Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Benzín, Nafta, Akumulátory? Nebo vlastní pohon? Toť otázka :D


Weri 605

Recommended Posts

Radovanek- dik za reakciu

pytal som sa preto lebo viem ze vnutro  lithiovej baterky v kontakte so vzduchom hori

tak som chcel vediet ako to poriesili(alebo ci na to dlabu) aby takychto poziarov bolo co najmenej 

Upraveno uživatelem krtek 2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, Pacho69 napsal:

... píše někdo, kdo si díky přerozdělování koupil auto a postavil elektrárnu. Asi bys psal jinak, kdybys prosazoval auta v době pan Benze...

Aktuální elektromo(de)bilita je byrokraty a vyžírky podporovaný trvale neudržitelný okrajový způsob mobility. V Evropě teď začne brutální masírka, neboť se do tohoto byznysu vložil masér největší (VW), tahající za nitky byrokratických aparátů leckde. I když po té, jak dokázal změnit náhled na naftová auta, jestli to není nakonec pozitivní zpráva, třeba se mu něco podobného podaří i na poli elekromo(de)bility... ;)

Auto jsem koupil za plnou cenu, kterou požadoval prodejce. Žádné dotace u nás nejdou. Slováci je třeba mají, ale až od letoška, +-100 tisíc a musíte auto mít alespoň 3 roky. Elektrárnu jsem postavil taky za svoje, dokonce jsem si na to půlku půjčil. Šel jsem do rizika, že mně stát podvede a jsem v něm stále. Protože ještě se mi úvodní investice nevrátila. Zato mi už stačil stát zpětně zrušit 5leté daňové prázdniny a nařídit rovnoměrné odepisování. Takže nyní každoročně odvádím z příjmů, které měly postupně uhradit pořizovací cenu, daň z příjmu a ještě i zdravotní pojištění. Alespoň mám jistotu, že mi elektrárna nemůže onemocnět. :nevim Takže ve všem mám moje peníze a pouze se chovám ekologicky = ekonomicky + logicky.

Trvale neudržitelný okrajový způsob mobility? To si jako myslíš, že spalovací ekonomika je trvale udržitelný základní způsob mobility? Legrace, ne? Trvale udržitelná je energie, která je tu dnes a denně. Slunce, vítr, voda, příliv a odliv, geotermály. Těžení a spalování jím rozhodně není. Brutální masírku v Evropě si nastavily koncerny, když zavětřily, že by se na eko blbnutí dalo bohatnout. Omezováním legislativou, regulacemi, dotacemi atd.. O nějaké zdraví, ticho, vibrace a plýtvání tady vůbec nejde. Ale k tomu nejsou stvořeny, takže fungují dle svých pravidel a je na nás, co jim dovolíme. My jsme totiž s elektromobilitou nebezpečím pro systém. Neustále zlepšujeme možnosti přeměny světla na elektřinu, jejího ukládání a využívání v domě i pro mobilitu. A tím jsme nezávislí na systému. To koncerny nepotřebují, stejně jako vlády. Ale to bychom opět odbočili.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dotace míněna i nepřímá - to znamená "někdo"(EU, stát) přispěl prodejci na každé prodané elektroauto, jinak bys měl auto bez baterek, protože ono ho nelze vyrobit levnění, než jiná auta. Těž u elektrárny, kdyby stát nepřispíval na tyto typy energie vysokými (až šílenými výkupními cenami (tedy dotací), tak by si každý spočítal rentabilitu a neměli místo polí fotovoltaiku a na zbytku babišovu řepku. Hele a ty příjmy, to jsou hodně pitomý kecy mohl by sis je ušetřit (stejně ty daně platíš z příjmu, na který ti my všichni přispějeme dotací "eko"energie...)  - jednou je to příjem... Když si koupím sad a budu na něm ekologicky pěstovat ovoce a prodávat ho, taky z příjmu budu platit daně a pojištění. Ono špatně jsou ty daňové prázdniny (a to i pro "agroferty"). Podmínky by měly být rovné, což rozhodně nejsou.

Ale já neříkám, že spalovací motor je trvale udržitelný. Ale elektromobilita v aktuální funkčnosti už vůbec. Tím nemíním nějakou "ekologii", kterou nás masírují. Myslím praktičnost. V dnešní době (auto je spotřebák jako mobil, řešení provozu většina uživatelů považuje za opruz) si nedovedu představit, že by si lidi plánovali cestu s ohledem na hodinové prostoje s nabíjením. Jo, pár nadšenců to zvládne, ale jinak je to nerealizovatelné. Takže buď budou reálně baterie s dojezdem tisíce kilometrů nebo budem řešit jejich rychlovýměnu. Jinak to (současném rozsahu dopravy ) okrajový způsob mobility, který v aktuální konfiguraci nelze masově použít, krom nějaké městské, příměstské mobility.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, KoudaK napsal:

Nejvíce mi voní benzín s olejem z dvoutaktu..  :super

No to nevím, zrovna "dvoutaktní dýmovnice" nemusím, i když by to byl nakrásně veterán.... ještě si pamatuju, jak mě vždycky bolela hlava po jednodenní návštěvě "království dvoutaktů" - bývalé NDR.... :roker

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, Pacho69 napsal:

Dotace míněna i nepřímá - to znamená "někdo"(EU, stát) přispěl prodejci na každé prodané elektroauto, jinak bys měl auto bez baterek, protože ono ho nelze vyrobit levnění, než jiná auta. Těž u elektrárny, kdyby stát nepřispíval na tyto typy energie vysokými (až šílenými výkupními cenami (tedy dotací), tak by si každý spočítal rentabilitu a neměli místo polí fotovoltaiku a na zbytku babišovu řepku. Hele a ty příjmy, to jsou hodně pitomý kecy mohl by sis je ušetřit (stejně ty daně platíš z příjmu, na který ti my všichni přispějeme dotací "eko"energie...)  - jednou je to příjem... Když si koupím sad a budu na něm ekologicky pěstovat ovoce a prodávat ho, taky z příjmu budu platit daně a pojištění. Ono špatně jsou ty daňové prázdniny (a to i pro "agroferty"). Podmínky by měly být rovné, což rozhodně nejsou.

