Přejít na obsah
test

Peugeot 407 SW - auto nebezpečné svému okolí!!


Supetr
 • PICT0011.JPGPředmluva: Vše začalo na pravidelných srazech na Džbáně v Praze, kterých se pravidelně účastní i společnostAVCAR s.r.o. s předváděcími vozy. Naposledy, tedy v listopadu, nám dovezli na ukázku a na vyzkoušení také jedno auto, se kterým by se chtěl každý peugeoťák alespoň svézt, když jej nemůže vlastnit. Tím autem byla v té době poměrně čerstvá novinka Peugeot 407 SW 2,0 HDI sport pack. Díky veliké vstřícnosti a ochotě společnosti AVCAR s.r.o. bylo otázkou pár minut domluvit si půjčení tohoto vozu na pár dní pro test do praktického provozu. Tímto bych chtěl jménem svým i jménem celého Peugeot clubu společnosti AVCAR s.r.o. za tento vstřícný krok poděkovat a doufám, že naše spolupráce ponese ovoce na obou stranách (členové nechte se překvapit!). Ale nyní již k samotnému testu.

  TEST 407 SW 2,0 HDI

  Tento test jsem se snažil pojmout jako ryze prakticky, tzn. s autem jsem jezdil tak, jako se svým soukromým, tedy na výlety, nákupyPICT0014.JPG a také do práce. Ti, kteří mě znají, ať následujících pár vět přeskočí. Musím napsat pár řádek o sobě, abyste pochopili, jakými myšlenkovými pochody jsem se při testu zaobíral. Zatím jsem měl samá benzínová auta a to 405 Mi 16 a nyní mám 406 Break 3,0, viz má osobní stránka, čili s naftovými motory mám pramalé zkušenosti, znám akorát silnější benzíny a mezi zastánce nafty nepatřím, proto se během testu se setkáte s mnohými srovnáními se 406, kterou nyní vlastním. Co se mé práce týče, tak nyní pracuji na dostavbě dálnice D11, takže potřebuji pohodlné a hlavně spolehlivé auto, které se nebojí jezdit ve značně zhoršených podmínkách, denně najedu cca 250 km, z toho tak 100 km je po staveništních cestách. Tímto praktickým testem si 407 prošla samozřejmě také.

  Jak vypadá zvenku?

  Je to věc osobního vkusu, ale 407 SW potažmo sedan považuji osobně za designově velice zdařilá auta a SWčku si troufám tvrdit, že je nejhezčí kombi na trhu. V tomto názoru mě potvrdil i obrovský zájem kolemjdoucích i kolegů na stavbě z různých dodavatelských firem, ještě nyní mě zastavují a ptají se na právě na zážitky a zkušenosti se 407 a s peugeoty všeobecně. Prostě 407 je pojízdná reklama na značku Peugeot. V tom bohužel spočívá i její hlavní nevýhoda, lidé si Vás moc všímají a prohlížejí, což je v reálném provozu celkem nebezpečné, jednou se mi dokonce stalo, ze jsem musel zatroubit, aby si řidič auta uvědomil, že má zabrzdit před stojícím bagrem a né se kochat ladnými tvary 407 SW. Prostě je to krasavice ve všech směrech a nestydí se za to. Pokud tedy chcete být středem pozornosti a seznamovat se na cestách se stále novými lidmi, tak si pořiďte 407. V této disciplíně prohrává 406 na celé čáře, ačkoliv patří stále mezi hezké, ale také bohužel tuctové auto a na silnici moc pozornosti nevzbudí.

  Interiér - ergonomie a pohodlí

  10.jpgTestované auto bylo ve výbavě sport pack, do jehož standartu patří polokožená sedadla, kožený volant a řadící páka, postranní lištičky se stříbrnými trojúhelníčky atd. atd. Co zde ubírá 407 body, je praktická velikost vnitřního prostoru ta je velmi slabá, sám jsem to poznal již při nastupování a vystupování, kdy jsem si pravidelně odíral nohy o věnec volantu (volant byl samozřejmě v nejvyšší poloze), po zasednutí do sedadla již bylo prostoru dostatečně v podélném i příčném směru. Problém ovšem nastal, pokud si někdo sednul za mě dozadu (měřím 180 cm). Prostor okolo kolen byl ještě vcelku v pořádku, místa na rozdávání sice nebylo, ale řidiči jste alespoň nemasírovali záda, ale katastrofa nastává v oblasti chodidel. Pokud máte trochu vyšší boty, což v zimě asi všichni mají, tak je nemáte šanci zasunout pod sedačku a tím pádem sedíte nepříjemně zkrouceně, při rozvoru 2725 mohli vykouzlit o pár centimetrů více. Špatné je to i v oblasti hlavy na zadních sedadlech, s mou výškou jsem se pod střechu vešel s cca 2 cm rezervou, toto je bohužel daň za sportovní design. Na druhou stranu cestující vzadu mají nádherný výhled a tak je tyto maličkosti nerozhodí ;-).gif. Je to škoda, protože novináři díky tomuto handicapu začínají 407 škatulkovat do nižší střední třídy ;-(.gif.11.jpg

