Přejít na obsah
test

Stavíme MP3 přehrávač do auta - 1/3


Supetr
 • Zdar všem pežoťákům...

  předem bych měl asi napsat, o čem tenhle článek je. Začněme tedy od začátku...

  Bylo nebylo.

  Bylo jedno auto se lvem ve znaku. Na světě žil také jeden procesor 486, který si spokojeně ležel ve své základní desce uložen ve skříni, a kdyby ho dobrý člověk nevytáhl, byl by tam dodnes.

  Tím hodným člověkem byl hádejte kdo? No přece moudrý stařec, který se rozhodl dát 2 věci dohromady a umožnit tak socialistickému lidu dál živořit ve svých pětiletkách.

  Ovšem nebyl by to zvídavý Pepíček, aby se nezeptal: A tati, proč chceš montovat tu 486ku do auta? No přeci proto, abychom měli levný MP3 přehrávač v autě...

  Tak tedy konec pohádek, přistoupíme ke kruté realitě:

  Možná se někomu z Vás doma válí stará deska s procesorem, stačí bohatě nějaká 486ka na 100 MHz a výš. Pokud ji vlastníte, máte vyhráno. Základ pro přehrávač je na světě. Možná se najdou rejpalové, kteří začnou tvrdit, že 486ka nemůže přehrávat MP3ky, protože je nestíhá dekromprimovat. Ale ano, stíhá... Akorát nesmíte používat systém Windows, ale musíte použít starý dobrý DOS.

  No potřebujeme ještě nějaký 220V zdroj z počítače, který použijeme v autě. Opět se asi najdou rejpalové, že v autě není 220V a že je to naprostá pitomost. Není to pitomost, akorát budeme muset trochu zdroj poupravit (jak na to si povíme příště).

  Takže sesumírujeme, co budeme pro stavbu přehrávače potřebovat:

  hardware:

  procesor 486/100 MHz a výš se základní deskou

  4 MB RAM a více (stačí bohatě 8 MB)

  AT (nebo ATX, podle desky) zdroj z počítače

  mechaniku CDROM a floppy mechaniku

  zvukovou kartu (pokud není na desce)

  myš pro lepší ovládání

  osobně se mi všechno válelo doma v krabici, ale když to půjdete koupit do bazaru, tak za to nedáte víc, než 300 Kč.

  software:

  DOS systém

  MP3 přehrávač pro DOS

  Vše se dá na netu najít zdarma....

  Dneska se trochu podrobněji koukneme na ten software, na hardwarové zapojení se koukneme příště.

  Výhodou DOSu je jeho nenáročnost na pamět a schopnost rychle nabootovat. Takže si uděláme systémovou disketu s DOS systémem (MSDOS, FreeDOS, DrDos, dle libosti, v třetím souhrném článku si budete moct stáhnout celou disketu už nastavenou). Na tento systém přidáme do CONFIG.SYS ovladač na CDROMku a do AUTOEXEC.BAT přidáme příkaz MSCDEX na namapování CDROMky.

  Dalším úkolem je sehnat vhodný software. Po chvílce bádání na internetu jsem našel asi nejvhodnější přehrávač, který se jmenuje MPX DOS PLAYER. Naprosto skvělý program s mnoha schopnostmi, umí ovládat vše myší (kliknutím na tlačítka), rozumí si se zvukovými kartami a hlavně, umí vypnout grafické zobrazování, takže systém může jenom dekodovat MP3ky, proto stačí ta 486ka. Další výhodou je možnost vytvoření LCD panelu ři INFRA ovládání. Ale to bychom zabíhali do detailů, pro začátek nám stačí, že program se jmenuje MPX DOS PLAYER.

  Poslední věcí je dobře nastavit parametry přehrávače, nastavit mu, aby po spuštění hledat na cdromce soubor index.m3u a ten začal přehrávat...

  Ano, tímto trikem si zajistíme puštění MP3ek z CDčka, stačí mít na CDčku tento soubor a je vše vyřešeno. Opět se mohou najít rejpalové, kteří začnou polemizovat nad dlouhými názvy souborů, které DOS standardně nepodporuje, ale i tohle jsem vyřešil, na Internetu je k dispozici rezidentní program, který si rozumí s MPX playerem a umí pak bezvadně dlouhé názvy.

  No, pro dnešek trocha teorie, příště se koukneme, jak předělat zdroj, abychom mohli počítač napájet přímo z autobaterie, a v třetím článku Vám ukáži celou sestavu včetně vychytávek, které jsem si udělal.

  Zazvonil zvonec a pohádky je konec!Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×