Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Kotel vs tepelné čerpadlo


tomm176

Recommended Posts

Zdravím, máme v řízení pořízení baráku. Je to starší dům ke kompletní rekonstrukci. Chtěl bych už předem být rozhodnutý jaký druh topení zvolit. Rozmyslim mezi kotlem na uhlí nebo tepelným čerpadlem. Předběžně jsem rozhodnutý pro TČ. Určitě proběhne zateplení podlahy a stropu. Venkovní zateplení až časem. Chtěl bych kombinaci podlahovky (koupelna a kuchyň) a radiátorů (obývák, ložnice a později pokoje v patre). Máte někdo zkušenosti s TČ? Kotel na uhlí doma máme, tak o tom nějakou představu mám. Diky za reakce. 

Upraveno uživatelem tomm176
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli bude probíhat kompletní rekostrukce, asi bych šel do tepelného čerpadla, ale komplet podlahové vytápění. Pak můžeš mít nízkoteplotní systém, který by pro TČ byl ideální. Pochopitelně kvalitní okna a dveře jsou nutností.

 

Já když stavěl, tak jsem ještě TČ moc nevěřil, dnes docela lituji. Mám plynový kondenzační kotel a komplet podlahové vytápění. Kdybych řešil topení dnes, opět bych volil vytápení v podlaze. Jen je problém v zimě se sušením prádla ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobně bych šel taky do TČ a podlahovky všude. Jen v koupelně žebřík na ručníky plus třeba radiátor na chodbě na usušení morkých rukavic. Zateplit, nová okna a dveře a budeš spokojen. Plus třeba pokud tam je komín, jako, že asi jo, není problém přidat krbovky na přitopení v době mrazů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U staršího domu asi opravdu hodně záleží na velikosti rekonstrukce (zateplení, oknech, rozvodech...). Já mám hodně starý dům, který zateplit nelze a kotel na uhlí jsem nahradil kondenzačním kotlem. Zbytek ústředního topení tak mohl zůstat původní, protože u kondenzačního kotle je velké množství vody v systému výhodou. Nový dům, tam asi to TČ, i když neznám ceny ani životnost...

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/tepelna-cerpadla-z-dotaci-mela-snizit-spotrebu-energii-stal/r~50c1fb84e9e611e68af8002590604f2e/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda za TČ nekopu, z jednoho prostého důvodu. Pokud by jsi dával Tč vzduch voda jako že nejspíš jo protože to je technologicky nejjednodušší a to čerpadlo bude mít větší výkon nebo nedej bože aby jsi kvůli výkonu instaloval dvě čerpadla a nemáš na pozemku nějaký zastrčený roh kam by jsi to schoval tak budeš celou topnou sezonu bojovat s hlukem.  Když začali Tč tak po nějaké době si ho nechali nainstalovat u baráku přes ulici a přes sousední pozemek a protože mají v baráku dvě bytové jednotky tak daly pro každý jedno čerpadlo a v tomto počasí to hučí jak když by za vsí " vrčela " helikoptéra celý den. Asi dva roky to fungovalo bez problémů pak to začalo hučet tak k tomu nechali udělat jakousi boudu aby ten hluk odstínili ale je to ještě horší. Samozřejmě že záleží asi na firmě která to celé realizuje atd. je fakt že oni tady mají  servisáky každou chvíli.

  Když máš kotel na uhlí tak výš jaký to je ale co popřemýšlet o automatickém kotli na pelety/uhlí. Já ho mám druhou sezonu a jsem spokojený. Přikládám jednou za 7-9 dnů stejně tak vybírání popela. Když bych to shrnul tak s klasickým kotlem je to každodenní starost a práce. A tomu kotly musíš věnovat každý den alespoň 40-50 minut možná hodinu u automatu stačí 45 minut za celý cyklus jinak stačí když se každý den na kotel mrkneš jak funguje přece jen je to stroj a potřebuje občasnou kontrolu.

Upraveno uživatelem Vena garážmistr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky pravda, letos budeme měnit starší kotel na uhlí za automat III. emisní třídy. Máme les a u baráku asi 60metrů naštípaného dřeva. Proto ten. Podzim, jaro dřevem, potom se dá jiný rošt a uhlím. Kdyby jsme to chtěli na dotace, tak k tomu musí být ještě akumulační nádrž, plus opatření proti úniku tepla. Okna a dveře máme již vyměněný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kotel jsem samozřejmě myslel automat. Chodit každý den zatápět rozhodně nechci. Čerpadlo by bylo bud vzduch voda nebo země voda. Ale nejsem si jistý, že by se nám tam vešel kolektor. To musím teprve změřit. Rekonstrukce bude kompletní. Všechny rozvody nové. Nová okna a dveře. Podlahy omítky. Prostě vše. V podstatě zůstane jen obvodové zdivo a příčky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud das TC tak zateplit hned, pracuje s topnou vodou max 50 a s tim nezateplenej barak nevytopis. Jinak mam  6 let TC Acond vzduch-voda a spokojenost. V prizemi topeni v podlaze a v patre radiatory + konvektory. Mam ho z boku baraku a zadny huceni neslysim, sousedi si taky nestezujou. Servisovat jsem ho zatim nemusel, kdyz nepocitam vymenu topne spiraly a nejakeho ventilu v akunadobe - bojleru kvuli tvrde vode. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ona taky ta akumulační nádrž je hodně šikovná věc.

