Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

1.6 VTi - nižší tah v zimě


Dr. Taby

Recommended Posts

Ahoj, mám 1.6 VTi, teď načínám 7. rok, najeto mám 88.000 km. Vše řádně servisované. S autem jsem spokojenej, v podstatě bez závad. Za tu dobu se v rámci záruky vyměnilo vodní čerpadlo, kvůli drobné netěsnosti, a před vánoci mi začala chrastit napínací kladka - po nastartování to byl zvuk trochu staršího benziňáku. Ale hlučnost tak 30% oprati startujícímu staršímu TDi. Pak příležitostně dolívám olej - tenhle motor si ho bere dost (oproti předchozím) - teď je to tak 1 l na cca 4-5000 km.

Poslední 14 zimních dní se mi zdá, že motor trochu cuká. Ale. Když nastartuji, tak je to napoprvé a čistej chod, žádný výkyvy. Oškrábu auto (parkuji trvale venku) a jedu. Bez problémů. K cuknutí dojde, když se prostě dostanu na nízké otáčky a chci to se studeným motorem rozjet do kopce z nízkých otáček. Jezdím hlavně město (dlouhodobá spotřeba i teď v zimě 7,6 l), a nevím proč to držím trvale v nižších otáčkách, tzn. že jezdím po rovině tak kolem 1500-1800. Když to točím výš, tak to jede normálně. Když ho třeba nechám spadnout níže, tak se mi zdá, jakože neztrácí výkon, ale začne sebou trochu cukat, ale 2x se mi podařilo (úplně blbým zařazením) dostat do situace, že mi zacukal jako v autoškole (něco jako do mírnýho kopce tam šoupnout 3 při 20 km. Zátěž 2 lidi, plná nádrž.

Mám to vzít na diagnostiku? Nebo prostě trochu přišlápnout plyn a trochu víc to v zimě točit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli nejsou svicky soucasti servisni prohlidky, tak ne. Jsem jen dolejvac. Kdyz si na to davam pozor, jsem schopnej jet bez za cukani i v nizsich otackach. Jen nez se voda ohreje, tak kolem 80 stupnu, to pri jizde do kopce nepatrne cukne. Cidlo jsem mel menene v ramci svolavacky. Ale stejne, kdyz je rano kolem 15 plus, tak to kolisa, ale staci to trochu proslapnout na 1800 otacek, a je to v cajku. Ted v zime startuju na prvni kratkou a volnobeh vrni jako kote.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Ajap napsal:

Cívky se mění po 60tkm a nejsou součástí standardní servisní prohlídky.

Svíčky jsi myslel. No i když tady u techhle VTi se dělají rozvody s olejem, tak možná že i civky se mění po 60tis km :D

Na karbon je prý dobrá decarbonizace, ted to tu někdo dělal na 407, tušim člen @maruskamichalek

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

decarbonizaci dělal HalaFrantisek95 ale stím to nebude, toto dělalo I mě při nižších otáčkách jemné cukani, mě pomohlo nové  čidlo v sacím potrubí, plus sem čistil palivový system a vstřikování, a nové svíčky, a teď mi to necukne ani jednou:super

Upraveno uživatelem maruskamichalek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak několik mnoho novinek. Cestou z práce jsem přehlídl návěs. Aby mě nesmetl, tak jsem na to musel za studena dost šlápnout. Tím jak jsem to vytočil (někde mezi 5-6 tis) se mi objevila chyba - spalování 4. válec. Jel jsem do servisu, kde řeli, že to vymažou a uvidíme co dál. Doma jsem zjistilo, že mi končí technická. Tak jsem zajel na stk, kde 1) jsem neprošel, protože tam zůstala ta chyba a 2) jsem měl CO2 docela vyšší (bylo to přeci jen studený).

Tak jsem to dal do servisu. Aby mohli odstranit chybu, musí provést nějaký úkon. Což bylo těžký, protože nikde nic nenašli - kabely, svíčky, lambda, cívka, vše ok. Nahráli nový SW, prošli emisemi, na stk závady 0-0-0. Auto stále chytá krásně na poprvé, když se rozjedu, mám subjektivní pocit, že to hned za studena trochu míň táhne. Někdy, ne každou cestu, kolem 70 °C teploty při nižším řazení to trochu zaškube. Jak se auto ohřeje jede úplně plynule. Možná jsem z toho ale jen vystresovanej, protože už si tu jízdu vůbec neužívám. Když řadím trochu ve vyšších otáčkách tj. z 3000 tak na 2400 tak je to bez problémů. Jinak umí to jet i s nezahřátým na 5 do kopce 50-60 bez problémů a ještě přidávat bez dušení.

Čím víc se přikláním tomu, že je tam nějaký špatný čidlo. Byl jsem tam i v rámci svolávačky, protože při teplotách kolem 15°C mi po nastartování kolísaly otáčky - ale strašně moc, až se hodil motor do chyby. Po výměně se to zlepšilo jen nepatrně.

Ještě zkusím zase tam dát to jejich zázračný aditivum. Někdy v prosinci jsem tankoval jednou u jiný pumpy než obvykle.

Ale fakt mě nejvíc štve ta ztráta pohody. Protože u delší cesty to jede úplně normálně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hluchej nejsem, mam sluch jak netopyr. Spatnej ridic jsem, ale znam svy limity, tak nejsem tolik nebezpecnej. Co jsem dnes cetl o tom VTi, tak to chce asi tocit trochu vic. Jinak mam najeto 88 tis a koupil jsem to jako novy. Do ted v ppodstate bez problemu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nespekuluj a vyměň svíčky.

Jinak teda klobouk dolů za to, že jsi schopný/ochotný přiznat, že jsi špatný řidič. A teď vůbec nehodnotím, do jaké míry to je nebo není pravda, ale taková sebereflexe a ještě v rámci řízení je ojedinělá. Drtivá většina lidí (včetně mě samozřejmě:D) se totiž pokládá za nadprůměrné řidiče. :mrk

Upraveno uživatelem Ajap
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to vydržel docela dost, nechci tě strašit, ale myslím, že si motor nyní začne vybírat, co jsi doteď těma abnormálně nízkýma otáčkama ušetřil, prostě 16V benzín se musí točit, otáčky 1500-1800 jsou nízké i  pro diesel, doporučuju začít jezdit jiným stylem, počítej ovšem s tím, že se zvedne i spotřeba...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak spotřeba nijak razantně nestoupla. Snažím se to mít v tahu pořád tak nad 2200. Zatím bez cukání. Ale když čtu ty diskuze o tomhle motoru jak tady, tak na citroenu, tak mě to moc na náladě nepřidá. Až přijde to aditivum, vezmu auto na nějakej vejlet s delším úsekem na dálnici. A uvidíme.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za studena to mám podobné, ted v zime nastartuju cekam cca 15 vterin a jedu, taky to ze zacatku docela dost cuka. Jezdim jen mesto a kratkou trasu, ze se zahreje motor kdyz parkuju u prace. Takze to taky defakto moc netocim, max do 2000 otacek. Asi to neni idealni ale tocit to za studena? Co je lepsi no.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, Dr. Taby napsal:

Tak spotřeba nijak razantně nestoupla. Snažím se to mít v tahu pořád tak nad 2200. Zatím bez cukání. Ale když čtu ty diskuze o tomhle motoru jak tady, tak na citroenu, tak mě to moc na náladě nepřidá. Až přijde to aditivum, vezmu auto na nějakej vejlet s delším úsekem na dálnici. A uvidíme.

 

Souhlasim s tebou ze je clovek otravenej z toho motoru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...