Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Zahrádkářské okénko


oddie

Recommended Posts

Abych s tím nebyl pořád někdo OT, zakládám na to samostatné téma. Pro všechny podobné blázny, co mají zahrádku a něco pěstují, ať už jsou ty kytky na okrasu nebo na sežrání jako u mě :)

 

Můj původní kousek v aktuálním stavu viz foto. V Praze je o pozemky nouze, takže klasická zahrádkářská kolonie s pozemkem v nájmu, rozloha okolo 250 metrů. Výpovědní lhůta dva roky, jak říká klasik, až to přijde, na podzim prodám kravku a na jaře už nezaseju :) Resp. v našich podmínkách říkám, že nemá cenu sázet stromy, asi nám nestihnou vyrůst. 

 

Tuhle původní mám asi 6 let. Časem dám foto postupných změn. Bráno z hlediska ekonomického je to šílený nesmysl, nevyplatí se to. Je to spíš hračka na odreagování. Na rozdíl od vesnice, kde se dá i s překvapivě malou rozlohou dosáhnout téměř soběstačnosti...

 

Takže aktuálně mám po sklizni druhé várky ředkviček (chuťově pořádných, žádné almarouny z krámu), děti spásají jahody, hrášek se moc nevydařil, ale něco se z něj utrhnout dá, hory špenátu a mangoldu už jsem fotil předtím, saláty!!! letos prošly bez povšimnutí slimáků, začínají cukety (které budu asi rozdávat, kolik jich je). Velkou naději vkládám do rajčat, roste to jak trifidy, mám jich celkem přes 30. Dále dýně, lilek, a co vysela žena na záhon vedle ani nevím, jen to zalejvám...

 

 

Takže kdo taky máte podobnou zábavu či vás to dokonce živí, připojte se a pochlubte se :)

post-16-0-81098300-1434480069_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taky mame hrasek nejakej malej
redkvicky sem vysadil jen 1x ale stejen to poradne nikdo nejedl

salat vhodnej uz max pro morcata - svine zacal rust na kvet a zespod slimaci jak nohy

 

rajcata se mi zacinaj valet musim jim dat opory

cesnek/mrkev/petrzel jedou jak o zivot

chytla se mi mala broskvicka z pecicky :cool:
pak nejake to MAGGI, tymian, rozmaryn

a v kompostu krome pokusu o cukety tam roste bordel z ptaciho zobu a zbytku z kuchyne
psenice jecmen ovec slunecnice repka cibule brambory a jeste 2 rostliny co neznam :myslim  - ale to asi bude spis plevel

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem si k tomu pořídil ještě jedno políčko, takže mám dalších 250m k dobru. V podstatě jsem to pořizoval kvůli dvěma vzrostlým jabloním, páč na původní zahrádce pořádný strom nemám, a chci udělat dětem stromový domeček. S tím se mi taky zvětšila pěstební plocha (adekvátně žravosti dětí :) ), a aspoň na ní ukážu jednu srandičku, kterou jsem musel zavést.

 

Problém mám totiž se zaléváním. Leckdy se tam nedostanu třeba víc než týden, když jsme pryč, a za tu dobu by tam všechno chcíplo. Zvláště tady, kde je hodně suchá oblast... Takže citlivé věci jako rajčata apod., které se navíc zalévají ke kořenům a ne sprchou, dostaly dálkově ovládanou kapkovou závlahu.

 

Na ovládání používám modul, kterým v zimě ovládám nezávislé topení v autě. Na prozvonění zapne, na další prozvonění vypne. V boudě je stará autobaterie, ten modul s mobilem a elektroventil na 12V z Číny. A ke každé rostlině natažená 1/4" hadička a kapkovač Claber Colibri - viz foto. Takže zrovna teď třeba zalévám :)

post-16-0-34041200-1434483903_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš to tam pěkný, u nás je problém, že je dlouho zima a brzo podzim, takže to, co mi nesežerou slimáci kolikrát nestihne dozrát a na skleník zatím není, respektive vždy má něco jiného přednost :D

