Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

306 Break 1.4 55 kW by emkay


emkay

Recommended Posts

Zdravím, tak jsem se tedy rozhodl, že se také pochlubím. Výběr cenově dostupného prvního auta, které by nemuselo být úplným žroutem peněz, skončil na 306 Break 1.4 55kW. Jeho historie mi zůstává částečně utajena, nicméně prodáno bylo v roce 1999 v belgickém Zaventemu a v roce 2010 si jej dosavadní majitel nechal přivézt do ČR. Dnes je to přesně měsíc, co jsem jej koupil a za tu dobu jsem najezdil cca 1200 km (právě mám pár km přes 170 000) převážně po Praze a okolí. Auto je v červené Lucifer a vizuální stav je velmi slušný. Výbava je to spíše základnější, má 2 airbagy, ABS, dešťový senzor, přední el. okna a výškově nastavitelné sedadlo. Zde bych snad jen vypíchl několik závad, které se chystám v dohledné době řešit:

 

Jinak mi ale dělá radost a koupě (vyšel mě na 28k vč. eko daně) rozhodně nelituji. Není to sice žádný závoďák, ale když člověk potřebuje, tak celkem jede a spotřeba je velmi pohodová i ve městě. Zatím jsem neměl příležitost jej nějak pořádně nafotit, takže tady aspoň jedna dokumentační :)

post-53323-0-52484300-1449438356_thumb.j

 

UPDATE - SERVISNÍ ZÁSAHY:

2/2016 - kulové čepy, silentbloky ramen, manžety poloos (později zjištěno, že špatné, vyměněn mechanik i manžety), gufero převodovky (poloosa), výměna oleje v převodovce, řemen alternátoru, geometrie

3/2016 - výměna koncovky výfuku (StibTova práce)

4/2016 - nové manžety, tentokráte už správné -> nový mechanik :)

5/2016 - spojkové lanko (rozpadlý samostav)

Upraveno uživatelem emkay
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 měsíce později...

Tak Peugeot se dočkal prvního většího servisu, jelikož řízení již mělo poměrně značnou vůli. Nakonec se to vyšplhalo na osm tisíc, přičemž se opravovaly manžety, kulové čepy, silentbloky, gufero převodovky v níž se ještě měnil olej a nějaké drobnosti. Pochopitelně následovala geometrie, nicméně investice se vyplatila, protože se teď řídí o poznání lépe a podvozek je konečně správně „francouzský“ :) Mechanik také provedl diagnostiku kvůli blikajícímu airbagu a ta na něj vyplivla rozbušku pásu u řidiče (snad všechny ty technické termíny dávají smysl, nejsem v tom kdovíjak zběhlý).

 

Dnes jsem rozpojil oranžový kabel pod sedačkou řidiče, konektor prostříknul WD40 a párkrát spojil a rozpojil, bohužel bliká i nadále. Přemýšlím, jestli řešit ten pás, protože jsem se dočetl historky spousty lidí, jak nechali provést opravy podobného ražení, nicméně kontrolka blikala nadále. Poté ještě musím vyměnit zadní část výfuku, která už je prohnilá skrz naskrz.

 

Jinak mi nicméně i po 3500 km dělá radost. S fotkami jsem se stále nepolepšil, ale až proběhne jarní mytí tak si vezmu k ruce i foťák  :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Peugeot dostal nové autorádio od Phillipsu a také jsme se StibTem, kterému opět děkuji za pomoc, vyměnili prohnilý koncový díl výfuku, tudíž auto již nezní jako dvoutaktní Wartburg :).

 

Momentálně je ovšem téměř nepojízdné. Oprava zmiňovaná v příspěvku výše asi nebyla provedena zrovna dobře, takže manžety podle všeho znovu odešly, vyteklo veškeré mazivo a do kloubů se dostává špína (za pomoc s diagnostikováním opět děkuji StibTovi, přesnější verdikt se ale dozvím až v servisu). Řízení je v tuhle chvíli již dost nepříjemné a nerad bych to ještě zhoršil dalším ježděním. Mechanik, který to nejspíš má na svědomí, dělá poté, co jsem mu ohledně toho volal, mrtvého brouka a nemám bohužel dostatek dokumentace k tomu, abych z něj mohl něco dostat oficiální cestou, takže teď se musím domluvit s jiným, který je prověřený několika členy mé rodiny, následně doufat, že auto zvládne cestu přes celou Prahu a před tím vším samozřejmě sehnat na tuto opravu peníze, což bohužel také není v tuhle chvíli úplně jednoduché.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Výše uvedená záležitost nakonec skončila pouze výměnou manžet a od té doby auto jezdilo v pořádku. Poté se mi uprostřed Prahy rozpadl výfuk u katalyzátoru, ale odtah hrazený pojišťovnou a svaření celkem za pár. Týden na to, tedy dnes, mi ale jednou za 10-30 (zatím se mi to stalo třikrát během asi 5 km) sešlápnutí rupne ve spojce a chvíli se odmítá vrátit. Těžko říct, co konkrétně to je, ale zase to půjde do tisíců. Tak nevím, jestli jsem chytnul páteční kus, ale za 6000 ujetých km se mi toho vysypalo už opravdu nějak moc :( Skoro přemýšlím, že auto možná pošlu do světa. Nicméně stále mu to sluší, tak aspoň foto :)

post-53323-0-53923500-1462990411_thumb.j

Upraveno uživatelem emkay
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

emkay

koupil jsem kdysi novou 120 vyrobenou na Josefa :) --Vietnamci na lince v AZNP to měli na háku--matky zadních poloos byly dotažené

jen rukou a bez závlaček  :mrk  což jsem si aspoň hned všiml a matky dotáhl, jinak by poloosy a bubny hned odešly, o volných šroubech na podvozku nemluvě, spodní hadice chladiče měla SK pásku přes hranu nátrubku, takže ji přeřezala a za dva dny mi vytekla před barákem voda, no dodělával jsem to nové auto asi týden ;) , ale pak už s tím byl pokoj--kromě těsnění vod. pumpy, co začala téct za 14 dní od novoty :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spojku seženeš kolem dvou tisíc. ;) Zkus místního člena badisaka a jeho autorozvody.cz Má tu i vlákno, kde se můžeš zeptat a on ti ochotně rád poradí.

