Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Stavební materiál Be-Tong


Dave405

Recommended Posts

Chci se zeptat, zda-li máte někdo zkušenosti se stavebním skořepinovým materiálem Be-Tong (betonová dutá tvárnice se zateplením uvnitř domu), nebo kdyby se našel někdo, kdo z toho má postavený domek a mohl by poreferovat, byl bych moc rád. Tenhle materiál mě velice zaujal na stavebním veletrhnu v Brně a tak o tom sháním detailnější informace a reference. Případně, kdyby se našel někdo, kdo by mohl podat bližší informace ohledně RD Sana. Děkuji

[upravil dne 1.5.07 Dave405]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vypadá to zajímavě, na Stavebním veletrhu jsem bohužel nebyl. Mně se líbí Velox, což je taky práce s betonem. Jenom by mně asi nevyhovovalo zateplení vevnitř. Spíš bych ji dal ven. Přijde mi že v rámci zateplení venku a natažení sítí se zníží únosnost zdiva. Izolaci bych dával z venkovní strany kvůli akumulaci tepla a odizolování betomu při letních měcících, aby nesálal pak do místností teplo. Taky když bude vevnitř, tak jak se pak na zeď připevní třeba skříňky v kuchyni, police a spol. Do toho polystyrenu to asi nepude, chytnout to až na tydle betonový tvárnice. Už todle tema nějakou dobu sleduju, je to taky na zvyklosti projektantů.

Jak jsem porovnával prozatím zamýšlenou stavbu, zvítězí asi Ytong.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odkud jsi, švagr staví přesně z tohohle materiálu. Betong, zevnitř 2x9cm EPS na buchty, potom vzduchová mezera a sádrové tvárnice. Přemýšlel nad tím asi rok než začal, neustále jsme debatovali nad tímto tématem, byli jsme i na IBF, nakonec z toho staví. Teď je ve fázi, kdy přizdívá vnitřek a dělá příčky. Topit asi bude podle všeho žárovkama.Náš Atelier stavebních izolací DEKTRADE se tím zabýval a vypadá to tak, že to nakonec ještě prosvítíme thermokamerou ať vidíme co se zadařilo.Jinak ta stavba je hodně čistá a vypadá velice úhledně. Z mého pohledu se mi to nezdá, já jsem zvolil klasiku 36,5 Keratherm. Ytong bych zvolil v případě, že by pod omítkama byla všude perlinka, jinak jsou po čase tvárnice vidět. U toho Betongu je fakt, že tam se to zateplení projevuje už teďka, venku hic a tam je kosa a opačně. Nevím - až to bude fungovat, možná mně to přesvědčí, jinak si nedovedu představit, že se ti do toho dostanou myši ( třeba ). Nebo co budou dělat detaily ( jestli tam nebudou jiné rosné body než u zdiva a nebude tam třebas vlhko, plíseň... ). Vypadá to, že to mají vychytané, ale ale... technické provedení musí být dle předpisů. Jestli máš blízko do Prostějova, tak se dá zařídit exkurze na stavbě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za postřehy. Pro Velox jsem byl víceméně rozhodný před uskutečněním velethnu, ale až tam jsem pochopil následující fakta. Osobně jsem nucen kvůvil datu kolaudace (pokud mi přiklepne obec pozemek) postavit dům cca do 1 roku, tím pádem není prostor nechat stavbu vymrznout, odvětrat a vysušit přes zimu, což je nutné u všech mokrých staveb. Původně jsem myslel, že Velox by byl také kvůli tomuto omezení vhodný, ale pochopil jsem, že se také vlastně jedná o mokrou stavbu, protože se dřevoštěpkové tvárnice vyplňují mokrým betonem, který narozdíl od porothermu vysychá ještě huř, protože dřevoštěpková cementová směs sama o sobě moc nedýchá a z druhé strany polystyren nepropustí už skoro nic. částečně by se toto dalo eliminovat použitím tvárnic Izoblok, což je vlastně něco podobného jako Velox, ale má tepelné mosty, které sice spůsobní horší odporové vlastnosti zdícího systému, nicméně tvárnice díky tomuto dýchá lépe, než Velox, ale pořád je zde potřeba nechát zdivo vysušit. Pokud né, za pár let se to jistě projeví sednutím stavby, popraskaním omítek, atd. další problém je systém zateplení. Jen velmi jednoduše. U klasických porothermových cihel a podobně, které se používají hlavně asi kvůli tepelné akumulaci, se dělá zateplení zvenku, což je problém, pokud se budeme bavit o rosném bodě. Cihla nemá šanci se díky polystyrenu vysušit, mezi cihlou a polystyrenem vzniká rosný bod a to je docela problém. Toto by se dalo eliminovat použitím jiného zateplovacího systému jako vlna a podobně, což se zase projeví na ceně. Čili Be-Tong mi přijde jako hodně rozumná varianta. Jako pojivo se používá polosuchá malta, která při teplotě cca 20°C schne do 30minut, takže není zde nutnost nechat zdivo promrznout. Dále má Be-Tong dobré paroprovzdušné vlastnosti a není nasákavý, taže problém s mokrým zdivem po dešti, zimě a podobně je vyřešen a zdi jsou stále suché. Ano, použitím vnitřního zateplení zmizí akumulační schopnost, ale také to, že nemusím zdivo vytápět, což se projeví na celkovách nákladech a barák je vytopen rychleji. Musí se zde ale vymyslet ventilace, buď přirozená, nebo nucená, ale dnes již toto není problém. Jinak na vnitřní zateplení se montuje ještě podhledová sádrokartonová deska, která ma již dnes velmi velkou únosnost a není problém na ni zavěsit WC a podobně. To by bylo asi tak v rychlosti vše. Budu rád, když mi k tomu napíšete své zkušenosti, případně mě vyvedete z omylu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

