Přejít na obsah
test

Automatické zapínání světel po startu


Supetr
  • Několikrát jsem už uvažoval o stavbě zařízení, které by mi ulehčilo život v tom, že bych nemusel myslet na zapnutí světel při jízdě ve dne. V době povinného svícení je to výborná věc, zvlášť ve dnech, kdy už přes den svítí slunce a zapomenout rozsvítit je tak snadné...

    Předpokladem pro navržení takového zapojení je znalost zapojení elektroinstalace v autě. Je třeba najít několik drátů, ke kterým se zařízení připojí. Protože jsem se rozhodl zapojení zveřejnit, pokusil jsem se tedy postavit zařízení co nejjednodušší, aby ho byl schopen postavit každý průměrně zručný amatér, který si s elektronikou zrovna netyká. Proto popisovaná konstrukce neobsahuje plošný spoj a vyžaduje minimum elektronických součástek.

    Po prostudování schémat k autu jsem navrhnul schéma automatického spínače. Předpoklad chování zařízení byl následující: Po nastartování cca za 2 sekundy se rozsvítí potkávací a obrysová (parkovací) světla včetně kontrolek. Po vypnutí motoru světla zhasnou.

    Schéma:

    schema_w.gif

    Jednoduchý popis funkce: Při nastartování se na vývodu "DOBIJENI" objeví 12V, které v automobilu slouží ke zhasnutí kontrolky dobíjení. Toto napětí začne nabíjet kondenzátor C1. V okamžiku, kdy napětí na kondenzátoru dosáhne hodnoty asi 1,4V, tak sepne trazistor T1 a tím dojde k sepnutí obou relé. Kontakty relé připojí 12V na dráty označené ve schématu jako "PARK." a "POTK.", které jsou v autě spojeny s dráty od žárovek parkovacích a potkávacích světel. Tím dojde k rozsvícení parkovacích a potkávacích světel i rozsvícení příslušných kontrolek a podsvícení přístrojovky.

    Jak na to?

    Nejprve je nutné nakoupit součástky:

    Rezistory:

    10k - 1ks

    2k2 - 1ks

    Kondenzátor:

    1000μF/10V

    Diody:

    1N4004 - 2ks

    Tranzistor

    BD681(BD679) - 1ks

    Relé:

    Automobilové relé s jedním přepínacím kontaktem - 2ks

    + konektory a dráty

    Poté musíme nakoupené součástky spojit podle schématu. Postačí trafopájka, cín a trocha zručnosti. Pro ty kteří se elektronikou až tolik nezabývají, přikládám popis vývodů součástek, u kterých je to důležité:

    dioda.gifDioda

    tranzistor.gifTranzistor

    Konstrukčně jsem vycházel z tvaru relátek. Zjistil jsem, že všechny součástky kromě didoy D2 se vejdou při troše dobré vůle mezi sešroubobaná relátka. Fotky přikládám. Je to samozřejmě jenom jedna z možností, jak to dát dohromady.

    t_hnizdo1.jpgt_hnizdo2.jpgt_hnizdo3.jpg

    t_hnizdo4.jpgt_hnizdo_rele1.jpgt_hnizdo_rele2.jpg

    t_hnizdo_rele3.jpgt_hnizdo_rele4.jpg

    Zelený drát je mínus, žlutý je ve schématu označený "DOBIJENI" a bílý vede od kolektoru tranzistoru © ke svorkám relé s číslem 85. Červený je plus. Pozor! Na fotkách je jiný tranzistor, než jaký je ve schématu. Je to díky tomu, že jsem vyráběl z "šuplíkových zásob". Vrabčí hnízdo s tranzistorem, kondenzátorem, odpory a diodou jsem nacpal mezi sešroubovaná relé a celé to omotal izolační páskou z PVC. Prostor okolo součástek mezi relátky jsem vyplnil plastovým lepidlem. Nevím, jestli se vyjadřuju úplně přesně, ale jedná se o průsvitnou plastovou hmotu, co se prodává v takových tyčinkách a aplikuje se jakousi tavnou pistolí. Ale ještě jednou říkám, je to pouze jedna z možností, jak to vyřešit.

