Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Pneumatiky so senzorom tlaku a prezutie


juniP406

Recommended Posts

Tak se zase připomenu. Mám v zimácích namontovaný senzory od Semira, na autě nebyly. V servise řekli, že k němu jdou a OK, ale že neví, jak nahrát dvě sady, že až přehodím kola, tak mi to za 200 napárujou na tu sadu, co tam zrovna mám. 

Jde tam teda nahrát dvě sady a případně jak, nebo nejde? P807, rv 2013. Jako přepisovat to po každý výměně celých kol mi připadá jako fakt pakárna... 

Díky

Honza

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tyjo... teď jsem se ptal v Peugeotu v Liberci... "no... víte.. to nevím... mohlo by to jít.. to někdy příští týden můžeme zkusit... no to tu budete muset nechat auto celý den, ono někdy se to musí ručně a cosi a kdesi... "

Tvl, jako ajťák jsem zvyklej na ledasjaký provizoria a kličky ale tohle u automotive fakt nechápu... to je vto vážně udělaný tak debilně, že u na pohled triviálního servisního úkonu na čtvrt hodiny nikdo neví a všichni se tvářej, že je nutný obětovat pannu ale musí být aspoň třicetiletá? 

Kódy opsaný bohužel nemám, v servise kde to montovali se tvářili že jako není problém, načtou do mašinky a naprogramují a když byly v kolech, tak řekl, že ale neví, jak by tam dostal dvě sady a ať přijedu, až to dám na auto... Ale načíst to jde i namontovaný v kole... 

 

Že to jde v 5008  je pěkná informace, ale pro jiný auto bohužel zdá se zcela irelevantní. Ach jo. 

Honza

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@pavelu96 spíš mu vadí ten laxní přístup.

Jinak obecně k senzorům. Nikam se nemusí nahravat dvě sady senzorů, je to tak že se ta nová sada naklonuje z té puvodní sady, takže pak máš defacto totožné senzory v letních i zimních kolech a problem s tím není žádný.

Načtení senzoru i nahrání informací do něj probíhá bezdrátově a senzor muže být namontovaný v kole.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@pavelu96 Ne.. oni mi nabídli, že tam mám to auto přivézt a celý den nechat a možná to půjde. To mi připadá úplně absurdní. Chlápek v pneuservise, co ty snímače kontroloval měl přenosnou mašinku, přiložil ke snímači a načetl ho... 4 kola obejít auto, cca 2 minuty. Pak se připojit diagnostikou na OBD a do správnýho místa ty načtený kódy zapsat... nevím jak dlouho, ale očekávám pořád v minutách. Situace, kdy mi značkový servis nedokáže říct, jestli to u tohohle konkrétního auta jde nebo ne a potřebujou na něco takovýho celý den je prostě mimo moje chápání... nebydlím hned vedle nich. Kdyby řekli přijeď ve středu v 10 a do hodiny máme jasno tak tam prostě dojedu, hodím auto na dílnu, dám si kafe, prohlídnu si, co stojí na showroomu a cajk... ale celý den?

@Radek Hurvajz Promiň ale tohle asi úplně nechápu. Mám za to, že každý senzor má natvrdo v sobě uložený kód (adresu) tusím je to osmimístný hexa číslo, něco jako MAC adresa u síťový karty a to je potřeba zapsat do řídící jednotky v autě. Každý snímač má jinou adresu, je na něm napsaná ale dá se načíst i správným přístrojem bez nutnosti na ten snímač vidět (když je namontovaný v kole). Ale jak ho naklonovat? V tom snímači to snad nejde přepsat ne?

Honza

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Radek Hurvajz Aha... jo, pak chápu. Jenže já mám dvě sady originálních snímačů no... Tudy cesta nevede. Ale pravda, řeší to potíž, pokud je v ŘJ místo jen na 4 adresy... 

Já už chápu, proč jsou klasický automobilky tak v řiti s infotainmentama a vůbec SW řízením aut a proč tohle má o parník líp vyřešený Tesla... oni uměj ukovat ingot ale něco naprogramovat prostě ne..... zatímco Musk to má úplně opačně no.. 

H. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To co píše Radek, to záleží na snímači, do těch univerzálních snímačů můžeš nahrát firmware, který chceš. 