  Co musí všechny naopak nadchnout je pohodlí sedadel, kvalitu sedáku bych si ještě dovolil srovnat se 406, ale pohodlí opěradel, zejména v oblasti ramen je příkladné, v takovýchto sedadlech můžete ujet tisíce 12.jpgkilometrů, aniž byste byli nějak rozlámáni, či výrazně unaveni. K dobré náladě v interiéru svou mírou přispívá panoramatická střecha, známá ze 307 SW, je to velice příjemný doplněk a po přesednutí zpět do 406 se mi po něm stýskalo. Střecha se dá zatahovat po částech, díky čemuž si zvolíte kolik sluníčka si k sobě pustíte. Během testu se ale sluníčko neukázalo vůbec ;-(.gif, takže jsme se dívali pouze na šedivé ošklivé mraky. Dovoluji si odhadnou, že v létě s tímto oknem nebudou nejmenší problémy, pokud budete oslnění nebo upečeni sluncem, tak si prostě zatáhnete roletku a zbytek vyřeší klimatizace.

  Se středovou konzolkou s ovládáním klimatizace, audiosoustavy a nastavení samotného auta (palubní počítač, osvětlení atd.) jsem se měl možnost seznámit při prvním seznámení se 407 od Peugeotu, ale až nyní jsem měl možnost vyzkoušet všechny funkce a nastavení. Na první pohled budí ovládání strach zejména velikým množstvím tlačítek, ale zdání klame. Naučit se pohybovat v menu a ovládat většinu funkcí a na pochopení principu mi stačil 20 minut v koloně na letné, čili systém je logický a po bližším prozkoumání i jednoduchý. Nechápu tedy, proč je tato konzolka tak často z řad novinářů kritizována. Pokud se někomu nelíbí množství tlačítek, tak to je věcí vkusu (mě osobně se líbí, Martině zase ne), ale na ergonomii ovládání si stěžovat doopravdy nikdo nemůže (406 má taky spoustu tlačítek a nikomu to nevadí). Topení fungovalo dobře, ale hodilo by se samostatné vytápění, protože než se ohřeje voda v chladiči a topení, tak to pár desítek kilometrů trvá. Jedinou výhradu mám k výdechům topení na nohy u řidiče jsou bohužel umístěny tak, že mi během jízdy zahřívají lýtko a pokud jde z výdechů horký vzduch, tak je to i velice nepříjemné až bolestivé. (406 tento problém nemá).

  15.jpgVolant i řadící páka padnou velice dobře do ruky a jejich ovládání přináší pouze a jen radost. Pod volantem je ovládání tempomatu, audiosoustavy, blinkrů a světel a stěračů. Tempomat je doplněk, bez kterého si dnes nedokážu představit pohodlnou jízdu u 407 funguje na jedničku, zrychlovat nebo zpomalovat se dá po krocích 1 km/h nebo 5 km/h, ovládání je jednoduché, zda je tempomat zapnut, popř. na jakou rychlost jej máte nastaven je zobrazeno na přístrojové desce. Pokud výrazně překročíte zvolenou rychlost (předjíždění pod plynem, jízda z prudkého kopce), tak se ukazatel přednastavené rozbliká a tím Vás upozorní, že pravděpodobně porušujete přepisy ;-).gif. Stěrače jsou automatické, motýlkové, během testu nepršelo, takže nemám možnost porovnat jejich účinnost a funkčnost.

  14.jpgZavazadlový prostor je pro naprostou většinu situací naprosto dostatečný, sice nemá obrovské litrové parametry, ale za to, je velice dobře uspořádán, takže pokud jej naložíte, tak jeho místo využijete bezezbytku, zadní sedadla jsou samozřejmě sklopná v poměru 1/3 a 2/3, po sklopení vznikne zcela rovná nákladová plocha. Stejně jako ve 406 jsou i zde velice praktické boční uzavíratelné kapsy na povinnou13.jpg výbavu. Kufr má sice 406 znatelně vetší, ale zatím nastalo málo situací, kdy jsem jej bezezbytku využil, proto považuji zavazadlový prostor ve 407 za naprosto dostatečný. Do kufru se dostanete tradičním otevřením zadních dveří nebo pouze zadního okna (stejně jako u 206 SW) bohužel zavření okna vyžaduje značnou razanci, tak se Vám asi bude ze začátku stávat, že okno nedovřete, naštěstí Vás na to nevybíravým způsobem upozorní palubní deska ;-).gif.

