Jump to content

Skupina PSA Peugeot Citroën oznámila vytvoření společného podniku se společností Iran Khodro


Schreek

Recommended Posts

Skupina PSA Peugeot Citroën oznámila vytvoření společného podniku se společností Iran Khodro

 

 

Zástupci skupiny PSA Peugeot Citroën, která je v Íránu zastoupena již 50 let, a společnosti Iran Khondro podepsali během oficiální návštěvy prezidenta Hassana Rouhaniho v Paříži smlouvu o vytvoření společného podniku, který bude v Íránu vyrábět automobily nejnovější generace.

Podnik, jehož kapitál bude rozdělen v poměru 50:50, pokládá základy pro strategické partnerství mezi oběma společnostmi. Společný podnik by měl v průběhu příštích pěti let investovat až 400 milionů € do výrobních kapacit a do výzkumu a vývoje. Tyto investice přispějí k rozvoji konkurenceschopné základny pro výrobu a prodej vozů Peugeot 208, 2008 a 301 vybavených nejnovější generací motorů.

Smlouva zahrnuje následující body:

-      oživení smluvních vztahů souvisejících s produkcí vozidel značky Peugeot, které se v současné době v Íránu vyrábějí;

-      vytvoření společného podniku v areálu továrny v Teheránu, kde se budou vyrábět vozy Peugeot nejnovější generace  na platformě, kterou bude společnost Iran Khodro používat i pro své vlastní automobily;

-      exportní kapacita pro vývoz výrobků společného podniku v rámci regionu.

 

Tato dohoda, která byla uzavřena týden po zrušení mezinárodních sankcí, znamená pro oba partnery začátek nové kapitoly. Dohoda, na jejímž základě dojde k transferu technologií a jež bude významnou měrou využívat místní kapacity, se začne uplatňovat, jakmile vstoupí v platnost definitivní dohoda, tedy přibližně v polovině roku 2016.

První vozy sjedou z výrobní linky v závodě v Teheránu ve druhé polovině roku 2017.

Íránský trh dosáhl vrcholu v roce 2011, kdy zde bylo prodáno 1,6 milionu vozů. Na tuto úroveň by se měl dostat do 2 let a do roku 2022 by měl dosáhnout 2 milionů vozů ročně. Podle současných odhadů by měly íránské silnice brázdit více než 4 miliony vozů Peugeot.

Írán je klíčovou zemí strategie rozvoje PSA v oblasti Středního východu a Afriky. Tato oblast je třetím pilířem mezinárodního růstu skupiny PSA Peugeot Citroën. Skupina v tomto regionu prodala v roce 2015 celkem 180 200 vozů, což představuje nárůst o 6,4 %.

Společnost Iran Khodro má rovněž v úmyslu využít transfer technologií.

Předseda představenstva PSA Peugeot Citroën Carlos Tavares při podpisu této nové dohody prohlásil: „Podpisem této strategické dohody končí období mezinárodních sankcí a skupina PSA a společnost Iran Khodro tak mohou začít psát novou kapitolu historie své spolupráce. Naším společným cílem je nabídnout našim věrným zákazníkům produkty vybavené špičkovou technologií, které jim zajistí mobilitu splňující nejvyšší normy komfortu, bezpečnosti a šetrného přístupu k životnímu prostředí.“

Generální ředitel společnosti IKCO Dr. Hashem Yekehzare uvedl: „Toto strategické partnerství se skupinou PSA vytvoří platformu pro obě strany, které budou moci těžit ze svých konkurenčních výhod; zejména pokud jde o velikost, technologie a dlouhodobý výhled.  Zásadním bodem tohoto partnerství bude možnost nabídnout zákazníkům nejvyspělejší, a přitom cenově dostupnou automobilovou technologii.“

 

Skupina PSA Peugeot Citroën

Skupina PSA Peugeot Citroën, za kterou stojí tři světově proslulé značky Peugeot, Citroën a DS, prodala po celém světě v roce 2014 celkem 3 miliony vozů. Jako druhý největší výrobce automobilů v Evropě je obchodně přítomna ve 160 zemích. Její aktivity zahrnují i financování (Banque PSA Finance) a výrobu automobilového příslušenství (Faurecia).

 

 

 

Iran Khodro

Společnost Iran Khodro byla založena v roce 1962. Jde o největšího výrobce automobilů v regionu MENA (Střední východ a severní Afrika), který patří mezi dvacet největších automobilek na celém světě. Její podíl na iránském trhu činí 54 % a své produkty, vyráběné na třech kontinentech, vyváží do 32 zemí.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...