Jump to content

Život a práce v Kanadě


Guest Džůny

Recommended Posts

Guest Džůny

Ahoj,

 

je tady někdo, kdo po nějakou dobu pracovně fungoval v Kanadě, popř. má někoho známého, který tam žil a pracoval?

 

Zajímají mě praktické zkušenosti; povinnosti člověka, různé odlišnosti, srovnání nákladů a cen,… Potřebuji se o tom s někým pobavit.

 

Díky  :papa

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Je to tam určitě bezva.

Jenom mě mrzí, když odcházejí ti schopní, kteří by mohli vytvořit pracovní místa a pohnout to tady kupředu.

Rodiče je vychovali, stát přispěl na vzdělání, sport, zájmy atd. a když přijde čas, kdy by ten vklad měli splácet, tak ho jdou splácet jinam.

Investice do vysokoškoláka, tzn od narození stravu, oblečení, a používání různých požitků poskytovaných rodiči či státem (zdravotnictví, vzdělání), odhaduji někde mezi 1 a 2 mil. Kč. (Tzn. všechno, co spotřebuje za svých 24 let, včetně věcí, které jsou tzv. zadarmo, ale někdo je musel připravit, zaplatit).

A když mají tento vklad splácet, svým dětem a společnosti, tak ho splácejí v zahraničí.

 

I s tím, že stárnoucím rodičům pak nepomohou, jsou od nich daleko a vnoučata jsou pak od prarodičů úplně odstřižená, často i kvůli jinému jazyku. Znám několik těchto případů, veselé to není.

Edited by P607Olda
Link to comment
Share on other sites

Už to vidím Oldo jak se do Tebe pustí zdejší omladina. Že jim to máš za zlé že chtějí jít do světa na zkušenou apod.

 

 A s tím že mladí stárnoucím rodičům nepomohou, tak to se nemusí stěhovat ani na druhou stranu zeměkoule. Některým stačí se odstěhovat  z domova jen na druhý konec města.

Link to comment
Share on other sites

Oldo - já zase dnešním mladým závidím tu možnost vyrazit za lepším, když maj´ odvahu. My takovou možnost neměli a já přiznám, že bych asi neměl ani tu potřebnou odvahu, kdyby možnost byla.

Že je všude chleba o dvou kůrkách, to si nemusíme ševelit - ale když vidím, co si moji spoluobčané jsou schopni zvolit jako hlavu státu, že většině nevadí pomalý návrat pod Putinova křídla, vyvěšování čínských vlajek jako uvítání čínského prezidenta, STBák na postu ministra financí - ani se těm mladým, kteří Tobě vadí, nedivím.

Edited by Medvěd
Link to comment
Share on other sites

...Jenom mě mrzí, když odcházejí ti schopní, kteří by mohli vytvořit pracovní místa a pohnout to tady kupředu.

Rodiče je vychovali, stát přispěl na vzdělání, sport, zájmy atd. a když přijde čas, kdy by ten vklad měli splácet, tak ho jdou splácet jinam.

...

 

A Ty se tomu divis, kdyz stat a "spolecnost" ty kdo chteji vytvorit nejake to pracovni misto povazuje automaticky za zlodeje, podvodniky nebo alespon sproste podezrele?

Link to comment
Share on other sites

Co se Kanady týče, podmínky pro získání pracovního víza má asi nejpřehlednější. Na jejich stránkách jsou uvedeny žádané profese včetně bodového ohodnocení, a další podmínky, zase včetně bodového ohodnocení, např. úroveň znalosti angličtiny, pochopitelně. A každý si tak poměrně snadno může spočítat, zda má vůbec smysl, aby o svém pracovním výletě do Kanady uvažoval... Co pamatuju z kdysi dávna, strojaři byli docela v kurzu, pak samozřejmě lékaři, tu tabulku žádaných profesí ale čas od času mění, aktuální stav nevím. Každopádně když už tam člověk je, tak je tam docela hlad i po šikovných řemeslnících, při našem výletě na Yukon mě řada místních přesvědčovala, ať tam prý zůstanu, že v místním servisu mě berou hned, že jim tam nemá kdo opravovat ty jejich kraksny :)

 

