Přejít na obsah
test

2. ročník designérské soutěže Peugeot


Supetr
 • Předcházející ročník

   U příležitosti mezinárodního automobilového salonu v Paříži v září 2000 vyhlásil PEUGEOT první designérskou soutěž na internetu na téma "Navrhněte svůj Peugeot 2020". Vítězný návrh byl realizován firmou Automobiles PEUGEOT v podobě koncepčního vozu.

  tn_moonster.jpgPo první selekci bylo 50 nejlepších projektů podrobeno hlasování uživatelů internetu a tisku na oficiální adrese značkywww.peugeot-avenue.com. Z posledních 10 finalistů vybrala nakonec jury za předsednictví Frédérica Saint-Geourse, generálního ředitele Automobiles Peugeot, projekt Moonster mladého Jugoslávce Marko Lukovice, studenta designu.

  Po přijetí první trofeje « La Griffe » na autosalonu v Ženevě v roce 2001, byl jeho projekt v reálné velikosti vystaven v expozici značky PEUGEOT na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2001.

  Celkově došlo přes Internet na adresu www.Peugeot-avenue.com více než 2 000 návrhů pocházejících z téměř 80 zemí.

  2. ročník designérské soutěže Peugeot

  Pro další ročník designérské soutěže Peugeot, budou mít fandové automobilismu a designu příležitost vyzkoušet kreativitu na téma:

  "Navrhněte PEUGEOT v retrofuturistickém stylu".

  V roce 1889 představil Armand PEUGEOT svoji první parní tříkolku na všeobecné výstavě v Paříži. Od té doby značka nikdy nepřestala vyvíjet a konstruovat podle přání doby vozidla nejenom odpovídající požadavkům zákazníků, ale ztělesňující koncepci radosti z užívání automobilu.

  Dnes nechává PEUGEOT volný průběh kreativitě a talentu účastníků z celého světa, aby představili projekt znovu oživující jeho dědictví. Jedná se o návrh vozidla, které by mohlo být prezentované ve více či méně vzdálené budoucnosti, přičemž se inspiruje jedním nebo více modely z historie značky (Quadrilette, 601, 402, 203…). U futuristických konceptů s odkazem do minulosti je možné všechno...

  Stejně jako při první soutěži bude Peugeot integrálně realizovat v měřítku 1:1 vítězný projekt a bude jej oficiálně prezentovat na frankfurtském autosalonu 2003. Tvůrce vítězného návrhu tak uvidí své dílo v podobě skutečného konceptního vozu a obdrží 5000 Euro, dalších devět finalistů dostane finanční odměnu ve výši 1000 Euro.

  Kalendář:

  1. fáze: vytvoření

  Počínaje 28. zářím 2002 (otevření autosalonu v Paříži) a až do 9. prosince, příjem projektů na www.peugeot-concours-design.com nebowww.peugeot-avenue.com

  2. fáze: výběr

  Na konci prosince bude 50 předem vybraných projektů předloženo k posouzení uživatelům internetu a tisku. V lednu bude v centrále značky Peugeot v Paříži shromážděno 10 finálních projektů bez udání pořadí před konečným shromážděním jury v únoru.

  3. fáze: vyhlášení vítěze

  Vyhlášení výsledků a předání trofeje « La Griffe » vítězi v průběhu autosalonu v Ženevě v březnu 2003.

  4. fáze: realizace

  Od března do září 2003, realizace projektu v měřítku 1:1.

  5. fáze: zveřejnění

  V září 2003, prezentace konceptního vozu na frankfurtském autosalonu.

  Při určení svého výběru jury posoudí tvořivost a originalitu projektu, jeho koherentnost s tématem, doprovodné vysvětlivky a kvalitu konečného dodaného materiálu.

  Detailní pravidla a všechny informace vztahující se ke druhé konstrukční soutěži Peugeot jsou k dispozici na následující adrese:

  www.peugeot-concours-design.com

  MÉ ROZHODNUTÍ: ačkoliv nejsem žádný designér ani grafik, přesto jsem se rozhodl, že se této soutěže zúčastním. Je mi jasné že na jakékoliv umístění mohu předem zapomenout, ale to mi nevadí. Jenom doufám že našemu Peugeot clubu neudělám příliš velikou ostudu :-). Jak se mi tento návrh povedl můžete posoudit sami v následujícím textu a obrázcích, příští týden dodám i nějaké animace.