Ale já neříkám, že spalovací motor je trvale udržitelný. Ale elektromobilita v aktuální funkčnosti už vůbec. Tím nemíním nějakou "ekologii", kterou nás masírují. Myslím praktičnost. V dnešní době (auto je spotřebák jako mobil, řešení provozu většina uživatelů považuje za opruz) si nedovedu představit, že by si lidi plánovali cestu s ohledem na hodinové prostoje s nabíjením. Jo, pár nadšenců to zvládne, ale jinak je to nerealizovatelné. Takže buď budou reálně baterie s dojezdem tisíce kilometrů nebo budem řešit jejich rychlovýměnu. Jinak to (současném rozsahu dopravy ) okrajový způsob mobility, který v aktuální konfiguraci nelze masově použít, krom nějaké městské, příměstské mobility.

Možná máš na mysli Pacho to, že vláda ČR tak ráda přispívá tu Škodovce, tu Hyundai, tu TPCA Kolín pobídkami, průmyslovou zónou z daní nás všech či odpuštěním daní nebo podporou vzdělávání zaměstnanců. Ale oni vyrábějí spalováky. O žádných příspěvcích na mé elektroauto nevím, nehledě na fakt, že je to Japonec Mitsubishi iMiev, PSA ho jen označkovalo lvíčkem či šípy a zprasilo. Třeba místo 4 vyhřívaných sedadel v iMiev, mají oba PSA jen řidičovo. Místo 7" displeje s rádiem navigací teploměrem a údaji palubního počítače má PSA jen jednoduché rádijko na 4 šroubky, pravda s CD, Bluetooth, USB portem na MP3 a Handsfree, ale to má iMiev taky. Místo tří stupňů rekuperace má PSA jen jeden. PSA nemá v dálkovém ovladači klíčů displej s údajem o % nabití baterií ani teplotě uvnitř vozu a neumí v době nabíjení auto vytopit/vychladit. Což je docela průser, když jsi v zimě 15 minut na rychlonabíječce. Do auta teče 50 kW výkonu, topení by si vzalo 3 kW, krásně vyhřálo auto, ale Ty klepeš čtvrt hodiny kosu v promrzlé kabině. Nabiješ, vypojíš kabel, rozjedeš se, zatopíš si a zbytečně spotřebováváš elektřinu na dojezd. Takže požaduji důkaz podpory na mou plechovku, páč důkaz na spalovací plechovky mám a mnoho. 

Fotovoltaika na polích je obyčejná poslanecká krádež, to nemá s podporou FVE nic společného. Kdybychom převzali německý model, byli jsme v klidu. Ale to by prasata u koryta z řad levice nemohla krást. Proti byla totiž tehdy kupodivu opakovaně jen teoretická pravice ODS. Asi že už si nakradla jinde a nechtěla pustit ke korytu ostatní. V SRN se dotovaly FVE na střechách domů, sladění výroby a spotřeby. Navíc se občan nemusel nesmyslně stát podnikatelem a má přímý odečet. Co vyrobí a nespotřebuje přes den, o to se mu sníží noční faktura. Jejich ČEZ montoval elektrárny na klíč a splácí je Němci ve faktuře za elektřinu, á la Solar City USA Elon Musk. Nic z toho nemáme v ČR dodnes. O něco méně se dotovaly FVE na veřejných budovách, včetně škol, nemocnic atp.. Ještě méně pak u firem a nejméně na polích, v podstatě jsi musel dokázat, že jsi zemědělec, trávou rostoucí pod vysoko namontovanými panely krmíš nebo na ní rovnou paseš kozy či ovce. Nic takového jsme v ČR neudělali. Jen Zelený bonus domácnostem a přímý výkup, rozdíl mezi nimi cca 1,- Kč. A zatímco SRN měla automatický koeficient snižování podpory v závislosti na klesající ceně technologie, u nás byl v zákoně napevno a opakovaně byly snahy o logickou změnu zlodějskými poslanci zablokovány. Pokud by stát současně nastavil férové výkupní prostředí, pak se cca od roku 2011 daly FVE stavět i bez podpory. Ale to neudělal a těžko mi to můžeš vyčítat. Já prostě stále jsem v riziku, protože když přijdu o práci, tak podle stejně blbých zákonů jsem brán jako podnikatel, výrobce elektřiny, byť jsem jím z donucení. A omezen licencí na 4 kWp, což rozhodně nezajistí výrobu a z ní roční příjem ani na úrovni bývalé minimální mzdy 8 tisíc měsíčně, natožpak nynějších 11. Jsem prostě podnikatel a i když jsem 20 let jako zaměstnanec současně platil pojistné a mám tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti, nedostanu ji. Protože jsem z pohledu Zákona o zaměstnanosti podnikatel. Jinými slovy legislativu tu dělají zloději a korupčníci, kterým není nic svaté, to opravdu nemůžeš přičítat fotovoltaice. A to u nebudu rozebírat monopolní praktiky ČEZ či EON distribuce, který má ze zákona monopol FVE připojit či nepřipojit a dokonce povolit či nepovolit v určitém místě s odkazem na místní specifika v rozvodech. To je kapitola sama pro sebe a další legislativní faul. 

