Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Krbová kamna v bytě - Co vše je potřeba a jaké vybrat ?


venomcz

Recommended Posts

No a dřevo je

 

Chapci, utvrzujete mě v tom, že plyn je plyn :D Když mi projektant kreslil barák, taky tam měl navrhnutý krb. To bylo první, co jsem ho nechal smazat (krb a komín k němu) :D

A dřevo je dřevo.... Mám na baráku oboje, takže mohu porovnávat. Teplo z krbu je trochu jiné, ale je s tím práce. Takže komu práce nesmrdí.... A samozřejmě to zabírá čas, to je horší....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozřejmě že nesmíš počítat svoji práci a nesmíš ale moc kalkulovat i ostatní náklady. Třeba kolega (dnes už důchodce) topí léta jen dřevem ročně spálí X kubíků aby měl vyschlé dřevo tak časem zjistil že mu musí alespoň dvě zimy ležet doma na dvoře takže je to také o spoustě místa kde máš dřevo uskladněné. Pak říkal že než v lese pokácí a pořeže dřevo na celou sezonu tak dvakrát až třikrát musí nechat nabrousit řetězy do pily takže za tři sezony jsou řetězy v háji, pilu má nějakou profesionálku která stála před asi deseti lety hodně přes patnáct tisíc teď říkal že už mu jí nechtěli vzít do servisu že už na tenhle tip nemají ND takže začíná koukat po jiné pile. Další věc nějak to dřevo musíš dostat z lesa on má svůj traktor s vlekem ale provoz traktoru taky něco stojí. Takže je to si myslím taky o slušné hromádce peněz než je dřevo hotové doma na dvorku i když ho pořídí od hajného "zadarmo" protože dočišťuje po těžební firmě vytěžené kusy lesa kam se těžká technika nedostane. Na druhou stranu zase říká hele co mám v tom důchodu doma s bábou dělat aby mě furt komandovala a vymýšlela co mám dělat nebo kam chce odvézt na nákup tak se seberu a jdu/jedu do lesa a jsem v lese třeba tři měsíce v roce denně pak když to je navožené tak to na dvoře srovnat no a mám zábavu skoro na pět měsíců v roce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vše má své pro i proti....

ja kupuju buk,jasan,dub za 950Kč za 1m3.

Stačí mi na sezonu 4,5m3 dřeva ,přivezou mi to až k baráku,vysypou ho a já ho jen narovnám do dřevníku je to práce na sobotu....

na plynu ušetřím kolem 20000Kč/rok a za to je v létě dovolená...

jak píše Vena,když jsem si spočítal chodit do lesa  na vejřez,dostat to domů nařezat  a naštípat při mejch 4,5m se to nevyplatí to radši co ušetřím času pojedu s prckama na výlet...chápu když má někdo spotřebu 20-30M3 tak se to vyplatí....

negativa to má víc prašnost a práce kolem přikládání,ale stejně v  zimě nic moc nědělám tak mi to tak nevadí...

až mě to přestane bavit tak pojedu plynem....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

My máme plyn a krb jenom jako pro pohodu jednou za měsíc, podle nálady. Tak asi budu muset vymést komín, už tu bydlíme deset let a ještě jsem to nedělal. Ale je to nový komín v nerezu a tak pochybuji že tam něco bude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 rok později...

Nechci zakládat nové téma, tak to lípnu sem. Řeším kamna, teda spíš kamínka, do chatky na zahrádku. Při rekonstrukci jsem vyboural a vyházel všechny zbastly, co tam byly předtím, a mám tam teď jen komín a vyzděnou plochu na kamínka.

Chatka má cca 15m2, takže zhruba 40m3 nezatepleného objemu - stěny jsou dvě řady prken s omítkou, vzduchová mezera mezi nimi asi 10cm, jednoduchá okna, dřevěný strop z 15mm palubek, nezateplená střecha. Nepotřebuju z toho dělat saunu, a jsem omezen prostorem, takže z toho vychází kamínka do 5kW, půdorys cca 45x45cm. Určitě bych chtěl plotnu. Topit se bude pouze dřevem.

Předběžně jsem vybral:

https://www.nejlevnejsi-kamna.cz/krbova-kamna/krbova-kamna-prity-mini/

https://krbova-kamna.heureka.cz/jotul-f-601-n-cerna/

V zásadě je to rozdíl roštová x bezroštová, a zároveň šamotová x litinová.

Nějaké postřehy, tipy k tomu? Případně ještě nějaká jiná? Cenový rozdíl nehraje roli, měly by být cca do 10tis.

Upraveno uživatelem oddie
doplněno topení dřevem
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady si myslím (40m3), že to vytopíš skoro vším... Možná záleží trochu na tom, jak dlouho se na chatce zdržuješ (aby dlouho hřály nebo začaly topit co nejdřív), a taky čím vším chceš topit (dřevo, uhlí). Jotul je dobrá značka, ale zrovna na chatě bych rád viděl i plameny (prosklená dvířka)...

Mně by se (teda podle netu) líbilo něco tak: https://www.mountfield.cz/krbova-kamna-hartola-2kam1091

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

F 602 jsou hezci, vecer se da koukat do plamenu :cool:

Prakticka zkusenost - nasi maji F602 CB na vytapeni 3 mistnosti rodinneho domku na Vysocine a pri bezne zime to vytopi bez problemu. Stav po 20 letech - 2 x vymenene litinove bloky na stranach (nejprve se zkroutily a po case praskly - prvni vymenil dovozce zdarma za nove, podruhe tam sly horni tály ze starych kamen a je klid) a nova vlozka na spodek - pokud vím tak taky tál z nějakých starých kamen. Ale topí se tam celou topnou sezonu což předpokládám na zahrádce nehrozí, takže by Tě mohly přežít pokud je někdo neukradne.

Upraveno uživatelem Vvitty
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jotul 602 má brácha na chalupě a je opravdu spokojený. Dokonce jak mají na svých stránkách způsob zatápění, tak to (i když tomu ze začátku nevěřil) zkusil podle toho a pochvaluje si, že nemusí tak často přikládat.

Já třeba bych chtěl taky vidět oheň, jak píše parizov. Taky je pravda, že cenou jsou jinde:-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrá pomůcka je zde:

http://kamna.astranet.cz/shops/3790/disk/Vytapeci-schopnost-vzduch.htm

 

Myslím že i s kamínky do 5kW budeš mít velkou saunu. Ale viděl jsem někde kamínka... Dobrá cena, lepší přímo z Polska, něco takovýho:

https://www.nejlevnejsi-kamna.cz/litinova-krbova-kamna/krbova-kamna-litinova-kratki-koza-k7/

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...