Hold není to nový a počáteční servis vždy něco stojí. Někdo to nechá opravit najednou a jiný postupně. Až to opravíš tak budeš mít na dlouho klid. :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já právě taky tak nějak doufal, že až vyřeším ty věci okolo přední nápravy, tak bude klid, ale už je to poněkolikátý za krátkou dobu, co něco takhle přišlo. Pravda, u těch manžet to byla chyba mechanika, takže to bych na auto svádět neměl, ale ty náklady jdou do nepříjemných čísel. Když jsem kupoval auto za tři pětky, bylo mi jasný, že to zadarmo jezdit nebude, ale teď do toho sypu většinu svých peněz :( (jsem student, ale řízení mě baví jako máloco, takže jsem si prostě chtěl pořídit něco levného, abych se měl s čím učit. Asi bylo pořád moudřejší si jako první auto koupit Feldu, protože se nechá většinou opravit za pár Kč, ale přesedat do ní z 306 se mi opravdu nechce. Zkusím nějak vydedukovat s tím mechanikem, co by to mohlo být a uvidíme, ale

Ozzy: Závlačku mám také uvolněnou, proto na fotce u předního kola sundaná poklice, ale to je to nejmenší .)

Blbý dotaz č. 1: Přistihl jsem se teď, že jsem ne vždy tu spojku domačkával úplně k podlaze (mohlo chybět třeba půl cm, hrubý odhad). Nicméně byla sešlápnuta vždy do té míry, že šlo normálně řadit (pod záběr). Mohlo by to přesto být tím?

Blbý dotaz č. 2: Spojková sada koukám přijde asi na 4k, což sice teď nemám, ale je to únosné. Co by v případě komplet výměny bylo potřeba sehnat? Např lanko asi neobsahuje, nebo se pletu?

EDIT: Pravda, 4k je plná cena na Kelly, takže to určo půjde levněji, ale na práci mechanika se to také prodraží.

Upraveno uživatelem emkay
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukám, že ho tu všichni strašíte spojkou, ale já si myslím, že to bude lanko. 

Nejspíše bude jako u mě se samoštelem a ten odešel. 

Projevuje se to jednoduše: Při sešlápnutí to křupne (přeskakují zoubky v samoštelu) a občas zůstane pedál na podlaze. Nohou lze vrátit zpět a opět spojku sešlápnout. Ne vždy funguje, ale nouzově se s tím dá jezdit. To lanko mě kdysi stálo asi 1300 Kč (ATE opět se samoštelem). 

 

Jinak já před 14 dny měl jiný problém, sešlápnul jsem spojku. Pedál na podlaze a už nešlo nic zařadit. Prasklo mi plastové táhlo lanka, které stojí 160 Kč v Peugeotu. 

 

Pokud to je vskutku jenom lanko, pak je to vcelku pohoda. 

 

Ještě k výměně lanka: Pokud jsi trochu zručný, zvládneš to doma. Ale když jsem to dělal prvně, docela jsem nedával, že mi to nejde (zacvaknutí do toho táhla u pedálu).

Upraveno uživatelem MilanF1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle se právě neprojevuje při každém sešlápnutí, ale jen občas. Zároveň to myslím křuplo i když jsem pedál pouštěl, ale to budu muset ještě vyzkoušet a udělat si v tom jasno. Ze skály ne, ono když se do něj nainvestuje, tak by ještě mohlo dobře posloužit případně někomu jinému :)

// Zručný nejsem, vrcholem mých schopností je výměna žárovky :D

Upraveno uživatelem emkay
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Občas, pak to bude lanko. Však píšu, že spojka v tomto případě ne vždy funguje (občas se propadne pedál). 

 

Pokud nejsi zručný, nepouštěj se do toho, je třeba vyndat řadu věcí, než se dostaneš k převodovce. Řekni si třeba StibTovi, ten bude mít i tento motor načtený. ;) Dokonce tohle by si mohl pamatovat, vzpomínám si, že jsme spolu a s Pe.Trem dělali spojku.  ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak nakonec to dle všeho bylo samostavem, jelikož když jej mechanik vyndal, tak se mu rozpadl v ruce. Je tam tedy nové lanko ATE, tentokrát bez automatického seřizování, jelikož to, které ho mělo, mělo také jiný způsob připojení. Celkově mě to i s prací vyšlo na příjemných 1050 Kč. Teď jezdí bezchybně, tak doufám, že mu to chvíli vydrží .)

Upraveno uživatelem emkay
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš-li bez samoštelu, jediné, co tě může postihnout je, že ti lanko praskne, ale vzhledem k tomu, že dříve odchází samoštel, máš ho nadosmrti. ;)

Cena i s prací je super, tak málo mě nestálo ani samotné lanko /se samoštelem/. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...