Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Benzín, Nafta, Akumulátory? Nebo vlastní pohon? Toť otázka :D


Weri 605

Recommended Posts

Tak se to tady zvrtlo na slovní bitvu extrémů - ropáci proti elektrikářům - a pár komentářů "Zlatého středu" Je to dobře, diskuze posouvá pokrok dopředu. Ke změně nepochybně dojde, zásoby ropy se tenčí a něčím je bude nutné nahradit, ale ta doba ještě nenastala. Nepochybuji o tom, že současné ropné společnosti už mají v rukávu řešení, které jim zase přinese tučné zisky, ale proč něco měnit, když to stávající slušně dolárky sype. 

A docela jsem se pobavil nad názorem či nápadem s přípojkami na sloupech veřejného osvětlení. Stačí se jen podívat na kterékoli sídliště jak daleko jsou sloupy od sebe a kolik parkovacích míst je pod nimi a kolik aut je v dosahu k přípojce i když jich na sloupu řekněme 10. To je jedna věc a ta druhá je dimenzování přívodů z hlediska zátěže. Za současného stavu rozvodů el. energie je to utopie. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@mireko  Vzhledem k tomu, kolik si tam natahali čmoudů už by je skoro mohli přidělovat fakt po jednom do každé rodiny, až vypnou elektriku zapřáhnout do rikšy a jedem ...

Upraveno uživatelem StibTo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

FrantaCV: já nejsem extremista, myslím, že jsem velmi pokrokový člověk. Často i nadšený. Neobhajuji ropu a rozhodně jsem zastáncem alternativních paliv a pohonů, pokud tedy dávají smysl. Takže jsem proti prasení kvalitního paliva z ropy biosložkou - to je jen tumel babišů a jim podobných do státních rozpočtů, nic to nepřináší, žádný rozvoj ani pokrok, též jsem proti plundrování kvalitní zemědělské půdy podobným způsobem - tedy pěstováním plodin, který následně spalujeme, to je ještě větší úchylárna - zase jen pro prachy, bez užitku, ekologicky naprostý nesmysl. Kvalitní řepkový olej se pak prodává dráž, než slunečnicový - to je přeci něco špatně... Způsob pojetí ekologie v rámci vyspělých zemí EU je velmi nešťastný, přičemž ta naše země si dokáže vybrat to nejhorší z toho nešťastnýho. Jako první bych viděl likvidaci plastových láhví. Minimálně lahve vratné a výpalné takové, aby se neobjevily v normální popelnici (a pokud ano, tak bezďáci by si už poradili).

Alternativní paliva musí přijít, elektřina to určitě je, ale s tím, co dnes umíme, se jeví zatím maximálně životaschopná forma určitého hybridu. Elektřinu neumíme ukládat nebo jen velmi neekonomicky. Z hlediska mých aktuálních potřeb se jeví současná elektromobilita jen jako drahá sranda. Vysoké pořizovací náklady, dejme tomu nižší provozní náklady, podprůměrná užitná hodnota. Aby se aspoň trochu zvýšila, musel bych všude začít jezdit autem. A to je přesně to, co dělá Radovánek, ale já to dělat nechci. Nechci se odstěhovat do vidlákova, každej den rozvážet děti dvěma autama, žiju ve městě a elektromobil je zbytečný. Nijak neřeší poskakování v zácpách, hledání parkování, nedostane mě na místa, kam se chci dostat. Takže proč? Do vidlákova lepší poslat elektroautobus. Ale lidi jsou líný a pohodlný, mají problém i donést platové lahve 50m do kontejneru, takže si budou kupovat další elektropixly a připojovat se na lampy. neumím to nazvat jinak než de*ilitou. Ale za vším jsou peníze, ŽÁDNÝ jiný úmysl v tom bohužel nevidím. Sorry za vulgarismus.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, Pacho69 napsal:

Radovanek: Pro denní ježdění mi stačí MHD, pro 95% ostatního ježdění je dojezd 250km málo. Jen tak mimochodem - měl jsem i3 (s nějakou "rozšířenou" baterií, tuším 30kWh) na víkend. Dojezd na chalupu (cca 180km) no, musel jsem se hooodně krotit, abych dojel. Užít si nějaký zrychlení elektromobilu, sorry, asi bych někde zůstal. Dobíjecí stanice v místě? Nejbližší 35km, takže protože mám přívod jen 1f, 30A tak holt nemůžu nechat auto nabíjet celý dny, potřebuju obvykle něco dělat. Takže nářadí, vaření, voda, už tak si musím dávat pozor, abych to nepřetížil, je to odpočinkový objekt, nepotřebuju tam mít žádný extra přívod. Navíc tarif taky nic moc, když se tam jezdí jen na nějaké víkendy, takže nabití též není zrovna zadara. Takže po víkendovém nabíjení s jednou cestou na nákup a zpět (bohužel nikde žádná nabíječka, v blízkost slavná koncernová montovna v Kvasinách, ale ho*no, ho*no slavný soude) jsem měl nějakých 64%, což mi stačilo na cestu do Hradce, kde jsem 25minut nabíjel, následně jsem dojel dom, kde jsem to musel zas nabít, abych to ráno mohl vrátit. Tentokrát nabíječka nebyl problém. Kdybych jel znovu, dobil bych se v tom Hradci, už po cestě tam (což beru jako úlet, s tím blbým spalovákem to dám 3x tam a zpět, pokud jezdím lyžovat, tak minimálně 2x). Cesta na chalupu je pro mne nejběžnější cesta. Z chalupy jezdíme lyžovat, když jsme tam, tak denně, to je cca 40-50km nájezd. Doma mám garáž, ale rozvody jsou tam 1x25A, žádná třífázová zásuvka, nikdo nechce, aby tam lidi sosali společnou elektřinu. Takže jasně, elektřina je sice všude, k nabíjení aut není vhodná. A ono vyřešit infrastrukturu bude pracné a nákladné.

Nabíjení z pouličního osvětlení, to je dobrej vtip. Byl jsi někdy na sídlišti v Praze? Zastavit kdekoliv je problém, a jako že u nějaký lampy, kde budou stát všichni? To bych musel přijet ve dvě odpo a ještě by to byla náhoda.

Teď začnou vypatlaný koncerny chrlit elektromobily, byrokrat z EU vydá opatření - výsledek - masakr s nabíjením, nas*aný uživatelé, který hromada "elekromaniaků" přesvědčila, že elektromobilita je "všudypřítomná" a vona není... Jo prezentovat jednoduchý řešení, to je dobrej byznys, ale jsou to žvásty. 100km dálnice stavíme 35 let. A stejné to bude s elektrod*bilitou.

Radovánek: A jak píšeš, jak je údržba elektromobilu jednoduchá... A začínaj přibývat různý serepetičky, aby se ušetřila energie na topení, na klímu a na co ještě... Jo jo, bude to čím dál jednodušší na servis. Navíc, jak jsi někde psal ceny servisních prohlídek, rozhodně nemohu říct, že by auto bylo nějak levný na údržbu, to tedy ani náhodou.

Tak to Ti chválím, taky bych nejraději používal jen MHD, leč slavný KURVIS, tedy omlouvám se, KODIS, koordinátor ostravského dopravního integrovaného systému http://www.kodis.cz/infocentrum-odis/, mi to léty úspěšně hatí. Mimo špičku, zhruba 20 hodin denně, jsem do 15 km rychleji všude na kole, o autě nemluvě. Ostrava má napříč 20 km. A víkendy radši nezmiňuji. Pokud máš auto jen na víkendové dlouhé cesty a jezdíš málo, počkej si na vývoj a za 5-10 let přesedlej.