Co se týče toho "vkladu" společnosti či "investice" do dětí, tak do svých dětí investuju právě proto, aby byly co nejschopnější a měly možnost volby, a nemusely si nechát s*át na hlavu, když to není nutné. Nedělám to proto, aby mi to jednou musely (sic!) "vracet". Z tohoto ohledu mi nářky nad tím, jak odcházejí ti nejschopnější, přijdou hodně mimo mísu. Odcházení či neodcházení těch schopných je otázkou jen a pouze motivace - a pokud stát radši motivuje neschopné vymaštěnce, kterým snadno vymyje hlavu, a ty schopné ostrakizuje, ať se pak nediví, že ti schopní třeba i odejdou, protože mají díky svým schopnostem možnost volby

Link to comment
Share on other sites

:xvul tazatel se ptal sice na něco úplně jiného, ale když už se to tady zvrtlo... (jak je zvykem :) )--jinak o tom, co zde nastínil Olda se dá hezky a dlouho psát, ale jinak to vidí ti, co se do podobné situace dostanou..., jinými slovy, stejnou situaci prožívají jinak třicátníci a jinak šedesátníci, ovšem taková situace se musí zažít, kecy jsou k ničemu, ostatně jako ve všem..., my chlapi se s tím ještě nějak popasujeme (jde to,ale dře to), ale ty maminky, co se časem promění v babičky to nesou velmi těžce :roker , myslím ty normální ženy, nee ty, co na děti neměly čas tehdy, ani nyní, takže jim vlastní děti ani vnuci nechybějí...

 

co se týče nákladů na vystudování, placení školného to vyřeší--začít včera bylo pozdě ;)

Edited by ozzy56
Link to comment
Share on other sites

Medvěde: tak díky za negativní hodnocení.

Z Tvého příspěvku plyne, že:

- předtím to bylo blbý

- teď je to blbý

- odejít bys stejně neměl odvahu

 

Takže aspoň jsi mi udělil negativní hodnocení příspěvku...

 

Já jsem netoužil odejít, protože jsem se tady mohl pracovně dobře uplatnit, i v socialismu, i teď.

Ale znám tři konkretní případy, kdy lidé, kteří odešli před desítkami let, moc nadšení nejsou, případně ten zbytek rodiny, co tady zůstal. Každý z těch případů je na povídku, krom nevýrazných finančních úspěchů je to hlavně okolnost, že západní společnost toho nového nevezme mezi sebe, navždy zůstane "východní", ve společnosti Indů atd. Ještě horší to mají jejich děti, narodili se v Německu, česky umí jen špatně, ale nejsou přijímáni jako praví Němci, jsou to pořád Češi. Takže nepatří sem, ani tam. O tom případě v Německu mám podrobnější zprávy, zatímco o těch dvou v Americe nemám tak podrobné.

Edited by P607Olda
Link to comment
Share on other sites

Dík za mínus přijímám

Doba před rokem 1989 stála za velký prd, ale se současností byla nesrovnatelná. Že se mi nelíbí ani současný stav je fakt, ale návrat o 30 let zpět by se mi líbil ještě mnohem míň (byť mí volící spoluobčané svými hlasy těm, co jsou momentálně u vesla, se snaží seč můžou, abychom zůstali i nadále těmi z "Ost-bloku".

Dík kontaktům, které měl můj otec, vím o několika jeho přátelích, kteří v 68ém emigrovali a úspěšně se na Západě chytli. Já ale nemám potřebu se tu bít v prsa, že bych taky zdrhnul a určitě se tam chytil - naopak beze studu přiznám, že bych na ten krok do prázdna a nejistoty neměl.

Jestliže dnes ale mají naše děti možnost jet studovat ven a třeba si tam i najít lepší práci za lepších podmínek, než je jim schopna nabídnout česká kotlina - držím jim palce a svému synovi určitě nehodlám klást v tomto směru žádná omezení. Bude-li chzít, tak ať co nejvíc cestuje, poznává a nabírá zkušenosti - kde je pak zúročí bude čistě jeho byznys.

