Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Je tu nějaký stavař?


FiFa_cze

Recommended Posts

Ahojte lidi,

řešíme pomalu stavbu domu, ale nemohu na netu sehnat potřebné informace a každý říká něco jiného, proto bych se rád zeptal nějakého nezaujatého zkušeného stavaře, možná i zedníka či projektanta. Jde mi o pár základních věcí na které bych se rád zeptal nejdříve přes soukromé zprávy, aby se tu nerozjela vášnivá diskuze. Až budu mít nasbíraných pár názorů, tak to tu můžeme rozebrat i veřejně, ale nejdříve bych byl moc vděčný, kdyby se mi ozval někdo přes SZ, nebo mi sem napsal, že je stavař a já se mu přes SZ ozvu s konkrétním dotazem, protože vím, jak to tu v těchto věcech chodí, že by se to tu začlo hádat a odbíhat od tématu :D 

Nemusí to být nutně přímo stavař, ale i člověk, co pár domů postavil nebo má nějakou takovou zkušenost :) 

Předem moc díky 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ze své zkušenosti, pokud máš pocit že nemůžeš sehnat relevantní informace tak co se týče všech možných úředních zádrhelů je úplně nejlíp dotazovat se na místně příslušném stavebním úřadě. Protože ač jsou předpisy dané tak každý stavební úřad si je může vykládat jinak a pak by jsi se mohl na prkotině zadrhnout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeden dům ,jsem postavil a u druhého jsem z 50%pomáhal dělat...a stejně bych ted plno věcí udělal už jinak,do toho stadia dojde každý teprve 2-3 dům už je optimální:D:D

hlavně optimálné nakládat s deštovou a dopadní vodou...tzn.mít 2 odpady z domu WC a zbytek domu do akumulační nádrže..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Par rad uz jsem dostal, tak to tu muzeme otevrit verejne :) je tu nekdo, kdo ma zkusenosti se stavbou vice domu a muze porovnat stavbu z vice druhu materialu? Ytong, porfix, heluz, porotherm? Zvolit klasiku cihla+zatepleni, nebo zateplene cihly a na to rovnou fasadu? 

Rad bych slysel i nazor proc nebo v cem je jednotlivy material lepsi nez jen: Postav z porothermu, je to kvalita :D to slysim z kazde strany na kazdy stavebni material, tak by me zajimaly vase zkusenosti z pohledu stavby a nasledneho bydleni :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Něco už jsem Ti poslal v SZ. Tady bych se přidal k výše uvedenému i že už první druhý týden po nastěhování si začneš uvědomovat co by chtělo bývalo udělat jinak.  Chlapy zmínili odpady já bych zmínil okna dnes bych dal okna s venkovní roletou a na to chce myslet při stavbě protože dodatečná montáž lze ale nevypadá to moc esteticky a hlavně snížíš světelnost v domě.  A nad čím je třeba trochu popřemýšlet tak aby nebyla náročná údržba. Protože teď jsi mladej jura a nevadí Ti lozit po štaflích případně po žebříku ale za dvacet třicet roků už to tak nebude takže i takhle dopředu je potřeba trochu popřemýšlet. Aby jsi teď nepostavil haciendu o 3 patrech po nějaké době zjistíš že dětičky vylítli z hnízda a ty jsi v tom lepším případě zůstal v baráku s manželkou ve dvou a že i tu ženskou že to zmáhá uklízet ty velký ratejny. V tom horším případě vylítne z hnízda i manželka a ty na vše zůstaneš sám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to jen na tobě co preferuje s,ytong a porfix se dělají dobře instalace v cihle to stoji za prd v cihle z vatou rozvody v podlaze nebo příčkách...

Já stavěl z porothermu cihla ve mne vzbuzuje větší důvěru než ytong ,který když  nechas na dešti tak se nacuca a rozpadne, souhlas s oknama dvojskla +predokeni rolety je to izace +100%zatemneni na spaní....

Stejně když postavit dum vše de tak rychle dopředu ze za když to uděláš ted ve standartu do 5-10let už to bude podprumer,pokud ted zvolis top materiály tak za tech 5-10let to bude porad dobrý standart ,ale je otázka financí do toho na pumpovat ze začátku o dost víc peněz. My jsme stavěli vše takový standart,uvidíme kolik co vydrží to prověří az čas....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z Porfixu jsem stavěl já. To se ještě vyráběl jen na Slovensku. Strašně nepřesný, rozměry tvárnic klicně o 5mm jinak :( Zedníci z toho byli nešťastný, prý u Ytongu to nehrozí. Ale mohlo se to změnit.