Pokud jsi měl i3 s větší baterkou, tak ta 180 km dává (dle NEDC 300, reál kolem 200), samozřejmě otázkou je ono blbnutí, profil terénu, nastavený režim. Je to rychle jak Tesla, svádí to. Znám, testoval jsem tu slabší verzi http://www.hybrid.cz/test-bmw-i3-mala-tesla-nejen-do-mesta.  . Nabíjení se samozřejmě z 1F 30A řešit dá, prostě jen nastavíš na nabíjecím kabelu třeba 6A a krmíš auto při 230V nějakými 1.3 kWh za hodinu. Ano, z 0 do 100% to trvá 24 hodin, ale jsi Pá-Ne na chalupě, času dost. Navíc přerušit to jde vždy a někam si odskočit, stejně jako zvýšit výkon. Podobné to máš v té garáži, tam může taky téct kilowatthodina za hodinu, i méně, protože je tam auto celou noc. Třífázové nabíjení má právě až silnější BMW i3 94Ah, ale jen malý červený pětikolík, tedy 3x400V/16A,  výkon 11 kW, počkáš si z nuly do plna 3 hodiny. Zásuvky jsou opravdu všude. Stačí je zpřístupnit. S GSM modulem za 3 tisíce to jde i placeně.

Nabíjení z pouličního osvětlení se postupně zavádí v cizině, přijde i k nám. Parkování na sídlištích je známá bolest, opět to souvisí se špatnou hromadnou dopravou a dluhem z minulosti. Tady je řešením opravdu jen zpoplatnění a parkovací domy v kombinaci s MHD. Nikdo nemá v rámci nájmu bytu právo na parkovací místo, ledaže si ho zaplatí. Tak to ve světě funguje, u nás donedávna nefungoval tržně ani ten nájemní vztah k bytu. U firem to je automatika, i my máme kancl a 4 místa v ceně, jinak končíme u závory a jinde není kde parkovat.

Koncerny zatím chrlí a budou chrlit jen kecy. Nemají baterie, ani elektromotory. Takže pána z VW Porsche beru s velkou rezervou, což ho hodně štve. Ovšem po ovoci poznáš strom jejich, říká bible. A on slíbil instalaci rychlonabíječky na konferenci právě Librosu spolu s elektromobily do prázdnin. Prázdniny skončily a skutek utek. Jediné nabíječky jsou zásuvky, co jsem tam dojednal a označil já

Co se údržby vozu týče, mohu srovnávat garanční prohlídky autorizovaných servisů v rámci záruk u spalováků i elektrik. Můžeš si srovnat Citroen Berlingo benzín 1,4 MPi https://www.spritmonitor.de/en/detail/286806.html a Peugeot Ion elekrika https://www.spritmonitor.de/en/detail/722708.html. U obojího šlo o prodloužené záruky, takže se dívej na první 3 roky. Nepočítám Frantu z garáže u ojetiny, ale tam je to totéž. Náhradní díly a práci musíš platit taky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, Pacho69 napsal:

Hele mě je elektromobilita jedno, pokud se zase (jako obvykle) nebude někdo chtít zahojit na mě (i jiných). Z mého pohledu je naprosto k ničemu, moji základní potřebu nepokryje. Moje základní potřeba není jezdit do práce autem, pokud mě k tomu nenutí práce - tam je 200km dojezd stejně k ničemu jako i 400km s Teslou. Vystačím si s MHD. Auto potřebuju k tomu, abych se dostal tam, kde to mám nejraději. Aktuálně je elektroauto k ničemu (navíc moje sportovní a ostatní aktivity vyžadují povětšinou auto, ne nákupní tašku). Abych plánoval zastávky a trasy podle umístění nabíječek a přemýšlel, jestli tam vůbec dojedu - sorry. Jen mě prostě prudí výkřiky, jak strašně je to ekologické a výhodné. Není. Nemáme čistou energii a i ta nejčistší (vodní) energie představuje ekologickou zátěž, o jiných energiích nemluvě. Dojde tedy jen k přesunu ekologické zátěže jinam. Což sice nemusí být špatně, ale to se dá z mého pohledu a znalostí těžko soudit.

A "vizionářů" na různých konferencích jsem už zažil tolik... A kde je těm technologiím konec.