Edited by Medvěd
Link to comment
Share on other sites

Jak která západní společnost. Svět nekončí v Německu... Zrovna v té Kanadě, o které je i to téma, to v řadě míst (byť třeba také ne všude) funguje úplně jinak. Vzpomínám na výstižnou větu jedné dávné přistěhovalkyně "tady nemá co kdo koukat na někoho přes prsty kvůli přistěhování, tady jsou VŠICHNI přistěhovalci, první bílé dítě se tu narodilo ani ne před 100 lety". Co se dětí týče, tak ty už tam (Kanada, USA) zapadnou naprosto v klidu. Jediná nevýhoda je pak v případném navštěvování (pra)rodičů v ČR - holt to není pár hodin autem jak z toho Německa. 

 

Jinak je to samozřejmě především o tom, jak je člověk založen, jakou má mentalitu, jaké mu vyhovuje prostředí. Pokud se někdo cpe za západ jen a pouze kvůli penězům, ačkoliv v tom prostředí neumí žít, dřív nebo později to pochopitelně skončí tak, že zjistí, že to své štěstí si za peníze nekoupí, ani když jich má násobně víc. Pokud si tím pos*al život nejen sobě, ale i svým dětem, je to samozřejmě smutné, ale to je asi tak všechno, co se k tomu dá říct. Bude zase záležet jen na schopnosti těch dětí, jak se s tím dokážou poprat a případně vypadnout zase do jiného prostředí, které jim bude vyhovovat víc.

Edited by oddie
Link to comment
Share on other sites

Znam nekolik velice konkretnich pripadu kdy lidi behem socialismu odesli a jejich deti nevypadaji zrovna na to ze by nezapadly do prostredi nebo se meli spatne. Jedna je spickova pravnicka, dalsi majitel stavebni firmy, dalsi patri mezi velice uznavane architekty... dalsi pripad se z Nemecka po revoluci vratil a po deseti letech radeji zase odesel do Nemecka, jeho deti tam jsou velice spokojene. Holt tu neplati rovnice ti co znam se maji v cizine spatne = kazdy kdo tam odejde se bude mit spatne.

 

PS: zapad Evropy je davno plny pristehovalcu

Link to comment
Share on other sites

Vvitty: přesně jsi poukázal na ten jev. Schopní odejdou pryč, zatímco tady by mohli být užiteční. Teď jsem se vrátil z procházky městem, nová architektura je fakt bídná, chybí tady schopní architekti. Jak je to u lékařů nebo právníků, to nevím, do chorobopisů a právních spisů není tolik vidět, jako je vidět realizované stavby, ale asi podobně. Ale když se sebere pryč smetana (ti schopní, vysokoškoláci, ale i řemeslníci i ostatní pracovníci), tak už tady pak není, a je jinde.

 

Schopný pracovník přináší nadhodnotu, která pak zvyšuje cenu (úroveň, prestiž) zaměstnavatele. A výsledky jeho práce, a nakonec i daně, zůstávají v té krajině. A v tematu, o kterém se bavíme, právě toto zůstává někde jinde, někomu jinému, ačkoli mohlo zůstat tady.

 

Anebo jste už rezignovali na rozvoj ČR, a stačí, když se bude rozvíjet západ... Podle předchozích příspěvků to tak vypadá, že na rozvoji ČR nezáleží (stejně to za moc nestojí?)..

 

Konstatuji to, i když my, kdo jsme tady zůstali, bychom to měli "zachránit". Ale jde o celkovou průměrnou úroveň.

 

Těžko se na to téma píše, nechci se nikoho dotknout osobně, ani národnostně, proto píšu raději míň.

Edited by P607Olda
Link to comment
Share on other sites

Schopny pracovnik chce v prvni rade byt spokojeny - a to neznamena nutne mit velkou vyplatu.

Co vim od zacinajicich lekaru tak do Nemecka neodchazeji primarne za lepsim platem (ono se to na strane vydaju zase zredukuje) ale za nesrovnatelne lepsim jednanim zamestnavatelu. Zejmena rozdil v "zachazeni" s lekari pred atestaci a chovani k nim je skoro neuveritelny. Ja se jim tak ve finale ani nedivim, proc by meli "zachranovat" nas zdravotnicky system ktery zhora uspesne likviduji politici s "manazery"?

