Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

DAB+ prijem prakticke zkusenosti ....


Lihous

Recommended Posts

Posílám foto mé magnetky.Je to historický kousek z devadesátek, kdy začala první síť GSM na 450MHz.Zesilovač tam dávám, protože když zkouším na Purinu,tak mux se načte, ale nehraje. Na zesilovač se signál zvedne o jeden dílek a zvuk už jde. Proutek od magnetky nemá skoro žádný zisk. Zkus určitě jinou  magnetku s větší základnou.

DSC_0595.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JJ stara dobra klasika :)
No magnetku - nechci jako trvale reseni stale to davat do a z auta ....???
Za vetsiho deste zateka prez kabeel do auta ....
Prilezitostne nebo kdyz jedu sam Ok ale pokud jedu s lidma = hloupost

Nam se taky nacte mux kdy vidim s "vykricnikem" jmeno stanice ale signal i kvalita je na nule.
Pak je "otaznik" kdy to funguje ale vypadava to jsem na sile cca 10 / 30% a kvalita jak kdy od 40 / 100%
Co mam vypozorovano je kvalita neni zavisla na sile signalu.A kvalita pro rozumny prijem je potreba kolem >35%
A pak je vse ostatni kdy to hraje o 106 a je spokojenost ....

Pockame do  konce roku / snad listopad / kde se slibuje spusteni C.Hory a pokud by to nepomohlo tak s radosti odlepime nalepovaci antenky / jedna prisla na cca 300 / a udelame do
strechy dalsi dirku a bude klid ..... Na pokus mam starou zakladnu z vrakoviste 100 a pokud by fungovala tak se klidne poridi nova cca 700 .... prut bude bude upraveny z Felicie a nebo se taky poridi kratsi z "venku".

To jsem taky zkousel i takeve "zhov..losti" jako dat dva 20dB zesilovace za sebe - prekvapive tam kde to nehralo jsme hrali ale tam kde to hralo bylo ticho ..... a sila i kvalita byla vice mene stejna.
Je to vesteni z koule protoze digital se chova uplne jinak nez analog .....
A uz jsem to taky psal vidim na vysilac a mam ticho a pak jsme v udolicku vysilac za kopcem a hrajeme .....

Upraveno uživatelem Lihous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já když doma připojím Purinu jenom středovým kabelem od koaxu na prutovou anténu,tak se nic nekoná.(bez signálu) Proto mám pocit,že ta tvoje magnetka dělá něco podobného.Neznáš tam u vás někoho kdo už ma Dab v autě origo, aby jste projeli stejnou trasu a zjistili rozdíly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Znam - mame tam hodne aut vybavenych DAB+ delam v Kvasinach - je to lepsi nez magnetka ale zazrak se proste nekona.
Asi maji citlivejsi tunery a nebo lepsi specialni zesilovace ale nateny jsou vice mene az na vyjimky vsechny ve skle bud bocnim a nebo zadnim.
Nalepovaci anteny jsou opravdu jen do silneho dobre pokryteho mista a to u nas neni viz mapa.

https://digi.ctu.cz/dtv/

Na te mape se to da celkem pekne prepinat a dohledavat to ci ono pasmo MUX atp. Navic jsou z leta AKTUALNI a ne jen optimisticke "LZI" na ktere jsem bezpoctukrat upozornoval!!!
Pokud si kliknete "Tabulka pokryti" jsou tam kraje a dal okres s casti i obce s propocitanym pokrytim a u nas mame proste TMU.  :D

To ze se da zachytit neco ve vzdalenem Brne je skutecne zazrak .....
Jinak "pruraznost" signalu je skutecne dobra ale je potreba sila a tu proste NEMAME - zatim.

Obrazek je jen pro nazornost ze oficialne mame tmu a i tu dokazeme prijimat - opet podotknu ze jde o vykon 1kW az pojede C.Hora 10kW = co se bude asi tak dit ???
A dale mame u HK vysilac Krasno ktery taky pekne vysilal III. tv pasmo proc neni ......?????
Protoze jsme v CZ - odpovim si sam ..... BOHUZEL!

