Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Je tu nějaký stavař?


FiFa_cze

Recommended Posts

Podle mě je důležité zachovat u domu otočení, aby na sever byla nejméně prosklenná a otevřená strana. Ideálně, aby na sever byla jen zeď bez oken a dveří. Pokud je to v horské oblasti, staví se jinak, než v nížinách. třeba tady u nás je od architekta doporučeno max 5cm polystyrenu, že víc na toto klima není třeba. Nato si soused obložil dům 12 cm. Naopak na chalupě, to je skoro u DE hranic a o 300 m výš mi doporučili 8 - 10 cm na klasický plynosilikát z 80 let, obezděný vevnitř duťákama. Plus nějaký izolant. Každopádně, pokud se tady řeší stavba nového domu, určitě bych se nebál "cihel plněných vatou", staví z toho kde kdo. Na Youtube je dokonce serie videí, tuším že se to jmenuje Svépomoci.cz a tam borec staví právě z porothermu. Doporučuji na inspiraci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 18. 7. 2017 at 7:19, Schreek napsal:

Zkusím malou inspiraci ;) Před rokem jsem dostavěl dům:

Zdi o šířce 50cm izolační cihly od Ytongu, uvnitř strojní sádrovky, venku klasická omítka, žádný lepidlo, pěkně prodyšná ;)  Po roce a půl bydlení - spotřeba energie minimální, plísně doma neznám, prostě vše funguje jak má. Nikdy bych si dům nenechal oplácat polystyrenem, přijde mi to jako největší nesmysl a zároveň mám k tomu materiálu nějaký odpor :(  

Pár cihel co mi zbylo sem schválně ponechal na větru a dešti a zatím se fakt nerozpadli, takže bych se nebál ;)  Ale já mám jen přízemní domek, takže jsem neřešil potřebu nějaké větší únosnosti zdí... 

 

Jinak k těm rozbitým cihlám v paletě, u mě bylo zcela běžné, že když v paletě byly nějaké rozbité cihly, tak sem to nafotil, poslal obchoďákovi do stavebnin a ten mi je odečetl, takže no stres ;)  

Mám úplně stejnej názor jako Schreek. Stavím, ale koukám, že vycházím ze stejných myšlenek.

  • Ytong 500mm tloušťka zdiva, bez zateplení → výhoda? dostatečná izolace, dejme tomu solidní akumulace a hlavně stavba v jednom kroku, rychle a přesně
  • polystyren NE! nikdy bych si nezabalil barák do igelitovýho pytliku. Oblíbená skladba zdiva ytong 375+polystyren 10/20/?? je technologický nesmysl. Apropo dát na difuzně otevřenou cihlu polyš je špatně. S úsměvem čtu, jak záleží na rosném bodě a jak ten je posunut až do polystyrenu a kdesi cosi. Takle to funguje jen na papíře. Ta voda, co prochází zdivem někde fyzicky být musí a vzhledem k tomu, že EPS je nenasákavý (téměř) tak zůstane na zdivu a to přece není dobře
  • přízemní dům, nebudu chtít do schodů, patro=zbytečná komplikace a když to parcela umožní...
  • vnitřní omítky sádrové, vnější prodyšné, ale hydrofobní. V žádném případě ne lepidlo, lepidlo to zavře a byli bychom tam kde nechcem
  • okna trojsklo
  • vytápění → podlahové, dostatečné, izolace podlahy min 150mm
  • hrubá podlaha → beton, protože anhydrit je jen přepálená sádra a vzhledem k tomu že se v tom průmyslu pohybuju, tak anhydrit nechci, nemá odolnost

v jedné větě → pouze přízemí (jde-li to), raději bych zvolil dostatečnou zeď než dodatečnou izolaci, vytápění jedině podlahovka 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tím polystyrenem nemáš tak úplně pravdu,když je polystyren na zdivu na buchty je zde 1-2cm odvetravana mezera která luftuje,nehrozí ze zdivo by vlhlo...

S tím anhydritem souhlas,nedej když se di něj  dostane voda rozpadne se začne se sypat...

Souhlas s lepidlem na ytong každý ho tam cpe z důvodu ze je to nejlevnější,ale systém pak moc už nefunguje....

Jinak souhlas co budeš dávat na střechu a okap?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, to máš pravdu, když to jde na starý zdivo z nepravidelnejch cihel, buchet, nebo škvárovek, tak to luftuje a nevlhne. Taky na zateplení starýho baráku to v podstatě schvaluju, ale na nový (přesný a nedejbože difúzně otevřený) zdivo je to nesmysl. A to úplnej. Problém je, že se takle staví už dlouho a lidi to mají v povědomí a aniž by byli dostatečně kritičtí a objektivní, tak to berou jako "dobrý". Prostě proto, že se to tak přece dělá.... Pak, když náhodou musí ten polystyren někde sundat, tak se diví, jak to zdivo pod nim žije.

