Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Časový záznam změny v ŘJ


VAVA

Recommended Posts

O víkendu jsem sjel píchlou pneumatiku až na ráfek - a PP nic.
Nevíte někdo, zda jsou změny v nastavení ŘJ auditované a zpětně dohledatelné?
V Domanským (kde jsem měl shodou okolností domluvenou roční prohlídku) mi řekli, že všechny TPMS senzory jsou OK - ale byla vypnutá výstraha v PP.

Jsem nas..nej jak broky. Kupoval jsem lehce jetou 5008mu (cca rok a půl jetá, ještě v záruce) u dealera, který se při telefonické konfrontaci tváří, že to je "absolutně nemožné". Takže 2 varianty:
1/ Buď mi lžou a předchozímu majiteli to vypli (zimní kola ve výbavě nebyly, asi je přepoužili)
2/ Změnil to někdo jiný a při prodeji to nekontrolovali
Dá se změna dohledat? Pneumatika zničená (přitom to byl jenom hřebík - jezdím málo a pneu kontroluju namátkou - když mám ty drahý senzory), naštěstí se mi to stalo ve městě a ne na dálnici ve vysoký rychlosti - auto bylo plný rodiny.

Upraveno uživatelem VAVA
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2014, to je po FL? Tam to snad ani vypnout nejde? Auta vyrobená od 1.11.2014 mají TPMS, které se nedá vypnout.

Jinak mě vždy při otočení klíčku PP okamžitě informuje, že TPMS jsou OK nebo že je nevidí (v zimních je nemám) a každých 90minut mi to hlásí, pokud je nedetekuje. U aut před 1.1.2014 toto jde vypnout. Nicméně je tam rychlá diagnostika (tlačítko diag na tachometru), která v sobě zahrnuje informaci ze senzorů TPMS. Každopádně v manuálu je to napsaný. Výstraha se ti sama nevypne, pokud ti do toho někdo nelezl s diagnostikou, tak to tam vypnul někdo už před tím. Jestli to byl dealer nebo ex-majitel se, podle mne, už nepozná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to 2014 po FL, nevím, kde bych zjistil konkrétní datum výroby - datum prvního prodeje (začátek záruky) je 28.11.2014.
Evidentně něco vypnout jde :)
U mě byla detekce TPMS v pořádku - vypnutý bylo právě jenom to "upozorňování".
To, že tam někdo lezl, je jasný. Nicméně se to stalo v době, kdy to auto bylo prodaný/servisovaný u konkrétného Peugeot dealera. Takže buď to majiteli přepnul sám, nebo to někdo udělal za jeho zády a on to při následným prodeji nezkontroloval.
Pro jdu po "auditní stopě" (pokud existuje) - kdyby se datum nastavení shodovalo např. s datumem servisní prohlídky, tak bych měl jasno.
Podle mě to porušuje podmínky pro provoz vozidla, takže v podstatě mi to prodali ve stavu, kdy by to neprošlo technickou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud auto bylo vyrobeno před 1.11.2014, tak to nic neporušuje. Auto nemusí být systémem vybaveno a je možně jej vypnout. Auto by pak ale mělo mít plnohodnotnou rezervu.

Auta vyrobená po 1.1.2014 už vypnutí neumožňují. Vyhláška říká, že pokud máš systém kontroly tlaku, máš ho mít funkční. Ale jeho vypnutím u auta staršího data výroby neporušuješ nic a auto s vypnutou kontrolou projde i technickou (ale mělo by mít rezervu). U tebe byla vypnuta detekce TPMS, tedy řídící jednotka senzory nehledala. Myslím, že v systému nejde vypnout jen upozorňování a nechat detekci senzorů, ale třeba se mýlím. Hlavně nechápu, k čemu by to bylo?

Každopádně mě auto na senzory upozorní minimálně při každém prvním otočení klíčku.

Do diagnostiky se leze při každém pravidelném servisu, není na tom ni zvláštní a možná si majitel odpojení přál.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám výrobu 7/14 a vypnout to šlo. Trošičku nechápu jak píše Pacho69: 

před 21 minutami, Pacho69 napsal:

Pokud auto bylo vyrobeno před 1.11.2014, tak to nic neporušuje. Auto nemusí být systémem vybaveno a je možně jej vypnout. Auto by pak ale mělo mít plnohodnotnou rezervu.

Auta vyrobená po 1.1.2014 už vypnutí neumožňují

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak nevím - měl jsem to vypnutý a plnohodnotnou rezervu nemám (jenom sadu s "lepícím" kompresorem).
Po stisknutí tlačítka diag na tachometru už mi to ukazuje, to jsem tam dřív neměl.
Co se týká vypnutí detekce nebo pouze indikace - taky nevím, papouškuju sdělení servisu, možná ne úplně správně, jsem pouhý poučený uživatel :)

Co se týká vybavení senzory, tak jsem vygooglil:
...všechny nově homologované modely vozů musejí být od 1. listopadu 2012 vybaveny systémem pro kontrolu tlaku v pneumatikách. Od 1. listopadu 2014 je tento systém předepsaný pro každý nový vůz třídy M1 (vozidla pro přepravu osob s maximálně 8 místy pro sezení kromě sedadla řidiče)...

Tak nevím, od kdy platí povinnost. P5008 FL je modelový rok 2013, nevím, zda musel znovu procházet homologací.

Nicméně - potvrdí ještě někdo, jeslti můžu/nemůžu dohledat kdy se měnily parametry v diag?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radek: Sorry. překlep, mělo tam být též po 1. 11. 2014. Tak to vyšlo v nařízení EU - tedy pokud bylo auto vyrobeno po 1. 11. 2014, nesmí jít snímání tlaku v pneu v systému vypnout. Já u zimních tedy vědomě porušuji vyhlášku, protože pokud vozidlo má (aktivní) systém snímání tlaku v pneu, má být funkční. Ale letos při výměně zimních pneu to napravím.

VAVA: Řídící jednotky v autě si neuchovávají žádnou historii nastavení, provozně je to k ničemu. Záloha je externí záležitostí. Takže zpětně informaci nedohledáš, leda by servis měl zálohu původního nastavení, ale asi ti ji nabízet nebude.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 hodinami, Pacho69 napsal:

Pokud auto bylo vyrobeno před 1.11.2014, tak to nic neporušuje. Auto nemusí být systémem vybaveno a je možně jej vypnout. Auto by pak ale mělo mít plnohodnotnou rezervu.

 

Jsou auta vyrobené před 1.11.2014, které nemají systém na hlídání tlaku v pneu a nemají ani žádnou rezervu. Jen opravnou sadu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...