  Koncept 4022

  topfront.jpgPeugeot 4022 je elegantní Coupe, které se vrací do doby našich dědečků, přesně do roku 1935, kdy  byl v Paříži poprvé představen Peugeot 402, aby o mnoho let později inspiroval designéry po celém světě, kteří se zúčastnili 2. Designérské soutěže vyhlášené automobilkou Peugeot na téma "Navrhněte PEUGEOT v retrofuturistickém stylu".

  Peugeot 402 byl charakteristický zejména velice výraznou přední masku s integrovanými světlomety a vystouplými oblými blatníky. Tyto výrazné znaky zdědilo i auto 402. 4022 se nedivá pouze do minulosti ale i do budoucnosti, která bude jak po stránce technické, tak po stránce designové pro automobilku Peugeot velice slibná J.

  Peugeot 4022  je dvoumístné sportovní coupe, jehož sportovního ducha podtrhuje nejen sportovní design, ale i technika daleké budoucnosti v 4022 použitá. Pohonná jednotka tohoto futuristického vozidla je ze zdokonaleného agregátoru na palivo složené z H2O o obsahu 2,3 l. Tato technologie je tak vyspělá, že lze použít jakoukoliv pitnou vodu a přitom vám 50 l nádrž vydrží celých 1200 km. Výkonové parametry tohoto motoru také nejsou zanedbatelné, vždyť výkon 450 PS a 560 Nm nenechají žádného „sportovně“ založeného řidiče chladného. Aby se tato „vodní“ síla dala udržet bez problému na silnici, je použit stálý pohon 4x4, který je elektronicky hlídán zdokonaleným počítačem, který komunikuje přímo s řidičem a předvídá jeho reflexy a přání. Tento počítač je neurálně propojen jak s mozkem řidiče, tak jeho spolujezdců a snaží se plnit jakékoliv jejich přání, zároveň je napojený na systém navigačních satelitů, které neustále hlídají polohu a vektor pohybu všech vozidel bezprostředně se navzájem míjejících. Aby byli cestující dostatečně chráněni před účinky velikých přetížení, jsou v autě nainstalovány anigravitační desky, které dokáží řídit gravitaci po celém autě. Vzhledem ke sportovnímu duchu tohoto coupe, lze tento systém deaktivovat a užít si přetížení, které dovede toto auto vyprodukovat.

  Výhled z kabiny je zabezpečen celoprůhlednou kopulí z tvrzeného plastu, která odolá  případné havárii a pádu z 500 m výšky. O pohodlí posádky se v tomto případě starají antigarivitační desky, které zaručí i těchto podmínkách nejvyšší pohodlí a komfort. V noci a za snížené viditelnosti je automaticky zapojen systém nočního vidění. Na kopuli auta lze během cesty promítat důležité údaje o rychlosti, počtu ujetých kilometru, spotřebě, atd. nebo na ní lze promítat záběr ze satelitu o místě našeho pohybu společně s orientačními prvky (hotel, restaurace, atd.). Samozřejmostí je si prohlédnout také svůj oblíbený film, ať už 2D nebo přímo ve virtuální realitě, v tomto modu přebírá odpovědnost za řízení automaticky hlavní počítač.

  Toto je jen nepatrný nástin funkcí, které tento koncept z daleké budoucnosti bude obsahovat. Věřím, že se designéři budou velice rádi vracet pro inspiraci do plodné Peugeotí minulosti 

  Tomáš Urbánek

  www.peugeot-club.com

  obrázky

  back.jpg

  back

  backleft.jpg

  backleft

  front.jpg

  front

  frontright.jpg

  frontright

  topfront.jpg

  topfront

  persp1.jpg

  persp1

  persp2.jpg

  persp2

  persp3.jpg

  persp3

  persp4.jpg

  persp4

  side.jpg

  side

  top.jpg

  top

  topback.jpg

  topbackZpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×