....k tomu jinýmu zateplovacímu systému Ti jako největší prodejce v ČR můžu říct, že vata není a nebude. Možná v roce 2008 :), nebo klidně i za 6K/m3

Cihla nemá šanci se díky polystyrenu vysušit, mezi cihlou a polystyrenem vzniká rosný bod a to je docela problém. - toto je myšleno u které cihly a u jak širokého EPS? Záleží přece na tepelném odporu Zdiva ( zevnitř ) a na tepelném odporu EPS ( zvenku ) ne? Čili tvrdit, že rosný bod je mezi cihlou a EPS je odvážné. Díky tomuto by bylo nefunkční 90 % stávající výstavby, která je nově zateplená.

Mokré zdivo při dešti?? tohle je myšleno u paneláku nebo u 3 patrového domu nebo u bungalovu? Záleží snad na druhu vrchní omítky.

Navíc kde je psáno, že je nutno nechat zdivo promrznout...to je podle mně tvrzení asi stejné jako že se lidi nemají brát v květnu.

Tu sádrokartonovou desku právě švagr vyměnil za sádrové tvárnice. Nedovedu si představit, jak na SDK zavěsíš kuchyňskou linku, když nemáš rošt ( ale nejsem sádrokartonář ), osobně bych volil cementotřískové desky ( já z nich budu mít příčky ve 2NP )

O dřevostavbě jsi nepřemýšlel? www.dekhome.cz začali jsme se tím zabývat a nevychází to vůbec špatně, kdybych neměl půlku baráku hotovou, tak do toho osobně jdu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hadra: Na tu stavbu bych se jel rád podívat, ale mám to z ruky, jsem z Karviné, jedině si udělat výlet :nevim

To zavěšení linky bych neřešil, je mnoho způsobů jak to řešit. Větší dilema mám z toho, jak barák vytápět a jak ventilovat vzduch. Jde mi hlavně o to, postavit barák levně, ale přitom funkčně. Líbilo by se mi podlahové vytápění, ale jak zjišťuju, je to dost složité a hlavně drahé co se týče použitých materiálů a pokud se neco podělá, tak si nedovedu představit, že bych rozebíral podlahu. V tomhle mi přijde klasické topení s plynovým kotlem o dost jednodušší. Přemýšlel jsem to ještě třeba doplnit krbem, ale nevím no. A ještě větší problém vidím ve ventilaci vzduchu, páč u vnitřního zateplení je to nutné řešit a do akuperačních jednotek zatím vůbec nevidím.