Určitě jo, na podzim a na jaře by se nemuselo každý den topit dřevem. Je to v úvaze. Musíme to udělat letos. Kotle III.třídy se můžou prodávat jen do konce letošního roku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda mám taky automat na uhlí, Dakon FB2 25kw a spokojenost, v mrazech přikládám co 3 dny, když nemrzne tak násypka vydrží 5dní, na jaře a na podzim 10dní. Vytápí 2 byty. Do toponí pouštím 50st. Je to 3. emisní třída, ale dnes už bych do 3jky nešel a vzal něco v ekodesignu. Taky jsem si myslel že budu na jaře a na podzim topit dřevem, nechal jsem si i zapokenej původní kotel na dřevo na samotíži, ale lenost zvítězila, v půli září roztopím a do začátku května jen chodím dosypávat uhlí a vynášet popel plus co tři násypku vymetat. Ale dělat kompletní rekonstrukci tak už bych šel taky do tepelka země-voda s podlahovkou.

Zvažoval jsem tehdy i dotaci na ten automat, ale dávali jen 40tis a chtěli montáž od firmy, firma si řekla 120tis, já to udělal sám za 80, takže by dotace byla k ničemu. Dnešní podmínky ale už nesleduju.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 hodinami, Charlie 607 napsal:

...ale lenost zvítězila...

No, já mám taky ještě ve sklepě kotel na dřevoplyn, ale už se mi ani těch 35m2 každý rok v lese dělat moc nechce...  A to jsem býval docela akční :)

Je to kotel Verner a kupoval jsem ho hlavně kvůli tomu tomu, že měl mít stěny silné 6mm. No, vlastně měl (dole kde to hoří), ale jen zdvojené ze dvou plechů. Propálil se po šesti sezónách. Nový jsem tak trochu vyráběl svépomocí. Starý jsem postupně rozřezal, kreslil na PC, nechal nařezat silnější plechy na pálicím stroji, sehnal svářeče se státní zkouškou, a pak po něm natlakoval... Teklo to asi na deseti místech, to jsem vybrousil a zavařil už sám. Sedm zim se v něm topilo, teď už asi šest let topím plynem :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 7. 2. 2017 at 19:05, tomm176 napsal:

Kotel jsem samozřejmě myslel automat. Chodit každý den zatápět rozhodně nechci. Čerpadlo by bylo bud vzduch voda nebo země voda. Ale nejsem si jistý, že by se nám tam vešel kolektor. To musím teprve změřit. Rekonstrukce bude kompletní. Všechny rozvody nové. Nová okna a dveře. Podlahy omítky. Prostě vše. V podstatě zůstane jen obvodové zdivo a příčky. 

To je snad to nejhorší co můžeš udělat, když ti zbydou už jen holý starý zdi, tak je zbourej taky a postav to už celý nový a tak jak to má být, tohle je ten nejhorší kompromis, který můžeš udělat. Problémy starých zdí se ti dříve nebo později stejně projeví. Nic ve finále neušetříš. 

Mluvím nejen z vlastní zkušenosti

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hluk z TČ vzduch-voda: ano, je a velký, dva sousedi ho mají, naštěstí ne těsně u nás. Bohužel je to tak, že kdo hluk dělá, je borec a kdo si stěžuje, je hajzl...

Kamna kachláky mám taky, bezroštové. Žluté plameny odejdou během hodiny, pak zavřu dvířka a žhavý popel sálá 12 hodin. Popel se vybírá jednou za 6 týdnů. Dodnes mi není jasné, proč lidi topí tak, že všechno teplo utíká do komína. Zatím píšu jen tolik, koho by to zajímalo, můžeme probrat podrobnosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řekl bych, že Olda má namysli topení v krbovkách stylem otevřená klapka do komína. Protože, když je zavřená, není pořádně vidět plamen a hromada lidí má potom pocit, že když není oheň, není teplo. Takže kamna hučí, oheň za sklem plápolá, ale v baráku o to větší teplo není. No a na jaře se diví, co zase spálili dřeva a briket. Taky znám jednu takovou rodinu, co si to nenechá vysvětlit. Tak ať topí pánu bohu do oken. Já doma teplo mám. :D


Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...