Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

DAB+ prijem prakticke zkusenosti ....


Lihous

Recommended Posts

Dobra tak jinak ;) MP3
Ano pro usporu mista snad ale jinak me to prijde byt bude retezec sebelepsi jit cestou proti proudu.
Ptijde me to jao ze budu nahravat audio tak ze postavim pred reproduktory mikrofony a budu nahravat :(
Mimochodem takoveto nahravky jen na dva mikrofony jsou zajimave.

A dnes snad uz nejsou ani produkovane.
Sluchatka jsem jen uvedl a doplnim ERGO2 pro predstavu jak to asi mame nastavene ...

Na cem se ale shodnem je pokud posloucham jen v autobuse v praci? nebo aute jako kulisa proc ne - ne nebudu rikat ze MP3 me NEZAJIMA mame archv ale jen v "320" a OG lezi mimo ...
Nic mene skutecne MP3 je spatne a kdyz uz odbocime od tematu tak lepsi je a bylo MiniDisc - verze Atrac 4 a vice ... take ztratova verze ale alespon vynechavala to "co slyset" pry neni nevim "meli jsme" od SONY 920 a slo to - skoda ze se neujal jako format
Bylo to male skoro neznicitelne a do auta primo predurcene - bohuzel zvitezilo MP3
No a ted zase k DAB+ - mame na strese klasickou velkou na III pasmo antenu tak ji zrestaurujeme a otocima na smer cca Liberec / Decin a treba se dockame MIX z D .... No a pak by to melo smysl i doma ...
Ale neverim ze se nejaky zazrak bude konat.
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 týdny později...

Nuda odpoledne pred  "nocni"  ..... Pochazim zname odkazy ktere cas od casu prinesou nejake prekvapeni a HLE jeden prinesl - http://www.digitalradiodab.cz/seznam-vysila--.html
HEUREKA my snad budeme "mit" vysilac i na Cerne Hore s vykonem ktery "konecne snad" podpori rozsireni DAB+
Bohuzel ale asi s urcitosti na kanale 12C bude nej  "narodni MUX" tak ze CR ..... coz nebude az tak moc pritazlive ale i tak snad konecne mozna ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj tvoje vlákno sleduji od začátku. Dneska jsem se díval na Aliexpressu na nějaké anténky do auta,protože už budu muset Dab dořešit i v autě SW508.Mají tam takové gumové placky 350mm na 250mm a umí to VHF,tedy i Dab. Mám skleněnou střechu a tam je právě místo na tu placku.Nezkoušel to už někdo?Ten jejich zesilovač bude nic moc.Jinak v aute vozím už přes rok dipól,zesilovač od Terozu +23dB/0,7dB a Purinu MINI s vyvedeným f konektorem na připojení.V Jihlavě jsem asi zatím s tím to postižením sám .Na domácí aparaturu chytnu stabilně Černou Horu 5D(1kW)bez výpadků ,Brno je o něco horší 12D a Praha ta je mizerná 12C.Až to tady pustí ,tak chci být připraven.Prvně musím vyřešit anténu,protože tomu zahnutému drátku na sklo za ty prachy nevěřím když lambda je cca1,4m.Magnetka Ti asi vždy vyšla nejlépe?Na tu placku bych určitě dal ten nízkošumový zesilovač,protože je fakt dobrej.Purina třeba načte mux hodiny,počet stanic,ale zvuk se nerozjede.Připojím zesilovač a už poslouchám,ale musím najít místečko,kde je signál. Je to duchařina.

