test
Sign in to follow this  
Followers 0

Podvozkové části nového modelu 307


Supetr
 • Nový Peugeot 307 přejímá prvky, díky kterým se v oblasti jízdních vlastností model 307 etabloval jako reference kategorie vozů nižší střední třídy.

  Přední náprava

  Přední náprava je modifikovaného obráceného typu Pseudo Mc Pherson s odděleným zkrutným stabilizátorem. Pomocný rám je upevněn ve čtyřech bodech: ke spodní hraně podélných nosníků a pod přední příčkou podlahy. Dvě trojúhelníková ramena jsou uložená ve dvou svislých pružných lůžkách spojených s pomocným rámem. Přední lůžko (1 500 daN) zajišťuje přesné vedení kola a zadní lůžko (75 daN) zajišťuje zejména tlumení. Trojúhelníkové rameno je kloubem spojeno s čepem kola, k jeho horní části je připojena nosná část složená z hydraulického tlumiče s vinutými pružinami s posunutou osou. Horní miska s dvojitým tlumením spojuje nosnou jednotku se strukturou karoserie. Oddělený příčný zkrutný stabilizátor je s každou z nosných jednotek spojen těhlicí sevřenou hliníkovou objímkou. Tento způsob montáže zaručuje okamžitý a přesný přenos informací i v případě minimálního výkyvu kola.

  Zadní náprava

  Zadní se skládá ze čtyř vzájemně propojených dílů: dvě ramena z ocelového plechu jsou spojena deformovatelnou příčkou a zkrutným stabilizátorem. Deformovatelná příčka je U profil vyrobený z ocelového plechu, jeho tloušťka se pohybuje v rozmezí 5 až 6 mm v závislosti na verzi. Zkrutný stabilizátor je dutý rovněž s vnitřním U profilem. Takto řešená zadní náprava má příznivé rozměry i hmotnost a současně zajišťuje optimální tlumení a nezávislý zdvih každého z kol. Je zárukou výjimečně přesné změny polohy roviny kola při bočním naklopení a při stlačení pérování je změna sbíhavosti řízena celkem příčky a zkrutného stabilizátoru. Zachování sbíhavosti vnějšího kola při průjezdu zatáčkou umožňuje přirozeným způsobem zachovat stabilitu vozidla na požadované dráze a zabránit tendenci k nedotáčivosti.

  Celek nápravy je ke struktuře karoserie upevněn prostřednictvím čtyř pružných lůžek, dvě jsou umístěna v přední části příčky a dvě v horní části hydraulických tlumičů. Kovová pouzdra lůžek mají sklon 30° směrem dovnitř k ose vozidla, což zajišťuje dobré vedení nápravy.

  Řízení

  Řízení je u vozů řady 307 hřebenové s posilovačem, jehož posilovací účinek na mechanismus řízení je ovládán elektrohydraulickým čerpadlem a mění se v závislosti na rychlosti vozu, rychlosti a úhlu otáčení volantu a teplotě oleje. Smyslem je vyvíjet posilovací účinek podle potřeb aktuální jízdní situace, při parkovacích manévrech dosahuje čerpadlo 3 000 1/min a v extrémních případech (například vyhýbací manévr, který vyžaduje prudké trhnutí volantem) až 5 000 1/mn.

  Výškově a osově nastavitelný sloupek řízení (v rozpětí 40 mm v obou osách) se skládá ze třech částí. V případě čelního nárazu se horní část sloupku stáhne o 50 mm, spodní část se může zasunout do pouzdra až o 95 mm. Současně se spodní část sloupku řízení posune po kluzné liště namontované na bočnici brzdového pedálu a sníží se tak riziko poranění nohou řidiče.

  Brzdová soustava

  Brzdová soustava je sériově vybavena čtyřmi kotoučovými brzdami, dvěma chlazenými kotouči vpředu (průměr kotouče 266, 283 až 302 mm s motory DW10B a EW10J4S a tloušťka 26 mm) a dvěma plnými kotouči vzadu (průměr 247 mm a tloušťka 9 mm). Všechny verze mají v základní výbavě systém proti zablokování kol ABS Bosch 8.0 se čtyřmi snímači otáčení kol a podporu brzdění v kritických situacích EVA, která zajišťuje maximálně účinnou brzdnou reakci v mezních dopravních situacích. Elektronický rozdělovač brzdného účinku REF rozkládá brzdný účinek mezi přední a zadní kola a na zadní nápravě i mezi kola na pravé a levé straně vozu. Výstražná světla se rozsvěcejí automaticky při prudkém brzdění (8 m/s2).

  Všechny verze nového modelu 307 mohou být sériově nebo na přání vybaveny řídícím systémem kontroly stability ESP Bosch 8.0, který koordinuje systém ABS a protiskluzový systém ASR a reguluje motor a brzdovou soustavu. Zahrnuje i systém dynamické kontroly stability, který je schopen za pomoci snímače úhlu natočení volantu, velikosti odstředivé síly a rychlosti vozu detekovat počínající přetáčivé a nedotáčivé tendence vozu, zahájit kontrolovanou brzdnou reakci a modifikovat točivý moment motoru. Uvedeným způsobem pomáhá systém v rámci fyzikálních zákonů vrátit vůz na dráhu požadovanou řidičem.

Sign in to follow this  
Followers 0


User Feedback


There are no comments to display.Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now

články

články

články