Přejít na obsah

Espero

Uživatel
 • Počet příspěvků

  100
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 • Vyhraných dnů

  1

Espero vyhrál naposled 14. červen

Espero měl nejlépe hodnocený obsah!

O uživateli Espero

 • ID člena 65176
 • Hodnost
  Pozorovatel
 • Datum narození 29.9.1953

Věci klubové

 • Auto
  Peugeot Boxer
 • Rok výroby
  2018

Profilové informace

 • Pohlaví
  Muž
 • Titul
  Ing.
 • Město
  Tetín
 • Stát
  Česká republika

Návštěvy profilu

468 zobrazení profilu
 1. Musím změnit destinaci. Ve Francii zavedli jakési plakety emisního typu a lze je koupit za cca 5 Eur, jenže jen po internetu - na stránkách francouzského Ministerstva dopravy a posílají je pak poštou po celém světe. Musí se vyplnit formulář ve francouzštině a poslat k tomu naskenovaný velký TP. To do zítra nemůžu stihnout. Navíc velký TP má moje úvěrující instituce v trezoru a musím se napřed obrátit na ně. Francií jsem projížděl vloni do Portugalska a nic takového - emisní zóny - tam nebylo, je to úplná novinka a není to jen ve městech, ale celá rozsáhlá území. Projížděl bych třemi velkými zónami a nemohl bych se jim vyhnout. Prakticky lze říci, že je odříznutá cesta do Španělska a Portugalska, tam bez plaket dnes nepronikete. Samozřejmě, že to nemá nic společného s ekologií, jde o dodatečné zdanění a musí to mít i cizinci, jinak pokuta až 68 - 385 EUR a ani přes pokutu se do zóny nesmí. Takže pojedu do Itálie, střední část - Benátky, Gargano, Neapol, Pompeje, Anzio, Monte Cassino, Firenze, Terst cestou zpět. Trasu mám připravenou, já mám vždy v zásobě pár tras, kdyby došlo k něčemu podobnému, i když konkrétně letošní Francii jsem připravoval až teď.
 2. Já nevím, jestli chcete z děcka vychovat dalšího nadšence pro auta, pak je třeba od kolébky. My jsme poprvé vyvezli na delší výlet kluka, kterému tedˇ dělám matku samoživitelku na první delší výlet do Pasova, když mu bylo asi 2,5 měsíce. A přežil to ve zdraví a dneska aktivně radí ve 12 letech, které auto si koupit, nebo kam jet. Teď se už těší, až po mně zdědí Peugeota a je asi reálné vzhledem k mému věku, že k tomu dojde. První fotka z Marseille, když mu bylo asi 2 roky, druhá cestou zpět kousek nad Bolzanem a sedí v Hyundaji H1, co jsem ho měl před Peugeotem.
 3. No ono je to trochu jinak. Rychlým pochodem téměř bez zastávky kromě na odpočinek prvních 1 500 km. Další 2 200 pak couravě, poznávacím způsobem a zpátky zase asi tak 1 300 opět rychlým pochodem bez zastávky kromě na odpočinek. Jestli něco nestihnu, pak to bude nejspíše Belgie a Holandsko na konci a tam se to dá oželet a když tak se tam jindy vrátit. A mám tam 4 dny časovou rezervu, můžu přijet i později.
 4. Nejpozději v úterý 10.7. vyrážíme se synkem tak asi na 16 denní cestu do Francie za ´d´Artagnanem hrabětem de Batz de Castelmonte, chceme navštívit Auch v Gaskoňsku, jeho rodiště kousek odtud (nar. 1615), La Rochelle a Maastricht, kde padl v boji (1674) jako kapitán mušketýrů (skutečná historická osobnost). Jsou tam různá muzea a pomníky k tomu tematu. Do Francie symbolicky proto, že náš nový, ještě nedodělaný bydlík je Peugeot a tedy francouzská značka, byť byl vyrobený v Itálii nedaleko Gargana. No a při té příležitosti navštívíme Lourdes, sklouzneme do Španělska do San Sebastian (je tam nejhezčí pláž v Evropě), zpátky pak po celém pobřeží přes Biaritz, Bordeaux, Nantes, Saint Malo, Mont-Saint-Michelle, Cherbourg, pláže Utah, Omaha, Juno, (vylodění) Amiens, Waterloo, Bastogne, Malmédy, Stavelot (bitva v Ardenách), Maastricht (Pomník na místě, kde d´Artagnan padl), Arnhem (operace Market garden) a fofrem domů. Je to trasa 4 823 km, průměrně denně 301 km. Pokusím se pak vymodelovat cestopis, ale chvilku to potrvá. Od té doby, co je ze mě matka samoživitelka, tedy poslední rok, mám jen málo času. Kdyby tudy někdo jel, dejte vědět, třeba se někde potkáme a kdyby se někdo chtěl přidat, písněte.
 5. Espero