To, co píšeš o nepoužitelné elektromobilitě, nutných tisícikilometrových dojezdech a rychlých výměnách bateriíí je zcela mimo mísu. Většina aut u nás najede za rok s bídou 5, občas 10 tis. km. I při 20 je to 1.666 km měsíčně, čili 79 ve 21 pracovních dnech. A k tomu potřebují dojezdy několik set km? Proč proboha? Tohle zvládne u nás na VŠB-TUO i elektromobil Peugeot 106e z roku 1999 s původními NiMH bateriemi, které po 270 tis. km mají dojezd o 20% nižší, 80 km na 1 nabití. Ti, co potřebují dojezdy větší, si koupí silnější elektromobil nebo prozatím zůstanou u spalováku. Ale argument jednou cestou ročně do Chorvatska je úchylárna. Kdo nepotřebuje denně točit Praha-Ostrava, tomu elektromobil bohatě vystačí. Copak si kupuji autobus na denní ježdění jen proto, že jednou ročně jedeme s přáteli ve 20 lidech  na vodu? Ne, jedeme několika auty, jimiž jinak jezdíme denně v 1 nebo 2 lidech. Jen tak na okraj, starý Nissan Leaf s 24 kWh baterkou ujede rychlostí 140 na tempomat Ostravu-Olomouc po dálnici, pak 30 minut nabije na rychlonabíječce v OC Haná a s velkou rezervou dojede do Brna. V Brně může opět použít rychlonabíječku na cestu zpět (na výběr jich má několik, na rozdíl od Olomouce) nebo nabíjet pomalu z běžné zásuvky a jet zase přes Olomouc domů. Silnější Kia Soul dá Vyškov - Ostrava s topením při 110 km tempomat bez nabíjení. Silnější Leaf s 30 kW baterkou nebo silnější eGolf rovnou Ostrava-Brno. A to jsou vozy model 2016. Hyundai Ioniq je už zase někde jinde, nový Opel Ampera/Chevrolet Bolt dělá s přehledem dálničních 300 km, protože má baterku 60 kWh (já v Ionu 16). Elektromobilita už není okrajová věc, je to denně použitelné auto. S rostoucím počtem zásuvek a rychlonabíječek většinově použitelné.

A to pominu, že mimo elektromobily závislé na rychlonabíjecích stojanech, tedy filozofií spalováky závislé na čerpacích stanicích, existuje nezávislá větev Tesla, Smart, Mercedes B a Renault Zoe, mající velké palubní nabíječky v kufru sebou. 11-22 kW výkon, takže mohou vycucnout červený pětikolík malý i velký a ten je opravdu všude. Pro Smart ED to znamená za necelou hodinu nabít z červeného pětikolíku 400V 32A = 22 kW z nuly do plna. Totéž za hodinu pro Zoe, které má dojezd atakující 200 km od počátku. Taky je jich menšina, a automobilky s výkonnými palubními nabíječkami házejí zpátečku. Zoe měl donedávna s palubní nabíječkou Chameleon schopnost vycucnout až 43 kW, tedy velkou průmyslovou tovární zásuvku někde v hale, novější má už "jen" 22 kW. Renault se té nezávislosti lekl. Protože nabíjení pak trvalo jen 20 minut bez potřeby nějakých speciálních stojanů a technologií. Tak to prostě je a vývoj jde mílovými kroky dopředu á la mobilní telefony. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele asi bych jako priklad skandinavii nedaval protože tam jsou nekde jinde a muzou si drahy alektromobily poridit. Pak sou usetreny od silnicni dane, neplati parkovani, nplati za pouzivani dalnic. Jejich site s nabijenim sou prakticky všude, každý blby nakupni centrum ma minimalne 4 mista kde to muzes dobit. Za dalsi davas tu cenu 350 k za ojety elektromobil ale kde v CR sezens nejaky servis který v pripade problemu se ti na to podiva pripadne opravi? Ja sem na elektrem premyslel protože je to ideal pro moji potrebu teda spis zeny. Do města ma 5km a zpet. Jenze cena rozhoduje a proste v tuhle chvili nemam 350 K . Navíc navratnost takového auta je prome dosti dlouha cca 10-15 let..... + problémy se siti servisu. Proto sem radsi sahnul po 206ce maloobsah v benzinu. A verim tomu ze takhle to udela asi kazdej. Pokud bych mel mit elektro jako hlavni auto bavime se o vozu typu tesla a tam jsem cenove nekde jinde 1.5 mil. a opet CR mi nenabizi zadny vyhody vlastnit ekologicky vuz....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No legrace je v tom, a ještě to nikdo na plnou hubu neřekl, že spalovák je ve Skandinávii bez elektřiny většinově naprosto nepoužitelný podstatnou část roku. Proto mají ty zásuvky všude. Aby vůbec nastartovali. To, že je nyní využívají pro elektromobilitu a jejich vlády to podporují kvůli čistému vzduchu je jen kouzlo nechtěného. Asi víš, jak to vypadá u nás v mírné zimě, když jede prvních 20-30 km nezahřátý spalovací motor  a teď si to představ v denních běžných -10 C a nižších. Pošušňáníčko pro plicní sklípečky.

Shánět v ČR servis, který se Ti mrkne na elektro ojetinu, opravdu netřeba. To je spalovací filozofie. Ono se tam totiž není co elektricky pokazit a pokud se tu auto prodávalo, pak takový servis musel existovat a existuje stále. Případně kupuješ ojetinu ještě s běžící 5letu zárukou. Ano, servisů je málo, ale to je elektromobilů taky. Bydlím v Ostravě, 3.největším městě ČR, tak pro elektro Pežíka tu mám Peugeot Auto Tichý. Ano, mají jen 1 zaškoleného technika, co může šáhnout na auťák se 400V, ale mají. Když má dovču, tak garančka musí počkat. Navíc ojetina u elektro znamená pár desítek tisíc km, pokud vůbec. Auta mají 3-5 let a třeba ten mojí ženy měl jen 14 tis. km, ČEZu stál v Havířove před barákem jako zásahové vozidlo. 

