Přejít na obsah
test

Podvozkové části nového modelu 307


Supetr
 • Nový Peugeot 307 přejímá prvky, díky kterým se v oblasti jízdních vlastností model 307 etabloval jako reference kategorie vozů nižší střední třídy.

  Přední náprava

  Přední náprava je modifikovaného obráceného typu Pseudo Mc Pherson s odděleným zkrutným stabilizátorem. Pomocný rám je upevněn ve čtyřech bodech: ke spodní hraně podélných nosníků a pod přední příčkou podlahy. Dvě trojúhelníková ramena jsou uložená ve dvou svislých pružných lůžkách spojených s pomocným rámem. Přední lůžko (1 500 daN) zajišťuje přesné vedení kola a zadní lůžko (75 daN) zajišťuje zejména tlumení. Trojúhelníkové rameno je kloubem spojeno s čepem kola, k jeho horní části je připojena nosná část složená z hydraulického tlumiče s vinutými pružinami s posunutou osou. Horní miska s dvojitým tlumením spojuje nosnou jednotku se strukturou karoserie. Oddělený příčný zkrutný stabilizátor je s každou z nosných jednotek spojen těhlicí sevřenou hliníkovou objímkou. Tento způsob montáže zaručuje okamžitý a přesný přenos informací i v případě minimálního výkyvu kola.

  Zadní náprava

  Zadní se skládá ze čtyř vzájemně propojených dílů: dvě ramena z ocelového plechu jsou spojena deformovatelnou příčkou a zkrutným stabilizátorem. Deformovatelná příčka je U profil vyrobený z ocelového plechu, jeho tloušťka se pohybuje v rozmezí 5 až 6 mm v závislosti na verzi. Zkrutný stabilizátor je dutý rovněž s vnitřním U profilem. Takto řešená zadní náprava má příznivé rozměry i hmotnost a současně zajišťuje optimální tlumení a nezávislý zdvih každého z kol. Je zárukou výjimečně přesné změny polohy roviny kola při bočním naklopení a při stlačení pérování je změna sbíhavosti řízena celkem příčky a zkrutného stabilizátoru. Zachování sbíhavosti vnějšího kola při průjezdu zatáčkou umožňuje přirozeným způsobem zachovat stabilitu vozidla na požadované dráze a zabránit tendenci k nedotáčivosti.

  Celek nápravy je ke struktuře karoserie upevněn prostřednictvím čtyř pružných lůžek, dvě jsou umístěna v přední části příčky a dvě v horní části hydraulických tlumičů. Kovová pouzdra lůžek mají sklon 30° směrem dovnitř k ose vozidla, což zajišťuje dobré vedení nápravy.

  Řízení

  Řízení je u vozů řady 307 hřebenové s posilovačem, jehož posilovací účinek na mechanismus řízení je ovládán elektrohydraulickým čerpadlem a mění se v závislosti na rychlosti vozu, rychlosti a úhlu otáčení volantu a teplotě oleje. Smyslem je vyvíjet posilovací účinek podle potřeb aktuální jízdní situace, při parkovacích manévrech dosahuje čerpadlo 3 000 1/min a v extrémních případech (například vyhýbací manévr, který vyžaduje prudké trhnutí volantem) až 5 000 1/mn.

  Výškově a osově nastavitelný sloupek řízení (v rozpětí 40 mm v obou osách) se skládá ze třech částí. V případě čelního nárazu se horní část sloupku stáhne o 50 mm, spodní část se může zasunout do pouzdra až o 95 mm. Současně se spodní část sloupku řízení posune po kluzné liště namontované na bočnici brzdového pedálu a sníží se tak riziko poranění nohou řidiče.

  Brzdová soustava

  Brzdová soustava je sériově vybavena čtyřmi kotoučovými brzdami, dvěma chlazenými kotouči vpředu (průměr kotouče 266, 283 až 302 mm s motory DW10B a EW10J4S a tloušťka 26 mm) a dvěma plnými kotouči vzadu (průměr 247 mm a tloušťka 9 mm). Všechny verze mají v základní výbavě systém proti zablokování kol ABS Bosch 8.0 se čtyřmi snímači otáčení kol a podporu brzdění v kritických situacích EVA, která zajišťuje maximálně účinnou brzdnou reakci v mezních dopravních situacích. Elektronický rozdělovač brzdného účinku REF rozkládá brzdný účinek mezi přední a zadní kola a na zadní nápravě i mezi kola na pravé a levé straně vozu. Výstražná světla se rozsvěcejí automaticky při prudkém brzdění (8 m/s2).

  Všechny verze nového modelu 307 mohou být sériově nebo na přání vybaveny řídícím systémem kontroly stability ESP Bosch 8.0, který koordinuje systém ABS a protiskluzový systém ASR a reguluje motor a brzdovou soustavu. Zahrnuje i systém dynamické kontroly stability, který je schopen za pomoci snímače úhlu natočení volantu, velikosti odstředivé síly a rychlosti vozu detekovat počínající přetáčivé a nedotáčivé tendence vozu, zahájit kontrolovanou brzdnou reakci a modifikovat točivý moment motoru. Uvedeným způsobem pomáhá systém v rámci fyzikálních zákonů vrátit vůz na dráhu požadovanou řidičem.Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×