Přejít na obsah
test

První dvounulka ze lvího chovu


Supetr
 • aneb 1007 na vlastní kůži

  cervena.jpgŠkoda, že je Peugeot tak nedočkavý a úplně minul můj oblíbený a dlouho očekávaný model 007. Tak skočíme rovnou o řád výše, no, co se dá dělat… Ale teď vážně. Jak určitě sami víte, tisícsedmička vychází z konceptu Sésame, který byl tolik obdivován na pařížském autosalonu Motor Show 2002, kde zaujal především dvojicí posuvných dveří, kompaktními rozměry, neurčitostí zařazení do kategorie a zvenku umístěným rezervním kolem.

  Neuplynuly ani tři roky a už je tu sériová podoba tohoto konceptu. Původní dýchající maska je nahrazena čumákem ve stylu 407, rezerva zmizela ze zádi auta, huba sesamu připomíná spíš 107, zatím co 1007 je více hranatější. Na první dojem je sériové autíčko oproti Sésamu méně hravé a více dospělé.

  modra.jpg Toto mini MPV lze opravdu těžko zařadit. Ve Francii je velice oblíbený podobně stavěný Renault Modus, v Německu zase Opel Agila. Od 28. dubna je v prodeji v západní Evropě i 1007. Ve srovnání se svými bratříčky je 107 malá a 206 zase relativně velká. 1007 tedy stojí někde mezi nimi… Posuďte sami: (107/1007/206: délka 3,43 / 3,73 / 3,82, šířka 1,63 / 1,69 / 1,65,  výška 1,47 / 1,62 / 1,44) Jasně, až bude 207, zase bude vše jinak, ale od teď bude ve třídě mini vozů poněkud těsno. Od Peugeotu trojice vozů a spolu s Citroënem a jeho C1, C2 a C3 další francouzská trojka. Uf. Obrovskou výhodou je, že každý model má předem víceméně jasného zákazníka. Tedy typ zákazníka. 1007 je jasně koncipovaná jako městské auto.

  sedacky.jpgProto ty posuvné dveře, proto ten prostor v kabině, proto jen čtveřice sedaček, proto kompaktní rozměry, proto automat, proto… ano, můžete se s ním vrhnout do parkovací škvíry, kterou byste jinak určitě minuli, zvláště s třídveřákem a jeho dlouhými dveřmi. V nekonečných zácpách našich metropolí Vám určitě přijde vhod prostor kolem sebe a v tlačenicích budete mít kus svého soukromí a také prostor pro protažení těla. Je dokázáno, že ve všední den používané auto slouží k dopravě max. 2 osob, takže z tohoto důvodu je absence třetí zadní sedačky jasně vysvětlitelná. Manželka hodí dvě děti do školy a jde si vystát vlastní frontu do svého úřadu. Každý v autě dělá vše možné, jen ne a ne se věnovat řízení. Ano, zácpy ve městech jsou otravné a mačkání spojky a poposkakování ve frontách brzo omrzí – takže automat je jasná volba.

  open.jpg 1007 se za čtrnáct dní se objeví na shoowroomech koncesionářů. Vypukne velká sláva a každý z nás si bude chtít zkusit jaké to je, nastupovat do třídveřového MPV posuvnými dveřmi….

  Měl jsem možnost se u zahraničního dealera povozit v 1007, kterou poháněla zážehová čtrnáctka a tak připojím pár vlastních postřehů. Už samotné otevírání auta je zážitkem. Klíček s dálkovým ovládáním, tlačítko, šup a dveře se odsunou jako u 807… a na vás čeká opravdu široký vstupní otvor, kterým se dá pohodlně dostat i ke dvojici zadních sedaček, které jsou posuvné. Na první pohled a dojem na Vás zapůsobí prostornost. Stejný pocit jsem zažil, když jsem přesedal z 306ky do nové 307. Takové to strkání se lokty je zapomenuto a na Vás čeká pohodlný a vysoký posaz. Moc se mi nelíbila středová konzola, která přechází ve středový tunel, na kterém je řadící páka. Díky vysoké zástavbě je páka sice příjemně vysoko, ale v prostoru nohou mi toto nepřišlo jako příliš šťastné řešení. Co takhle udělat řadičku výše a středový tunel úplně vypustit, jako třeba u civiku. Ovšem jsem si vědom jednoho faktu: toto auto není určeno velkým chlapům, je to čistě ženská záležitost. Esteticky i pocitově. Proto si myslím, že průměrná žena nebude mít s prostorem v 1007 nejmenší problém. Autorádio bylo klasické, jako nejdete třeba ve facelifotvané 307, tříramenný volant je pěkný a dobře se i drží. Trojice budíků je přehledná, jen mi přijde palivoměr opticky "ušlápnutý". Výdechy větrání jsou nápadné a díky převlékaci sadě Cameleo mohou být různobarevné (8 vzorů), takže když se ráno dobře vyspíte, můžete si své autíčko odít do příjemně barevného interiéru a naopak, je-li vám zle…Tato operace trvá něco málo kolem čtvrt hodinky. A dá se při ní vyměnit celá řada interiérových doplňků. Namátkou již zmíněné výdechy klimatizace, potahy sedaček, vrchní části přístrojovky, výplň dveří, područky pro zadní pasažéry atp.

