Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Benzín, Nafta, Akumulátory? Nebo vlastní pohon? Toť otázka :D


Weri 605

Recommended Posts

No pojišťovny především řeší riziko, jaké může baterie při nehodě způsobit. Je asi úplně jedno, jak je stará. Když ti pak začne hořet někde v garáži (třeba proto, že se při banální nehodě něco poškodilo, ale nikdo to neřešil), tak kdo to zaplatí, že jo. Źivotnost, to je  možná na nějakém havarijním, tam mohou baterii zohlednit, povinném ručení ale mít musíš a pojišťovna musí stanovit rizika. Jde o to, že zatím není dostatek relevantních dat. Ale do budoucna je více než pravděpodobné, že pojištění elektromobilů poroste. Ale promítne se to i do pojištění spalováků, protože viníkem může být spalovák, který způsobí nehodu a následný fatální požár elektromobilu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, Pe.Tr napsal:

hoši zásadní problém vidím i v pojištěni a následném plnění.....

baterie, reduktor,.....

a servisní síť taky nic moc, ne každý autorizák může dělat i elektro, mmch kolik znáte neautorizáků na elektroauta?

Ale ved s tym uz nebude treba robit tolko servisu ako so spalovakmi 🙂🙂🙂 , tak neviem ci sa niekto bude obtazovat chodit na servis

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Pe.Tr to bolo myslene zo srandy, ale vysvetli to elektroteroristom, ved motor to ma, ale nic na nom sa neda pozriet, prevodovku to nema, čize ziadny olej, filter, vyfuk ziaden, takze ziadne korodovanie, chladiaci okruh nie je taky ako v spalovacich autach, brzdy to vraj nepouzivaju lebo e pedal to zvladne, cize ziadna vymena kotucov a platniciek, klimatizaciu nebudu pouzivat, lebo zerie vela elektriky, a pneumatiky zvladnu aj v beznom pneuservise uz dnes.
A ked sa kuna zahryzne do toho praveho kabla, to bude pečenych kun, hotovy obed 🙂🙂🙂

Upraveno uživatelem mmartinkovic
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

By mně zajímalo, jestli je to taková nějaká "košer" cena.... :myslim

https://auto.bazos.cz/inzerat/126140013/opel-ampera-plug-in-hybrid.php

8 let stará Ampera za 300000,- (v roce 2020).... Za 4 roky starého Focuse jsem dával 170000,- (v roce 2013).... 

Opel a Ford tak nějak stavím na stejnou úroveň.... :roker

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď se ty ceny nedají moc srovnávat. Co bylo v roce 2013, už dávno není pravda.

V roce 2016 jsem dal za svojí 5008 250K (cena nové v této výbavě cca 750K)

Dnes koukám o5 po nové 5008 třeba z roku 2018 a to co bych skousnul nejde pod 600K (cena nové v Alure 790K)

Nevím kam ten svět spěje...:myslim

Upraveno uživatelem pavelu96
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak jedna vec je za kolik se auto prodava v inzeratu a druha za kolik se proda. Respektive i to jak dlouho se bude prodavat.

Ale jo je to nepomer. Ja jsem v roce 2013 s odstupem asi 5 měsíců koupil dvě P407SW z roku 2006. Jednu za 100k a druhou teda draz po leasingu a z bazaru.
U obou dobry technicky stav.
Dnes kolik bych dal za P508 v podobnem stari?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 21. 9. 2020 at 20:57, radim.1008 napsal:

Ono je to všechno možná i hezký, co tu píše Radovanek. Ale já bych měl rád v budoucnu možnost volby. Už to neustálé tlačení elektrifikace mě upřímně od toho odrazuje. :roll U nás na vsi, která má kolem 1000 obyvatel je taky škola/školka a obec školu dotuje, aby ji mohli provozovat. Ano je to devítiletka, ale to je jedno. Do města je to od nás 5km. Ať do jednoho nebo druhého, záleží na kterém konci obce se nacházíte. :D Dojíždíme naštěstí do stejné práce přes školku, takže tam a zpět denně 20km většinou jedním autem. Autobus je třeba pro mě nemyslitelný. Pracuji od šesti, když jedu sám a bus jede lehce po páté a potom 3km pěšky. Bydlíme ve velkém rodinném domě, vytápíme tuhými palivy a plynofikace tu není, ani kanalizace, ani chodníky. Ale mám to tu celkem rád. A že bych chodil přemlouvat souseda, aby netopil paletama a podobným otopným sotimentem? To fakt ne. Někomu vyhovuje zapadákov, někomu střed obce, jinému velká aglomerace. A tak je to i s auty. Jeden chce spalovák, druhý hybrid a třetí chce elektriku. Já taky nikomu nenutím, aby se přestěhoval z města na vesnici. Osobně bych se kolikrát radši přestěhoval někam za les do malé chalupy pod lesem a seděl u teplých kachláků a koukal ven do zahrady malým opoceným oknem... Ale to je zase jiný příběh. Každý ať si zvolí sám, co chce a co mu vyhovuje. Ne násilně tlačit a až hystericky přesvědčovat, že jen zelený styl je ten správný.