Jako s anhydridem je to dvojsečný, používal se už ve starověkým Egyptě na chodníky, ale tam tak nějak prší trošku míň :D Sádra / nebo teda sádrovec (protože ten rehydratací z toho anhydridu vzniká) je v podstatě nerozpustnej...v podstatě...ale realita je taková, že se rozpouší sice pomalu, ale rozpouští, no a když se někde objeví voda, třeba pod dlaždičkama v koupelně, tak to může docela slušně za nějakej čas křupat.

Lepidlo je další příklad toho, "že se to tak dělá". Na ytong má přijít omítka, která dejchá.

Na střeše mám antracitovej tegalit od bramacu, je nádhernej. No a okap mám z eloxu. Řešíš střechu?

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky všem za zkušenosti :) Zajímavé počtení :super

Na půlmetrovej ytong bez zateplení si teda netroufám :D  Né, že by to byla špatná varianta, ale osobně k tomu důvěru nemám. Hlavně, co jsem teď zjišťoval u stavařů, tak ytong/porfix ani dřevostavba pro nás nebude z důvodů umístění stavby a jejího užívání to pravé ořechové. Takže zatím to opravdu vypadá na Porotherm/Heluz + zateplení (asi Nobasil) nebo nám byl ještě doporučen systém Velox, či ztracené bednění, tam se mi zase nelíbí, že bych měl místo domu železobetonový bunkr :D

Jinak co se týče bungalovu, tak ten pro nás ne. Tohle jsme řešili na samém začátku, byli jsme na návštěvách u známých a při srovnání jsme si jednoznačně řekli, že chceme na patro...

Pro zajímavost uvedu důvody:

1, Chtěli jsme dům s jednou místností navíc na šatnu a další prkotiny a chtěli jsme obyvák, jídelnu a kuchyni jako jeden velký obdélníkový pokoj. Tím se nám zvětšila podlahová plocha na cca 160-190m2. Což by v bungalovu znamenalo "obrovskou" základovou desku, což pro pozemek není sice problém, ale už by se nám tam nijak rozumně nevešla garáž.

2, Větší bungalov se zastavěnou plochou nad 150m2 by znamenal řešení stavebního povolení a shánění firmy, která by nám dala razítko, že nám to jakože stavěla, jelikož už by to "nešlo" svépomocí.

3, Po návštěvách známých jsme si všimli, že v domě na patro si děcka zalezli nahoru do svých pokojíčků a dole v obyváku byl klid, což se nedalo říct v bungalovu, kde se to všechno "mlelo" na jednom patře :D Někdo může namítat, že děti jednou vyrostou a že jednou odejdou, ale mě je 24let a v dnešní době, když to vidím, tak děti zůstávají doma běžně 25 let i víc, takže to je pěkná porce let na to, abych přemýšlel, že v 50ti-60ti budu v domě sám se ženou a horní patro nevyužijeme :D  Na druhou stranu se nám líbila myšlenka, že bydlíme v přízemí, takže jsme začali hledat patrový dům s jednou místností v přízemí jakožto ložnicí.

4, Narazili jsme na typový projekt patrového domu, který nám padnul do oka jak z venku svou jednoduchostí, tak i uvnitř svým uspořádáním a řešením. S tím jsme měli většinou problém u bungalovů, že byl dům buď příliš a zbytečně složitý, nebo byl uvnitř pro nás nesmyslně řešený. Tento dům nám řešením vyhovuje tak, že prozatím nepotřebujeme nic měnit (uvidíme během stavby), což pro nás znamená úsporu peněz na úpravě projektu, jelikož třeba g-servis u některých projektů nabízí cenovku 28600,-, ale když chce člověk jen posunout příčku, nebo když jejich projekt potřebuje nějaký apgrejd, tak chcou za projekt 70000,-, což se blíží ceně, kterou nám nabízeli projektanti za individuální projekt...

5, U patrového domu můžeme mít vedle i pěknou dvougaráž.

