventivně nové když jsem řešil ty rozvody. Taky odešel altík, po cca 500tkm, ten jsem vyměnil na cestě za nový, co jsem si vozil sebou.

Na druhou stranu, mi ten motor přijde takový tupý, najít správné otáčky na rozjezd dělá občas někomu problémy a celkově reakce na plyn jsou takové zpomalené. V citroenu jumpy mi to bere cca 10l plynu, takový průměr za ty kilometry, jezdilo to celkem naložené. Ale ani když se snažím, tak pod 9 se nedostanu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 307 sw taktéž RFN. Spotřeba- jel jsem teď trasu Starý Kolín-Zábřeh a jel sem za 6/100. Většinou se jinak pohybuji v rozmezí 7.5-9, protože střídám město/delší trasy. Reakce na plyn, jak již bylo zmíněno, tupé-to je kvůli EGR ventilu, no. Olej-měním po 10k, doleju cca 800ml při asi 5k, takže neřeším- vyřešily by guferka ventilů, časem udělám. Najeto mám skoro 200k, momentálně je v plánu LPG, už ho mám doma, jen ho domontovat. Jinak je to motor prakticky blbuvzdorný, něco jako 1.6, no. Akorát na SW či kombi je ten dvoulitr pružnější než ta 1.6 :) Jinak spojka mi vydržela 180k-pak se rozpadlo ložisko. A nějaké vytáčení motoru (samozřejmě zahřátého) není žádný problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak to mě překvapilo. 800tis. km jsem nečekal ani omylem, že by dokázal motor natočit takhle hladce. To si dneska můžeme nechat zdát u nových motorů. Ta spotřeba benzínu mě přijde srovnatelná s 1.6 b. Četl jsem takové úlomky ze zkušeností jiných, že to pokaždé hlavně žere olej, jinak to nic moc netrápí (někdy trochu egr), tak jsem rád, že jste mě vyvedli z mylného předsudku.

U 1.6 nfu jsem měl dvě mezní rekordy se spotřebou 4,8l/100km (doprovod LV, trasa dálnice Břeclav-Ostrava, rychlost do 90km/h, na R16) a druhej rekord 12,9l/100km (to nemá smysl komentovat, plnej); průměr město 8,1l/100km převážně město a častý starty/studenej motor, dálky (okrsky) s přehledem 5,5l/100km. Vše s verzí SW. U jedné 1.6 spojka origo vydržela 217K km, u druhé 176K km, pak se rozletělo ložisko. Ale to je takový houby porovnávání, když to auto není od novoty a více majitelů. Maximálka 190km/h, pak motor točí už nesmysly, šestka tomu vyloženě chybí, při 130km/h točí 4000ot/min a ten motor by vpohodě zvládal dálniční cestu při 3000ot/min (to mě připominá moje dlouhodobější otázku, jak složitě se dá nabastlit šestikvalt převodovka ML6 z RHR na NFU?). 1.6 Egr nemá (ani euro 3, ani euro 4 verze), žádný vanosy, vlastně nic moc na to, že má 110 kobyl dobrý).

Odolnost proti koroze, řekl bych dosti dobrá, pokud někdo s 307 nejezdí po rantlech a nezničí prahy a nenechá to tak. Dobře vyřešený podběhy (až na ten kousek u zadního prahu, kterej zůstává obnažen), kapsy vepředu žádné, vzadu minimální, drží se tam minimum bordelu- v porovnání s 308, kde to je o poznání horší (zejména vepředu) a drží se tam bordel.

Ale ještě by mě zajímala zkušenost s 103kW vanos jendotkou, případně 130kW (která měla taky vanos na sání, snad ještě kostrukce Peugeot), jestli se tím nějak spolehlivost ztrácela, jinak, jak čtu, spolehlivé RFN jendnotky. Protože baworácká jednotka 1.6vti/thp s vanosama- resp. těsnící kroužky rozvodu oleje a jejich uložení, které se vydírá, je konstruknčí omyl (spíše účel). Nebyl jsem schopen najít fotky rozdělané hlavy/rozvodů po 300tis.km u těchto 103/130kW, abych se podíval, zda-li je to už tak blbě vyřešené i zde a dopadá to stejně jak u "modernějších" vti/thp.

