Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

autokamera - ako zapojiť? (poistka F2)


lion307

Recommended Posts

zdravím peugeoťáci,

konečne som sa dostal k zapájaniu autokamery do auta, nateraz ju mám zpaojenú do 12V zásuvky, no rád by som ju mal voľnú z praktických aj estetických dôvodov :) preto mi napadlo, že by som to napájanie kamerky schoval niekde pod palubnú dosku, napr. tam, kde sú poistky - myslím, že by to tam mohlo vojsť. Odkiaľ ale zobrať šťavu? jedna možnosť je napichnúť sa na nejaký okruh, napríklad na ten s 12V zásuvkami (F9), druhá je vytvoriť nový poistkový okruh (F2). Ešte mi napadá tretia - potiahnuť nový kábel od baterky,  ale to by bolo možno ešte komplikovanejšie... Prípadne existuje aj iná možnosť?

Tá poistka F2 je podľa manuálu neobsadená (viď priložený obrázok). to znamená že na jeden pin pätice je dovedených 12V a druhý (za poistkovou päticou) je nevyvedený? ak áno, ako tam pripojím kábel? letovaním či je tam niečo ako wago svorka? Trochu ma prekvapilo, že v tej F2 bola 30A poistka. Načo tam bola keď je neobsadená?

vopred vďaka...

P5008_poistky_vnutorne.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak už se tu psalo, kamerku mám za zrcátkem a napájena je 15cm káblikem od stropní svítilny. Taky mě už nebavilo stále zastrkávat kabel za tapec okolo celého předního skla a kastlíku a řešit rozdvojky na další případné věci.

IMG_20180703_202610.jpg

Screenshot_20180704-102516.jpg

Upraveno uživatelem landys_cz
Doplněny obrázky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dobrý nápad, spravím to tak, našiel som tvoj príspevok v inom vlákne...
 
mimochodom tá poistka F2 čo by mala byť nevyužitá - vybral som ju, čo to spraví. no nič, až na jednu maličkosť - nevedel som zamknúť auto. proste nezamyká. iba bliknú smerovky a sklopia sa zrkadlá, auto ostáva odomknuté. zamknutie a superuzamknutie by mnala byť podľa návodu poistka F15, no evidentne s tým na niečo do činenia aj "neobsadená" F2. To čo má znamenať? vie niekto?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkus najít jiné schéma. Každopádně nepoužitých slotů pro pojistky si radši nevšímej. Buď k nim není nic dotažené a musel bys řešit kabeláž i kontakty, nebo je tam něco doplněné "po uzávěrce tisku manuálu". Pokud už chceš přes pojistky, měl by jsi se dostat pod ně a připíchnout se na jištenou stranu. Někdy to bývá jednodušší za autorádiem, u konektoru zapalovače, spínací skříňky, přístrojové desky, atd.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

zdravím, no konečne som sa k tomu dokopal a zbastlil som to :) otestované, dnes prvá jazda (cca 20min.)

@landys_cz: ešte raz vďaka za tip. len jedna maličkosť: vo vlákne (odkaz tuto dole) si hovoril o konektore so 6 pinmi, no ja tam taký vôbec nemám. mám len 4-pinový a niekoľko 2-pinových, tie sú ale len k osvetleniu a gombíkom. Dôležitý je ten 4-pinový: nameral som na prvých 2 vodičoch 12V pri zapnutí kľúča a 0V pri vypnutí - presne ako potrebujem (zelený 0 a červený +12V). ostatné 2 boli +12V a +10.6V, to tam bolo furt, nechápem načo, ale to je nepodstatné...

 

trochu mám obavy z toho tepla čo bude generovať ten malý modul - či nebude hroziť riziko požiaru... prikladám fotonávod s popiskami aby to bolo všetko jasné.

malé zhrnutie montáže:

1. potrebné veci:

  • modul 12V -> 5V + krátky USB kábel (koncovka podľa typu kamerky) ja som zvolil 50cm, menej by som nedával pre širšie možnosti umiestnenia kamerky a ak by bol kábel trocha dlhší, vždy sa dá schovať pod tapacír :)
  • cca 10-15cm 2-žilový káblik (ja som použil z UTP kábla - výhoda že sú vodiče skrútené -> lepšia manipulácia
  • letovačka + cín + nožík + izolačná páska
  • (voltmeter)

2. ten kryt treba len urvať dole. nejde to až tak ťažko. no ani ľahko. treba to s citom :)

3. zvolil som letovanie namiesto rýchlospojok, príde mi to istejšie.

4. miesto na uloženie modulu so vsunutým USB konektorom je úplne vpredu vľavo, pekne to tam pasuje, akoby to tam patrilo :)

Pre tych co by si to tiez chceli spravit - ROBTE TO, AK NAOZAJ VIETE, CO ROBITE! ROBITE TO NA VLASTNE RIZIKO!

napajanie_01_z.jpg

napajanie_02_z.jpg

napajanie_03_z.jpg

napajanie_04_z.jpg

napajanie_05_z.jpg

napajanie_06_z.jpg

napajanie_07_z.jpg

napajanie_08_z.jpg

napajanie_09_z.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

všimol som si, že keď je zapnutá kamera, rádio mi dosť ruší, keď vytiahnem napájanie z kamery, rádio prestane rušiť. Keď som bližšie k vysielaču, tak to ani pri zapnutej kamere neruší. Doteraz mi to nerobilo. Keďže anténa je vzadu a predpokladám, že je jej kábel tienený (vlastne ani neviem kadiaľ je vedený), tak vyžarovaním to asi nebude. Preto to bude asi niečo s elektrikou.

skúsim skontrolovať letované spoje. keď nepomôže, tak nejak odrušiť, asi nejakým kondenzátorom na vstup.

prípadne ak ste už niekto riešil niečo takéto, dajte vedieť :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mam rovnaky problem, robi ten konvertor 12V na 5V. Skus nan namiesto kamery zapojit mobil (na nabijanie) a bude to tiez rusit radio.

Skusal som pridat feritove jadro (2ks), prijem sa trocha zlepsil.

Objednal som teda novy konvertor, snad lepsie tieneny, este som ho ale nestihol namontovat

riesi sa to aj tu:

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...