  sklopeno.jpgZadní sedačky jsou posuvné a dá se tak zvětšit miniaturní zavazadlový prostor. Ale pozor, když je posunete do přední (zcela krajní) polohy, už na sedačku nikoho neposadíte. Ano, kufr se rapidně zvětší, ale… Obrovskou výhodou je, že sedačky jsou samostatně připevněné, takže v prostoru auta lze se sklápění a posouváním přímo čarovat. Když se posadíte za volant, překvapí vás, že nemáte bezpečnostní pás takříkajíc po ruce. Musíte se pro něj natáhnout směrem dozadu, ale každý kdo měl nějakého třídveřáka, ví o čem je řeč.

  mmx2.jpg Zvenku je MPVčko moc hezké a po designové stránce nemám k němu výhrad. Skvělé jsou zadní světlomety, které v negativním tvaru kopírují boční prosklení. Drážka pro posouvání dveří opticky nikterak  nevadí, akorát se do ní bude patrně usazovat prach a nečistoty. Když se podíváte pod kapotu motoru, překvapí vás, jak malé je víko a už asi sami tušíte jak špatně se bude přistupovat k výměně např. žárovky ve světlech.

  budiky.jpg Tak honem dovnitř, opět klíček, tlačítko, dveře na stranu a jeto. Už sedím a už to vrní. Srovnám si vnější zpětná zrcátka, která jsou stejná jako u 206 nebo Picassa a jdeme na to. Rozjezd je hodně vlažný, a motor je třeba držet v otáčkách. Další stupeň, meziplyn, řazení jde hezky (už se těším, co zase napíší ve Světě motorů). Výhled mi malinko kazí přední levý sloupek, který zakrývá částečně výhled. Stopu drží auto překvapivě dobře a ani navzdory krabicovitému tvaru se příliš nenaklání. Prudký boční vítr, ale dělá své. Sakra… V jednu chvíli se musím s autem doslova prát a držet ho vší silou. Tak už jsem mezi stromy a je to o poznání lepší. Taková hračka pro velké holky, napadá mě. Pěkné, jede to tak akorát, spíš méně, ale žádný problém. Auto je nad míru bezpečné (plný počet hvězdiček z crash testů), vybavené a tak je to jeho hmotnosti (1215 kg) znát. Měl jsem k dispozici výbavu s klimatizací a tak šla kila ještě nahoru. Potřebě točit motor odpovídá i spotřeba, která mi přišla na tak malé auto až obludná (mimo město jsem se dostával pravidelně na údaj výrobce určený pro městský provoz), ale faktem je, že testovaný vůz měl na tachometru necelé dva tisíce kilometrů a tak se to třeba ještě zlepší…Rozhodně si cením si vysokého posazu, takže je z auta skvělý přehled o dění na silnici. Vše je, jak má být akorát škoda, že v továrně v Poissy nedali pod kapotu tohoto MPV něco silnějšího. Nevím například, proč sáhli po staré koncepci 8V a nenamontovali do tohoto auta benzínovou 1,4, ale se 16V (oproti 8V nárůst cca 15 koní), třeba by šla spotřeba ještě dolů. V našich podmínkách je povinné ručení u čtrnáctky i šestnáctky stejné, takže bych uvítal klidně i 1,6 se 110 koníky. Škoda, že jsem se nemohl povozit v nějakém nafťáčku. S HDIčky mám dostatek zkušeností a tak bych mohl porovnávat lépe.

  blinkr.jpg Ve Francii je 1007 k dispozici s pěticí možných vybav (max. 7 airbagů), a ceny začínají u základní verze Vitamine na 11.500 Euro, naopak na opačném konci si stojí verze Sporty Pack, která ovšem stojí již 15.000 (!) Eur. K dostání jsou zážehové 1,4 8V a 1,6 16V a jedna vznětová čtrnáctka HDi (70 PS). Oba benziňáky je možno mít i se systémem 2-Tronic, což je inovovaná automatická převodovka, která umožňuje řazení i na volantu. Do města zřejmě ideální.

  Podle neoficiálních informací by měla být 1007 u nás k dostání ve třech stupních výbavy, a základní cena nebude rovna přepočtu nejnižší francouzské (cca 340.000 Kč), ale vyšplhá se o necelých čtyřicet tisíc výše. Dá se tedy předpokládat, že naše základní výbava bude obsáhlejší, než ta francouzská.

  Více jsem o tomto autě psali již  dříve a také o 1007 RC

  Tak co, už se těšíte na polovinu září a na první km za volanty 1007? Měl jsem možnost krátce pohovořit s několika prodejci z autorizované sítě v ČR a jejich názor se nesl v jedné rovině. Krásné a bezpečné auto, ale kolik se ho u nás prodá si nikdo netroufá odhadnout. Když vezmeme v úvahu cenu 107 a 206, pak je 1007 z tohoto hlediska absolutně neprodejná. 107 se u nás prodává opravdu málo, 206 "jde" ještě dobře, ale je znát její stáří. Konkurence ani čert nespí a tak se naštěstí pořád něco děje…

  Michal

  mmx1.jpg PS: Fotky jsem převzal od Peugeotu a také přidávám "špionážní" od  Minimaxy, který byl náhodou přítomen při rozvozu 1007 v ČR.Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×