  Co jste dnes udelali...

  Dneska jsem umyl skříňky v Pižmoni, aby do nich bylo možné dávat věci, zajel na nákup konzerv na dovolenou a také asi tak 50 lahví s minerálkou, nějakými Birelly a dal to do vozu už jako přípravu na cestu. Klukovi jsem koupil na cestu dvoje nové džíny a jedny kraťasy. Pak jsem zajel do Möbelixu a koupil 2 deky na postele ve voze a pak 5 nalepovacích led lampiček na baterie k přilepení nad postelemi ke stropu, pak v místě budoucí kuch. linky a nad stolem. Pekelit se s tím budu až zítra. Kromě toho jsem trénoval synáčka v angličtině, aby se mu o prázdninách nezkrátily žíly. No a ještě mi zbývá praní před cestou, to bude taky ještě dnes. No a začínám s přípravou trasy na dovolenou (kudy jet, kde brát naftu, kde spát, na co se jít podívat, kolik to vše bude stát. Mám na to svůj prográmek v excelu.
 6. Espero

  Peugeot Boxer 3000 Blue HDi H1L2

  No tak pro potřeby potenciálního prodeje si myslím, že s něčím takovým se počítat musí, těch lidí, kteří se zabývají karavaningem zase až tak moc není a prodejnější je to vždycky v původním stavu. Teď zrovna řežu filc a koberec nahoru na kryty podběhů, abych to srovnal do roviny se skříněmi. lepit to tam ale nutné není.
 7. Espero

  Peugeot Boxer 3000 Blue HDi H1L2

  Já nevím, ke stropu, musel bych s tím počítat před tím, než jsem dělal výdřevu. Ale obecně kvůli vysokému těžišti a voda se navíc vlivem odstředivých si neustále pohybuje se nádrže u kemperů (profesionálních) dávají pod podlahu do mezipodlahy, právě co možná nejníže.
 8. Espero