Na 5 km opravdu není pro ženu potřeba auto. Pokud tam nemáte funkční MHD, tak je to za hodinu pěšky, za 15 minut na kole a za 10 na elektrokole bez zapocení. Jezdím to do práce s převýšením 80 metrů, tedy jako 2 13patrové paneláky. Pokud žena vozí děti, existují cargo elektrokola, de facto trojkolka s 2 koly vepředu a mezi nimi místo na 2 dětské sedačky. Sedíš vzadu a šlapeš. Vejde se tam i nákup.

350 tisíc je zbytečné vyhazovat, žena nakupovala tu ojetinu před rokem za 280 s DPH, já před skoro 4 roky nové za 439. Ale u Tvého nájezdu 10 km denně v pracovní dny, tedy 2,5 tisíc ročně, je nenávratné prakticky každé auto. Tady je snad jen možná filozofie kolegy, co kupuje šunky do 20 tisíc s čerstvou STK a po 2 letech (jakmile je STK opět potřeba a on ví, kolik by stálo dát auto do šusu, aby prošlo) se rozhodne zda zaplatí STK a pojezdí ještě 2 roky nebo pošle šrot na šrotiště. 

Co se hlavního auta v rodině týče, netuším jak a jak často jezdíš. Pokud si pomýšlíš na Teslu za 1,5 mil. ojetou, tak to je asi verze 60 kWh baterie s +-100 tis. km nájezdu. Ale to se bavíme o dojezdu kolem 300 km na 1 nabití bez omezování se. Pokud ho denně dáváš, má to smysl. Protože v pracovní dny najedeš za měsíc 6.300 km, ročně 75.600 km. Při 8 litrech spotřeby na 100 km a 30,- Kč za litr benzínu dáš jen za palivo ročně 181.440,- Kč. Nemluvě o oleji, filtrech a dalších spalovacích nesmyslech. Zde asi ročně po 20 tisících tak 3 výměny. To se i těch 1,5 mega vyplatí dát. Nehledě na fakt, že taková Tesla má doživotní nabíjení na Superchargerech zdarma, jeden je v Humpolci, druhý se co nevidět otevře ve Vestci u Prahy a třetí by měl být na přelomu roku u Olomouce. Slováci mají 2, Poláci 4, směrem na západ a jih každá země desítky a více. Ovšem to by jsi musel být taxikář, ti mívají takový nájezd. Nebo cesťák se setsakra rozlehlým regionem. 300 km při průměrné rychlosti 60 km/hod. je 5 hodin řízení denně. Kde je pak práce samotná? To mi trochu nesedí. Možná si myslíš, že se v tom nesmyslně pitvám a chytám Tě za slovíčka, jenže na mně se lidi obracejí o radu už pár let s koupí elektroauta a takovou analýzu si vždycky spolu děláme. Aby pak nebyli zklamaní nebo naopak zbytečně nekupovali něco drahého. Pak teprve řešíme kde a za kolik nabíjet, zda jsou na jejich cestách rychlonabíječky nebo zásuvky v cíli cest, zda se očekává u nich rozvoj nabíjecích míst či jen přístupných zásuvek atp.. Občas jsou to hezké paradoxy. Borec z Poličky si pořídil elektrickou dodávku s malým dojezdem a přesto je spokojen. Leasing ho stojí totéž, co dával předtím za spalováka, ale už neplatí měsíčně nic za naftu, což byly tisíce, o několika výměnách olejů a filtrů ročně nemluvě. V Poličce sice nabije jen u sebe doma, respektive vytáhnul si zásuvky na fasádu domu před firmu normálně uprostřed města, ale kamkoliv se hvězdicovitě pohne, tam má po cestě v dojezdu rychlonabíječku. Než za +- půl hodiny nabije, vyřídí administrativu, emaily, telefonáty, SMS a jede dál. Případně sváča, WC, oběd. A to s tím lítá třeba až do Plzně, Hradec, Olomouc či Brno dělá běžně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To co rikas ohledne spalovaku v norsku je tak napul pravda, a divil by ses kolik jezdi dieslu tam. Každý druhy auto uz jede z fabriky bud se zásuvkou na vyhrev nebo z bufikem, takze tohle bych zase tak nebral jako argument. Hlavnim důvodem pro porizeni elektro jsou opravdu velky vyhody. A jakoze v norsku jsou velky silnicni dane a platba za vse když mas auto.

Zrovna u 5km do města azpeta to tak 3x za den bych cekal ze mi to elektro doporucis na 1000%. Jako muzu zene zkusit navrhnout ze s dvouma detma bude jezdit elektrotrojkolkou, ale jsem si jistej ze me posle k sipku. Ono když bude prset ci snezit tak to asi nebude nic moc. Proto sem koukal po elektroautu.

Tvoje vypocty jsou fajn ale me opravdu nesedej. NEvim co jsi kupoval za auto ale ja rozhodne nechci nic mrnavyho jako je ion, nebo to hnusny mrnavy bmw. Koukal sem  po leafovi a nebo v poslední době po elektro berlingu multispace. Ne zadnou rádoby nahrazku auta, obe dve zmineny jsou plnohodnotny auta Ale opet cenove se bavim o 500k. JEty sem teda ani jedno nenasel, mozna to bude tim ze sem se na to nezameril. Porad je tu jedno ale a to:

Porizeni elektro:

Dejme tomu tak tech 300 k o kterých mluvíš ty, + nutny vydaje na provoz (pneu, dalnicka, povinny, pak pripadne servis ale nevim jak to s tim je). Takze dejme tomu + 5000-10000 rocni naklad. tzn +100 k/10 let

Mrnava 206 1.4: Porizeni 50 k + 1500 benzin/mes + 2000/rok olej. Samo tam jsou stejny naklady jak elektro (dalnicka, pneu apod) Tzn 7000+2000 to jest 9000+tech 5000 to jest 14000/rok 168000/10 + 50 k porizeni- 218k +- 10k. Jak vidíš když vezmu benzinovy auto jsem + skoro 200k během 10 let takze zase takova uspora to pro me na takovyhle maly trasy není mit elektro.