  Řízení, řazení, brždění, jízdní vlastnosti

  Testovaný vůz byl vybaven posilovačem řízení s degresivním účinkem. Bohužel takto si ale degresivní chování posilovače nepředstavuji, 406 jej má vyřešena o mnoho lépe, tam funguje tak jak má, na místě se dá točit jedním prstem a při jiždě viditelně ztujne, takže nehrozí kličkování na silnici. U 407 je to takové něco mezi, zatáčení na místě dá nějakou tu práci a při jízdě si musíte dávat pozor abyste nekličkovali. Tím nechci říct, že je to strašně, ale ve srovnání se 406 to je krok zpět. Jinak samotné řízení je perfektní s výbornou odezvou i zpětnou vazbou, to mi ve 406 zase naopak chybí.

  Konečně se dostávám ke třem věcem, které mě naprosto uchvátily. Peugeot je známý svými špatnými převodovkami s velice nepřesným řazením.Tuto špatnou reputaci se snaží napravit nová 6-ti stupňová převodovka a musím uznat, že se jí to podařilo ve všech směrech, řazení je přesné, tiché, rychlé, zkratka dokonalé ;-).gif. Řazení přináší radost a umocňuje požitek z jízdy. Ve spojení s motorem 2,0 HDI si řazení užijete dosyta ;-).gif. Taky de 406 silně nechytá.

  PICT0012.JPGDalší vynikající záležitostí jsou brzdy. S takto dobře nalazenými brzdami jsem ještě nejel. Pokud chci mírně přibrzdit, tak mírně přibrzdím (kdo zná brzdy ve Fábii, tak ví, že pozvolné přibrždění neexistuje) pokud chci nouzově zastavit, tak je prudce sešlápnu. Proste brzdy reagují naprosto ideálně a ve spojení s abs či esp jste schopni zastavit skoro za jakékoliv situace na jakémkoliv povrchu. Zde poráží 407 svého tatínka 406 na celé čáře.

  No a jízdní vlastnosti, to je kapitola sama pro sebe. Novináři na auto.cz po testu 407 napsali, že na asfaltu má lepší jízdní vlastnosti než Subaru Impreza WRX STi. Imprezu jsem sice nikdy neřídil, ale nemám důvod jim nevěřit. Pokud mohu porovnat s tím co jsem kdy řídil, tak 407 také vede na celé čáře, podvozek se mimořádně povedl. Jízdní vlastnosti a tlumení nerovností skloubeno s komfortem a pohodlím je příkladné a nejedna automobilka, by si mohla vzít ze 407 příklad.