edit: jo jednu nevýhodu to tu má. Není tu hospoda, ale zase máme dvoje potraviny na každém konci obce jedny. :D

Tak on Ti nikdo nic netlačí. Já používám elektro, protože mi vyhovuje. A jen ukazuji ostatním, že by jim vyhovovalo taky, ač jsou z nepochopitelných důvodů přesvědčeni, že to nejde. Podobně jako předtím byli u nafty v osobáku a stále je většina proti plynu, jakémukoliv. 

Popisuješ klasický problém politiků, objednávajících MHD, kam patří i ta meziměstská. Neschopnost ji nastavit tak, aby alespoň 80% lidí ji mohlo využít. přitom metadata i individuální data k tomu mají.

Pokud to máš tak blízko do práce, je nesmysl jezdit spalovákem. To je ještě pořád na elektrokolo nebo elektromotorku. Pokud Vás jezdí více, elektroauto. Jenže si volíte špinavý vzduch díky vytápění tuhými palivy, záchody si také vyléváte pod nohy, elektřinu taháte z dálky z uhelky, prostě to spalovací auto to jen dokreslí. Až si budete vážit čistého vzduchu a životního prostředí, tak ten zateplený barák pojede třeba na tepelné čerpadlo, na krizovku bude krb, splašky bude čistit kořenová čistírna a teplou vodu i elektřinu vyrábět střecha a zdi domu, mj. i pro mobilitu. Čili není to o tom kde kdo chce bydlet. Ty třeba bydlíš na čisté vesnici "v přírodě" a přesto si ji znečišťuješ. Taky to kolem sebe vidím a jsou to lidi, co topí celý rok každý večer, aby si nahřáli bojler. Takže smrad a kouř studeným kotlem a komínem všude. Přestože mají nejen silnou elektrickou, ale i plynovou přípojku. A ne, není to o penězích, těch mají na spalovák pro každého člena rodiny, cíga a chlast dost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 21. 9. 2020 at 23:07, JVT napsal:

Ahoj Pežoťáci

Mám zkušenost s Ionem i s elektrickým nákladním Berlingem. Oba vozy mají stejný motor možná i baterku, ale to už si nevzpomínám. Před lety si jeden můj klient chtěl pořídit auto na baterky pro rozvoz obědů, které vařila jeho restaurace. Při jednání projevil zájem o testovací jízdu. Samo sebou v této době běžně vlastnil každý koncesionář takovou předváděčku. 😀 To je ale blbost co. Dost mi zamotal hlavu jak mu jeho přání splnit. Pochopil jsem, že pro něho takové auto má smysl a pro mne to může být obchod kde budu zase za hvězdu, tak jako když jsem soukromníkovi prodal nového Iona. Zjistil jsem, že na centrále v Praze je elektrické Berlingo. Původně testovací novinářský vůz. Berlingo je vlastně Partner a to klientovi vysvětlím. Dohodl jsem si zápůjčku a vyptával jsem se zda spolehlivě dojedu na koncesi. Je to cesta cca 100 km po D8. Odpověď mne tak trochu zarazila. Prý si mám na půl cesty dohodnout odtah. Mé řešení? Telefon kolegům Mělníka, že možná přijedu na kávu a použiji jejich zásuvku na dobití. Nakonec jsem to nepotřeboval. Použil jsem kamion jako rozrážeče vzduchu a v těsném závěsu jsem jen lechtal plynový pedál. Ano byl to celkem adrenalin přes návěs jsem neviděl na cestu. Oči na brzdových světlech a naprosté soustředění. Opravdu se tak ale nedá jezdit. Výsledek? S rekuperací při každé možné situaci byl dojezd ještě cca 45 km. Ve firmě jsme si elektromobil vyzkoušeli a i dalším klientům ukázali. Výsledek testovacích jízd? Snad každý říkal. Dobré, ale drahé a jen na cesty kolem komína. Jak dopadl ten obchod? No nedopadl. Klient byl s vozem naprosto spokojený. Bohužel nabízená cena za nového užitkového Partnera a ani za tu již jetou předváděčku mu nevyhovovala. Nakonec si koupil dražší Nissan Leaf, kterého může využívat i jako osobák.