Když koupim nejaky velky auto mam plnohodnotny vuz bez limitaci, 360 k muzes mit berlingo multispace. Dojezd 800km. Ukaz mi elektro auto ve stejny cenovy relaci kde se nebudu muset uskrovňovat at třeba planovanim trasy z duvodu dobijeni, ci jen třeba nepouzivanim klimy. To uz sme na tesle ale porad 1.5 mil nemam.

Ad tesla, bral sem to jako priklad protože v nabídce elektroaut to beru jako nahrazku beznyho auta pac je to velky, prostorny a ten najezd uz je vcelku solidni, to ostatní co se nabízí je proste naprd....

 

Upraveno uživatelem agresssor
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

on ten ion  neni zase tak maly jak vypada  , hlavne vevnitř ,  znam (radovanek taky )  jednoho co ma horsky hotel a  je snim nadseny - jezdi stim do makra ,proste vsude  (a to ma  hotel na Portasi   kdo zna )

dokonce  prodava vse co ma na benzin a necha si jen  to  + na zimu jedno auto 4x4.

a jeho vypocty jsou jeste silenejsi  

- jinak souhlasim , kdo  nechce nemusi  kupovat  el, ale potom už to nebude tak vyhodne jako ted 

a co se tyka Norska  , opravdu bez podpory statu by tam tolik el aut nemeli , to musi uznat kazdy a podporovat statem cokoliv krome hromadne dopravy  neni dobre 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když dorazí agresor na sraz, nechám ho řídit. Nebudu svině, že bych nechal řídit nejprve jeho manželku. Páč by mu tu 206 i jiné spalováky hodila na hlavu. Známe to z dřívějších srazů. My chlapi jsme hračičky, nás baví kvedlačka, spojka, hrabat se v tom (v tom jsem ale už pár let napůl buzík). Ženy řeší praktičnost a účel, v legraci je pro ně složitá i vařečka, páč má dva konce. Takže když sednou do auta, které nedrncá, neřve, nesmrdí, nechcípne, necouvne v kopci, neřadí se v něm, ovládá se jedním pedálem, kdy zrychluje i brzdí, tak jsou nadšeny. O zrychlení, ovladatelnosti, výhledu, rejdu atd. ani nemluvě.

Kdyby řek agresor rovnou, že těch 5 km do města a 5 zpět jezdí několikrát denně, pak je to opravdu o elektromobilu. S tím trojkolem jsem to myslel vážně, Švýcaři, Dánové, Holanďani a další to jinak neřeší. Jen v ČR je kolista socka, páč kolo je jen pro sportovce a ostatní mají svou dopravu řešit důstojně autem, v horším případě MHD. Jinak o mém autě si všechno v reálu počteš na 

včetně 3letých zkušeností 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radovanek: Ano podpora fotovoltaiky je u nás čistě korupční, máš pravdu, že třeba německý model je smysluplnější, každopádně vede zas k jiným úchylnostem. Mám tam spoustu kamarádů a jsou tací, co fotovoltaiku mají. Právě proto, že je model nastaven tak, že pro ně je výhdné primárně spotřebovat vlastní energii, tak o víkendu, když svítí a vyrábí, tak místo aby děti vzali k vodě, tak perou, žehlí, řežou dříví, prostě důležitý je spotřebovat, takže ne pustit pračku na noc, ale když svítí slunko, a protože přes týden chodí domů pozdě... Prostě program se řídí podle potřeby spotřebovat energii. Je možné, že to tak nedělá každý, ale co jsem měl možnost postřehnout, tak v jejich okolí skoro každý. Přitom je to zrovna Bavorsko, bohatá spolková země, lidé tu rozhodně nenuzují, ale na tohle jsem koukal jak puk. Místo grilování pečeme v troubě, protože svítí sluníčko a my máme přebytky energie...

Tvůj pohled na mobilitu je zkreslený - já mám třeba chalup na horách a na přívodu bych elektroauto nenabil, i kdybych tam s ním nakrásně dojel (skoro 200km, z toho čtvrtina přískoky po městě, polovina po dálnici, zbytek okresky a horské silnice, tedy cesta většinou do kopce, i3 (měl jsem jí půjčenou) to na jedno nabití nedojede (a to jsme jeli jen 2 a auto bylo skoro prázdný, jinak obvykle vozím dost věcí) a já ji v baráku nedobiju, musel bych si udělat výlet na nabíječku nebo si nechat udělat silnější přívod, 3fáze a aspoň 25A, což mi ale nepřijde příliš ekonomické). Takže nepotřebuju denně točit Praha/Ostrava, blbý je, že v běžným provozu dojedu bez nabíjení sotva do Hradce (s Teslou o malinko dál, po dálnici ale 110 a každej trouba ve fábii se ti směje). Služebně najezdím 3-5tkm měsíčně, prakticky stále dlouhé trasy - nejsem cesťák, ale musím dojet třeba 800-1000km, pak pracuji tam (nepotřebuji auto, dojdu nebo použiju MHD), pak se musím vrátit, někdy jednou, někdy 3x měsíčně, někdy se jede dál, někdy je to blíž (300km). Plánovat na cestě 3x nabíjení - fakt nechci. Privátním najedu další cca 2 tis měsíčně, po městě skoro vůbec a 90% tras je nad 200km. Tedy minimálně jedno, spíše dvě nabíjení, pokud jedu tam a zpět. Pro mne je elektroauto naprosto k ničemu.  Elektromobilita je okrajová věc, kdyby bylo elekromobilních jen 15% stávající dopravy, celá infrastruktura zkolabuje. Nabíjecí stanice budou vypadat jak aktuálně benzínky v Texasu, tedy pokud půjde elektrika ;).