Jinak elektrifikaci MHD - autobusy považuji za správný směr. Bohužel ono to není jednoduchý, vyžaduje to související infrastrukturu, ono dobít autobus na konečný v nějaký odlehlý pr*eli nebude zrovna jednoduchý. Konvenční autobus natankuje v garáži (jednouchá infrastruktura - pumpa v areálu) a jezdí celej den. To u elektrobusu nejde, infrastruktura se musí rozmístit a to už není levný, navíc, bude tam ten autobus za měsíc ještě jezdit? Co pak s tím? Přemístit? Radovanek tohle neřeší, jen tu spílá, že dopravní podnik nekupuje elektrobusy. Ale takhle jednoduché to téma není.

Ani nemůže pokrýt, fakticky jsme z pohledu spalováků v roce 1913. Protože normálně - ne testovací a jen pro firmy nebo státní organizace nebo jen pronájem atp. - se dají sériové běžné elektromobily kupovat v Evropě až s nástupem Peugeot Ion/Citroen C zero (Mitsubishi iMiev se tu prakticky nevozil a nevozí), o kategorii výše Nissan Leaf a nejvýše Tesla Model S. Zhruba postupně od roku 2011. Pan Kubiš si dovezl prvního Leafa v ČR složitě z Portugalska 14.9.2011 http://www.roznovan.cz/~kubis/leaf.php, jako jeden z 3-5 prvních v ČR pak Teslu Model S z holandského Tilburgu 21.9.2013 http://www.roznovan.cz/~kubis/models.php . Budeme si tedy muset počkat, pokud nás stávající nabídka neuspokojí nebo na ni nemáme. Taky nemám na Teslu a uspokojila by mé dopravní potřeby 100%.

Elektrifikace MHD je komplexní ekosystém, jak je dnes zvykem všemu říkat, jako že to do sebe zapadá. Mám-li metro a tramvaje, pak jsou elektrobusy nanejvýš logické. Nabíjejí na konečných tramvají / metra, protože tam už ta elektřina ve velkém dovedena je. A to vždy nabijí jen tolik, aby s rezervou dělaly kolečko na druhou konečnou a zpět. Víc není potřeba. Pokud má město trolejbusy, má výhodu navíc, protože mohou být duální a mít i baterie k překonání úseků bez drátů. Ne ovšem spalovacím motorem, jak to ukázali v Opavě. To je fakt děs, viděl, slyšel a cítil jsem to z 10 metrů a děkuji, nechci. A s tou jednoduchostí u spalováku je to samozřejmě jinak - konvenční autobus natankuje v garáži (jednouchá infrastruktura - pumpa v areálu) - někdo tam musel tu pumpu vybudovat, někdo ji musí elektřinou provozovat a lidmi obsluhovat, někdo ji musí cisternou obden zavážet, někdo musí tu cisternu provozovat, někdo musí ten benzín vyrábět a skladovat, někdo mu musí k tomu dovézt po železnici nebo ropovodem ropu, někdo ji musí vytěžit a dopravit..... . Elektrobus, pokud se bavíme o čínském BYD s dojezdem 400+, nemusí ani tu vozovnu mít, dobíjí se na konečné, tam se provede i úklid a jen se vymění řidiči. Eliminace hluchých jízd. V Ostravě máme tramvaje i trolejbusy, nákup plynoprdů na dalších 15-20 let by úlet zcela mimo mísu. Nemají totiž kromě 1 plnící stanice na 1 konci města ani po 12 měsících provozu žádnou, opakuji žádnou, infrastrukturu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, Vena garážmistr napsal:

Podle mě to asi nemá cenu moc diskutovat s Radovánkem protože mě přijde při vší úctě vcelku víc než dost zaslepenej elektrikou. Chápu že pokud má člověk přístup k informacím , a k infrastruktuře tak se s takovou  " úchylkou "  člověk snadno ztotožní a pak ji propaguje. Ale pro člověka který nemá přístup k infrastruktuře a k informacím je toto dost utopie. A prosím Tě necpi nám tady jak je jednoduché nabíjet na veřejných místech. Ano vím že v mém dosahu je nabíječka v Centru Černý most kde jsou obchody kina atd.  Ale do CČM jedu max.2-4 za měsíc a strávím tam když hodně hodinu a půl dohromady.  A to co píšeš když jsou v kině atd. nevím kolik stojí kino u Vás ale tady v práglu jít do kina je vcelku díra v rozpočtu. A pokud si dobře pamatuju tak častěji jsem do kina chodil v období kdy jsem randil s bývalkou a také to nebylo tak jakože zábava na každý víkend .  A to jestli potřebuju nutně k cestování do práce a z práce auto které má dojezd větší nebo menší než xx km je prosím pěkně moje soukromá věc a nikdo mi nepřidá korunu na to abych mohl jezdit autem jakým jezdím. A jak píšou chlapy výše rozhodně se nehodlám pokud už se rozhodnu vyrazit na nějaký výlet omezovat tím že budu čenichat kde se dá dobíjet povoz a plánovat cestu podle toho.  Dokážu pochopit že takovej povoz se využije u balíkovky nebo jako servisní auto pro nějakou firmu ve městě při čemž je ale nutné aby povoz měl své místo v areálu domovského uživatele a tam se i dobíjel pak to má smysl ale zase je to o penězích co stojí infrastruktura.

Přesně jak píšeš Veno, je to pro člověka, který nemá přístup k infrastruktuře a k informacím, dost utopie. Tak je lidem dávám. A navíc tím už 3,5 roku jezdím já a přes rok manželka plus hodně lidí v mém okolí. Jinak jsi se přesně trefil, pokud nemáš možnost nabíjet, není to prozatím pro Tebe. Musel by jsi to řešit jako se spalovákem a někam zbytečně zajíždět. Nic po cestě domů nebo doma či na firmě, což je škoda a zbytečné to hrotit.

Ty výlety už jsou dnes jen otázka dojezdu a čím novější auto, tím větší. Až tady evropští soudruzi pustí čínské BYD6 s 60 kWh baterkou, tedy tím, na čem dnes začíná Tesla Model S a současně jde o auto velikosti Mercedesu B (a nepustí, protože by německý a francouzský autoprůmysl šel rázem do kytek), tak to bude zase dojezdově veselejší. zatím Čína nepokrývá pořádně asi svou poptávku, tak jsou k vidění jen sem tam v Německu a Beneluxu jako taxíky už od roku 2014 https://www.ekobonus.cz/ekologicka-doprava/elektromobily/ulice-bruselu-brazdi-35-novych-elektrickych-taxi . V Číně totiž nové taxi musí být jen elektro http://www.hybrid.cz/vsechny-nove-taxiky-v-pekingu-musi-jezdit-na-elektrinu .

A máš pravdu i co se rozvážek týče, ne nadarmo kopla německá pošta německé dinosauří automobilky do dupy. A sama si koupila elektromobil na míru, respektive zadala a nyní ho bude prodávat http://www.hybrid.cz/nemecka-posta-si-vyrabi-vlastni-elektromobily-volkswagen-zuri. Jako první se vzpamatovali Američani a Ford se snaží http://www.hybrid.cz/streetscooter-work-xl-pracovni-elektromobil-pro-nemeckou-postu . Když k tomu započítáme, že jejich pošťáci mají běžně na míru uzpůsobená elektrokola fakt s velkou únosností a pořádným stojanem, je to docela elektromobilní revoluce https://www.citkar.de/post-liefert-mit-1-000-e-bikes-aus/

Upraveno uživatelem Radovanek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, mireko napsal:

Já bych chtěl vidět čistě teoreticky, co by se stalo kdyby 1milion řidičů začlo nabíjet ve stejnou dobu po příjezdu z práce.