  Peugeot Boxer 3000 Blue HDi H1L2

  Tak první fáze kemperské vestavby je dnešním dnem hotová. Celá plocha lůžka je tvořena pod postelí celkem 8 skříňkami ve 4 velikostech. Dělal jsem si to všechno sám, konstrukce je ze šrouby smontovaných rámů a na nich je přišroubovaná překližka, nahoře tvoří rámeček - rantl pro vložení víka. Původně jsem to chtěl na panty, ale tím bych prodloužil "výrobu" o 2 až 3 dny a spotřeboval bych na to další stovky šroubů. Celkově je v tom nyní asi tak 800 šroubů a vrutů různých velikostí. Před smontováním to budí dojem asi jako tetris. Skládá se to z množiny různých kostiček. Držadla vík skříní jsem řešil tím nejjednodušším a nejrychlejším a tím pádem nejlevnějším způsobem, provrtáním desky a provazem o síle 5mm. Skříňky jsou řešeny tak, aby se nikde nedotýkaly boku vozidla, aby v důsledku vybrací nebo kroucení karoserie nedocházelo k poškozování čalounění anebo i vozidla. Po složení už lůžko působí celkem kompaktně, muselo se to však srovnat na výšku, přišroubovat k sobě a nakonec zalištovat proti pohybu dopředu (lišta přišroubovaná k dřevěné podlaze a dozadu, lišta přišroubovaná ke skříňkám. Celková hmotnost je cca 50 kg. Na plochu lůžka přijdou 2 molitanové desky 80 x 186 cm, ty budou jen povlečeny prostěradlem a přikryty dekou. No a protže pro letošní dovolenou jsem nestihl druhou fázi kemperské výbavy, a sice skříňku s vybavením pro kuch. linku a vařič, máme tam dost místa, aby se nám tam vešel kempový stolek i s křesílky, takže budeme-li chtít soukromí při jídle nebo povídání, žádný problém. Co se týká kuchyňské linky, ještě nemám všechno úplně rozmyšleno, hlavně jak dopravit vodu do umyvadla - dřezu, jestliže se chci vyhnout používání trakčních elektrických baterií a různým fórovým čerpadélkům na 12V napětí. Nádrže na vodu ve vhodných rozměrech na cca 75 litrů vody k sehnání a vestavění do linky jsou. Ale protože jsem z generace, která by si měla umět poradit i bez elektřiny, vzpomněl jsem si, jak měl doma dědeček, když ještě neměl obecní vodovod ani v plánu města, když jsem byl ještě malý kluk, a čerpal vodu pákovým čerpadlem u každého umyvadla v domě ze studny. Napadlo mě, že vodu budu čerpat z nádrže ručním pákovým čerpadlem, jenže jsem zatím neobjevil žádné vhodné. Ještě se po dovolené podívám se na potřeby pro jachtaře, ti používají taková čerpadla pro vyčerpávání vody z lodi. Výhodu by to mělo, že bych nemusel mít žádnou vodovodní baterii se spouštěčem čerpadla v kohoutku, ale postačila by obyčejná trubička výškově stavitelná, což by věc zlevnilo a zjednodušilo i servisně - bezporuchové řešení. Jako vařič budu používat dvouvařič MEVA na plynové bomby 3,5 kg. Ten vždycky před STK vyndám, takže nebudu muset dokládat žádné revizní zprávy. No a linka bude doplněna připevnitelným stolkem, takže ten kempovací pak už s sebou vozit nebudu. Celé řešení směřuje k tomu, abych se co nejvíce obešel bez kempů a různých stellplatzů.
 9. Espero

  Co jste dnes udelali...

  Včera jsem u mojí Dacie musel vyměnit baterku, byl jsem s klukem v Motolské nemocnici a když jsem přišel k vozu, auto ani neťuklo. Přerušila se baterka a nenastartovalo to ani na startovací kabely. Vydržela 7 let a 1 měsíc. Nejbližší prodejna byl servis Renault na Petřinách. Měli jen original renaultskou, a ještě k tomu 0 10 Ah větší, než bylo potřeba, takže jsem vyplázl 1 800 Kč. O to bude chudší dovolená, neboť jsem to platil z peněz na dovču. Dnes jsem neudělal ještě nic, je 8. hod. ráno, kromě toho, že jsem do vozu odnesl molitany na spaní. Jeden z nich musím trochu přizpůsobit vzhledem k šikmým zadním sloupkům zevnitř, pak všechny skříňky v Peugeotu umyji zevnitř i zvenku, povleču molitany prostěradlem a mám první (a také hlavní) část obytné vestavby hotovou, mohu jet na dovču Peugeotem poprvé jako camperem. Cestu ještě musím trochu připravit, itinerář, místa na spaní pumpy na nafta atd. Pak ještě nějaké nákupy hlavně jídla a trochu oblečení. Fotky dodám asi zítra.
 10. Mě tohle kdysi dělala Škodovka a pak se přišlo na to, že plovák v nádrži s přístupem pod zadními sedadly byl zašroubovaný ve výrobě pomocí kladiva místo šroubováku. Ovšem tenkrát tam takových věcí bylo víc, takže mi vůz chytl plamenem, když měl najeto 700 km.
 11. Espero

  Co jste dnes udelali...