Upraveno uživatelem Péťa
Odstraněno formátování
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uprime to nic nalepovaci na sklo byla jen alternativa.Prvni problem nastal je popsan ze jsou na +12V sice pri posledni objednavce maji od +5 do +12 ale na +5 jsem nenaladil nic ani pod vysilacem v Trutnove.
Prekvapuje me a tak trosku potvrzuje "teorii" pokud bude Cerna Hora vysilat vetsim standartnim vykonem nebude potreba vetsina stavajicich vysilacu / samozrejme smerem na ktery bude Cerna Hora nasmerovana /
Pokud doleti "1kW" az na Jihlavsko co udela planovany vykon "10kW"
Ale zpatky k antene - tato antena je uz od vyrobce doporucovana do dobrych prij.podminek tedy kde je hodne signalu viz sousedni nemecko.
Cena nebyla velka do cca 300Kc?? Ano Alliexpres je v tomto nepreberna pokladnice.
Delka anteny je skutecne "zavisla" na delce prutu nam funguje kolem cisla cca 28cm - prakticka zkouska s pasivni antenou vzadu cca 40cm prijem NULA a s predni cca 70??cm stejne taky nula = rozbocovac nefunguje.
Opet prakticke ustrihovani prutu se dostalo k cislu plus minus 27-30cm kde se "neco chytlo". Bohuzel pak zase neslo prakticky FM proto uvaha dalsi anteny na strese = nutne mensi zlo.
Dotaz na vyrobce Correct jak muze fungovat jejich "dvojty" zesilovac na klasicke autoanteny ?Byla odpoved ze si ho muzu "pujcit" vyzkouset a pripadne vratit.
Tento jsem nezkousel.
Magnetka nam fungovala vice mene nejlepe - spis nez magnetka za to muze "venkovni" umistneni - nam pomerne trvale rusi palubni kamera - pri odpojeni kamery castecne funguji i ty nalepovaci antenky.
Samotna magnetka sla nejlepe uprostred strechy - predstava treti anteny ve strese je usmevna ale ke stari vozu akceptovatelna .... :myslim
A mista se signalem ANO pro nas spatne ze neni norma pro mobilni prijem je jen pro stacionarni a jeste nekolik metru nad terenem - a tam se vzdy nejaky najde.
I toto jsem konzultoval s panem ktery dohlizi na vysilani jako takove - u nas v CZ je toto proste zatim "kun pro par blaznu" ale snad dokonce roku nastane zmena "snad" jak s oblibou pisu.
Staci se podivat na nese DVB-T v jakem stavu ho mame ..... A to se tesime na DVB-T2 .... :c)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pri dostatecnem signalu coz je podminka pro tuto antenu je vlastne jedno cim prijimam - viz prispevek "z Jihlavska" me funguje prijem i v kamennem sklepe asi 2m pod urovni terenu na mini radio - tedy sluchatka coby antena z C.Hory
"pruraznost" tohoto pasma je neuveritelna ale musi byt vykon a ten nam tady schazi.
Staci vzpomenout tv NOVA v analogu - to je prave to III tv pasmo kde se ted vysila DAB+ ....

I ta nalepovaci antena ma takovej pomedenej pasek ktery ma podminku nalepit na sloupek - sice prez barvu ?? ale je to tam ....
 

Upraveno uživatelem Lihous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nojo ale jak s tim jezdit v aute ? :myslim
Na doma mame na strese jeste starou velkou antenu = staci ji pak jen predelat krabicku svod a muzeme prijimat - ale doma DAB+ zatim nemam me laka prave diky "vyhodam" do auta.

V kazdem pripade diky treba to pomuze jinym .... zajimavej odkaz.

Upraveno uživatelem Lihous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na 181MHz je to obdélník 56 x 21 cm. Dal bych to na zadní okno zevnitř třeba na přísavky. Je to vývoj. Já to tady zatím neodzkouším, protože  signál je tady na hranici příjmu.Nahradí to možná 4 prvek a to je už v autě nepoužitelný. Na MOXONA jsem v autě chytal DVBT. Když jsem někde čekal, tak jsem v Jihlavě vždycky chytil Javořici nebo Hradec. Ta anténa není těžká na výrobu. Jedno ůčko a dvě elka. Mezi tím musí být izolant.http://forum.malabarradiosociety.in/viewtopic.php?t=12

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale to ano nic mene pokud je trosku antena smerova bude prijem spis spatny na stac.prijem asi ok.
Uvidime zda se rozjede C.Hora vetsim vykonem pak by byl asi klid a bez problemu by se dalo prijimat i na ty nalepovaci antenky "opet" viz sousedni nemecko.
 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Vcera cestou z Kromerize smer Olomouc na magnetku + zesilovac se nacitalo hodne stanic ale malo kde neco hralo - prekvapenim byl Slovensky multiplex - sice jen zobrazeny ale i tak prekvapeni.

https://auto.sme.sk/c/20787062/co-je-to-dab-radio-a-ako-ho-pocuvat-v-aute-na-slovensku.html

Dnes cestou do Brna clekem asi diky pocasi dobry prijem i kolem Vamberka dale pak po Brne bez problemu ale tak jak je mapka na konci "dalnice" smer Svitavy konci i prijem DAB+ z brna :(

Stanice ale jsou nacteny celou dobu tak ze nejaky signal byl :potlesk nicmene spatny.

Obrázek1.jpg

Upraveno uživatelem Lihous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...

5.10 jsme byly v Lipsku jak je uz standartem tak po prejeti hranic jen na nednu nalepovaci antenu + zesilovac na III pasmo cca 20dB slo naladit a poslouchat "hodne" stanic.
Pravda ze i u nas na D8 to nebylo az tak spatne pred prahou bylo spis "ticho" ale jiank to slo - dal na D11 je klid tedy ticho.

