Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

peugeot 306 break 1,6 porucha ventilátoru topení


Borecekio

Recommended Posts

Zdar tak další co píše o topení.... fakt už jsem toho pročetl mraky a stejně bez úspěchu

takže auto je P306 1,6 break s klimatizací plynule regulovatelné otáčky

popis závady: sednu do auta nastartuju a zapnu topení ventilátor fučí na max. ale po cca 5 minutách někdy i míň se prostě ventilátor zpomalí cca na půlku sám od sebe počítejme cca po zahřátí... a takhle jede celou dubu po vychladnutí zase vše OK

co už jsem kontroloval: relátko v přístrojové desce OK, pojistky OK, regulace otáček nejeví známky chyby zkoušení čištění konektoru nepomohli a pár ran do středového panelu taky ne :D, konektor k ventilátoru byl mírně opálený tak jsem ho preventivně vyměnil, ale chyba přetrvává. Takže měření konektoru (3 kabely) 1. + 14,4V (z pojistkovky) 2. + 0,5V - 5,1V jde z ovládání pro topení na středovém panelu na maximum se nechá naměřit 1k3ohm, 3. - kostra nevím odkud je tažená ale změřena proti kostře propípnutím a 1. a 2. kabel měřeny proti kostře na kabelu 3.. Vyndání ventilátoru čištění konektoru bez úspěchu, kontrola uhlíku OK, ložiska mno mají něco za sebou, ale ventilátorkem jde volně otáčet takže nepřikládám jim vinu chyby, tak a dostáváme se ke kusu hliníku ze spodu je konektor ventilátoru a ted měření kabelů do motorku ventilátoru, proběhlo dvojí měření. Měření č.1- stav funkční svorka + na max 14,4V na min 10,5V svorma - proti kostře propípnuto měření č.2 bylo provedeno při zpomalení větráku tudíž v chybě svorka + 14,V proti kostře automobilu svorka - proti svorce + 10,6V tak jsem vzal káblík a svorku mínus jsem přípíchnul na kostru automobilu a vše začlo fungovat jak má

závěr: předpokládám že chyba bude v tom kusu hliníku který dle mého bude nějaký elektrický regulátor otáček jde nějak odzkoušet otestovat?

ještě je tam vysí taková destička cca 2,5cm x 6cm s konektorem a malou cívečkou vůbec a nějaký odpory - nevím na co to je ani co to je 

všem děkuji za rady a nápady

Upraveno uživatelem Borecekio
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takze ked sa ti ventilator spomali a ty privedies na "-" svorku pomocnym vodicom samostatnu kostru tak sa to rozbehne? Potom by to mohol byt problem s kostrou. Ide vtedy regulovat otacky?

Novsi typ ventilatora ma elektronicku regulaciu otacok motora, u starsich sa otacky znizovali predradnym odporom. Aby si mal vacsiu istotu ci ti blbne ten modul, mozes odpojit (vybrat) obvod regulacie a priviest 12V priamo na svorky motora. Ak sa motor bude rozbiehat a tocit pravidelne, chyba bude v tom elekronickom ovladani.  Ak sa potvrdi chyba v module, tak podla webu v nom odchadzaju hlavne tie darlingtony, no ked je to u teba zavisle od teploty/casu, mozes tam mat aj iny problem - nejaky studak.

Tvoje obrazky regulatora aj tej tebe neznamej krabicky by pomohli.

 

Ten modul na ventilatore vyzera nejako takto?

ventilartor_tranzistory.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

takže odpovědi: 1. otázka ANO když na - svorku motorku přivedu kabílkem kostru tak začne fungovat 2. otázka nejde regulovat ale zjistil jsem že 14,4V je neměnných a mění se napětí na kostře (reguluje otáčky pomocí kostry)

nemám regulaci pomocí odporů mám elektronickou

ten přídavný modul který nevím na co je patří také k okruhu ventilace... zjistil jsem že do něj jdou dva kabely od nějakého čidla. Dlouhá tyčka někde v hadici se vzduchem, potom standartní napajení + a - a dva vodiče který vedou do regulátoru na středovém panelu. po prozkoumání jsem na desce našel dva studenáky na cívce ty jsem proletoval. proměřil jsem že tam kde byl studeňák je přivedena kostra (-) ale závada přetrvává

přikládám foto svého modulu který je 3 pinový a nejde nic měřit protože elektronika je zalitá v gumě

potom přikládám fotku té věci co nevím na co je 

a přikládám fotku předřadníku který jsem sehnal ale je 4 vodičoví a nevím jak zapojit kromě svorky + a - ta zůstává neměnná co jsem našel podle konektoru co byl přidaný k ní

 

26981851_1672338852786264_1322376244_o.jpg

26905919_1672338866119596_1666506811_o.jpg

26994500_1673470849339731_1190598947_n.jpg

26914314_1673470899339726_2047791009_n.jpg

26913520_1673470879339728_467139065_n.jpg

26855446_1673470872673062_369708438_n.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Najkor k tomu rele.

Podla mojich vlastnych skusenosti, to rele "ELEDASA" nie je v priamej suvislosti s ventilatorom, ale s klimou. Tam by som problem isto nehladal.

Obrazok regulatora mam z webu, uz neviem z akej stranky. Mozno aj z tohto fora.

Podla toho co pises, mas podozrenie, ze je problem s kostrou. No zas ked privedies samostatnu kostru k motoru, regulacia nefunguje, takze to asi nebude celkom len kostrou. Vodic kostry z toho trojpinoveho konektora na ventilatore by mal koncit pod palubovkou, kdesi nad pedalom spojky. Skus skontrolovat, ci tam nemas nahodou nieco zoxidovane.  No neviem, ci by nedokonala kostra mala taketo nasledky.


Skus na piny 4 a 2 konektora pre blok ventilatora zapojit nejaku stredne velku ziarovku (naprikald 21W) a nechaj to zapnute na dlhsie nez na ten inkliminovany cas a kontroluj, ci sa jas ziarovky bude menit alebo nie. Ak bude ziarovka svietit stale rovnako, +12v je OK, kostra je OK, chyba bude zrejeme v ovladani, skusim ti potom poradit dalej.

 

 

 

 

.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pravdepodobne odchádzajú tie výkonové tranzistory, tie dve kruhové veci s uskami na kraji. Stoja 2€ kus. Menil som v 605 asi 3x. Mal som označenie, ale náhrada je Bdx66 tuším. Je to podľa výkonu 120W a do 50V, aby bola rezerva.

Odpajkovat, odvrtat nity, vymeniť, zapajkovat. Mali by pasovať len do jedného smeru, nedajú sa otočiť. Je lepšie kúpiť viac kusov,uz sa mi stalo že som vymenil a nešli, vymenil som za druhé a išlo ok.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tiez som si spociatku myslel, ze by to mohli byt tie darlingtony, no vtedy by privedenie  samostanej kostry na svorkovnicu ventilatora nepomohlo.
 Skor si myslim, ze bude problem v kabelazi. Preto ma zaujima vysledok testy so ziarovkou. Az sa dozviem vysledek, myslim, ze ho budem vediet presnejsie nasmerovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 roky později...
  • O 10 měsíců později...
  • O 4 týdny později...

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...