Popravdě - vývoj mobilních telefonů je ten nejhorší příklad. Pokud se tímto směrem vydaj elektroauta, tak to snad ani nechci zažít.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Pacho69 Jen bych Tě doplnil - Elektromobily - nepochybuji o tom, že přijde doba, kdy budou běžným dopravním prostředkem, ale to je hudba budoucnosti a bohužel, zatím hodně vzdálené. Ukládání (akumulace) el. energie je ten zásadní problém, se kterým si zatím nevíme rady a nezdá se, že by vyřešení tohoto problému bylo na dohled.

Je tady vlákno na téma cesty do Chorvatska - nějak si neumím představit tu cestu v dnešních podmínkách.

A co se týká třeba zmíněné fotovoltaiky - vedle toho, že si z ní pár šmejdů udělalo "Zlatý důl" je tady i otázka životnosti článků. Odhadovaná je na cca 20 let. Už teď si lámou hlavu nad tím, co s vysoce toxickým a nebezpečným odpadem. Tak si říkám: "Kde je ten užitek z levné energie ze slunce". A to je jeden příklad z mnoha.

Dnes za těžké peníze likvidujeme laguny odpadního sajrajtu po zkrachovalých fabrikách a aby se to nepletlo, tak si současně vyrábíme další sajrajt, (hlavně, že z toho tečou penízky ve stylu "Po nás potopa") se kterým si budou muset poradit naši potomci - tedy pokud se toho dožijí.   

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já už pár let říkám, že to s ekologií nemá nic společného. Kdyby to bylo alespoň ekonomické. Ale není, protože je to jen brutálně dotované, případně jsou drasticky zdaněny jiné formy energie, které jsou "neekologické". Budiž, získání energie ze slunce jistě ekologické je, jenže my to děláme tak nešťastným způsobem, že daleko víc škodíme (protože v první řadě jde jen o prachy). Myslím, že problém akumulace elektrické energie není správný směr řešení - zařízení s obrovskou kapacitou energie se stávají nebezpečná lidem, je to podobné, jako bychom si za autem tahali cisternu s benzínem, výrazně vzroste riziko nehody, takže pokud vyrobíme akumulátor o vysoké kapacitě, bude nám v současné době nebezpečný. Jediná možnost je vymyslet rychlé doplnění nebo bezpečnou výrobu energie přímo v automobilu (vodíkové články, studená fúze nebo co já vím...). Obojí je momentálně problém.

Prostě až se elektromobily dostanou do stavu, kdy se nebude řešit dojezd (u spalováků to nikdo neřeší, řeší se jen spotřeba - ta se moc neřeší u elektromobilů, protože nejsou zatíženy brutálními daněmi na "palivo"), je pro mně elekromobilita plácáním úředníku a lobbistů, byznysmenů, který nezajímám nic jinýho, než dividendy z akcií. Pořád je to bublina, která se nafukuje a nafukuje. Až praskne, tak ti, co nejvíc řvali otočí (první bude VW) a lidem, kteří slepě důvěřovali v nejlepší napaří nějaký daně, v horším jim rovnou zakážou s tím jezdit nebo na ně uvalí další "recyklační" poplatky a podobné zhůvěřilosti.

Nebo máte  pocit, že to tak nefunguje?

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Pacho69 napsal:

Radovanek: Ano podpora fotovoltaiky je u nás čistě korupční, máš pravdu, že třeba německý model je smysluplnější, každopádně vede zas k jiným úchylnostem. Mám tam spoustu kamarádů a jsou tací, co fotovoltaiku mají. Právě proto, že je model nastaven tak, že pro ně je výhdné primárně spotřebovat vlastní energii, tak o víkendu, když svítí a vyrábí, tak místo aby děti vzali k vodě, tak perou, žehlí, řežou dříví, prostě důležitý je spotřebovat, takže ne pustit pračku na noc, ale když svítí slunko, a protože přes týden chodí domů pozdě... Prostě program se řídí podle potřeby spotřebovat energii. Je možné, že to tak nedělá každý, ale co jsem měl možnost postřehnout, tak v jejich okolí skoro každý. Přitom je to zrovna Bavorsko, bohatá spolková země, lidé tu rozhodně nenuzují, ale na tohle jsem koukal jak puk. Místo grilování pečeme v troubě, protože svítí sluníčko a my máme přebytky energie...

Tvůj pohled na mobilitu je zkreslený - já mám třeba chalup na horách a na přívodu bych elektroauto nenabil, i kdybych tam s ním nakrásně dojel (skoro 200km, z toho čtvrtina přískoky po městě, polovina po dálnici, zbytek okresky a horské silnice, tedy cesta většinou do kopce, i3 (měl jsem jí půjčenou) to na jedno nabití nedojede (a to jsme jeli jen 2 a auto bylo skoro prázdný, jinak obvykle vozím dost věcí) a já ji v baráku nedobiju, musel bych si udělat výlet na nabíječku nebo si nechat udělat silnější přívod, 3fáze a aspoň 25A, což mi ale nepřijde příliš ekonomické). Takže nepotřebuju denně točit Praha/Ostrava, blbý je, že v běžným provozu dojedu bez nabíjení sotva do Hradce (s Teslou o malinko dál, po dálnici ale 110 a každej trouba ve fábii se ti směje). Služebně najezdím 3-5tkm měsíčně, prakticky stále dlouhé trasy - nejsem cesťák, ale musím dojet třeba 800-1000km, pak pracuji tam (nepotřebuji auto, dojdu nebo použiju MHD), pak se musím vrátit, někdy jednou, někdy 3x měsíčně, někdy se jede dál, někdy je to blíž (300km). Plánovat na cestě 3x nabíjení - fakt nechci. Privátním najedu další cca 2 tis měsíčně, po městě skoro vůbec a 90% tras je nad 200km. Tedy minimálně jedno, spíše dvě nabíjení, pokud jedu tam a zpět. Pro mne je elektroauto naprosto k ničemu.  Elektromobilita je okrajová věc, kdyby bylo elekromobilních jen 15% stávající dopravy, celá infrastruktura zkolabuje. Nabíjecí stanice budou vypadat jak aktuálně benzínky v Texasu, tedy pokud půjde elektrika ;).