Co se týká toho deště, vyzdilo se přízemí a začalo fest pršet. Poctivě jsem několik dní košťaty vyháněl vodu, spodní tvárnice byly opravdu hodně nacucané. Dostal jsem docela strach, co to udělá, volal jsem výrobci a ten mě ujišťoval, že to je v pohodě, že to vyschne a nic, že v těch pórech je na vodu místa dost. Dokonce i kdyby to zmrzlo, tak se nic nestane. Můžu věřit, nemusím... Ale výrobce mi to poslal písemně, jako takovou "záruku". Za 14 let, co dům stojí se to nerozpadlo a to jsme na zdi udělali strop, další patro a střechu - t.j. docela to zatížili ;)

 

EDIT: Vždycky si říkám, jak bych to udělal příště. A příště by to byl přesný porotherm, lepený pěnou.

Upraveno uživatelem Péťa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ted stavím z porfixu zahradní domek,už tam není 5mm ale jen nepresnost max.2,5mm a jen u některých tvátníc dost se to zlepšilo,prostupy na instalace se tam dělají suprově...

ted ty slovaky i ostravu koupil Trutnov,aby neměli konkurenci v levným porobetonu...

Upraveno uživatelem Charlie 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky moc za zkušenosti :) Já mám právě více důvěry taktéž v pálenou broušenou cihlu, ale kolega z práce stavěl z Heluzu a říkal, že některé palety byly asi z jiné várky a vůbec nepasovaly do těch druhých, takže se s tím se zedníkama hodně nadrbal. Další věc je to, že jich měl na paletě dost rozbitých. Na druhou stranu tchán z Heluzu stavěl taktéž a byl a je s tím spokojen...

U tchána jsme pár let zpátky stavěli zahradní domek z Porfixu a šlo to celkem dobře. Zedník nám založil první šár a pak už jsme to valili spolu a bez větších problémů. Rozvody a další věci se také dělaly úplně v pohodě, ale je to "jen" zahradní domek bez zateplení nějakých 7x4m.

Zatím to u nás vypadá na broušené cihly. Jen ještě nevíme, jestli vybrat cihla+zateplení a nebo zateplená cihla vyplněná polyšem nebo vatou... Soused zedník říkal, že výhoda cihly+zateplení je v tom, že pokud něco úplně nesedí, tak se to polyšem krásně srovná a je to bez práce, zatímco u zateplené cihly se u nějakých nerovností musí dost vyrovnávat a stojí to dost práce. Na druhou stranu se vyšší cena zateplené cihly vyrovná tím, že se nemusí platit znovu za práci při zateplování polyšem...

Máte někdo zkušenost se zateplenou cihlou? V mém okolí nikoho, kdo by z toho stavěl neznám. Všichni mají klasiku porfix,ytong/heluz,porotherm + zateplení polyšem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taky jsem pro polystyren, ale nejsem v tom odbornik, ale zateplene cihly ve me nevzbuzuji uplne duveru, uz jen kvuli tomu, ze se posunuje rosny bod a dalsi.

Nicmene az budes potrebovat poradit s podlahama, tak se ozvi :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už sa zatepluje sklenenou vatou, resp Nobasilom, je to drahšie, ale lepšie ako polystyrén.

Ytong je presny, na rozdiel od Porfixu.  Ľahko sa robia drážky na rozvody, ľahko dopasujes a je malý odpad

Tehla je pevnejšia, drahšia, ťažšie sa robia rozvody, značný odpad na rozdiel od porfixu, ytongu, je ťažší na nosenie, nemusis zatepľovať. 

Ale ako pisali, všetko je otázka peňazí. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chces zdenej dum, tak podle me (a naseho architekta) je dobry stavet z tezkyho materialu a poradne zateplit. Tezkej material se naakumuluje a zatepleni to teplo udrzi. Ja stavel z liaporu, tata stavel komercni objekt z liaporu a on ted stavi z betonovych tvarnic. 