  Motor

  S motorem 2,0 HDI 16V 100 kW se již mnozí setkali. Jde o nový motor s 16-ti ventilovou technikou, kdo se o něm chce dozvědět více, tak čtěte zde. Sám jsem jej měl možnost vyzkoušet v testovacích 407 při jejím uvedení na český trh. Tehdy jsem byl z motoru doslova nadšený, jel naprosto fantasticky s minimálním nafťáckým chrochtánim. Proto jsem na tento motor v SWcku moc těšil. O to vetší bylo mě zklamání z něj. Abych nebyl zase tak přísný, musíme si uvědomit, že toto auto váží bezmála 1,7 t a na to je 100 kW spolu s 340 Nm skutečně málo, dále musím upozornit na to, že motor nebyl prakticky vůbec zajetý, měl najeto něco přes 1000 km a i těch 1000 km strávil na pražských ulicích při krátkých jízdách okolo 20 km. Proto se dá očekávat, že se po ujetí pár tisic km, se hluk a spotřeba sníží, naopak pocit ze síly motoru vzroste a motor již nebude tak syrový. ALe vezměme to od počátku. Po nastartování studeného motoru se do interiéru přenáší nepříjemné chrochtání studeného motoru, které se po chvíli uklidní na snesitelnou úroveň, absolutní ticho ale v autě nehledejte. Zvenku se zvuk motoru ke své naftové příslušnosti hlásil prakticky pořád a bylo jedno jestli je studený nebo zahřátý. Po rozjezdu si musím zvyknout na to, že musím motor více vytáčet abych byl schopný překonat hranici dvoutisíc otáček a tak docílil kroutícího momentu okolo 300 Nm. Pokud překonáte tuto hranici, tak pak máte cca 1500 otáček na využití zrychlení, dále pak můžete zrychlovat až do 4500 ot., ale nemá to praktický význam a je účinnější zařadit vyšší převodový stupeň, při předjíždění je na druhou stranu nutnost někdy zařadit i o dva převodové stupně níže aby se motor dostal těsně nad 2000 ot. Naštěstí je vynikající převodovka schopná okamžitě reagovat na Vaše přání. Pokud se naučíte dobře a včas řadit, tak si můžete vychutnat i celkem dynamickou jízdu. Co mě ale velice nemile překvapilo, je spotřeba. Po nasednutí do auta jsem se podíval na palubní počítač na dlouhodobou spotřebu a se zděšením jsem si přečetl číslo 9,7 l/100km!!!! Co jsem si neuvědomil bylo, na jaké vzdálenosti se s tímto autem jezdilo, pak by mne toto číslo tolik nevylekalo. S autem jsem se vydal domů, což znamená přejet letnou, což není ve večerních hodinách na 5 minut (teda pokud nejezdím Medvědovým stylem). Po chvíli skákání v zácpě se moje průměrná testovací spotřeba vyšplhala na pouhých 23 l ;-).gif), toto má i světlou stránku a tou je, že na horší hodnotu se snad nikdy nedostanete. Po příjezdu domů jsem dostal průměrnou spotřebu mírně pod 9 l. V dalších dnech se průměrná spotřeba stále snižovala, až se ustálila na hodnotě 7,6 l. Při jízdě jsem si také poznamenal okamžitou spotřebu při rychlosti 95 km/h a to 5,6 l a při 130 km/h 6,9 l. Jak jsem již poznamenal, průměrná spotřeba se dle PP ustálila na 7,6 l /100 km. O to větší překvapení bylo u benzínové pumpy, kde jsem po dotankování a po vydělení počtem ujetých kilometrů došel ke spotřebě 9,8 l / 100 km!! Osobně mi není jasné proč se údaj z PP a od benzínky tak drasticky liší. Ti, kteří mě znají, tak ví že jezdím dle předpisů, prostě klidnou jízdou, pouze jednou jsem zkoumal dynamiku ve vyšších rychlostech. Dynamika auta byla slušná tak do 170 km/h, pak už se moc žádné zrychlování nekonalo. Maximální rychlost jsem samozřejmě nezkoušel. Výhody a nevýhody naftového vs. benzínového motoru nechám pouze na Vás, mě osobně ani tento motor nepřesvědčil, že je již lepší než benzín. Tady moje 406 uspěla daleko lépe než 407, ačkoliv porovnávám zcela jiné motory.

  +++ podvozek

  +++ převodovka

  +++ brzdy

  ++ pohodlná sedadla

  +++ bezpečnost

  ++ skleněná střecha

  +++ design

  - motor

  - prostor na zadních sedadlech

  - Výfuky ventilátorů

  Pokud bych měl vyjádřit svůj názor zda 407 místo 406 ano nebo ne, tak opatrně říkám ano, ale osobně bych volil jiný motor pravděpodobně 2,2 benzín, který je i o pár tisíc levnější než 2,0 HDI . Pro rodinu se dvěmi dětmi je to ideální auto bezpečné a akorát velké. Kde se dá toto auto velmi dobře využít jsou i firmy a to zejména díky odpočtu DPH, kde se auto z 950 tisícové hranice dá dostat na necelých 800 tisíc Kč, což je velice sympatická cena za takto vybavený vůz. V případě vysokých ročních kilometrových nájezdů bych doporučil i tento motor HDI, u kterého se spotřeba zcela jistě časem ustálí na nižších hodnotách.

  Závěrem bych chtěl ještě jednou velice poděkovat společnostiAVCAR s.r.o. za zapůjčení tohoto k auta.

  První jízdní dojmy se 407

  Podrobné technické specifikace 407

  Motory a převodovky pro 407

  Technologie podvozku a řízení použitá u 407

  407 SW

  01.jpg

  01.jpg

  02.jpg

  02.jpg

  03.jpg

  03.jpg

  04.jpg

  04.jpg

  05.jpg

  05.jpg

  06.jpg

  06.jpg

  07.jpg

  07.jpg

  08.jpg

  08.jpg



Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentáře



Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×