 

Jinak po letech vypadá, že hrách by mohl dopadnout, rajčata a okurky taky vypadají celkem slibně. Zatím není moc slimáků (těch nejvíc žravejch oranžovejch), černý jsou, ale není jich tolik co vloni. :bacha

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

My jsme policko zakladali minulej rok, vyrostlo toho docela hodne, ale trapili nas slimaci a na konci leta i plisen na rajcatech, ted je to zatim slabsi. Plus po zahrade mi pani nasazela angresty, boruvky, blumy, rakytnik, visen, hrusku, tak uvidime jestli to vyroste nebo uschne :D jedina fotka co mam

post-1840-0-67734000-1434486025_thumb.jp

Upraveno uživatelem Ajdamek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak tady asi často chodit nebudu :) , já sice poryju, pohnojím a tak nějak zhruba záhony připravím, ale rýpat se v hlíně celé léto to ee :bojim , pak musí nastoupit ta krásnější polovina lidstva...,stačí mi kosit trávu a takové ty chlapské práce, jinak ovoce mám rád, zeleninu hlavně ke kusu pečeného (grilovaného) masa :aut

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já na tu druhou zahrádku chci taky švihnout hlavně keře, o které se člověk nemusí moc starat - rybíz (už tam mám Titanii), jostu...

Angrešt jsem dal loni stromkovej do místa, kde jsem nechtěl divoký křoví, letos jsem ho nezastřihl a teď jsem nad to musel udělat konstrukci z klacků a přivázat mu každou větev, jinak by se dávno zlomil, kolik má angreštů...

 

Jinak podobný fóliovník si dal soused, ale moc mu nevydržel, popraskal od vypálení sluncem a nakonec mu to roztrhal vítr.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

i tady na klubu jsem kdysi slysel, ze jsem blbej, ze mam v praze barak a porizuju si chalupu.......... je to pro me jako tva zahradka....... sice nic moc nepestuju, ale ten relax, ten relax pri sekani ty blby travy, nebo to co musim udelat letos viz plot, a nova podlaha........ jo..... mas recht, je to relax, se spoustou prace, ale je to opravdu relax...... a fakt to myslim vazne, ono je opravdu nejlepsi odpocivat aktivne a ty nase potomky naucit i neco jineho nez ze jedou na blbej vylet co caluje fotr......... :) a protoze nema vyziti na dalsi vikend, tak bude dalsi vejlet......

Upraveno uživatelem Scratch
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no tak tos trefil docela dost presne :D, ale kalup to neni, jen musis urcit priority a to ty umis. Zase na druhou stranu to vnimam tak,ze jednou...... ja budu na chaloupce uzivat stari a deti maj kde bydlet :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na chalupu já třeba z dětství dobré vzpomínky nemám. Otec ji koupil prý pro nás (ha ha), a pak už se jely víkendy ve stereotypu v pátek ve dvě nástup do žigulíku (4 dospělí + 2 děti = maso) a dvě hodiny kodrcání v zácpách a po okreskách (chalupa je u Bechyně, dnes to zajedu za hodinu, ale tehdy R4 nebyla, dvoupruh končil u Cukráku! ). Když jsme byli v Dobříši v koloně na šraňkách za hodinu a něco, byl to skoro zázrak... Po příjezdu do montérek a hurá opravovat až do neděle do večera, děti pro něj byly spíš obtížný hmyz, na který neměl čas. Že bych se tam něco naučil, leda kulový, otec byl hysterickej na nářadí, k ničemu nás nepostil, neukázal, akorát bychom ho zdržovali. V podstatě jediné, kdy jsme z tohoto stereotypu vypadli, byly dětské tábory. Když se rodiče rozvedli a s máti jsme se přestěhovali k jejímu novému objevu, čekala nás pro změnu chalupa :D ale aspoň o hodinu blíž a o něco hotovější, takže zbylo i na vejlety po okolí a nějaké kutění. Ke všemu, co umím, co do zručnosti, jsem se ale musel propracovat čistě sám, od modelářství v dětství, po super dlouhodobou brigádu při škole, kdy pro mě majitel , pro kterého jsem byl jen cizí kluk, udělal víc než otec, a když jsem viděl, jak vede své kluky, mohl jsem jim jen závidět (v dobrém, samozřejmě). Tenhle - v podstatě naprosto cizí - chlap je pro mě v tomto ohledu dodnes vzorem a jsem hodně vděčný, že jsem ho potkal...