Popravdě - vývoj mobilních telefonů je ten nejhorší příklad. Pokud se tímto směrem vydaj elektroauta, tak to snad ani nechci zažít.

To, co ti Němci dělají, není nic jiného, než sladění výroby a spotřeby podle toho, kolik kdy platím. Oni by to s výjimkou praní v pračce / mytí nádobí v myčce, když spí, stejně dělali o víkendu. Jinak to prádlo musí někdo do pračky dát a pak zase z ní vyndat a pověsit nebo dát do sušičky. Ale stále se bavíš o modelu omezeném chybějící akumulací. Jakmile ji budou mít, tedy FVE s baterkou, vrátí se k poživačnému dělám kdykoliv cokoliv, protože mně to nic nestojí, respektive stojí mne to stále stejně. Což je případ těch, co FVE nemají, pokud nemají nějaký spotřebič s nočním proudem. Ale v noci pak obvykle nikdo neseká zahradu. Grilujeme elektricky, nejen my co máme FVE, ale i dost sousedů. Je to čisté, rychlé, pohodlné a pokud chceš vůni dřeva, má to zásobník na piliny.

Na chalupu v horách dojedeš jednoduše a máš dnes i z čeho vybírat - Hyundai Ioniq, Kia Soul EV, Nissan Leaf 30 kW, VW eGolf 33 kW, Renault Zoe 40 kW, Tesly........ Na místě jsi předpokládám přes noc. Nějakých 2,3 kW výkonu dáš dohromady taky (obyčejná zásuvka 230V 10A, přičemž doma máš i na pračku nebo myčku silnější 16A). Za 8 hodin nabiješ každý uvedený elektromobil 18,4 kWh elektřiny, čili většinou více než polovinu baterky. Nabíjíme dlouho běžně i z 8A nebo 6A, třeba v kempech nebo v Západní Evropě, kde mají všude staré brutálně slabé rozvody, zlatá ČR. Jen to prostě trvá déle.

O dojezdech prosím přečíst fakta, ne co říkali kluci v hospodě. Dnes od reálných 250 km výše při dálničních rychlostech. Zkus si přečíst kolik měla Tesla Model X při tahání podvalu s naloženým 2 tuny Suzuki Grand Vitara tento víkend http://www.hybrid.cz/pribeh-funguje-tesla-model-x-jako-odtahova-sluzba-prekvapive-dobre. S prázdným podvalem na dálnici při povolené stovce 24-31 kWh/100 km, s naloženým 32-38. Má 100 kWh baterku (Tesla Model X P100D).

Podívej se na svoje trasy, co je po cestě, jak dlouho jsi v cíli a zda tam jde nabíjet, a pak lze hodnotit zda dnešní elektromobil pro tebe je, nebo ne. Případně jaký. Stejně by jsi mohl brečet jako majitel CNG nebo LPG, že to v horách nenabereš, plničky nejsou a furt musíš kupovat benál. 

Elektromobilita. pokud bychom nahradili 20% dnešních aut, tedy milion, by nezměnila vůbec nic - viz Ing. Marušinec, VUT Brno, konference Elektromobil je realita od 11.minuty

. Lidi by nabíjeli doma, v práci, na parkovištích. Nabíjecí stanice jako benzínky je pohled spalovací filozofie. My je nepotřebujeme, nám stačí běžný 5kolík přístupný kdekoliv. Část elektromobilů má slabé palubní nabíječky a proto mají i rychlonabíjecí zásuvku a jsou závislé na infrastruktuře, část ne Např. Renault Zoe s palubní nabíječkou Chameleon dokáže vycucat třífázově velkou průmyslovou zásuvku výkonem 43 kW, když rychlonabíječka dává dnes max.50 kW. Takže přijede k velkému červenému 5kolíku 400V 32A = 22 kW a ve starší verzi má za hodinu plno z 0 na 100%, s baterkou 40kW si vezme přes polovinu. Takže nezávislost versus závislost.

Vývoj mobilních telefonů je ten nejlepší příklad. Proč? Tak jak je dnes telefon počítač, který mimo jiné telefonuje, tak moderní elektromobil, Tesla obzvláště, je počítač na kolech, který mimo jiné i jezdí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, FrantaCV napsal:

@Pacho69 Jen bych Tě doplnil - Elektromobily - nepochybuji o tom, že přijde doba, kdy budou běžným dopravním prostředkem, ale to je hudba budoucnosti a bohužel, zatím hodně vzdálené. Ukládání (akumulace) el. energie je ten zásadní problém, se kterým si zatím nevíme rady a nezdá se, že by vyřešení tohoto problému bylo na dohled.

Je tady vlákno na téma cesty do Chorvatska - nějak si neumím představit tu cestu v dnešních podmínkách.

A co se týká třeba zmíněné fotovoltaiky - vedle toho, že si z ní pár šmejdů udělalo "Zlatý důl" je tady i otázka životnosti článků. Odhadovaná je na cca 20 let. Už teď si lámou hlavu nad tím, co s vysoce toxickým a nebezpečným odpadem. Tak si říkám: "Kde je ten užitek z levné energie ze slunce". A to je jeden příklad z mnoha.

Dnes za těžké peníze likvidujeme laguny odpadního sajrajtu po zkrachovalých fabrikách a aby se to nepletlo, tak si současně vyrábíme další sajrajt, (hlavně, že z toho tečou penízky ve stylu "Po nás potopa") se kterým si budou muset poradit naši potomci - tedy pokud se toho dožijí.   