V podstatě nic. Všichni budou nabíjet pomalu, takže továrním kabelem 2,3 kW. To je v podstatě myčka plus pračka dohromady. Tedy to, co funguje, když lidi dnes dorazí domů dnes. Takže žádný problém. Ostatně kdybychom ten milion (máme 1,5 tisíce) elektromobilů opravdu dnes měli, což je 20% všech aut v ČR, nic se neděje. Už jsme to tu probírali - viz Ing. Marušinec, VUT Brno, konference Elektromobil je realita od 11.minuty

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, mireko napsal:

Němci to mají dobře vymyšlený, do každé rodiny elektro auto +velblouda ,velbloudáře již ve velkém dovážejí no a když nebude elektřina na dobití tak mají náhradu .Sou to hlavy chytrý:bacha

Kdepak, tam je to vymyšleno tak,. že se polovina ušetří, páč půlka jsou ženy a ty bez muže nebudou nikde smět. Takže jen elektroauto nebo jen velbloud. A protože jedna žena je málo, tak se ušetří ještě více, nebudou nikde trajdat a rozbíjet chlapům auta na parkovištích před supermakety, jako dnes. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já ne, všichni se nakazili - hele "Mf  DNES 7.9.2017:  České  autofirmy  hlásí:  elektřiny  se  nebojíme.  Modernizace  a  trend  elektromobilů  postupně  začíná přetvářet přístup českých firem, řada dodavatelských podniků postupně přizpůsobuje svoji výrobu komponentů pro vozy s elektrickým  pohonem.  Do  ČR  navíc  začínají  přicházet  investoři,  kteří  chtějí  vyrábět  s vyšší  přidanou  hodnotou. Například v březnu vstoupil na český trh americký výrobce lithium-iontových baterií A123 Systems." http://ekonomika.idnes.cz/autofirmy-elektromobily-cesko-automobilovy-prumysl-dodavatele-phc-/eko-doprava.aspx?c=A170906_204924_eko-doprava_fka Jinak aktuálně jsem si zez Plzně přivez rýmu. Legrace je, jak se všichni tváří, že tomu rozumí a dělají ramena. I když u novinářů je to zvykem, takže místo elektromobilu je na snímku plugin hybrid (+-40 km čistě na elektřinu, zbytek spalovací hybrid občas elektro občas spalovák) Karma, který se už pár let nevyrábí, fabrika zkrachovala. Má ho kolega ze Žiliny, k vidění bude asi tuto sobotu v Olomouci v OC Olympia. Elektromobil je až Tesla Model S 85P dole ve videu.

Upraveno uživatelem Radovanek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, Radovanek napsal:

Ani nemůže pokrýt, fakticky jsme z pohledu spalováků v roce 1913. Protože normálně - ne testovací a jen pro firmy nebo státní organizace nebo jen pronájem atp. - se dají sériové běžné elektromobily kupovat v Evropě až s nástupem Peugeot Ion/Citroen C zero (Mitsubishi iMiev se tu prakticky nevozil a nevozí), o kategorii výše Nissan Leaf a nejvýše Tesla Model S. Zhruba postupně od roku 2011. Pan Kubiš si dovezl prvního Leafa v ČR složitě z Portugalska 14.9.2011 http://www.roznovan.cz/~kubis/leaf.php, jako jeden z 3-5 prvních v ČR pak Teslu Model S z holandského Tilburgu 21.9.2013 http://www.roznovan.cz/~kubis/models.php . Budeme si tedy muset počkat, pokud nás stávající nabídka neuspokojí nebo na ni nemáme. Taky nemám na Teslu a uspokojila by mé dopravní potřeby 100%.

Elektrifikace MHD je komplexní ekosystém, jak je dnes zvykem všemu říkat, jako že to do sebe zapadá. Mám-li metro a tramvaje, pak jsou elektrobusy nanejvýš logické. Nabíjejí na konečných tramvají / metra, protože tam už ta elektřina ve velkém dovedena je. A to vždy nabijí jen tolik, aby s rezervou dělaly kolečko na druhou konečnou a zpět. Víc není potřeba. Pokud má město trolejbusy, má výhodu navíc, protože mohou být duální a mít i baterie k překonání úseků bez drátů. Ne ovšem spalovacím motorem, jak to ukázali v Opavě. To je fakt děs, viděl, slyšel a cítil jsem to z 10 metrů a děkuji, nechci. A s tou jednoduchostí u spalováku je to samozřejmě jinak - konvenční autobus natankuje v garáži (jednouchá infrastruktura - pumpa v areálu) - někdo tam musel tu pumpu vybudovat, někdo ji musí elektřinou provozovat a lidmi obsluhovat, někdo ji musí cisternou obden zavážet, někdo musí tu cisternu provozovat, někdo musí ten benzín vyrábět a skladovat, někdo mu musí k tomu dovézt po železnici nebo ropovodem ropu, někdo ji musí vytěžit a dopravit..... . Elektrobus, pokud se bavíme o čínském BYD s dojezdem 400+, nemusí ani tu vozovnu mít, dobíjí se na konečné, tam se provede i úklid a jen se vymění řidiči. Eliminace hluchých jízd. V Ostravě máme tramvaje i trolejbusy, nákup plynoprdů na dalších 15-20 let by úlet zcela mimo mísu. Nemají totiž kromě 1 plnící stanice na 1 konci města ani po 12 měsících provozu žádnou, opakuji žádnou, infrastrukturu.

