Jump to content
test
Sign in to follow this  

Zadní nápravy 205, 309 a 405


Supetr
 • Vzhledem k množícím a opakujícím se dotazům sem se rozhodl "stvořit" tenhle článek... jedná se vlastně o výcuc z diskuzí, takže článek má takovou trošku jinou formu :-)

  Zadní náprava pro 405ky-zvýšení či snížení

  Nemate nekdo zkušenost se změnou výšky zadní nápravy na 405-ce (torzní tyče) jestli se tenhle zasah da udelat doma nebo to nechat na nekom z dilny?

  Odpověď 1: Zkusenost zrovna nemam, ale u torznich tyci je jedna moznost. Osa napravy by mela byt uchycena pres tisicihran ktery lze pootocit dle libosti. Staci JEN rozebrat. Sam mam na 205 torzni tyc a uz treti napravu a muzu potvrdit, ze kazda je jinak vysoka a tuha. Zkus se zeptat v nejakym servisu.

  Odpověď 2: Všechno se dá udělat doma. Ale jsou věci, do kterých ze zásady nelezu, a zadní náprava je jedna z nich. Jasně, je jednoduchá, až primitivní, nic na tom není. Stačí stahovák a běžné nářadí. Ale mě ani nehne, abych se přetahoval s nějakou blbou tyčí, co je napružená jak sviňa. Počítej s tím, že abys to dostal zpátky, budeš potřebovat dva lidi a tak třímetrovou rouru... a pak taky trochu štěstí, aby ti to nevylítlo a nenamlátilo vám to.

  Jinak, jednu zadní nápravu jsem kdysi nechával dělat v Praze - Radotíně u Patery, za 3.500,-, už je na ní dalších cca 40tis. km, a v pohodě. Zadní náprava pro 405ky-renovace

  Mam zadni napravu (resp.rameno)zrejme mirne zadrene. Potreboval bych rady/zkusenosti s opravou/vymenou. Co a jak a cenu. Diky.

  Odpověď 1:

  1. koupě starší zadní nápravy, cena cca 3.000,-

  2. oprava - výměna ložisek ramen, cena cca 4.000 - 8.000,- podle konkrétního servisu.

  Cenu ložiska nevím přesně, nemám po ruce katalog, ale tuším 900,- za kus ???

  Tu opravu v domácích podmínkách moc nedoporučuju, je to opruz. Ta torzka je strašně napružená - při sundavání hrozí, že ti namlátí, a když jí montuješ zpátky, je to tak na 3m tyč a tři lidi, abys to tam narval zpátky... Jinak je ta konstrukce docela jednoduchá.

  Pokud se do toho pustíš, vyměň rovnou obě strany, a můžeš to taky nakroutit malinko víc, zvedne se tím zadek (pokud už to máš utahaný).

  Odpověď 2: Já sem si generálkoval zadní nápravu sám a zas tak hrozný to není. Jen je potřeba hodně dobrej lis a stahovák. Ložiska jsem kupoval originální a sada všech čtyř ložisek stála kolem 1500kč. Velice doporučuju vyměnit i hřídele na kterých běhají ty ložiska. Soustužník mi je udělal za 300kč obě dvě.

  Na to, že jsem to dělal poprvé dopadlo to skvěle a bylo to za sobotu hotové.

  Zadní náprava na 205ky

  Mám zadní nápravu tak trochu v prd..i, pravé z kolo mi už při propružení se tam škrtne o podběh - co s tím?

  Slyšel jsem, že se dá udělat repase, ale kde a za kolik?

  Výměnu ložisek ramen dělá například v Praze Patera za cca 3.500,- nebo v Příbrami Kačírek za 5.500,- Zadní náprava z 309 nepasuje na 205 ?

  Lze použít zadní nápravu z 309 a narvat ji do 205ky?

  Odpověď: ZN z 205 a 309 mají stejné uchycení, 309 má ale o něco větší rozchod (čísla nevím, někde by se daly najít).

  Takže dám-li do 205 ZN z 309, je to, jak kdybych dal dozadu podložky pod kola. Takže je vhodné udělat také něco s předkem.

  Opačný postup, tedy do 309 dát ZN z 205-ky, zásadně nedoporučuju - ale kdo by si dobrovolně zužoval auto???

  Jinak, nevím, jak to u GTI-ček, z toho jsem tu nápravu ještě neměl. Ale podle pár lidí, co ode mě něco brali, je stejná - až na ty brzdy, samozřejmě.

  A ještě poznámka - některé nápravy mají stabilizátor, a některé ne - a zřejmě naprosto chaoticky, jak je u Peu zvykem, nebo aspoň já jsem na souvislosti s typem nepřišel. GTI je maj všechny. .

  Tak to asi vše, hlavně ci poděkovat Oddiemu za skvělé připomínky :-)

  PS: Pokud víte o nějakým dobrým servisu na opravu, napište adresu (a nenechávejte si ji pro sebe :-) ).. Pokud máte další otázky k zadním nápravám (snížení, zvýšení, a spol.) zkuste si projít diskuzi. Nejlíp, když si dáte HLEDEJ a napíšete tam náprava ...

Sign in to follow this  


User Feedback


There are no comments to display.Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

články

články

články

×