 Proč to píšu? Mám taky jiné zkušenosti. Například při uvedení prvního modelu Peugeot 208 do prodeje jsme jeli na školení do Bratislavy. Já jsem na toto školení jel modelem Peugeot 207 1.4 HDi. Cestu Teplice - Bratislava - Teplice jsem dal na jednu nádrž. Vzhledem k času odjezdu a plánovaného začátku jen s jednou zastávkou na hranicích pro pořízení dálniční známky. Nebo jsem na otočku s vozem P 406 Coupé 2.2 absolvoval cestu Teplice - Klimkovice (lázně před Ostravou) - Teplice taky na jednu nádrž benzínu. Tyto dlouhé cesty si nedovedu elektromobilem z časového důvodu představit.

Při republikové průměrné mzdě, kterou stejně nikdo nedostává, je a asi ještě dlouho nebude nemožné vlastnit v rodině dva nové a tím pádem nejmodernější technikou vybavené automobily na elektřinu a benzín či naftu. V mnoha rodinách jsou již dva vozy vzhledem k práci a dětem nutné.

Při školení na elektromobily byl jeden dost dobrý argument pro nákup elektrického auta pro běžného uživatele. Značkové půjčovny naftových vozů s velice výraznou slevou pro majitele elektromobilů zakoupené u koncesionáře jako nové. Myšlenka asi dobrá. Celý rok využívat svůj elektromobil a dovolenkovou dlouhou cestu si vypůjčit moderní zánovní naftový vůz. Jen bych měl strach v jakém stavu se budou půjčené vozy vracet. Provozovatelé půjčoven můžou vyprávět. 

Ano, takto se zabíjí elektormobilita a přesvědčuje lidi, že nemá smysl. Historickými elektromobily typu elektro Berlinga/Partneru, kdy do toho nacpou baterky z malého městského. Jinak to, že si s ním jel po D8 je přesně místo, kam vůbec není určen. To auto bylo vymyšleno pro francouzskou poštu a balíkový rozvoz ve městě. Co pár set metrů zastávka a vykládka/nakládka. Pak lidi spí a auto se nabíjí. Protože ani rychlonabíječku nemá. 

Dlouhé cesty s elektromobilem jsou dnes normálka. Když Ti cihla Hyundai Kona 64 kWh baterka dojede z Nošovic do Prahy a ještě má rezervu 17%, tak není co řešit. Protože v Praze do hodiny nabije na cestu zpět.

Jinak je to opět o myšlení. Cestu Teplice - Bratislava - Teplice jsi dal na jednu nádrž. Přitom stačila jen Teplice - Bratislava 420 km, auto se ti během školení nabije. A i na té jsi zastavil pro dálničku. Ona taky alespoň jedna zastávka kvůli bezpečnosti a protažení není na škodu, o WC nemluvě. Za 20 minut na pumpě by si měl taky částečně nabito, třeba ta Kona umí brát z 50 kW rychlonabíječky opravdu 50 a dost dlouho, takže za 20 minut tam máš 16 kWh navrch.

Mzdy lidí neřeš, 80% nových aut kupují firmy, bazarový trh s elektromobiliy se teprve pořádně rozjíždí. Až budou v áčkách v desítkách kusů, tak si je bude kupovat kde kdo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 22. 9. 2020 at 8:51, radim.1008 napsal:

To není o neustálém kydání. Ale o tom, že nic jiného dobrého neexistuje. Rozhodující bude jak říkáš možnost dobíjení. V rodinném domě to bude asi bez problému, ale umíš si představit jak by to vypadalo třeba na sídlišti? Nebo lidé bydlících v bytových domech nebudou mít možnost nabíjení? A už vidím zaměstnavatele, jak zřizují nabíječky na svých parkovištích, aby si mohli zaměstnanci v pracovní době nabít provozy. Proto si myslím, že elektrifikace není pro masové rozšíření vhodná. Chybí infrastruktura a jen tak vyřešena nebude. Nemáme ještě ani dostavěnou páteřní síť dálnic. :roll