K té pumpě - sice ji někdo vybudovat musel, ale to bude muset i desítky nabíjecích bodů pro elektrobusy, též je musí někdo udržovat. Čerpačka v každém depu pokryje veškeré potřeby všech autobusů, jen se bude zavážet. Režijní náklady na dodávku "paliva" pro voz MHD v elektrickém nebo spalovacím režimu  nedokáži posoudit, ale u elektriky rozhodně nebudou nijak dramaticky nižší, protože stanic bude spousty, sice se nebudou zavážet palivem, ale čekají je též povinné údržby a revize. Ty řeči, že ropu musí někdo... To vše je zahrnuté v ceně paliva, která rozhodně není regulovaná a o té se teď nebavíme, bavíme se o infrastruktuře, která je tedy velmi výrazně jednodušší. Nedělej si iluze, že by režie byla nižší než provoz cca 6 čerpacích stanic DP v Praze (odhaduji podle dep). Jo a elektřinu musí taky někdo vyrábět. Je otázka, jestli jim ta jediná plnící stanice pro celé město prostě nestačí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No on byl prázdninovej okurkáč, tak všichni potřebovali nějaký téma. Elekroauta je hromada žvanění. O tom, jak vypadají naše silnice si nikomu z patřičných kruhů mluvit nechce, raději vymýšlejí pí*oviny kolem elektroaut.

Radovanek: Jinak noční nabíjení bude neekologické, protože "ekologické" energie bude jen troška. No na rozdíl od solární energie bude aspoň předvídatelné ;). Jinak je pravda, že se sítí to nic neudělá, protože klesnou jiné odběry, které v síti běžně jsou. V tom problém nebude. Problém bude s dostupností (rozumného) připojení pro běžně bydlící lidi. Jak jsem psa, sice má garáž, ale celá garáž má rozvod s jištěním půl patra (20garáží) na 16A. V garážích navíc zásuvky nejsou, ob dvě, je jedna venku. Nabíjet tím 60KWh, nic moc. Každou další infrastrukturu bude muset někdo vybudovat a co třeba vidím, tak 40% lidí používá garáž, jako skladiště (soukromé nebo pracovní). Asi se jim nebude chtít globálně investovat do posílení rozvodů, vybudování zásuvek (s měřením odběru)... Takže - pravěk a dlouho nic...

Jinak píšu jak probíhal víkend, i3 se nenabilo do plna, musel jsem zajet nakoupit (zase spotřeba) a cestou zpátky do Prahy "natankovat" abych vůbec dojel.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V dnesnej dobe sa aj dost bojuje proti atomovym elektrarnam a pozaduje sa ich zrusenie, tak isto tepelne na uhlie a tlaci sa do obnoviteľných zdrojov, cize slnko, vietor, co znamena, ze ak tento trend proti atomkam bude pokracovat a budu sa rusit dalsie, tak bude ubytok elektrickej energie a rastucim trendom elekromobilov budu potrebne extremne investicie do novy ekologickych elektrarni, inak bude nedostatok energie

