Přejít na obsah
test

Cyklovač stěračů na 205


Supetr
 • Na svojí 205 (1.8 D XLD 88’) mám pravou páčku ve verzi se stíráním a ostřikováním zadního okna. Stěrače nejsou vybaveny cyklovačem. Pouze permanentní stírání ve dvou rychlostech a jedno setření, pootočením páčky pak stírání zadního okna a další vratná poloha ostřikování zadního okna. Tak jsem se rozhodl dodělat programovatelný cyklovač do již předpřipravené patice pro relé cyklovače.cyklovac_205_5.jpg

  Zakoupil jsem programovatelné relé na škodovky. Číslo relé je na fotce, je to relé dodávané pro Favority.

  Jak ho tam ale zapojit?

  Ze začátku se z toho stalo bádání jak je to všechno zapojený a co a kam vede. Patice pro toto relé je třetí z levé strany s modrou tečkou, v mém případě opatřená plastovou krytkou a propojem (krytka i propoj už na fotce není, zbyl pouze světlejší „stín“).

  Vyšel jsem z faktu, že stírání zadního okna moc nevyužívám a pravá páčka je velice příhodně v dosahu ruky. Proto zvítězila ergonomie a polohu pro stírání zadního okna jsem využil pro programovatelný cyklovač.

  Po proměření desky a určení drátů kam vedou a na co slouží jsem došel k velice jednoduchému závěru. Stačilo zastrčit relé do patice s menší úpravou a natáhnout jeden drát k patici páčky.

  Úprava relé spočívala pouze v ohnutí jednoho kontaktu (zapojení desky bohužel neumožňovalo jinačí řešení, protože pak s použitým relé se neustále stíralo) a cyklovac_205_1.jpgnaletování drátu který se přivedl k páčce na pozici drátu který je sepnut do polohy stírání zadního okna. Patice na páčce má zelenou barvu (zadní okno), je to oranžový vodič označený 28R ( fialový 33A je napájení, žlutá 87M je ostřikování). Nerozebíral jsem piny, ucvakl jsem tento oranžový drát kousek před paticí a naletoval jsem natažený drát jehož druhý konec je vyveden k desce a naletován na zahnutý jazýček relé které zasadíme do patice desky (třetí pozice z leva). A to je vlastně vše. Netřeba řešit ochranu pojistkou, využíváme pojistky pro okruh stěračů a i stávající zapojení patice drátů vedoucím ke stěračům je nezměněno..

  „Zbude“ nám ucvaknutý drát pro funkci stírání zadního okna což je zase škoda absolutně nevyužít. Jednoduše umístíme tlačítko v dosahu na které natáhneme tento drátek a ze zelené patice pro zadní okno vyvedeme napájení, filaový drát 33A (čevrené tlačítko na fotce mezi pravou páčkou a volantem)

  cyklovac_205_3.jpg

  Funkce pravé páčky je nezměněna, funguje jak jednorázové setření, tak permanentní stírání ve dvou rychlostech, plus pootočeníp páčky je aktivován cyklovač. Páčka v této poloze drží, čímř si nastavíme prodlevu cyklovače a opětovným zapnutím spustíme cyklování stěračů. Ostřik zadního okna je zachován, stírání na vyvedené tlačítko. Ještě jednu příjemnou vlastnost to vykazuje a to když je zapnutý cyklovač na nastavený interval a někdo nás ohodí vodou, tak vychýlením páčky na jedno setření se setře okno a nastavený interval není zrušen, dále stírá tak, jak jsme si navolily.

  Tuším že cyklovač jde vyřešit i sehnáním příslušné páčky s cyklovačem (netuším jestli má i ovládání zadního stěrače s ostřikovačem) a relé, které by se jenom zapojilo do patice. Já vycházel z faktu, že jsem si před nějakou dobou koupil relé cyklovače a potřeboval jsem to nabastlit na stávající konfiguraci.

  cyklovac_205_4.jpgcyklovac_205_2.jpg

  Takže pokud potřebujete si dopřát trochu konfotru do deštivého pošasí, za nedlouho je zapojem cyklovač bez nároků na cenově náročné řešení které zvládne myslím skoro každý.

  Přeji hodně zdaru, LadisZpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×