Přejít na obsah
test

Exkurze ve zkušebně - vyhodnocení


Supetr
 • 03_hlavni_organizator.JPGDíkyVítkovi podlipnému (VP605)se nám podařilo zorganizovat exkurzi do automobilové zkušebnyna Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. Celá akce se konala v sobotu, 26.2.2005, ve dvou bězích - dopoledním a odpoledním. Pro zájemce z řad účastníků jsme připravili losování o to, čí vůz bude při exkurzi testován...

  Dopoledne se nás sešlo 11, včetně organizátorů. Losování probíhalo pouze ze dvou vozidel a vítězem se stal Trundík se svojí 405 SRI. Po rozlosování jsme zahájili přípravné práce, potřebné před vlastním měřením. Nejprve bylo potřeba celý automobil zvážit. To jsme provedli na zkušebně tlumičůzkušebně tlumičů. Poté se s autem přejelo do prostoru vlastní zkušebny a tam se nechalo chvíli okapat a oschnout od sněhu. Než auto oschlo, tak nám Vít vysvětlil princip zkušebny a vlastních měření. Celá zkušebna se skládá z vozidlového dynamometru, měření emisí a diagnostického zařízení BOSCH. Můžou se zde provádět zkoušky až do rychlosti 200 km/h a maximální výkon na nápravu je 240 kW. Více o parametrech zkušebny a principech měření se můžete dočíst na www stránkách zkušebny - http://www.mendelu.cz/autozkusebna. Po teoretické instruktáži jsme přistoupili k upnutí Trundíkova auta na zkušebnu.

      

  Auto je upnuto vpředu i v zadu pomocí variabilních úponů, tzv. „papučí“ zapřených o nárazníky a vpředu je navíc pojištěno ocelovým řetězem, aby se odlehčilo zadnímu nárazníku při brzdových zkouškách. Zároveň s upínáním se na vozidlo připevnily čidla několika teplot, diagnostiky a emisí (obr. instalace_měření_teploty). Jakmile bylo auto upnuto, přemístili jsme se do velínu zkušebny. Tam jsme zadali do měřícího systému technické údaje měřeného vozidla potřebné pro výpočet některých parametrů zkoušek (obr.zadávaní_údajů). Toto byl poslední krok potřebný před zahájením vlastních měření. Zkušební jezdec Jiří Čupera tedy mohl usednou za volant a začalo vlastní měření. Nejprve se zkušebna i vlastní vozidlo zahřeje na provozní teplotu a ihned poté se provede kalibrace jednotlivých válců zkušebny. Na základě těchto údajů se dosahuje velmi vysoké přesnosti měření - chyba nepřesahuje 1 promile. Z vlastních měření jsme započali měřením přesnosti rychloměru a závislosti otáček na skutečné rychlosti vozidla (toto měření probíhalo na 4. rychlostní stupeň). Jako další měření se provedla dynamická zkouška motoru (protokol 1) a ihned po ní následovala i statická zkouška (protokol 2). Dynamické měření se pro zvýšení přesnosti provedlo celkem dvakrát. Výsledný výkon vozu je téměř na úrovni výkonu udávaného výrobcem, což je u starších vozů spíše vyjímkou. Jako poslední jsme proměřovali brzdnou soustavu vozidla. Pro dynamickou a statickou zkoušku brzd je nutno nejprve odpojit systém ABS. Po menších problémech s hledáním správné pojistky se nám to nakonec podařilo (pojistek je několik a musejí být vyjmuty všechny - v jiném případě neustále zasahoval systém ABS do měření) a měření se povedlo. Na protokolech je patrná velká asymetrie brzd na jednotlivých nápravách – PP kolo brzdí víc, než LP kolo (protokol 3). Úplně na závěr jsme znovu aktivovali systém ABS a proměřili jeho funkci (protokol 4). Na papíře se možná vše zdá jako úplná hračka, ale dopolední běh exkurze končil v jednu hodinu. Časový rozpočet byl tedy taktak dodržen.

  Odpolední běh exkurze byl daleko méně početný - sešlo se nás 8, opět včetně organizátorů. Tentokrát se však losovalo ze tří aut. Vítězem se stal náš Peugeot 306 SRDT. Byla to příjemná změna, jelikož jsme tak mohli předvést i měření přeplňovaného naftového motoru. Upnutí a postup měření byl velmi podobný dopolednímu případu. Vozidlo není vybaveno systémem ABS, tak jen zkoušky brzd byly o to jednodušší. Zato jejich výsledek byl daleko překvapivější. Zjistilo se, že nám na autě vůbec nebrzdí zadní náprava, a to bylo auto o 14 dní dříve na STK! (protokol 5). Za povšimnutí také stojí zákmit brzdové desky naprotokolu č. 11 – statická brzdová zkouška. Na základě těchto výsledků jsme samozřejmě podnikli kroky k nápravě a nyní probíhá na autě výměna bubnové zadní nápravy za kotoučovou a také celková revize brzdového systému.

  Pokud Vas zajímají všechny výsledky měření, tak si stáhněte tento zazipovaný balíček protokoly.zip.

  Závěrem bych chtěl poděkovat všem organizátorům za přípravu celé akce a chtěl bych také vyzvat účastníky, aby se zde v diskuzi k exkurzi vyjádřili. Zajímalo by nás, zda a čím pro ně byla akce přínosná. Také by nás zajímalo, zda by byl z řad členů zájem o zopakování celé akce v některém z letních měsíců.

   

  GALERIE OBRÁZKŮ

  01_celkovy_pohled.JPG

   

  02_navstevnici.JPG

   

  03_hlavni_organizator.JPG

   

  04_celkovy_prehled_zucastnenych.JPG

   

  11_upevnovani.JPG

   

  12_upevnovani_zadni_casti.JPG

   

  13_zadavani_udaju.JPG

   

  16_instalace_mereni_teploty.JPG

   

  22_zase_auto.JPG

   

  306_upnuta.JPG

   

  306_zkouska.JPG

   

  306_zkouska_2.JPG

   

  306_zkouska_3.JPG

   

  405_upnuta.JPG

   

  dopoledne.JPG

   

  test_tlumicu.JPG

   

  test_tlumicu_2.JPG

   

  zkusebna.JPG

   Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×