Screenshot_2019-08-24 307 MODERNIZOVANÝ - T6F 0 08A20A - CAMSHAFT BELT CAMSHAFT GEAR.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, k té korozi... Zkontroluj podlahu kabiny. Může tam téct voda a to pak nechceš, já měl smůlu, ale ještě jsem to podchytil. Teče tam různě, kdybys chtěl větší info, napiš SZ. Pak hlavně prahy odzadu to rezne. Opět jsem to měl, nešlo to poznat a padlo to pod heverem. Ale zase, nic hroznýho. No a potom spoje nosníku vepředu. Když je někdo pocucha heverem (jako u mě) vyreznou na padrť... Ale zase, nic co by klempíř neudělal. Příklad koroze zde (až na prah) 

 

Upraveno uživatelem VojtouNerCZ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady ten problém přisuzuju buďto dlouhodobému provozu auta bez gumových koberců anebo netěsnost pirelek (těsnění kolem dveří)- potrhanné vně či nesvornost na karoserii (pokud je někdo oddělá a rve za to, tak se hlavně v rozích sníží svornost gumové konstrukce pirelek, vyztužených kovem uvnitř, a ten je zase třeba postupně stáhnout k sobě před znovu-montáží). Blbý je, že ta recyklovaná tkanina zpod koberce sákne lehce vlhkost a blbě se to suší- i venku. Tak jestli nahradit něčím nesavým/ umělým by pomohlo, nevím.

Odolnost proti korozi jsem myslel v kontextu s jinými vozy stejných ročníků, že je na tom relativně dobře 307, pokud ji někdo nezničí mechanicky, jak píšeš, heverem, přes rantly apod. Obecně jsou na tom lépe auta z jihu (Itálie atd., odkud se sem tahají), kde se nesolí.

Upraveno uživatelem inoxing
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, já ji měl z Německa, no. A teklo mi tam přes dodělávané webasto. Naštěstí kabely vedly podběhem a ne nad BSI... Jako se poštěstí jiným a BSI jr pak v pytli... Tu izolaci jsem vyházel a dám tam časem jinou co nesaje. Nicméně podlaha je už i natřená plastem, tak mě to už tak netrápí. 

Upraveno uživatelem VojtouNerCZ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, tak tu podlahu máš ještě dobrou ze strany interiéru, to tady někdo posílal fotky, jak to je sežraný durch. To i mě překvapilo, jak to bylo. Ten nosník někdo před tebou pěkně zku...il, jinak to tak normal nehnije. Naštěstí ti to nenateklo do bsi, aspoň tak. Vystříkej si pak dutiny před každou zimou resistinem/dinitrolem ml, mam s tim nejlepsi zkusenosti na konzervaci. Urcite znas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

VojtouNerCz v podstate presne spomenul miesta, kde sa tá korózia môže vyskytnúť, teda samozrejme ak jej dáme šancu, voda na podlahe sa dá odkontrolovať a odstrániť príčina, prahy vzadu tiež som videl už nejeden zničený takže to nebude ojedinelá záležitosť. Ja som si všimol keď som mal dole nápravu, a normálne som sa pozrel dovnútra prahu cez ten otvor vzadu (zadný podbeh dole, v mieste kde končí prah), že celý spodný spoj bol chytený hrdzou, vyzeralo to, akoby sa dovnútra dostávala tiež voda a asi jej to chvíľu trvalo než sa stratí. Vtedy som uvažoval, že by nebolo na škodu tam strieknuť resistin, aj som to už mal pripravené len nakoniec z toho, hlavne z časových dôvodov, zišlo. Po pol roku som to oľutoval, prah sa tam na konci prepadol v servise pri výmene ABS senzoru. Oni v tých servisoch tiež vôbec nepozerajú kam ten zdvihák umiestniť, nejaká značka ich nezajíma, dajú to úplne na koniec, kde je to práve najslabšie, a basta. Samozrejme to už bol iba dôsledok korózie. Zase až taká tragédia na 17 ročné auto to nie je, ale smutné je to, že staršie ročníky peugeotov (napr. peugeot 405) taký problém nemali vôbec.

A ešte k tej hlavnej téme, 2 liter nemám absolútne žiadnu skúsennosť, takže sa nemôžem vyjadrovať, u mňa zvíťazila 1,6 aj z dôvodu poistky (vtedy boli kategórie iba podľa objemu, nie podľa výkonu) a dostupnosti náhradných dielov, resp. komplet motoru, okrem toho, že je takmer bezproblémový, nie je problém ho zohnať, navyše sa dá zohnať aj veľmi lacno - predalo sa ich mraky, a nie iba v 307čke.

Upraveno uživatelem 307rg
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...