Prosím Tě neřeš sídliště. Lidé s autem na sídlišti jsou zoufalci, co ho mají z donucení, páč jim politik k hromadnému bydlení nebyl schopen zajistit hromadnou dopravu, která jim vyhovuje. I tak sídliště mohou mít u každého stání dynamicky řízenou zásuvku, příkony třeba paneláku jsou obrovské. Např. 45 bytů si o reklamní paute postaví kafe v rychlovarné konvici, to je +-50 kW, tedy maximum, co dává dnes běžná rychlonabíječka. A nikomu to nepřijde divné, že půlka baráku pere, myčkuje, vysává, vše s příkony řádově kW u každého spotřebiče. Když jde sídliště spát, celý ten rezervovaný příkon může jít do aut. Ve zmíněných bytových domech už si to lidi řeší, protože ty novější se stavějí s podzemním stáním a zásuvkami u každého.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 22. 9. 2020 at 10:40, Scratch napsal:

tohle je jediny a podstatny problem, ktery se moc neresi. Asi jako kdyby se resila auta o objemu V8, vsem vnucovala, ale po republice by bylo 12 cerpacich stanic na benzin.

Nase rozvodna sit elektriny neni na elektromobilitu stavena a neunese ji. Dokud nebude vyreseno toto, je to jen o par lidech co za takovy kram utrati nesmyslne penize. O ekologii se vubec bavit nebudeme, protoze elektro auto je stejne neeekologicke jako nafta s FAP.

Velice se mýlíš, viz příklad s panelákem. Naše síť je stavěna na výkony velkých průmyslových podniků a obrovské elektrárny, jako plánovaná dostavba jaderky, ji taky ve velkém potřebují protlačit k odběratelům. Takže ne elektromobilita, ale centralizovaná výroba elektřiny drátuje republiku až nesmyslnými výkony vedení. Elektormobility jen tuto mega síť smysluplně využívá. Třeba k tomu nočnímu nabíjení, kdy není odběr a tak se elektřina tlačí do veřejného osvětlení za pakatel a do všech našich přečerpávaček. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 22. 9. 2020 at 14:25, mmartinkovic napsal:

Stale sa to riesi 70 stranok dozadu, Jeden nadsenec do elektromobility by povedal ze je to vyhodne pre kazdeho kto vela nenajazdi.
Ako + - cena za km je viac menej rovnaka, pokial nenabijas doma, a nemas elektraren na streche za 10000€, co v podstate pri 100 000 ludoch moze byt rafineria. Neberiem ekologiu atd....
rozdiel je vstupna cena, Berlinko benzin/nafta 18000€, elektrika 33000€, Hyiundai Kona b/n 17000€, elektro 37000€, Leaf 34000€, e golf 36000€, co je pre bezneho cloveka dost.
Fakt ide to to plnohodnotne vyuzitie, nie len na cestu do a z prace, ale na vikendy, vylety, dovolenky, a to je problem s casovym vyuzitim nabijania. teraz sa to da, lebo aut je desiatky, ale ked ich budu tisice, desat tisice??? elektrika urcite nebude za rovnaku cenu o 5 r ako dnes.

Ano, a i těch 70 stránek nazpět Ti bylo vysvětleno, že porovnáváš ceny sériově masivně vyráběného produktu s prakticky manufakturou. Kdy VW přiznal, že zdvojnásobí výrobu eGolfu v roce 2016 tak, že místo 36 jich bude děla 72 denně. Vedle současných 2000 spalovacích Golfů denně. A probíral se i Tvůj přístup Neberiem ekologiu....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 22. 9. 2020 at 20:11, Hafity napsal:

Ať dělám co dělám, furt se motám okolo 25000km/rok.... Ale já nejsem militantní odpůrce elektra, jen se mi něco líbí a něco zas ne.... A celkově to prostě není připravené....

