Přejít na obsah
test

Zadní nápravy 205, 309 a 405


Supetr
 • Vzhledem k množícím a opakujícím se dotazům sem se rozhodl "stvořit" tenhle článek... jedná se vlastně o výcuc z diskuzí, takže článek má takovou trošku jinou formu :-)

  Zadní náprava pro 405ky-zvýšení či snížení

  Nemate nekdo zkušenost se změnou výšky zadní nápravy na 405-ce (torzní tyče) jestli se tenhle zasah da udelat doma nebo to nechat na nekom z dilny?

  Odpověď 1: Zkusenost zrovna nemam, ale u torznich tyci je jedna moznost. Osa napravy by mela byt uchycena pres tisicihran ktery lze pootocit dle libosti. Staci JEN rozebrat. Sam mam na 205 torzni tyc a uz treti napravu a muzu potvrdit, ze kazda je jinak vysoka a tuha. Zkus se zeptat v nejakym servisu.

  Odpověď 2: Všechno se dá udělat doma. Ale jsou věci, do kterých ze zásady nelezu, a zadní náprava je jedna z nich. Jasně, je jednoduchá, až primitivní, nic na tom není. Stačí stahovák a běžné nářadí. Ale mě ani nehne, abych se přetahoval s nějakou blbou tyčí, co je napružená jak sviňa. Počítej s tím, že abys to dostal zpátky, budeš potřebovat dva lidi a tak třímetrovou rouru... a pak taky trochu štěstí, aby ti to nevylítlo a nenamlátilo vám to.

  Jinak, jednu zadní nápravu jsem kdysi nechával dělat v Praze - Radotíně u Patery, za 3.500,-, už je na ní dalších cca 40tis. km, a v pohodě. Zadní náprava pro 405ky-renovace

  Mam zadni napravu (resp.rameno)zrejme mirne zadrene. Potreboval bych rady/zkusenosti s opravou/vymenou. Co a jak a cenu. Diky.

  Odpověď 1:

  1. koupě starší zadní nápravy, cena cca 3.000,-

  2. oprava - výměna ložisek ramen, cena cca 4.000 - 8.000,- podle konkrétního servisu.

  Cenu ložiska nevím přesně, nemám po ruce katalog, ale tuším 900,- za kus ???

  Tu opravu v domácích podmínkách moc nedoporučuju, je to opruz. Ta torzka je strašně napružená - při sundavání hrozí, že ti namlátí, a když jí montuješ zpátky, je to tak na 3m tyč a tři lidi, abys to tam narval zpátky... Jinak je ta konstrukce docela jednoduchá.

  Pokud se do toho pustíš, vyměň rovnou obě strany, a můžeš to taky nakroutit malinko víc, zvedne se tím zadek (pokud už to máš utahaný).

  Odpověď 2: Já sem si generálkoval zadní nápravu sám a zas tak hrozný to není. Jen je potřeba hodně dobrej lis a stahovák. Ložiska jsem kupoval originální a sada všech čtyř ložisek stála kolem 1500kč. Velice doporučuju vyměnit i hřídele na kterých běhají ty ložiska. Soustužník mi je udělal za 300kč obě dvě.

  Na to, že jsem to dělal poprvé dopadlo to skvěle a bylo to za sobotu hotové.

  Zadní náprava na 205ky

  Mám zadní nápravu tak trochu v prd..i, pravé z kolo mi už při propružení se tam škrtne o podběh - co s tím?

  Slyšel jsem, že se dá udělat repase, ale kde a za kolik?

  Výměnu ložisek ramen dělá například v Praze Patera za cca 3.500,- nebo v Příbrami Kačírek za 5.500,- Zadní náprava z 309 nepasuje na 205 ?

  Lze použít zadní nápravu z 309 a narvat ji do 205ky?

  Odpověď: ZN z 205 a 309 mají stejné uchycení, 309 má ale o něco větší rozchod (čísla nevím, někde by se daly najít).

  Takže dám-li do 205 ZN z 309, je to, jak kdybych dal dozadu podložky pod kola. Takže je vhodné udělat také něco s předkem.

  Opačný postup, tedy do 309 dát ZN z 205-ky, zásadně nedoporučuju - ale kdo by si dobrovolně zužoval auto???

  Jinak, nevím, jak to u GTI-ček, z toho jsem tu nápravu ještě neměl. Ale podle pár lidí, co ode mě něco brali, je stejná - až na ty brzdy, samozřejmě.

  A ještě poznámka - některé nápravy mají stabilizátor, a některé ne - a zřejmě naprosto chaoticky, jak je u Peu zvykem, nebo aspoň já jsem na souvislosti s typem nepřišel. GTI je maj všechny. .

  Tak to asi vše, hlavně ci poděkovat Oddiemu za skvělé připomínky :-)

  PS: Pokud víte o nějakým dobrým servisu na opravu, napište adresu (a nenechávejte si ji pro sebe :-) ).. Pokud máte další otázky k zadním nápravám (snížení, zvýšení, a spol.) zkuste si projít diskuzi. Nejlíp, když si dáte HLEDEJ a napíšete tam náprava ...Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×