Jinak pro informaci, zajímám se pouze o menší domky - bungalovy kolem 90-100m2.

Dřevostavba mě nějak nepřesvědčila, ale můžeš o tom něco napsat..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 6 měsíců později...

Hm, taky by mi nějaká obec mohla přiklepnout nějakej pozemek, tady stojí pěknej pozemek tak 2M a výš :)

V dnešní době a při potřebě rychlé stavby bych asi koukal spíš po dřevostavbě, kór v případě menšího domku a požadavku nižší ceny... a aspoň pak další generace budou mít míň práce při bourání, když se jim to nebude líbit ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oddie

Hm, taky by mi nějaká obec mohla přiklepnout nějakej pozemek, tady stojí pěknej pozemek tak 2M a výš :)

V dnešní době a při potřebě rychlé stavby bych asi koukal spíš po dřevostavbě, kór v případě menšího domku a požadavku nižší ceny... a aspoň pak další generace budou mít míň práce při bourání, když se jim to nebude líbit ;)

co bourání......zapálíš a pak zameteš.:roker

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Hadra

Původně zaslal: oddie

Hm, taky by mi nějaká obec mohla přiklepnout nějakej pozemek, tady stojí pěknej pozemek tak 2M a výš :)

V dnešní době a při potřebě rychlé stavby bych asi koukal spíš po dřevostavbě, kór v případě menšího domku a požadavku nižší ceny... a aspoň pak další generace budou mít míň práce při bourání, když se jim to nebude líbit ;)

co bourání......zapálíš a pak zameteš.:roker

Ekologická likvidace stavby.:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Dave405

Hadra: Na tu stavbu bych se jel rád podívat, ale mám to z ruky, jsem z Karviné, jedině si udělat výlet :nevim

To zavěšení linky bych neřešil, je mnoho způsobů jak to řešit. Větší dilema mám z toho, jak barák vytápět a jak ventilovat vzduch. Jde mi hlavně o to, postavit barák levně, ale přitom funkčně. Líbilo by se mi podlahové vytápění, ale jak zjišťuju, je to dost složité a hlavně drahé co se týče použitých materiálů a pokud se neco podělá, tak si nedovedu představit, že bych rozebíral podlahu. V tomhle mi přijde klasické topení s plynovým kotlem o dost jednodušší. Přemýšlel jsem to ještě třeba doplnit krbem, ale nevím no. A ještě větší problém vidím ve ventilaci vzduchu, páč u vnitřního zateplení je to nutné řešit a do akuperačních jednotek zatím vůbec nevidím.

Jinak pro informaci, zajímám se pouze o menší domky - bungalovy kolem 90-100m2.

Dřevostavba mě nějak nepřesvědčila, ale můžeš o tom něco napsat..

Podlahove topeni je drahe? A na tom jsi byl kde? Shodou okolnosti, segra ted stavi barak a maji tam podlahovku a naklady na "material" jsou na tu mistnost stejne jako kdyby jsi tam mel radiator. Ty trubky nejsou nijak drahe. Jedine co je tam navic je max. ta, no jak to nazvad cetrala? rozvadec? kde mas ventily a nastavujes ktery pokoj budes vytapet. Jinak kotel jak kotel, tam je to prast jak uhod. Takze nebat se toho a hura do podlahovky. Akorat budes asi zacinat driv topit, protoze te budou studet nohy :P

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oddie

Hm, taky by mi nějaká obec mohla přiklepnout nějakej pozemek, tady stojí pěknej pozemek tak 2M a výš :)

V dnešní době a při potřebě rychlé stavby bych asi koukal spíš po dřevostavbě, kór v případě menšího domku a požadavku nižší ceny... a aspoň pak další generace budou mít míň práce při bourání, když se jim to nebude líbit ;)

Taky ted resim bydleni a ty drevostavby mi neprijdou zas o tolik levnejsi, nevim, mozna jsem se dival na spatne firmy, ale me se libi ekonomice stavby.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...