Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

kolisani tlaku v kotli Protherm teplovodni okruh


Charlie 1

Recommended Posts

Ahoj mám takový problém s kotlem Protherm Panter 24kW turbo.

Na budiku mi porad kolísá tlak vody,napusteno,odvzdusneno tlak při studeném kotli 1,2 bar ráno přijdu a tlak studeného kotle 3 bary...tak odpustim na 1,2 a když kotel začne topit tak to je jako by běžela pracka,jak když nateka voda tak tam je podle me malo vody....

Myslíte ze je špatný snímač tlaku

http://www.dilynakotle.cz/snimac-tlaku-vody-protherm_z673/

Ještě kolik ma byt napumpovana expanzka kotel visí na zdi?

Ta se pumpuje při uzavřeném přívodu vody do kotle a vypustenem výměníku,ze?

Díky za rady

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám teda obyčejnej turbokotel Dakon a když jsem to omylem nafoukl nad dva bary tak to tu vodu vyprskala ven nějaká tlaková pojistka, tři bary mi přijde hrozně moc. Tvůj kotel by také určitě zareagoval tak, že by voda někde utekla

Takže budeš mít asi v háji to čidlo, které ti ukazuje 1,2 baru, ale tlak tam ve skutečnosti není a pak ukazuje nějaký kraviny

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Voda do kotle i sytému se napouští, když je voda studená (pokojová teplota) a hlavně všechno otevřené a pořádně odvzdušnit. Tlak studené vody 1,1-1,2 bar. Rozdíl mezi studenou a natopenou soustavou je cca 0,5 bar. Podle velikosti a objemu ohřívané vody pochopitelně :) Expanzka se pumpuje když v soustavě není tlak na 1 bar cca :) Když ji nafoukneš při tlaku v soustavě, tak se neobrátí "pytel"  v expansce, tudíž nefunguje :)

Upraveno uživatelem radyn91
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš možnost ověřit manuálním mamometrem (třeba namontovat na vypoušťák apod.)?

Chápu správně, že se ti tlakuje okruh otopné vody při ohřevu TUV?

Kolik je tlak vodovodního řadu?

Může být díra ve výměníku a tlakuje to z vody do topení.

Expanzka se fouká na cca tlak co je v topení za studeného stavu a to když memrána nemá protitlak vody z topení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že máš v expanzce málo vzduchu. Takže hned, jak se voda roztahuje, tak hodně stoupne tlak.

V každém případě - dofouknout je nejjednodušší řešení. Aspoň uvidíš, zda se závada zlepší, nebo to nemá vliv.

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že máš v expanzce málo vzduchu. Takže hned, jak se voda roztahuje, tak hodně stoupne tlak.

V každém případě - dofouknout je nejjednodušší řešení. Aspoň uvidíš, zda se závada zlepší, nebo to nemá vliv.

Musím súhlasiť.

Vypustiť kotol,natlakovať expanzku 1-1,5 bar,napustiť kotol

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně. Expanz měřit a foukat bez protitlaku vody. Pokud máš v systému 1,2bar, tak ji foukni na 1,5bar max.

Ještě dotaz: Když jakoby odpoštíš vzduch z expanze, nejde z ventilu voda? Žeby byla děravá membrána a tudíž expanz byla v pánu a vyrovnával by to jen ten vzduchovej pytel co se drží v expanzce.

:myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z druhého vlákna od Oldy

Expanzka se fouká bez protitlaku systému. Tudíž následovně: Jelikož na expanzi nemáš uzávěr, tak vypnout kotel a oběhové čerpadlo. Zavřít přívod a vratnou ze systému. Vypustit úplně tlak z kotle. Nafouknout expanzku na správnej tlak (já většinou dávám tlak systému + 0,2 bar). Natlakovat kotel na provozní tlak. Otevřít uzávěry. Zapnout kotel. Vyběhne asi do systému trochu vzduchu, kterej pak odfoukneš.

Tak když natlakuju expanskou a necham zavřeny přívod i vývod vody z kotle a natlakuju dopoustakem na 1,2 baru a displey nebude ukazovat žádný tlak tak bude v prdeli čidlo tlaku,da se nějak vymontovat a vyčistit?

Dnes se na to vrhnu a uvidim.pak nápisů co a jak....

Na jaký tlak tedy oldo když nejvyšší žebřík topení mám v1.8 m a vyska spodku expanzske je ve v 1.8 m taky?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokusím se vysvětlit, že tady nejde o číselnou hodnotu tlaku.

 

Za provozu má být v expanzce asi polovina objemu vyplněna vzduchem a polovina vodou (anebo 2/3 a 1/3). A přitom takový tlak, aby voda s určitou rezervou dosáhla až k nejvyššímu bodu topení.

 

A teď jak na to? Ideální by bylo mít kompresor, který měří množství nafoukaného vzduch. Foukli bychom tam takové množství, jako vejde do poloviny objemu expanzky při výsledném tlaku. Tzn. pokud bude provozní tlak např. 1,7 atm (na vysvětlenou = při takovém tlaku je vlastně v 1 m3 prostoru natěsnáno 2,7 m3 vzduchu), tak bychom tam foukli 2,7 x více vzduchu, než je půl expanzky.

 

Jenomže nemáme kompresor s měřením objemu vzduchu a do expanzky nevidíme, v jaké poloze je membrána. Kdysi byly expanzky s vodoznakem, tam to bylo snadné.

 

Takže musíme nějakým odhadem, nebo náhradním postupem tam nafoukat přiměřené množství vzduchu. Např. tak, že z expanzky odpustíme všechnu vodu i tlak, a pak do ní foukneme 1 atm. vzduchu. A až do ní potom pustíme těch 1,7 atm vody, tak se ten vzduch trochu stlačí a bude tam např. 1/3 vody a 2/3 vzduchu.

 

Prostě a jednoduše: odpusť trochu vody a nafoukej trochu vzduchu. A počkej jeden den, zda je to změna k lepšímu, tzn. zda tlakoměr už nebude kolísat tak výrazně.

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak jsem vypustil vodu z kotle,změřil expanzku a měla pouze 0,4Baru tak jsem dofoukl na 1,5.zapnul kotel že dopouštakem dopustím vodu do kotle,ale na displey na mě svítilo pořad 1,2 baru i když kotel byl prazdný bez tlaku,měl by ukazovat ten měřak 0 ne?tak jsem otevřel jen přivod a odvod vody a budem pozorovat co a jak...

zatím dík

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...