Přejít na obsah
test

Automatické rozsvěcení světel u Peugeot 406


Supetr
 • 8.1. 2007

  Automatické rozsvěcení světel u Peugeot 406

  Pro všechny, jimž stále dělá problémy povinné celoroční svícení při provozu na pozemních komunikacích a jsou vlastníky staršího modelu Peugeotu 406 (do r.v. 99) a také páru šikovných rukou, máme jedno velmi elegantní řešení, které nám umožnil už přímo výrobce našeho automobilu Peugeot (není však občas známé ani v autorizovaném servisu ).

  Tím je možnost jednoduchým doplněním dvou relátek aktivovat funkci samočinného rozsvícení obrysových, potkávacích a koncových světel ihned po nastartování motoru vozidla.

  Čili co k tomu potřebujeme :

  1) Podíváme se pod přístrojovou desku pod volantem v místech za pojistkovou skřínkou. K tomu patrně budeme muset demontovat textilní kryt nad prostorem pedálů, který drží tři zacvakávací „špunty“. Ty vycvakneme zapáčením zboku tupou stranou nože, nebo šroubovákem. Po odstranění filcu se nám naskytne tento, nebo podobný pohled :

  rozlozeni_rele.jpg

  2) Nás budou zajímat především v kroužku označené tzv. bočníky. Jejich záměnou za dvě relátka dosáhneme aktivace automatického rozsvěcení světel po nastartování.

  Zajímá Vás, jaká relátka tam doplnit? Obecně máme dvě možnosti, buď použijeme originální relé (viz obrázek níž) , které má objednací kód 6555HJ a cena nového v Peugeotu se pohybuje kolem 2120Kč za jeden kus a na vrakovišti pak cca 150-200Kč

  ( relé jsou shodná s relé pro přední mlhovky ), nebo použijeme klasické automobilové relé pohybující se v ceně kolem 45Kč, které koupíme v autopotřebách, nebo prodejnách s elektronickými součástkami.

  Zde obrázek originálního relé:

  rele.jpg

  3) Pokud se nám podařilo sehnat originály, stačí již jen demontovat zmíněné bočníky a na jejich místa zapojit relátka. Pokud jsme si koupili univerzály, budeme muset kvůli větším rozměrům relé vyrobit redukci.

  Budeme tedy potřebovat asi 1m silného izolovaného měděného vodiče průřezu 2-2,5mm2, 10 ks dutinek FASTON 6,3mm pro vodič 1,5-2,5mm2, 6ks přímých kolíků FASTON 4,8mm a 4ks přímých kolíků FASTON 6,3 mm, elektrikářskou izolovací pásku nebo kousek teplem smrštitelné bužírky a výkonnější pájku, nebo krimpovací kleště na konektory FASTON ( pokud krimpovací kleště nemáte, lépe bude dráty připájet, než použít např. kombinačky )

  kolíky a dutinka FASTON

  dutinka.jpgkolik.jpgkolik2.jpg

  4) Postup práce bude jednoduchý, drát nastříháme na 10 stejně dlouhých kusů, a na jeden konec každého drátu přiletujeme dutinky FASTON. Na druhý pak přiletujeme kolíky. Zaizolujeme páskou nebo smrštitelnou bužírkou a naše práce by měla vypadat takto:

  100_3943.JPG

  5) Nyní již jen stačí zapojit takto upravená relé do auta místo bočníků. Na relé jsou označeny vývody čísly 30, 85, 86. 87 a 87A, prohlédneme si schéma patic relé a té v autě

  (viz obrázek níže) a na jednotlivé kontakty relé nasuneme dutinky drátů tak, aby odpovídaly rozměry kolíků na druhém konci drátu, tak jak je na obrázku pro patici v autě.

  zapojeni_do_auta.jpg

  Když máme namontováno, výsledek bude vypadat nějak takto:

  100_3950.JPG100_3955.JPG

  Celá úprava nyní funguje tak, že se nám po nastartování motoru rozsvítí přední a zadní obrysová světla spolu s se světly potkávacími. Nelekněte se, že nesvítí kontrolka světel na palubní desce a také, že nesvítí podsvícení sdružených přístrojů, je to tak správně. Tyto se rozsvítí až po otočení prstence na levé páčce pod volantem, tak jak jste byli zvyklí doteď.

  Pokud tedy nyní necháte přes den páčku pod volantem v poloze vypnuto, budou se světla zapínat a po vypnutí motoru vypínat zcela samovolně. Pokud pak například v podvečer budete potřebovat zapnout podsvícení sdružených přístrojů, otočíte páčkou a tím se budíky rozsvítí, nyní ale po vypnutí motoru musíte světla vypnout ručně, upozorní Vás na to při otevření dveří a vypnutém motoru pípání signalizace rozsvícených světel.

  Takže pokud máme vše odzkoušeno, relátka vhodně upevníme tak, aby nepřekážela u pedálů, namontujeme textilní kryt a může nás hřát příjemný pocit, že jsme si sami domontovali jednu užitečnou věcičku do auta, a že příště už světla rozsvítit nezapomenem a nehrozí nám tak případná pokuta při kontrole PČR.

  Závěrem bych chtěl poděkovat členovi s nickem RadekV, který mne s tímto zapojením seznámil a dále členovi Friba, který nafotil svou práci a nakreslil zapojení patic a vše mi poskytl k napsání tohoto článku

  Ferry (člen č.960)Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×