Minuly tyden jsem se s nim bavil a on mi rika: nevim proc chtej vsichni stavet z dutejch cihel, to je takovej divnej material, namoci se to a rozpadne se to :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkusím malou inspiraci ;) Před rokem jsem dostavěl dům:

Zdi o šířce 50cm izolační cihly od Ytongu, uvnitř strojní sádrovky, venku klasická omítka, žádný lepidlo, pěkně prodyšná ;)  Po roce a půl bydlení - spotřeba energie minimální, plísně doma neznám, prostě vše funguje jak má. Nikdy bych si dům nenechal oplácat polystyrenem, přijde mi to jako největší nesmysl a zároveň mám k tomu materiálu nějaký odpor :(  

Pár cihel co mi zbylo sem schválně ponechal na větru a dešti a zatím se fakt nerozpadli, takže bych se nebál ;)  Ale já mám jen přízemní domek, takže jsem neřešil potřebu nějaké větší únosnosti zdí... 

 

Jinak k těm rozbitým cihlám v paletě, u mě bylo zcela běžné, že když v paletě byly nějaké rozbité cihly, tak sem to nafotil, poslal obchoďákovi do stavebnin a ten mi je odečetl, takže no stres ;)  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám porotherm, 44 cm, na tom zvenčí 5cm polystyren, zevnitr sadrokarton na konstrukci, s parozábranou. Plísně neznám, naopak, starou polovinu domu jsem díky tomu vysušil. Na polystyrenu je perlinka a lepidlo. Prozatím bez omítky. z jedné strany je dům původní nahozený z 80 let, z jedné strany jen porotherm bez polystyrenu bez omitky. Zálohy na plyn 1500, s tím že tím topíme i ohříváme vodu do koupelny. Doplatek loni a předloni cca 1000 Kč. Čeká mě ještě patro, které je zatím oddělené jen sádrokartonem a 10 cm vatou. Říkáme tomu s mladou, že zatím bydlíme "Na hulváta" :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky borci za zkušenosti :) Jak říkám, každá zkušenost se hodí, takže si toho moc vážím. I když tu někdo má jen třeba jen osobní problém s polyšem, tak to beru a chápu. To samé mám já s dřevostavbou :D Né, že by z toho byly špatné domy, nebo srovnatelné bydlení se zděným domem, ale prostě a jednoduše tomu já osobně nevěřím a chci se ve svém domě cítit dobře, tak proto volím zděný :) 

Pokud by měl ještě někdo zkušenost nebo radu ohledně zdiva, tak rád vyslechnu :)  Já zatím zkusím prostudovat ten Nobasil a uvidíme :) 

 

Parizov: Trojsklo s pokovením bude izolačně super, ale co jsme se bavili s výrobci oken, tak okna musí mít nějaké parametry, aby se v domě dařilo rostlinám. Pokud se jde na nižší hodnoty, tak je izolace sice lepší, ale kvitka nerostou :D A právě mluvili o tom pokovení a i o těch hodnotách, ale ty už si z hlavy nepamatuju... Samozřejmě zkušenosti s tím nemám, takže možná je to hovadina, ale říkali to asi 3 výrobci oken na veletrhu...

Upraveno uživatelem FiFa_cze
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak také s troškou do mlýna. Určitě bych vycházel z nějakého projektu, který říká z čeho je vhodně dům postavit. A nezaměňoval bych to, když tam projektant dá Ytong tak je to na něj projektováno a ne na cihlu. V tom případě bych volil jiný projekt. Dále bych volil také podle stavebních kapacit a možností. Není asi dobré si nechat stavět partou co běžně dělá cihly a najednou poprvé pomalu vidí Ytong a neví co s tím.

Dřevostavba je v současnosti podle mého nejlepší řešení vzhledem k ceně, rychlosti a užitkovosti stavby. Trvanlivost těch domů je značná a mě je fakt volný co bude s domem až tu nebudu. Bohužel mám zděný dům, ale kdybych stavěl tak určitě to. Jde samozřejmě o koncepci domu, zda přízemní či patrový.

Polystyrénové zateplení, když se udělá odborně je bez jakýchkoliv problémů a plně funkční. Je ale důležité se soustředit na možné tepelné mosty a úniky. Je legrace, když si někdo dá trojsklo a nemá zateplené špalety.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...