Přejít na obsah
test

Stavíme MP3 přehrávač do auta - 2/3


Supetr
 • Tak jsem koukal, že diskuze se rozjela, dokonce nejenom i u nás... tím líp....

  Takže se dneska koukneme na hardware, neboli na železo...

  Pro jistotu připomenu, co všechno budeme potřebovat:

  1. základní desku + procesor (486/100 a výš) + paměť RAM

  2. CDROMku

  3. zdroj

  4. zvukovou kartu

  5. myš nebo ovládácí zařízení

  6. disketovou mechaniku nebo něco na bootování

  Tak teďka se pokusim rozepsat jednotlivé položky:

  1. deska a procesor

  Pokud použijete DOS systém (nejrychlejší na bootování), tak Vám stačí 486ka na frekvenci 100 MHz, samozřejmě vyšší je přípustná. Nižší variantu už nedoporučuju, protože pak už mají procesory problémy při přehrávání a Vám bude mp3ka jakoby skákat... fuj, znělo to divně....

  Důležité je chlazení procesoru, protože dekódování MP3 je vcelku náročné pro tyto procesory, ovšem mám vyzkoušené, že pokud použijete procesor Pentium 166 a výš, tak Vám stačí pasivní chlazení nějakým slušným kusem kovu. Proč doporučuju pasivní? Samozřejmě proto, abychom při stavbě omezili co nejvíce mechanických dílů. Navíc některé aktivní (větráčky) chladiče dokážou vytvářet neuvěřitelný hluk.

  A pamět RAM? Protože používáme DOS, tak bohatě stačí 4 MB, já mám 8 MB, ale to proto, že skoro celou MP3ku načítám do RAMky. Takže 4 MB stačí. Ovšem pozor, dřív bylo potřeba zavádět programy na HIMEM atd, takže to je takový trochu oříšek si s tou pamětí vyhrát.

  ad 2. CDromka

  Tady doporučuju co nejvíce hledat. Mě osobně se osvědčily staré 4x CDromky, které mají ještě kvalitní mechaniky. Zkoušel jsem i Accer 48x, ale ten vydrží cca 14 dnů a pak už je rozjetej laser. Osobně sem našel správnou CDromku až asi na pátej pokus. Ale zase vydrží.

  ad 3. zdroj

  největší technický oříšek. Můžete ho vyřešit tím, že se dá sehnat přímo upravený zdroj pro napájení z autobaterie pro počítače, ale vychází kolem 3 tis. Kč. Takže je potřeba zapojit zlaté české ručičky mého kamárada Honzy, který nakonec vymyslel následující: po několika neúspěšných pokusech se stavbou nového zdroje jsme vzali starý AT zdroj z počítače a převinuli jsme vstupní cívku. Jak prosté, že? Akorát Vám neřeknu o kolik jsme cívku přemotávali, zjistím to od Honzy a dám Vám vědět. Jinak pokud chcete stavěj vlastní zdroj, tak trocha teorie, co potřebuje deska:

  +5 V - nejzákladnější, bez toho to nepustíte

  + 12V - nemusíte mít, ale je nutná pro zesilovače jako zvukovka atd... popř. napájeni na portech...

  pokud budete mit jenom kladný napájení, tak to funguje, ale nejdou COM a LPT porty. Ty potřebujou navíc -5V a LPT navíc i -12V. U ATX desek potřebujete ještě +3,3V pro nastartování desky...

  ad 4. zvukovka

  Našel jsem nějakou starou ISA 16-bit zvukovku Sound Blaster kompatabilní a funguje bez problému. Akorát pozor, některé ISA zvukovky nepodporují stereo zvuk pro mp3ky (nestíhá?)

  ad 5. ovládání

  Zde máte na výběr dvě možnosti: buď nechat připojenou klávesnici, ta je samozřejmě veliká, ale můžete přehrávač krásně ovládat. Nebo můžete použít 3-tlačítkovou myš na COM port, dá se nastavit jak potřebujete, osobně mám nastavený, že jedno kliknutí krajním tlačítkem přeskočí na další (předchozí) písničku, dvojklik přeskočí celý adresář. Prostřední tlačítko funguje jako ESC, které ukončí program, to používám, když chci vyměnít CDčko v CDromce aby ho znovu načetlo. Pohyb myši nahoru a dolů zesiluje či zeslabuje zvuk. Samozřejmě se toho dá nastavit mraky, to si popíšeme v třetí části, až se budeme věnovat nastavení DOS playeru.

  ad 6. fdd nebo něco na boot

  Bohužel poslední část, která nás čeká. Je samozřejmě potřeba z něčeho nabootovat systém. Osobně stačí floppy mechanika s disketou, jízda v autě ji nečiní problémy (po nabootování už nepracuje), ale docela dlouho trvá, než to celý naběhne. Osobně sem v tomto kroku udělal jedinou investici a zakoupil ADM modul od Apaceru, který je vlastně RAM pamětí napájenou z CMOS paměti a která simuluje HDD. Naprosto bezproblémové a rychlé. Cena byla asi cca 500,- Kč.

  no, to asi z hardwaru vše, bohužel to píšu v rychlosti, takže omluvte překlepy atd.

  Pokud mě napadnou nějaké dodatky, tak to samozřejmě připíšu.

  Jinak čekám na Vaše reakce.

  Ondra.Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×