25 tis. ročně je 100 km denně v pracovní den. Na to je připraven i můj vývojově 13 let starý Peugeot Ion. A vzhledem k houstnoucí síti rychlonabíječek čím dál připravenější. Třeba v Ostravě už jich máme 16, na některých místech po 2 stojanech. A ve všech okolních malých i velkých městech 1-3 stojany. Když tedy pominu, že ho mohu mít ze zásuvky plný každé ráno a po každé směně, kdy celý den nejezdím a parkuju u kanclu. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 22. 9. 2020 at 20:18, Agrafik napsal:

Přidám úryvek z hospodské debaty . Při pokecu o autech se to zvrhlo i na EV a někteří by do toho i šli, hlavně domkaři, ale všichni měli obavy, co pak s ním? Většina u stolu vlastní auto stáří od 4-16let. Většinou 2 a 3 majitel. Někteří kupují auto po prvním majiteli , cca 4leté a další 4 roky s ním jezdí a pak jde do prodeje. Obava, jakou zůstatkovou cenu a jak složitý bude prodej EV, který má min. 8let. Další to samé, auto po prvním majiteli, ale už ho mají 10 let a více a nechávají si ho z důvodu, že po nich to auto nic nechce a bude asi sloužit dalších X let. Vydrží EV min 14let ? s tím, že pak ještě někde rozumně dojede? a majiteli nezůstane černý Petr?. Nikdo z nich by neměl problém koupit auto se spalovákem staré 8let, ale do EV starého 8let by nešel nikdo. Ti kteří by do toho šli, tak ve stejné výbavě jako spalovák, ale při nižší ceně, ale pořád s obavami co s ním dál, jako ojetým.

Prostě si chlapci počkají. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 23 minutami, Radovanek napsal:

Prosím Tě neřeš sídliště. Lidé s autem na sídlišti jsou zoufalci, co ho mají z donucení, páč jim politik k hromadnému bydlení nebyl schopen zajistit hromadnou dopravu, která jim vyhovuje. I tak sídliště mohou mít u každého stání dynamicky řízenou zásuvku, příkony třeba paneláku jsou obrovské. Např. 45 bytů si o reklamní paute postaví kafe v rychlovarné konvici, to je +-50 kW, tedy maximum, co dává dnes běžná rychlonabíječka. A nikomu to nepřijde divné, že půlka baráku pere, myčkuje, vysává, vše s příkony řádově kW u každého spotřebiče. Když jde sídliště spát, celý ten rezervovaný příkon může jít do aut. Ve zmíněných bytových domech už si to lidi řeší, protože ty novější se stavějí s podzemním stáním a zásuvkami u každého.

je to sice zbytečné, ale nedá mi to

jsem jeden z těch zoufalců co bydlí v paneláku - a mohu Tě klidně ujistit, že s příkladem paneláku neříkáš celou pravdu - mám za sebou rekonstrukci silového vedení paneláku s 62 bytových jednotek z roku 1975 (důležité info je, že je vybaven plynovým rozvodem tj. plynovými sporáky) a ač jsme zrekonstruovali silové 3F vedení do všech bytů tak pokud by všechny byly chtěli přejít na komplet elektrické vaření  (3F varná deska + trouba) tak překročíme rezervovaný příkon domu, na který jsou dimenzovány vstupné vodiče a nožovky - to by znamenalo rekonstrukci celé poslední míle od trafačky s rozkopáním ulice a to jsem fakt nedělali a platit to nechceme a pro dodavatele to není logicky ekonomicky zajímavé

takže opět klasicky ďábel ukrytý v detailu - ano paneláky mají velké příkony, síť je hodně silná a tak nabíjení BEV není problém - jenže vše je relativní a pro zavedení nabíjecí infrastruktury pro víc BEV to bude vyžadovat úpravy, aby to dávalo smysl pro pokrytí i menšího množství aut než tam dnes stojí

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pojistky nemá cenu řešit, to si pojišťovny ošéfovaly dávno, v podstatě se auto pojišťuje na novou cena a hotovo.

Údržba je opravdu minimální. Vzhledem k počtu a novosti v ČR to opravují jen některé servisy a stejně s výjimkou garanček (proto dává třeba Hyndai i Nissan 8 let záruku) se tam nejezdí.

Ceny u Ampery jsou věštění z křišťálové koule. Ale nešel bych do ní. Raději nové BEV či PHEV auto na slušný lízing nebo splátky, které se budou rovnat mým předchozím měsíčním nákladům na benzín a údržbu spalováků.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...