Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Lambda sonda


.mycTD

Recommended Posts

Rozpis to podozrenie - ako si to zistil (predpoklad). Ak lambda nie je vyslovene stara (po zivotnosti) a je znecistena nanosmi z bohatej (nespalenej) zmesi a nefunguje, mozes ju opat ozivit. Pomoze ju poriadne prehriat t.j. turovanie motara 3000 - 3500 ot/min po dobu 7-10 min, alebo ekvivalentna jazda. Hovorim o zirkoniovej sonde s ohrevom.

Je dobre si urobit indikator cinnosti lambda sondy - 10 LED diod a jednoducha elektronika - cca 200 SK. Potom (ak Ti funguje lambda vidis jej vysledky pocas jazdy a samozrejme reakcie motora (bohatost zmesi) pri roznych rezimoch jazdy.

Aj je zaujem, odkaz na stavbu uverejnim.

P.S. Napis, aky typ sondy mas (s ohrevom, bez, 3,4,droty )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, pol roka po vymene lambdy a opat vymena - trocha divne. Ak si namontoval novu - ekvivalentnu sondu a nebola uz z vyroby smrncnuta, obecne Ti moze sonda prestat fungovat predcasne z tychto dovodov:

Jej prehrievanie (nad 600 C) - napr nespr. predstih a palivo Ti hori vo vyfuku

zanesenie sadzami - lemrava jazda v meste so studenym motorom - da sa ozivit - vid. hore

poskodenie silikonom - napr tmel v sani

a ine - este nevybadane.

Osobne by som este zmeral, ci Ti funguje jej vyhriervanie a jeho odpinanie - ohrev su 2 biele droty - odpor podla typu, u mna priblizne 8 ohmov pri studenom motore.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po nete koluje niekolko schem zariadenia pracujuce na rovnakom principe - aj s pouzitim rovnakeho IO.

Odkaz:

www.fordfans.cz/technics/ls-indikator.htm.

Dufam, ze som to napisal spravne a stranka je este ziva.

Treba podotknut, ze popisany indikator je pre zirkoniovu sondu - nezalezi na poctu vyvodov. Nie je to ekonomer, ale dokaze odhalit nespravne cinnosti systemu pripravy zmesi - celej uzavretej regulacnej slucky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: autoexpert406P

to se neboj lambda sondu tam můžeš dát zjakýhokoliv auta.akorát aby měli stejný závity.jinak je to vpoho.

tak to se pleteš, tu samou chybu jsem taky naivně udělal, dostal jsem od kámoše lambdu z opla omegy a nějak mi nefachala, a pak jsem se ve workshopu dočetl, že je 5Voltová a mi máme rozsah do 1Voltu, tak na to dávat pozor ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: kovi

Původně zaslal: autoexpert406P

to se neboj lambda sondu tam můžeš dát zjakýhokoliv auta.akorát aby měli stejný závity.jinak je to vpoho.

tak to se pleteš, tu samou chybu jsem taky naivně udělal, dostal jsem od kámoše lambdu z opla omegy a nějak mi nefachala, a pak jsem se ve workshopu dočetl, že je 5Voltová a mi máme rozsah do 1Voltu, tak na to dávat pozor ;)

nechci dělat chytrího ale napětí lambdy je 12V každý.a ten rozsah se právě bere na výstupu z lambdy.takže si musel mít špatnou sondu ale fakt to takhle je.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: autoexpert406P

Původně zaslal: kovi

Původně zaslal: autoexpert406P

to se neboj lambda sondu tam můžeš dát zjakýhokoliv auta.akorát aby měli stejný závity.jinak je to vpoho.

tak to se pleteš, tu samou chybu jsem taky naivně udělal, dostal jsem od kámoše lambdu z opla omegy a nějak mi nefachala, a pak jsem se ve workshopu dočetl, že je 5Voltová a mi máme rozsah do 1Voltu, tak na to dávat pozor ;)

nechci dělat chytrího ale napětí lambdy je 12V každý.a ten rozsah se právě bere na výstupu z lambdy.takže si musel mít špatnou sondu ale fakt to takhle je.

TAKY JSEM SI MYSLEL, ŽE JSOU STEJNÝ, ALE NEKECÁM, PROTO JSEM S TIM EXPERIMENTOVAL. PŘEČTI SI TO V TOM WORKSHOPU. DOKONCE O KTERÝ JE ŘEČ NENI KOSTŘENÁ JAKO TY NAŠE, ALE JDE TO AŽ DO ECU

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hosi, nevedte neplodne debaty - dojmy a asi , nejak...

Pre benziny su 2 druhy sond (teraz sa nebavim o sirokopasmovych - nie su v pegotoch) zirkoniove a titanove.

Zirkoniova je najbeznejsia, nepotrebuje ziadne napajanie - sama je zdrojom napatia 0,1-1V , pre nu je urceny dany indikator. Ma pravdu ten, kto tvrdi, ze su zamenne - zalezi len na zavite.

Druhy typ titanova - v drahych autach (BMW...), je presnejsia a potrebuje napajanie - sice 12V, ale delicom je toto napatie upravene na 5V. Teda na samotnu sondu ide len 5V!!! Meni sa jej odpor ( nie je teda zdrojom napatia) a napatie na nej kolise v rozmedzi 1-4,5V . Poznas ju podla toho, ze ma 1 kablik cervenej farby (ale pozor na vynimky). Pri vymene tohto typu by som rozhodne kukol do katalogu.

P.S. To su fakty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...