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, i ta nabíjecí místa se musí vybudovat, ale trošku jinak. OC Nová Karolina Ostrava umístila pár zásuvek vedle sebe, současně má další rozhozeny po podzemním parkovišti. K těm pár jen namalovala na zem zelenou barvou místa a na zeď dala logo nabíjení. teprve později 2 z těch silnějších zásuvek nahradily nástěnné stojany ČEZ a PRE výkonu velkého červeného pětikolíku, tedy jen 22 kW. Avion Shopping park to řešil v rámci stavby parkoviště a stojany PRE a ČEZ jsou venku, nicméně v podzemním parkovišti má zásuvku 230V 16A na každém 4 sloupu. Vždy několik na 1 pojistce 16A. Takže 1 z nich bude označena jako nabíjecí, aby nebyl systém přetížen. Já mám zásuvky na fasádě baráku kvůli elektrické sekačce nebo pracem kolem domu. Tu, která je nejblíže veřejně přístupnému parkovišti, jsem jen označil cedulkou A4 za okno vedle a dal do mapy nabíječek. Podobně jsem označil zásuvky v Libros Ostrava-Přívoz. Kolega v tabačce Nový Jičín. jinde stačí provrtat zeď a kabel od vnitřního 5kolíku vystrčit k venkovnímu na fasádu domu. Atd. atd. atd.

Ta místa tam jsou a nic s nimi není potřeba dělat. Pokud jde o placené stojany, přes GSM si je kontroluje provozovatel. Elektřina teče do celé budovy neustále nezávisle na nabíjení. A teď si to srovnej s postavením benzínky, jejím provozem, obsluhou a fungováním....... Neporovnatelné, že?

Noční proud dodávají povětšinou elektrárny, co nejdou jen tak vypnout. Tedy jaderky, uhelky. Do budoucna i větrníky, vítr fouká i v noci. Tím se spotřeba rozkládá a zdroje nemusí utlumovat.

Problém s nabíjením BMW i3 je nepoučený řidič - sorry, vina je na půjčovateli z BMW. Měl k autu dát programovatelný kabel a bylo vymalováno.

Náhrada klasických zdrojů za OZE je realita, realita je i samovýroba elektřiny. Já, pokud si vyrobím úložiště s bateriemi, dokážu už 9 let pokrýt 100% své roční spotřeby ze své FVE na jižní střeše. Teď ji budu doplňovat dalšími 2 menšími, bateriemi a bojlery na teplou vodu.

Upraveno uživatelem Radovanek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Do budoucna budou všechny stojany placené, typicky tady si soused připíchne auto na moji zásuvku, když je to zadara, že.

Klidně srovnám - benzínka dokáže během pár minut obsloužit 100aut. Infrastruktura elektrická by musela mít 10 přípojek, všechny budou muset procházet pravidelnou revizí a kontrolou. Jakmile se za elektriku bude platit, musí tam být odolný, funkční systém, ten taky nebude zadara - ono ty to zatím pojímáš tak, že všichni budou jezdit na elektriku a nabíjet se zadara. Ale to není budoucnost, tak to nebude. Ty nabíjecí místa bud potřeba monitorovat, servisovat, revidovat. Bude jich nespočetně více, než benzínek - takže porovnatelné.

No i kdybych měl nakrásně kabel, stejně bych si nemohl vyskakovat, když se peče a vaří, nejde zapnout třeba pilu, můžu si nakrásně redukovat jak chci, když není co.

A teď si vem, bude ti 80 a polovina věci ve FVE dožije. Budeš mít dost peněz na obnovu? A ten 15-20% podíl OZE bych tedy zrovna "náhradou" nenazýval...

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo je mi to jasný, a jejich provoz se prostě odrazí v ceně "paliva". Stejně, jako u benzínky. Já měl spíš namysli právě ta místa, kde jsou jen zásuvky. Nákupní centra či jiná veřejná/neveřejná místa, nebo kde si jen někdo (jako Radovanek) "zveřejní" zásuvku. Tohle může fungovat pro nadšence, reálně ti ale nikdo elektriku zadara dávat nebude. V nákupáku by se jim protočily panenky, kdyby se jim tam denně nabíjela na třetině parkovacích míst elektroauta.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...