Lidi, fakt by jste měli trochu sledovat nejen novinky, ale i běžné věci. Elektromobily rostou a VW prohlašuje, že ve 2015 (za 7 let), chce prodávat ze své produkce 1/4 elektromobilních vozidel. Jeden ze 2 největších hráčů na trhu. Dnes má 2 elektromobily a 2 plugin hybridy.

Ukládání je vcelku normální věc, baterie dnes umožňují ostrovní provoz. Je to díky spotřebičům, které se dostávají na minima a tím není nutná tak velká výroba. A je to celý ekosystém (viz třeba https://www.tesla.com/en_EU/energy )- spotřeba, výroba, akumulace, sladění výroby a spotřeby, obnovitelné zdroje, fyzikální principy. Cokoliv z toho ignorujete, to pak při provozu zaplatíte.

Chorvatsko nadšenci zkoušeli už ve slabých starších Nissanech Leaf už v roce 2015 http://www.hybrid.cz/nissanem-leaf-do-chorvatska . A dojeli. Moji dovolenou s ještě o 1/3 slabším Ionem ČR, Rakousko, Slovensko máš zde http://www.hybrid.cz/elektricka-dovolena-aneb-1179-km-za-pul-euro-dil-1. I ve slabých autech lidi brázdí Evropu http://www.hybrid.cz/elektricka-letni-dovolena-4500-km-po-evrope-v-elektromobilu-nissan-e-nv200 . Je to vše jen otázka funkční sítě rychlonabíječek. A ta roste v Evropě http://www.chademo.com/about-us/fast-charger-maps/european-map/ i u nás https://www.evmapa.cz/ . Nic víc. Tesla díky dojezdům a Superchargerům, kde má doživotně elektřinu zdarma, to vůbec neřeší https://www.tesla.com/en_EU/supercharger .

Životnost panelů není 20 let, to si pleteš s délkou vládní podpory v ČR 20 let. V Rakousku mají staré FV panely 35 let a dodnes fungují na min. 80% kapacity. I moje rakouské FV panely mají tovární záruku 8 let na 20% pokles. Teprve letos vyprší a pokles žádný. Co s odpadem z nich si lámou stejní korupčníci, jako je vyhlašovali. Už musím dnes platit výpalné za jejich teoretickou budoucí likvidaci, de facto další daň, přesně určeným subjektům ze zákona. Páč se z toho udělal další korupční byznys.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Pacho69 napsal:

Já už pár let říkám, že to s ekologií nemá nic společného. Kdyby to bylo alespoň ekonomické. Ale není, protože je to jen brutálně dotované, případně jsou drasticky zdaněny jiné formy energie, které jsou "neekologické". Budiž, získání energie ze slunce jistě ekologické je, jenže my to děláme tak nešťastným způsobem, že daleko víc škodíme (protože v první řadě jde jen o prachy). Myslím, že problém akumulace elektrické energie není správný směr řešení - zařízení s obrovskou kapacitou energie se stávají nebezpečná lidem, je to podobné, jako bychom si za autem tahali cisternu s benzínem, výrazně vzroste riziko nehody, takže pokud vyrobíme akumulátor o vysoké kapacitě, bude nám v současné době nebezpečný. Jediná možnost je vymyslet rychlé doplnění nebo bezpečnou výrobu energie přímo v automobilu (vodíkové články, studená fúze nebo co já vím...). Obojí je momentálně problém.

Prostě až se elektromobily dostanou do stavu, kdy se nebude řešit dojezd (u spalováků to nikdo neřeší, řeší se jen spotřeba - ta se moc neřeší u elektromobilů, protože nejsou zatíženy brutálními daněmi na "palivo"), je pro mně elekromobilita plácáním úředníku a lobbistů, byznysmenů, který nezajímám nic jinýho, než dividendy z akcií. Pořád je to bublina, která se nafukuje a nafukuje. Až praskne, tak ti, co nejvíc řvali otočí (první bude VW) a lidem, kteří slepě důvěřovali v nejlepší napaří nějaký daně, v horším jim rovnou zakážou s tím jezdit nebo na ně uvalí další "recyklační" poplatky a podobné zhůvěřilosti.

Nebo máte  pocit, že to tak nefunguje?

Je to ekologické i ekonomické, ona ta ekonomika ve slově ekologie dávno je. Ekonomicky a logicky. Tedy hospodárně podle zdravého selského rozumu. Tohle se nedá napasovat na spalovací ekonomiku. Získávání energie jinak, než spalováním, rozhodně plusem je. Slunce, vítr, voda, příliv a odliv, geotermální energie....... Jak to provedeme (přehrada 3 soutěsky nebo tisíce malých vodních elektráren na přítocích v místě spotřeby) je už naší věcí a dá se to řádně zprasit. Jako pole fotovoltaiky. Akumulace je taky možná mnoha způsoby. Od obyčejné vody, přes horniny, soli nebo prostě řízenou spotřebou přednostně z toho, co vyrábí právě nejvíce. Cisterna s benzínem a akumulátor je setsakra rozdíl. Tak jako nafta, kterou musím zapálit přímo po ohřátí přiloženým plamenem a benzín, kde stačí jiskra od šutrů ve výparech. Vodík je oblíbená mantra, jenomže jeho molekuly jsou tak malé, že projdou všemi materiály a degradují je. Jeho výroba je násobně dražší než věci z ropy a skladování dnes prakticky nemožné. Studená fůze už 50 let teoreticky popsána, nic víc.

Všichni rádi zapomínají na to zlé, že dojezd u spalováků se ještě před pár desítkami let běžně řešil. Jednak auta žrala, druhák měla malé nádrže (protože měla malé výkony motorů) a současně nebyla infrastruktura. Lidi vozili běžně kanystr. Že se každé myšlenky chopí jako první ti zlí je normální. Jsou nastaveni na okrádání druhých. Ať to stojí, co to stojí. Vzpomeňme třeba desítky let izolací budova azbestem.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...