Link to comment
Share on other sites

Likvidace, zachraňování...

Nevím jak likviduje, chudého (nemajetného) lékaře u nás neznám, dům a dva tereňáky je obvyklé. Na toto téma se bohužel nemohu blíže bavit.

Lexus Hybrid a nové Suzuki taky dobrý... dva nebo tři Mercedesy...Volvo a BMW... jestli je teda mám litovat ... stačí kouknout z okna.

Jak jsou tady lékaři chudáci, to teda nemohu potvrdit.

 

Nechci se hádat, akorát zrovna toto tvrzení je dost pochybné, jak říkám, mám to rovnou pod oknem.

Edited by P607Olda
Link to comment
Share on other sites

Je i psycholog lékař? Pokud ano, pak můj brácha je dobrým příkladem. Nestěžuje si (je svobodný a umí vyžít i s málem), ale ve 40ti bydlí v horním patře rodinného domku (byt 2+1 cca 70/m) a jezdí ve 406ce koupené za 20 000 před dvěma roky. Má trvalý prac. poměr v Bohnicích a k tomu ještě soukromou praxi (tuším 2-3x týdně večer). Určitě nepíská kudlu, ale že by byl bohatej?

Link to comment
Share on other sites

Lékařů chudých jak kostelní myš znám několik, dělají v nemocnicích (=zaměstnanci), mrak přesčasů, mizerný plat, mizerné zacházení, dělají tam jen z přesvědčení a vedení přesně na to hřeší. A politici ještě víc. Ano, oni přesně "zachraňují" dle svého přesvědčení, a výsledkem je, že se s nimi zametá víc a více, plus je čas od času někdo pomluví ve sdělovacích prostředcích.

 

Skutečně něco zachraňovat půjde teprve až po tom, co to tu projde důkladnou katarzí, bohužel. Teď totiž nic ty odpovědné nenutí nějak měnit ten smrádek, ale teploučko, co tu je. Tím spíš, že se to v řádově větším měřítku týká celé Evropy. V podstatě největší obavu mám z toho, jak ta katarze bude vypadat, resp. jak hluboká bude. Ale to už je na úplně jinou debatu.

Edited by oddie
Link to comment
Share on other sites

Co se týká lékaře v Americe, je dobrá kniha: Nonna Auská: Český lékař v Americe (http://www.databazeknih.cz/knihy/cesky-lekar-v-americe-147566), kde píše, jak s ní zpočátku tvrdě zacházeli, ona se svou pílí (atestace?) vypracovala na dobrou úroveň a pak se to tam začalo kazit - příliš vědecký přístup, právnické kauzy, pak se odstěhovala "za teplem", ale přechod do Nového Mexika taky nebyl správný, všechno se to nějak zhoršovalo. Pak se přestěhovala do Itálie, tam už úplně zjistila, že je cizí, že ji místní nikdy nevezmou mezi sebe, takže nakonec skončila v Čechách (to je pak třetí díl knihy).

 

Opravdu doporučuji přečíst si tuto knihu.

 

V podstatě, "že se to začalo kazit" mi potvrdila kamarádka, která utekla těsně po promoci (1982?) s tím, že široké rodině zkazila životy (zaražený postup v zaměstnání) a s tím, že je už nikdy neuvidí. S rodiči se ani nerozloučila, svatbu pak sdělila písemně, s tím, že prarodiče vnoučata vlastně nikdy neuvidí - tenkrát samozřejmě nikdo netušil, že nastane 1989.

Pílí se vypracovala na vedoucí v Silicon Walley, dobrý výdělek, dům, nákupy akcií. Přijela sem asi v 2005, říkala, že se to nějak pokazilo, akcie (úspory) šly dolů, dům prodali a koupili jiný, ale okolo to skoupili Indové, takže žije v indickém prostředí, včetně nehygieny a hluku na ulici. Dům je neprodejný za rozumné peníze.

Takže to pro mne je záporný příklad, hlavně ten postoj k rodičům, kteří ji vychovali a ona se na ně doslova vy...la.

 

Ale to jsem hodně odbočil, moje hlavní idea je ta, že po "úniku mozků", ti lidé potom chybí tady.

Edited by P607Olda
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...