Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

P407 - oživení vyšeptaných xenonů


Mirastr

Recommended Posts

Čaute všichni. Chci se podělit o zkušenost s oživením "vysvícených" xenonů .

Některé xenony svítí tak nějak fialově. Jeli origo výbojka od "normálního" výrobce (philips, osram,bosch,..) je to náznak unavené výbojky!

Na fotkách jsem zachytil vyčištění tzv projektoru xenonového světlometu.

Tento byl po vyjmutí očividně znečištěn, čočka byla kalná, a parabola zrovna tak. Místo zrcadlového lesku byla spíše mléčná. Myslím, že takto bude vypadat projektor nejednoho z vás.

Parabolu, čočku a nakonec i akrylátové sklo(ze vnitř-pomocí štětce) jsem vyčistil mikroutěrkou bez chemie tzn nasucho a velmi opatrně a pomalu!!! Stříbření totiž není určeno ke zbytečným dotekům!!! Takže maximálně dýchnout!

Vnitřek akrylátového plexy jsem vyčistil štětcem a na něm utěrku. I na něm jsem setřel opar.

Efekt je snad patrný z fotek.

Při zpětné montáži projektoru mi ze šroubků padali gumové podpěry tak jsem na šroubky v projektoru namotal teflonovou pásku a gumky i šroubky už držely. Pak už to jde ráz na ráz. Více dle foto.

Jinak bývá parabola i vypálená to si ji pak musíte nechat pochromovat.

Hodně štěstí a zářivých xenonů přeje Mirastr :)

 

xen 1.JPG

xen 2.JPG

xen 3.JPG

xen 4.JPG

xen 5.JPG

xen 6.jpg

xen 7.JPG

xen 8.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fotit světla je ošidné, to by musel mít foťák konstantně nastavenou světelnost, což nynější automaty zásadně neumožňují. Takže ty fotky před- a po- jsou jen o tom, jak zareaguje foťák. Správný automat by měl dorovnat světelnost, takže fotky budou vypadat stejně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 minutami, Mirastr napsal:

No popravdě to byla moje lenost mám Nikon 7100 i stativ a automat s plně manuálním režimem ISO, clona,  vše....

To by stačilo (plus ještě mít fixně nastavenou bílou), ale je ještě potřeba počítat s okolním světlem :-) ideálně to fotit někde v hale, kde nehraje roli obloha a je možnost zredukovat osvětlení. No, nechtělo by se mi...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Znát to je ale jestli někdo čeká 50% tak to ne!! max 25 % a objektivně bych řekl ještě trochu méně.

K tomu rozdílu mě to napadlo přirovnat k FABIA I a její kalný akrylát. Žárovka svítí stejně, ale když dáš nový světlo resp. vyleštíš akrylátové sklo(lze přelakovat UV stálým lakem) nechápeš jak jsi s tím mohl jezdit(50% to ale nepřidá tak těch 25% :) to jen tak pro srovnání.

Upraveno uživatelem Mirastr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 7 měsíců později...

Pane ďakujem za návod. Xenony vyčistené. Rozdiel je poznať. Určite je to o 50 % lepšie ako pred čistením. Svetlá zostali namontované. Čočky boli akoby zahmlené a parabola zaprášená.Presne ako na tvojich fotkách. Čistil to bráško a cca za 2 hodinky boli obe starany hotové. :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...
  • O 1 měsíc později...

Tak provedeno. Jedna strana vyčištěna (moc špinavé to nebylo) a druhá strana byl doslova horor, protože jeden plastový úchyt nevydržel a parabolu s čočkou jsem vytáhl i s tím jedním úchytem, do kelu :( Takže můžu shánět nové světlo :(

// tak světlo vyměněno, už to po této zkušenosti radši čistit nebudu :)

Upraveno uživatelem Vagi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 rok později...

Sestava paraboly s čočkou jde normálně demontovat zezadu velkou dírou (jak se mění žárovka) Stačí demontovat šroubky, co drží sestavu a vysunout ven, trochu se s tim musi jen otočit. Na autě jsem to nezkoušel, ale když je světlo venku, tak to jde. Dokonce jde i demontovat/zamontovat servo natáčení, ale to už chce pořádný nervy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...