    Po sestavení spínače a jeho vyzkoušení (to doporučuji ještě před případným zalitím do plastu) se pracoviště přesune do automobilu. Přezkoušení doporučuji vřele, protože zamontovat do auta nefunkční věc je ztráta času ;-).gif Zapojení přezkoušíme následujícím způsobem: odpojíme dráty z kontaktů číslo 87, pokud je už máme nasazené a vývod ve schématu označený jako +12V (na fotografiích má červenou barvu) připojíme na + baterie nebo nějakého zkušebního zdroje, pokud ho máme. Vývod ve schématu označený jako "-" (na fotografiích zelený) připojíme kupodivu na mínusový pól baterie nebo zkušebního zdroje. V tomto okamžiku by se ještě nemělo nic stát. Pokud se něco děje (cvaknutí relátek, stoupající dým doprovázený podezřelým zápachem, atd.), je něco špatně a bude třeba ještě jednou zkontrolovat provední spojení, zda se někde něco nedotýká, kde by se dotýkat nemělo. Poté spojíme vývod ve schématu označený jako "DOBIJENI" (na fotkách žlutý) s plusem (červeným drátem) a chvíli vydržíme. Do tří sekund by měla cvaknout obě relé, což je docela dobře slyšet. Pokud necvaknou, tak je třeba zkontrolovat opět provedení spojení součástek a tentokrát hledat místo, kde se něco dotýkat má a nedotýká se. V tomto okamžiku se musím k něčemu přiznat. Týká se to diody D2. Ta má fukci ochrany tranzistoru T2 před napěťovými spičkami indukujícími se na cívce relé při přepínání. Na funkci zapojení jako takového nemá vliv. A protože tranzistor, který jsem zvolil do schématu (i ten, který jsem použil já ve skutečnosti) je dimenzován více než dostečně, tak jsem diodu D2 nakonec nezapojil ;-).gif Musela by být někde přímo u vývodů jednoho z relátek.

    Pokud test dopadl úspěšně, tak může následovat připojení do elektrického systému automobilu. Zde ještě jednu připomínku. Ve schématu ani na fotografiích není vypínač, kterým by šlo funkci automatického sepnutí světel vypnout. Tento budu montovat až v blízké budoucnosti. Spínač bude umístěn mezi vývodem C tranzistoru a kontaktem číslo 85 na relátkách. Na fotografiích se jedná o bílý drát. Drát přeruším a zapojím vypínač. Ten pravděpodobně umístím na volnou pozici nad rádiem. Místo přerušení je přesněji vyznačeno šipkou na následující fotografii:

    t_hnizdo_rele5.jpg

    Nyní nastává nejsložitější (alespoň pro mě) část celého projektu. Nalezení příslušných vodičů v kabelovém svazku, který vede z motorového prostoru. Podle schématu se jedná o tyto vodiče (kde jsou uvedeny dvě čísla vodičů ve svazku, stačí zapojit pouze jeden - ten který je dříve nalezen ;-).gif :

    Číslo vodiče ve svazku Funkce v autě Označení ve schématu
    1 +12V +12V
    7A kontrolka dobíjení DOBIJENI
    55 55A obrysová (parkovací) světla PARK.
    R1, R2 potkávací světla POTK.

    Čísla drátů je podle mého názoru lepší hledat blízko propojovacích konektorů, než v místech, kde se k onomu svazku nejlépe dá dostat. Nevím po jakých vzdálenostech se vytisknutá čísla opakují, ale do 10cm od konektoru by vytisknuté číslo být mělo. Já jsem kvůli tomu oddělal tapecírunk pod volantem, abych mohl co nejvíce odsunout panel s pojistkami a dostal se k rámečku s konektory, do kterých vedou všechny dráty ze svazku. S drátem číslo jedna problém nebyl - je to jeden ze 4 silných hnědých drátů, které jsou patrny na první pohled. Další vodiče jsem našel po kratším hledání. Celkově jsem byl překvapen tím, že jsem všechny příslušné vodiče našel za tak krátkou dobu (cca necelou půlhodinu). Na následujících fotografiích je zaznamenán postup při připojování a instalaci zařízení. Jako mínus jsem využil nejbližší zelenožlutý vodič, který se nacházel na modrém konektoru. Neřešil jsem, k čemu patří, není to podstatné. Celé zařízení jsem se rozhodl umístit za tapecírunk nad páčkou otvírání kapoty motoru. Viz fotografie.

    t_svazek1.jpgt_svazek2.jpgt_svazek3.jpg

    t_umisteni1.jpgt_umisteni2.jpg

    Tolik tedy můj návod na stavbu tohoto užitečného zařízení. Ještě poznámka k volbě průřezu drátů. Je vhodné použít větší průřez na přívod +12V a na vodič z relé k potkávacím světlům. Těmito dvěma dráty teče prakticky veškerý proud do potkávacích světel. Dále bych při konektorování doporučil buď originální kleště, nebo dráty připájet (tak jsem to vyřešil já). Přechodové odpory jsou zdrojem tepla a možných problémů, proto věnujte pozornost i tomuto zdánlivě nepodstatnému problému.

    Na úplný závěr bych rád popřál všem zájemcům o stavbu mnoho úspěchů a pokud by byl můj výklad někde nesrozumitelný, nebo jsem něco opomněl, tak se na mě bez rozpaků obraťte mailem, nebo jsem k zastižení na fóru Peugeot Clubu pod nickem Petr605.

    Petr

    převzato z www.peugeot605.net, díky Petrovi za svolení. ;-D.gif




Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentáře



Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Přidat komentář...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


články

články

články

×
×
  • Vytvořit...