 

Od těch chalup jsem se oprostil někdy v -nácti, okolo nejprv jsem začal courat po okolí té druhé chalupy (Kokořínsko - skály - super), okolo 15(?) jsem dostal první kolo, takže jsem mohl zvětšit akční rádius. No a od nějakých 17-18 jsem se na chalupy vy... v podstatě úplně a maximálně se tam občas stavil na kole.

 

Takže úplně přesně tohle pro děti nechci, a mám to před očima jako varování. Je to přesně o tom, určit si priority, nestát se otrokem (!!!) chalupy, nevys... se kvůli tomu na děti v domnění, jak to dělám pro ně (když ty přitom stejně stojí o něco jiného). Chalupa může být super - jak základna, odkud se dá vyrážet do okolí, jako místo, kde se dá něco kutit a naučit, jako bezva srazový bod, kam jezdí parta a kde se dá něco organizovat - na to bych ji třeba bral taky. Ale tu hranici si každý musí určit a ohlídat sám, a já bych třeba chalupu neutáh (časově), pro mě by byla přes čáru. Plus s čím mám problém největší - doprava. Se*e mě být závislý na autě, a v rozumné dojezdové vzdálenosti vlakem se nic rozumného v dostatečně klidné a pěkné lokalitě pořídit nedá, okolí Prahy je zasviněno satelity do hodně velké vzdálenosti.

 

Ta zahrádka v kolonii je samozřejmě jen kompromis, velký kompromis. Ale hlavně je to blízko, i MHD, dá se tam jet na odpoledne. Dřív jsem to měl 6km přes les, ideální na kole, dnes to sice mám dál, takže s dětmi na kole už to na odpoledne není, ale pořád se tam můžu stavit odpoledne jak sám, tak s dětmi MHD nebo autem. Moc se tam s tím nemažu, sice to tam nějakou práci znamená, ale dávám si pozor, aby to něco přineslo dětem, měly možnost se tam něco naučit a něco si zkoušet, když mají zájem (necpu jim to, ale ony jsou opičky a samy se zajímají), a ne abych je jen odkládal. Mají tam u sousedů řadu jiných dětí (teď už, před lety tam byli jen důchodci), takže i to mají na výběr. No, a až z toho vyrostou a začnou mít jiné zájmy, tak to tu prostě jen plynule utlumíme, nebo dokonce pustíme, nebo nám to do té doby seberou a postavěj tam paneláky... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, u nás na vesnici je to trochu slabší, rajčata jsme druhým rokem nacpali do kyblíků od zmrzky, loni jich bylo hafo, letos doufáme taky :)

 

Saláty měli ptáci, hojně se tam slétali a hodovali když nikdo nehlídal :)

 

Jinak hodně borůvek, rybízu, vína atd ... plus jahody. Na pečené čaje které dělá Kejtička.

 

10417815_826808980742776_720192300071332

10556511_738849716180552_220553681129149

10635969_758568224208701_789987191492379

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdo má chalupu, ten má pr.el v kalupu :P

A proto punkáčovi mají dvě, jedna už je teda přepsaná na mě, ale otec aby toho na starý kolena neměl dost, když se mu ta penze blíží si přikoupil k té jihočeské druhou půlku obaráku od jeho bratra a zase opravuje, přestavuje.....

 

Jo jinak taková chatka/chalupa v 15-16, od které jsou klíče a v týdnu do ní nikdo nezavítá a zrovna začala prostata pleskat o stehno.... No co ti budu povídat :D    Moooc šikovné zařízení ;)

Upraveno uživatelem punkac
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...