Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

risk of particle filter clogging


Djsilent

Recommended Posts

V 13. 11. 2018 at 16:56, ozzy56 napsal:

myslí naplnění FAPu

ahoj, před cca měsícem jsem byl na pravidelném intervalu oleje + ostatní a našel jsem v protokolu "kontrola hladina aditiva pro filtr pevných částic, údržba" - jedná se o starší (ne blueHDI) a tak jsem si říkal, jaké aditivum může být ve FAPu. teď vidím tady, že tam tedy skutečně něco je, objasníte mi to (lehce)? Díky :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

aby mohl FAP pracovat, přidává se do nafty aditivum (kapalina),  které je v nádobce vedle nádrže na naftu--dávkování řídí elektronika, kontrola hladiny (množství) aditiva se provádí nejdříve kolem 100 tisíc ujetých kilometrů...(od novoty je nádobka plná)

do novějších motorů BlueHDi se přidává ještě jedna kapalina (močovina), aby motor plnil normu Euro 6:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

BooST: Citace ozzyho je myšlena, zanesení FAPu nespálenýma, nehořlavýma částicema, vznikajícíma při vypalování FAPu.  Říká se jim cerin a jsou karcinogenní. Mají cihlovou barvu a když je jimi FAP zanesen nadmíru, přestává regenerovat a objeví se hláška o jeho poruše. To byl i můj případ. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě doplním, že FAP/DPF se používá ve dvou verzích - s a bez aditiva. S aditivem používají francouzi, ale už taky ne výhradně. Aditivum sníží teplotu vznícení sazí ve filtru (při vypalování), takže pro výrobu vložky katalyzátoru lze využít méně odolných materíálů (rozuměj levnějších), takže by to mělo zlevnit následnou výměnu filtru. Bez aditiva je teplota vznícení sazí až od 200st vyšší a filtr na to musí být dimenzován. Proto je cena filtrů pro tyto auta třeba víc než dvojnásobně. Odpadá zase údržba systému dodávajícího aditivum. Dnes se vložky filtrů běžně čistí, tedy pokud nejsou poškozené.

A k AdBlue jen dodám, že se nedává do paliva, ale vstřikuje se do výfuku, rozkládá jedovaté NO(x) na "neškodný" čpavek a CO2. Čpavek se pak v katalyzátoru rozloží na vodu a dusík... To vše ovšem funguje v provozních teplotách, při zahřátém motoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...