Jump to content

Výmena batérie

Recommended Posts

• Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Na ilustráciu k vyššie uvedenému príspevku včerajší 24h záznam (z battery monitoru) napätia na svorkách EFB batérie. Auto ako mám v podpise.

Ale to klidně napiš, kde jsi se na to ptal. Alespoň si ostatní, kteří tam jezdí, budou dávat majzla. Jinak já jsem taky uvažoval o využití slevy. Ale když se dá typově stejná baterka EK700 koupit za 2

@risoun S tou reklamací je to bohužel taková klasika, když se reklamuje baterie déle jak po pár měsících. Až dáš novou, tak to schválně hlídej a když pár dní nepojedeš, tak jí napoj na nabíječku. Já m

Posted Images

Pokiaľ nie je batéria s tekutým elektrolytom príliš sulfatovaná, mne pomohlo moju 7-mesačnú EFB "preliečiť" pripojením na inteligentnú nabíjačku v pulznom móde. Moja lacná čínska nabíjačka posielala pulzy pri napätí okolo 15,3 V. Ten pulzný režim trvá hodne dlho, dokonca viac než 24 h. Ja som to zastavil asi po 15 h (nemal som viac času). Stav batérie sa evidentne zlepšil. Predtým mala po bežných jazdách (10 až 60 km) 12,4 V, po 2-3 dňoch bez jazdy napätie kleslo až na 12,0 V. Bol som batériu dokonca reklamovať v servise. Iba ju dobili a to bolo všetko. Teraz po tom pulznom nabíjaní po bežných jazdách sa ustáli na 12,7 V a toto napätie časom klesá len minimálne. Síce po otvorení dverí diaľkovým ovládačom a zobudení elektroniky auta napätie značne poklesne (12,2 V), ale po zatvorení dverí a uspaní elektroniky sa napätie v prebehu pár minút vráti na pôvodnú hodnotu.

Počas jazdy je v mojej P2008 II batéria dobíjaná bez prerušenia pri napätí 14,0 až 14,2 V s tým, že na 5 až 10 min niekedy napätie stúpne na 15,1 V. Neviem prečo. Jedna možnosť by bola, že pri takomto nabíjacom napätí začne EFB batéria plynovať, a tým sa zabezpečí premiešanie elektrolytu. Ale podobne ako píše cvrlo ešte sa mi nestalo, aby napätie  batérie počas jazdy kleslo pod 13 V, t. j., že by alternátor prestal dobíjať, teda sa odpojil. Dobíja teda stále, ale zrejme rozdielnym prúdom. (?)

Ja na tvojom mieste by som na zníženie sulfatácie článkov batérie použil ten pulzný mód. Ak teda máš EFB. Podľa tých napätí, čo uvádzaš, batéria ešte nie je zničená a jej život by sa dal predlžiť. Inak, pokiaľ máš možnosť, tak batériu dobíjať nabíjačkou doplna aspoň raz za mesiac a v zime aj raz za 2 týždne. Najdlhšie vydrží batéria (olovená), ktorá je stále naplno nabitá.

Asi to bude chcieť ešte overiť, ale zdá sa, že chytrý alternátor v pežotoch pri brzdení motorom skutočne dobíja batériu intenzívnejšie. Išlo o 90m klesanie na úseku 750 m a takmer celý čas som brzdil motorom. Napätie na svorkách stúplo za ten krátky čas z 12,7 V na 12,8 V. Pri bežnej jazde sa tak nedeje, pričom ja som navyknutý podraďovať, ak mám spomaliť.

717443322_obrzok.png.c83518a4ce74b25de3b8ef11a14b0b3b.png

Logiku dobíjení u verze GAP2 - volt control jsem sem dával. Ale to, že to tak mají některé 508 neznamená, že to budou mít jiné modely stejně. Určitě se v tomhle směru vývoj posunul. A je klidně možné, že se to úplné odpojování u novějších aut už neděje :myslim  Nicméně i v tom odkazu je info o tom, jak a v jakých situacích se to dobíjení chová. Takže např. když běží sahara (která při zapnuté klimě běží prakticky pořád) dobíjení jede na 14,6V. Je tedy klidně možné, že se to odpojení dobíjení za celou cestu ani neprojeví :nevim 

@MJSyticVyzerá to, že minimálne u 2008 II dobíjacie napätie pri brzdení motorom nestúpa a, ako píšeš, alternátor sa už neodpája. Napätie z alternátora je prakticky rovnaké, takže vo fáze intenzívnejšieho dobíjania (decelerácia) musí byť vyšší dobíjací prúd. Podobne, ako to funguje u bežných inteligentných nabíjačiek, keď prúd klesá so stupňom nabitia batérie.

Ale ako sa už písalo inde, brzdenie motorom, okrem šetrenia brzdových doštičiek, je vhodnou technikou jazdy na udržiavanie batérie v nabitejšom stave.