Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Čím naplnit chladič (vodní chlazení PC) ?


dzavel

Recommended Posts

Ahoj všem moudrým hlavám.

Mám na vás prosbu. Mám vodní chlazení v PC a ted při rozebrání jsem zjistil, že se mi rozežírají hliníkové části chladícího bloku a chladící věže.

Jakou kapalinou chladící okruh naplnit, aby k tomu už dál nedocházelo? Mám tam destilku s nějakým patokem přímo pro vodní chlazení, ale měd se s hliníkem moc nerozumí :(. Napadla mě nemrzka, ale to by asi nevydrželo čerpadlo a hadičky.

Nějaký nápad? Děkuji. dzavel

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čistá destilka bez inhibitoru by prý korozi jen urychlila. Zvažoval jsem kombinaci destilky a nemrznoucí směsi (cca 10-20%), ale nějak jsem nenašel žádné info jaké Ph by v okruhu mělo být. Vodní blok klidně koupím druhý, ale chladící věž kde je trošku taky neseženu.

Vodík? WTF? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Destilovaná voda je z principu netečná.

Takže, hliníku se nedotkne. Situace s hliníkovými bloky motorů je jiná, je tam spoustu možností, jak z destilky udělat nedestilku, třeba za hodně vysoké teploty v motoru, těsněními, různými průsaky apod. To jsou jiné hrušky, v motoru jsou jiné teploty, v dotazu se řeší něco jiného.

Čistá destilka by hliníku doopravdy neměla vadit. Otázkou je, čím je systém zanešen - a spojení měď / hliník kritizoval již velký génius Jára Cimrman.

Zkusil bych zapracovat na tomto spojení - ideálně buď všechno z mědi, nebo všechno z hliníku....nebo vyměnit vodní chlazení za vodíkové :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To že čistá destilka není ideální jsem už někde četl (ve spojení chlazení PC).

Bohužel hliník z chladící věže fakt nedostanu. Z CPU bloku by to nebyl problém, takže ke galvanickému článku docházet bude. Mi jde o to čím jej eliminovat :). Celého vodníka mám cca 10let a koroze je v začátcích.

Vodíkové chlazení je pro mě nereálné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, vix napsal:

Destilovaná voda je z principu netečná...

No, nevím, nejsem chemik. Ale tady je psáno o studené: http://www.vak.cz/soubory/demivod.pdf

Cituji: "Demineralizovana voda je voda v nerovnovaze, a proto je mimořadně agresivni vůči materialům, se kterymi přichazi do styku...."

 

?? http://prislusenstvi-k-chlazeni.heureka.cz/f:14403:606479/

 

Upraveno uživatelem parizov
Doplnění odkazu
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ Parizov

Nic ve zlým, ale než něco nalinkuješ, zkus to pochopit. 

Nic ve zlým, ale lidskou osmózu bych sem netahal.(to nejsou hrušky, to jsou švestky vůči původnímu dotazu)

 

@ dzavel

po 10 letech ... no, dobrý. Bych koupil nové chlazení a jel dalších 10 let. Záleží, jak moc ten stroj chceš mít spolehlivý ...

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj, v pohodě :) 

Ale ono se tam na tom odkazu toho píše mnohem víc, i např.: "Demineralizovaná voda ochotně přijí všechny vodou rozpustné tky (odtud také její označení jako voda hladová), např. kovy z potrubí, změkčovadla a další organické toxické tky z hadicových rozvodů, plastových a pryžových sobníků apod." A to bych nazval korozí, ne hrušky, švestky...

Já bych teda asi investoval do nějaké té prodávané náplně z odkazu výše, kdybych chtěl mít jistotu a nepočítal s novým vodníkem...

Upraveno uživatelem parizov
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vix: Nové stejné neseženu, a krom pár kousku začínající koroze na tom nic není.

Parizov: JJ koukal jsem, bude to asi nejistější cesta. 

Myslel jsem zda existuje způsob jak korozi zastavit chemickou cestou. Příměs z odkazu od Parizova tam naliju a uvidím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už je to let co jsme v robotě dostali nějakou sračku v podobě prášku proti tvoření rzi v tlakové pumpě, mělo to ochránit železné součásti. Jestli by to pomohlo s CU a AL nevím.

Zkusím se zeptat, jestli si někdo nepamatuje co to bylo zač.

Místo vodíkového chlazení bych šel spíš do dusíku. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...