  Dneska jsem začal finalizovat skříňky do mého karavánku, z 8 skříněk jsem na rámy přišrouboval u 4 překližková dna a boky a zpasoval víka, na kterých bude lůžko jako hrom. , ty větší, další 4 menší ještě zbývají. Trošku byl problém s rozměrovou nepřesností z laťek šroubovaných rámů, takže jsem musel řádit místy s hoblíkem a vibrační bruskou, šlo sice jen o milimetry, ale nutné to bylo. Přímo na rámech se to nepoznalo, až teprve, když se přiložila překližky na dna a boky. Fotky dám, až to bude všechno. Za týden začíná dovolená a hotovo nemám, ještě tak 20% ze všeho toho zbývá udělat.
 12. A ještě jeden: Od hyundajáků ze Slovenska, předávám v původní - slovenské - verzi. Sedia v krčme Kórejec, Američan, Angličan, Francúz a Slovák. Korejec pľuvne na Američana a ten mu hovorí: To si posral, ideme von! Zvonku je počuť bum, prásk, tresk, vráti sa Korejec a vraví: - To bolo karate. Od nás. Korejec pľuvne na Angličana a ten vraví: ... - To si posral, ideme von ! Zvonku počuť bum, rach, tresk, vráti sa Korejec: - To bolo kendo. Tiež od nás. Potom zapľuje na Francúza a idú von. Zvonku zasa počuť: bum, bác, prásk, vráti sa Korejec a hovorí: - To bolo džudo. Tiež od nás. Keď zapľuje na Slováka, ten hovorí: - To si posral, ideme von. Zvonku počuť jedine tresk! Vráti sa Slovák a hovorí: - To bol hever z Hyundaia. Tiež od nich.
 13. Jedna bez komentáře:
 14. Espero

  Venovo " cé dvojka "

  Autobusák se nezapře. Jak nemá kladivo, není to ono.
 15. Espero

  Peugeot Boxer 3000 Blue HDi H1L2

  Tak nejprve k autu. Po dobu záruky, a to je 5 let nesmím na autě nic upravovat. Totéž platí po dobu úvěru, je tam o tom článek ve smlouvě, ale ten je kratší. Takže dříve než za 5 let nic takového, jako dělat otočná sedadla nesmím, možná čert vezmi záruku, ale u úvěru by to znamenalo okamžité sesplatnění. A teď k přepážce a otočným sedadlům. Je to náklaďák v kategorii N1. Takže přepážka tam musí být, aby to odpovídalo schválenému typu, kdo jí vyndá riskuje problémy na silnici s policajty, ale hlavně na STK. Zkoušel jsem to už u H1 a dopadlo to tak, že mi na STK řekli, že dokud nepřijedu se zpátky namontovanou přepážkou, razítko a nálepku nedostanu. Ledaže bych získal souhlas importéra. Na toho jsem se obrátil a výsledek byl zamítavý. Takže u Peugeota to ani nezkouším. Navíc po vyndání přepážky se u H1 dost zvýšila hlučnost ve voze, protože tyhle náklaďáky nemají zadek nijak antivibračně nebo protihlukově vystrojený. Abych mohl dát otočné sedadlo, musel bych auto přetypovat na osobák. Papírově lze náklaďák na osobák přetypovat, dělá to nějaká firma někde u Šťěchovic nebo Davle nebo tam někde, mluvil jsem s nimi po telefonu už kvůli H1 před lety a jediná schůdná možnost je prý z toho udělat tzv pohotovostní montážní vůz. To by ale znamenalo povinnost tam mít trvale namontovaný jakýsi regál na věci. Teď mám vůz 3 místný, kdybych přetypovával na osobák, musel by být dvoumístný. A to je škoda. Někdy ve třech jezdíme. Stůl tam bude, ale budeme u něj sedět vedle sebe, sedět u něj budeme na posteli. Nikdy jsem neměl potíže u H1 s STK (lůžkovou vestavbu jsem tam měl taky) a nikdy mě nenutili nic vyndávat, jen jednou se objevil takový blbec, byl nový a žral to, ale šéf ho ihned zpražil a nařídil mu ať toho nechá, jinak že se to rozkřikne a přestanou k nim jezdit lidi, v první řadě jde o kšeft. Nechci přetypovávat ani na obytňák, protože to plnohodnotný obytňák nikdy nebude, na to je to přece jenom stále malé a nemá to dvojitou podlahu ani kompletní instalace - hlavně pro vodu a odpady. Navíc mám barák a chci si ponechat i nákladní funkci vozu pro potřeby dovozu materiálu v případě potřeby. Tím jsem chtěl říct, že mi přepážka nevadí, naopak vůz jako obytný na první pohled nevypadá, takže se lze maskovat a spát volně i tam, kde je to jinak zakázáno, protože nikdo nepozná zvenku, že tam vevnitř někdo je. Já mám nejraději volné přespávání tzv. "nadivoko" a ne ve všech zemích to jde bez problémů. Jinak kempy nebo tzv. stellplatzy.
×