Já se dnes bavil se servisákem, tak jsem se ho zeptal a on mi říkal, že když mi aktualizovali soft v řídící jednotce, tak ta aktuální verze si snímače najde a detekuje sama. Dříve to bylo tak, že se tam musely snímače zadat, běžně mají pneuservisy krabičku, která dokáže načíst identifikátoru snímačů a ty se buď zapíšou do jednotky ručně, nebo to umí přímo ta "krabička". Každopádně gumy se kvůli tomu už nezouvají. Jak je to u 807 s pamětí pro senzory nevím., ale předpokládám, že v roce 2013 už se počítalo s 2 sadami pneu a možností dohrát snímače do jednotky. Já mám 2012 a 8 pozic tam bylo od začátku, možná i 8+1, nevím. A třeba taky existuje novější soft do řídící jednotky, který si detekuje snímače sám. Každopádně v servisu, obzvláště autorizovaném, by to vědět měli. A možná bych zkusil i pneuservis, minimálně přečíst informaci ze snímačů taky budou leckde umět.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zadání přes diagnostiku, pokud znáš čísla je práce na 10minut i se spuštěním počítače. Ano, kody lze získat pomocí čtečky. Pokud ji servis nemá, stačí jen stlačit bok pneumatiky a to číslo senzoru ofotit. Práce na 10min v pneuservisu a chtěl kilo za práci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak zpět v velkém pneuservisu... mají na to "chytrou" krabičku, co se jen mačkaj tlačítka na ní podle pokynů... načetl snímače, připojil OBD II a zapsal.. ale jestli jdou nebo nejdou zapsat dvě sady se z toho nepozná, krabička nic takovýho nehlásí. Takže počítám, že to ty původní z letní sady přepsalo. Navíc ani nejde moc poznat, jestli to fakt funguje nebo ne, pokud to senzory nezná, hlásí to jednou za uherák. Leda snad, že bych nějaký kolo odpustil pod 200, to by mělo zahlásit celkem rychle. 

Z tohohle mě asi jebne... 

Honza

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já nevím, jak to má 807 ale já mám na palubce tlačítko Diagnostika, po stisku mi ukáže všechna nastavení (stěrače, dětskou pojistku, režim světel, hladinu oleje i stav senzorů tlaku a kilometry do výměny oleje).Je to stejné tlačítko, jako na vynulování denního počítače kilometrů, nulování se dělá podržení, diagnostika stiskem. Neukazuje sice tlak ale jen to, že senzory tlaku jsou OK.

Jinak můžeš zkusit upustit pneu a pak zase dofouknout, zareaguje to okamžitě. Když mi ušlo kolo v garáži (hřebík v dezénu, tlak byl 1,4), ani jsem nenastartoval, už to hlásil včetně identifikace kola. A dříve auto zařvalo hned jak jsem otočil klíčkem a nastartoval, když jsem v první zimní sadě neměl senzory. Píplo cca jednou za hodinu a tehdy (verze před rokem 2014, tuším) to šlo ještě vypnout (hlášení, že senzory nejsou a dalo se jezdit bez nich), v pozdějších verzích, se to už vypnout dát nesmí a pořád to pípá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

807 je mnohem starší auto a i když tohle je z konce výroby a poslední elektronická verze, co se dělala, tak tohle ani zdaleka k dispozici není. Takže srovnání s 5008 nepomůže. 

Ona ta elektronika a řídící jednotky v autech je prostě děsná pakárna. Zkouším třeba ještě vyřešit, že mám v tom autě rádio, který umí MP3 a má blouetooth, páruje telefon, umí přehrávat z napárovanýho telefonu ale není tam USB vstup. V manuálu tam ale je jajko volitelný příslušenství (WIP plug nebo jak tomu říkají). Ale netuším, jaký přesně typ rádia tam je, a jak k tomu to USB případně přidat. Ale počítám, že když vynám rádio, nebude prostě vzadu USB zásuvka, abych tam prostě připojil prodlužovačku... bude tam nějakej podělanej patentní konektor a i kdybych k němu připojil odpovídající protikus, bude zase potřeba nějakej magickej rituál s taneček kolem diagnostiky, aby to začalo fungovat.... 

 

Je to stejný rádio, jako bylo obvykle v Expertu po faceliftu, kde je pod rádiem kulatý vstup s USB a AUX například tady http://ipocars.com/imgs/a/g/c/p/v/peugeot__expert_l2h1_2_0_hdi_fap_cool_in_2010_9_lgw.jpg ty Experty to maj snad všechny i starší, ale 807 ne...  Hlavně že mám v kastlíku RCA vstup, který mi je teda fakt k něčemu (no leda bych na něj připojil nějaký MP3 přehrávač.. ale bez možnosti ho ovládat pod volantem...).

Honza

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono to bylo vždycky podle výbavy, i 5008 má buď AUX, nebo i USB/AUX v kaslíku. Já tedy reálně přestal MP3 z flashky používat, protože si soft vymýšlel vlastní seznamy skladeb na albu a načíst větší flashku než 8GB trvá skoro tejden, takže nakonec hraju z mobilu přes BT, ovládám to pod volantem. Takže USB používám občas jako nabíječku, když mi nevadí pomalý nabíjení. Je možný, že tam u tebe to USB není proto, že je prostě pomalý 😄.

Jinak ano, elektronika v autech je prostě pravěk.  Používané technologie pro výrobu čipů jsou leckdy 15 a více let staré. Výsledkem je, že to pro automobilky nikdo nechce dělat a ty brečí, že "nejsou čipy"...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám 807 rv 2004 ještě s VAN sběrnicí. Co jsem hledal a v servisu mi poté potvrdili jdou nahrát jen 4 senzory. A ještě je k tomu potřeba takovej elektronickej krám, přímo čísla senzorů nikam zadat nejdou. Když tam hodím zimní kola, tak mi to při rozjezdu zahlásí chybu a nic víc.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...