Tohle jsou naše důvody proč dům na patro a né bungalov. Někomu to může přijít, že jsou to blbosti. Někdo na to má jiný názor. Někomu se líbí víc bungalov a někomu spíš dům na patro. Tím chci říct, že 100 lidí 100 chutí a každý na to bude mít ten svůj správný názor se kterým se prostě někdo ztotožní a někdo mu bude odporovat :) Proto se asi stále staví jak bungalovy, tak i domy na patro :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, FiFa_cze napsal:

 

Hlavně, aby se vám tam dobře bydlelo. Každý máme jiný vkus, to je jasný. Ale tak zas všichni máme Peugeot, no :D

K tomu patru, říkal mi kamarád, co má patro a malý děti, že by dneska akorát hodně řešil oddělení toho patra, protože cokoli, co se dole děje je nahoře strašně slyšet.

Jo a k tomu bugalovu, respektive jeho složitosti, tak já když jsem to plánoval, tak jsem narážel přesně na to samý(myslím na internetu), co píšeš. Složitý členění a nebo nesmyslný řešení (já nevim jak se tomu řiká-prostě všechno blbě a daleko a levou rukou na pravým uchu...), tak sem si to nakonec navrhl podle sebe. Dům je rozdělen na spací a nespací půlku. Pokud tedy někdo zapadne do pokoje, tak je mimo hlavní prostory. Jsem typ, co rád sedí s rodinou a nekouká na telku, takže mám do elka jídelnu s kuchyní a řekněme obývák.

 

Hele, proč nemáš důvěru k 500 ytongu?

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejde ani tak o samotný Ytong v šířce 500. Zdivo to bude určitě perfektní a dost pravděpodobně to ani tu izolaci nebude potřebovat. Když z toho někdo takto staví, tak to má určitě promyšlené a propočítané, takže dům z toho bude určitě perfektní a bude to "dýchat", když to nebude obalené polyšem. Jde spíš o můj pocit. Dneska se všude "se*e" zateplení, jak polyšem, vatama , stříkané izolace a další materiály a asi jsem z toho nějak naočkovanej, že prostě "musí" být zdivo+zateplení nebo zateplené tvárnice.

Když to vezmu z mého hlediska, tak nejde vůbec o Ytong. Nedokázal bych mít takový dům ani z pálených tvárnic, betonu nebo liaporu. Jak se znám, tak bych to při stavbě stejně "radši" zateplil alespoň malou vrstvou nějakého izolačního materiálu :D Ale to je čistě můj názor a pohled na věc :) Momentálně bydlíme ve starém okálu (dřevostavba) ze 70. let po tchánovi s tchýní (mají nový domek) a musím říct, že se mi v tom nebydlí vůbec dobře. V létě teplo, které ani přes noc nejde vyvětrat, v zimě po chvíli přetopeno, po chvíli netopení zase zima. Vše vrže, lupe, praská :D Vím, že dnes už jsou dřevostavby o 100 mílových kroků jinde, ale i tak bych v tom prostě po této zkušenosti bydlet nechtěl. Chápu ale, že si to někdo postaví a je v tom spokojen :) V mém okolí je několik takových lidí :)  Jak říkám, čistě můj názor a pohled na věc, ten má každý svůj :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo to chápu, člověk má prostě pocit, že jak tam není izolant, tak je něco blbě. Já zas vycházim z toho, že izoluje vzduch, no a toho je v ytongu dost a dost :D. Na dřevostavby nemám moc pozitivní názor. Připadá mi, že to se dřevem moc společnýho nemá. Vše je nějakej panel, lepenej, dřevotříska, OSB, uvnitř sádroš, nacpaný vatou. Ale třeba se mýlím. Kdyby někdo udělal rám z trámů (ale nelepenejch) a na to dal zvenčí a zevniř dřevěný bednění, palubku apod a vycpal to vatou, tak to jo, to bych řekl, že je dřevostavba.

Mýlím se?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oddie to krásně vystihl :D 

Od nás z vesnice, kde budeme stavět je člověk, který stavěl sruby v kanadě a teď je staví tady u nás v česku. Když jsem to viděl, tak to je dřevostavba, kterou bych si uměl představit na pozemku :D Bohužel je to úplně mimo naše cenové možnosti :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já prostě jen vidim u známejch, co maj patro ( a to i u těch, co ROZHODNĚ patro chtěli), že je to po roce, dvou štve. Není ani jeden, co by řekl, že by se znovu rozhodl stejně. Spíš když má parcelu, kde nejde to rozplácnout, tak pokud chtěl víc prostoru, nebyla jiná šance. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

patro mam a nevnimam tam zadny problem. Problem neni ani u rodicu, kteri maji v patre 90 letou pani, ktera ty schody stale dava. Je to jen o tom nebyt linej.....

Ja osobne patro vitam. Idealne dole se zije, nahore se spi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...