Obrázek3.jpg

Upraveno uživatelem Lihous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No sireni asi ano ale vykon to cele podtrhuje a nejsem sam kdo si vsiml ze i klasika FM jde do kopru a vice mene mame jen sum - dnes se pred Brnem nepreladil "IMPULZ" kolem Moravske Trebove pro zmenu "EUROPA2"
nebylo co preladit ..... a to se bavime piseme si o analogu kde je sum jako "plus" az bud digital tak bud bude neco a nebo nebude nic a toho se stale vic obavam ....
Uvidime dnes na dve nalepovaci anteny + dva zesilovace vse sloucene a prijem asi 10/15km smer Kromeriz za Brnem Ok pak ticho ....?
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Včera jsem byl v Kutné Hoře. Jezdil jsem po městě a sem tam byl vypadek.Testoval jsem Černou Horu 5D na magnetku + TEROZ +Dension. Cesta zpět.Před HB asi 15km delší výpadky. Tak to jsi mně utvrdil, že pro dnešní pokrytí jsou nalepovačky k prdu., 15km za Brnem to musí lítat. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Tak jsem se zase trochu posunul. Koupil jsem rtl-sdr.com dongle.(27dolarů) Pro mě úžasná hračička teď vidím v reálu spektrum, větší citlivost než Dension a všechno to mám v mobilu. Malinko horší zvuk a hodně to rychle vybíjí mobil,ale to už řeším. Dal jsem Ti tam 5D před garáží,kde jsem si myslel,že nic není.(magnetka)Umí toho samozřejmě víc.

12D zatím u nás nejede.

 

 

rtlsdr_v3_better5.jpg

Screenshot_20181127-203843.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodne zajimave.Jak se chova pri mobilnim prijmu.
To nase male kapesni radio "detekuje" Cernou horu temer vsude ale je to na hranici realneho prijmu tedy spis jen vidim ze "signal je" ale radio nehraje.
Na mape vysilacu jsou zmeny ktere snad davaji tusit slusneho prijmu "ALE" v nasem kocourkove je rok jako u nas v beznem zivote rekneme tyden ....
U nas je vse v zkusebnim overovacim modu ..... :c(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Rtl-sdr mám zapojené přes redukci do telefonu. Zvuk tlačím do auta přes Bluetooth.Apku používám welle.io, jak vidíš na snímku obrazovky. Má to i L pásmo.(nemám zatím anténu)Na vyvýšených místech skoro vždy něco chytnu. Další novinka je 5D z Kleťe.

PS:Psal jsem L.Polákovi,vysílače jsou osazené, ale je problém s trasováním signálu na vysílač.Tak snad na Silvestra už to pojede.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Juuuj to jako ze by se rozjelo to co uz asi 10roku testujeme a bylo by konecne pouzitelne ve velke casti CZ tedy DAB+ ??
Skoro bych chtel napsat NEVERIM ... ale uz ted se tesim.
FM me privadi ke stavu kdy mam chut radio vyskubnout z palubky a zahodit - dnes do Brna a z Brna nebyla snad zadna stanice bez sumu a neslo to poslouchat dele nez par km po naladeni jednim
slovem KATASTROFA.Me to prijde ze jedu jen na kus dratu a ne na reguelni antenu/y a zesilovac.
Vse jsme prosli nekolikrat a nikdo nanic neprisel. Stale stejne - spatne.
Diky za info :)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

No diky vcerejsi indispozici vecer / skriplej nerv ci zacinajici led.kolika / jsem dnes doma jinak kamaradi me
 pod stromecek poridili to co "nenavidim" patlaci mobil .... No uvidime ale je na dve sim sice male kouknu po nejakem predplacenem
netu a uvidime - mozna me pak uz nebude az tak moc zajimat DAB+ ale zustanu jak uz nekde vise zaznelo u NET Radii ....
Ale praxe jak to basti data jak je to stabilni ... netusim

Urcite nezanevru na alternativu DAB+ ale ale ale - podobne dopadne mnou nechtena - placena platforna net TV to slavne SD - ultra kdy na nekterych kanalech viditelne
obraz kostickuje me uz "neba" ani v kuchyni pro vareni .....

Uvidime treba zmenim a posuneme se dal a jeste driv nez vymenime auto ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak dnes v 10 00 začíná doba DABOVÁ. Budeš tam mít i Černou Horu 12C 10kW.

  • Ústí nad Labem – Buková hora – kanál 12C – výkon 10 kW/vertikálně
  • Trutnov – Černá hora – kanál 12C – výkon 10 kW/vertikálně
  • Tachov – kanál 12C – výkon 1 kW/vertikálně
  • Jihlava – Strážník – kanál 12D – výkon 5 kW/vertikálně
  • Čtyřkoly – kanál 12C – výkon 200 Wattů/vertikálně
  • Měchnov – kanál 12C – výkon 200 Wattů/vertikálně
  • Kácov – kanál 12C – výkon 200 Wattů/vertikálně
  • Velké Meziříčí – kanál 12D – výkon 200 Wattů/vertikálně
  • Velká Bíteš – kanál 12D – výkon 200 Wattů/vertikálně
  • Rosice – kanál 12D – výkon 200 Wattů/vertikálně
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...