Dnes jsme byl i vcera v PL Klodsko a tam je 100% bez signalu - vztazeno na nalepovaci dve anteny a dva zesilovace 20db sloucene k tuneru DAB+

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nalepovačkama se ani nebudu zabývat, pokud nevím jaké má zesilovač šumové číslo.A jestli má větší než tvůj přímač,tak ho degraduješ.Na slučování antén se vykašli,tím nic nezískáš,slučovač má útlum.Měl jsem magnetku na Oktávce(větší plechová střecha) a 508,příjem je stejný.V nejbližších dnech budu bastlit moxona na magnetku.Začínám zjišťovat,že mám tady silnější Brno12D.Tak moxona udělám 229MHz.Technicky nic složitý ho. 

 

 

12D.thumb.png.ae9335826a1aefbb21a71ba4079ccc51.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jo to je svata pravda "ale" pokud je dostatecny signal / viz sousedni nemecko pripadne prihranici s nemeckem od MB CL DC tak i tato nalepovaci atrapa funguje - je o ni i ve zcela odbornych odkazech psano - jen do dobreho signalu laicky napsano neni to zadna slava.
Slucovani zesilovani atp. Bohuzel jsem ve stadiu pokusu ktere zacali pred cca 2- 3 roky tak ze jen jedeme s tim co je - mel jsem chut koupit antenu na strechu pro vsechno FM / DAB+ / DVB-T / GSM nojo ale cenovka ke 4tis me prislo stejne vyhozene penize jako za nas stavajici adapter od ALPINE - a ikdyz je to jen prevliknute jine radio nemyslim si ze by dali licenci sve znacce kdyby to byl nejaky smejd.

Bohuzel nikdo nepredpoklada ze u nas mame pokusne vysilani desitky let a jeste idealne s min. vykonem.
A pak mame ono kolecko kdy se rika a i me bylo odpovezeno - neni zajem ale proc neni zajem - neni program a neni signal proc mam kupovat predrazeny prijimac vzhledem poutove vietnamske krabice kdyz neni program a program nebude pokud nebude zajem ale zajem byt nemuze kdyz neni program a zaroven signal a ze je to slozite JE ale jsem v CZ a tady je  vse slozite - JA UZ DNES VOLAM PO SELSKEM ROZUMU A NE ABY SE ROZDAVAL NA LOPATKY ALE ROVNOU NA CELE "PYTLE NEBO LEPE PALETY"!!!

Odpovedni to maji na ..... a nam pak zbejva jen si hrat. Jeste ze nas to "bavi" ......

Jinak mam doma antenu puvodne na GSM ale jen dostat cas a vyvrtat diru do strechy natahnout svod a je klid - jasne ze bude venkovni antena min lepsi nez vnitrni .... o odstineni nemluve.
Spis je otazka kam vrtat - neresime ze bude dalsi prut na strese - ale do prostred kde to "hralo" dobre a nebo pred zadni antenu kde to nebylo spatne ale ne dobre ale zase to bude esteticky asi lepe "vipadat"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já dám na střechu Moxona,sice to nebude vypadat, ale pokus je pokus.Jezdil jsem po Brně a v cestě jsem mněl zesilovač a odpojil napájení a Dabík chodil bez výpadků.Řekl bych,že III. pásmo má velkou prostupnost.Stejně mně je divné,že ti to tam nechodí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska jsem jel z Červeného Kříže do HB a skoro celou cestu jsem chytal ČH 5D na klasickou magnetku proutek + teroz 0,7dB.Co máš vlastně za zesilovač?Má ta tvoje magnetka vyvedené stínění na uchycení magnetu.Proti váha je hodně důležitá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fotky jake mam magnetky mam nekde ve vlaknu a zesilovace jsou od Tesonu z Prepych
Sumove cislo je pro pokusy asi zbytecne resit navi mame jen jednicky a nuly ....

A proc to u nas nechodi - protoze mame pomerne kopcovitej teren a timto smerem se uz moc "nevyzaruje" tak ze je malej zazrak ze u nas neco chytame .....

Ale ikryz jsem jel s magnetkou na strese do Brna tak jsem nic nechytal ... az v samem Brne.

A jeste doplneni - pokud nebude mit "TELEKO" nebo jak se ta spolecnost jmenuje co vysilat bude muset bud odejit coz asi nebude na poradu dne a nebo pridat na vykonu a
nabirat komerci a pak by se paradoxne u nas mohlo DAB+ rozjet mnohem rychleji - pokud by byla nabidka rekneme jako je ted v Praze .... ale to je jen ma ciste soukroma teorie

Upraveno uživatelem Lihous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...