Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Praktické zkušenosti z provozu, postupně doplňované


Radovanek

Recommended Posts

Na 5 let a výměnu baterky zapomeňte. To je nesmysl. Peugeot dává záruku, že do 5 let neklesne kapacita pod 80%, Nissan 5-7 let, Kia 7 let, Hyundai 7 let, Tesla 8 a 10 let atd atd.. Aktuálně jsem na 43 a manželka na 23. Nejstarší Peugeot Ion v republice má 8 let, najeto 96 tis. km...

No, já četl tohle a i když je to starší článek, tak už i ta tebou uváděná auta spadají do toho období. Proto mě celkem zajímají praktické zkušenosti...

http://www.autoforum.cz/zajimavosti/elektromobily-maji-dalsi-problem-zivotnost-akumulatoru/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, autoforum není zrovna elektromobilitě nakloněno, dá se říci, že je to spíše pomlouvačný petrolhead server, který sklenici vždy vidí poloprázdnou, ísto napůl plnou, nejlépe s vodou někde na dně. Ale to je vedlejší. Jde o 5 let starý článek o první generaci Nissanů Leaf 2011, která měla spoustu dalších nectností. Obecně se u ojetin doporučuje ročník 2013 a mladší. Těch 50% kapacity baterie po roce ježdění navíc není problém, protože to spadá do 5leté záruční doby, že neklesne pod 80%, tudíž výměna v záruce. Holt na něčem to musí kluci japonský vychytat. To kalifornské horko byla jedna z věcí, na níž musel reagovat teplotní management baterií a prostě je chladit. Pasivně nebo aktivně. Stejně jako mrazy v Norsku. Vývoj u elektromobilů jde stejně rychle jako u mobilních telefonů, takže i moje, dnes vývojově 10 let starý Peugeot Ion, je už prakticky veterán.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V ‎27‎. ‎1‎. ‎2017 at 18:13, Pe.Tr napsal:

Si mel rict ze budes v praze,  jsem ti slibil to Béčko.

Ten hjonde ioniq je fakt divnej a oproti nemecku i drahej.no jsem zvedav,  kazdej dealer si musel koupit hned ctyri kousky.....

Musel jsem služebně a měl to dost nabité, navíc s nepevnými termíny na telefon, takže jsem byl rád, že se povedlo, co se povedlo. Prostě nebyl prostor. Včera jsem byl na Opavsku, dnes v Ostravě (obé elektromobilem), zítra v Mladé Boleslavi (elektromobil, elektrický vlak, spalovací vlak, zpátky buď podobně nebo s někým ze zúčastněných Pražáků spalovákem přes Prahu na svatou trojici žlutý / černý / pinďa). Protože čtvrtek konference Ostrava centrum.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 měsíce později...

Malý městský elektromobil PEUGEOT ION, 3 roky provozu, najeto 46.000 km (4/2014 - 4/2017).

Elektromobil se musí zažít, alespoň týden s ním jezdit. Tichá plynulá jízda bez vibrací a zápachu je prostě k nezaplacení. Pořizovací cena nový 439 tis. Kč s rozšířenou 5letou zárukou na všechno. Včetně baterie, že její kapacita neklesne pod 80%.

Plná výbava - automatická převodovka, elektronická klimatizace, 6x airbag, ABS, brzdový asistent EVO, stabilizace podvozku ESP, protiprokluzový systém kol ASR, posilovač řízení, litá alu kola, palubní počítač, nastavitelný volant, deaktivace airbagu spolujezdce, elektricky ovládaná okna všech dveří s možností blokace od řidiče, elektricky ovládaná a sklopná vyhřívaná zpětná zrcátka, centrální zamykání s dálkovým ovladačem, imobilizér, výškově nastavitelné a vyhřívané sedadlo řidiče, autorádio s CD přehrávačem, USB vstupem a zabudovaným Bluetooth handsfree, dělená zadní sedadla 50/50 s nezávisle polohovatelnými opěradly, sklopná do rovné plochy se zavazadlovým prostorem, přední mlhová světla, automatické rozsvěcování potkávacích světel, automatické denní LED světla, zadní světla LED, bezpečnostní úchyty dětské sedačky ISOFIX.

Provoz elektromobilu je oproti spalovacím autům finančně nenáročný. I cena roční garanční prohlídky ve značkovém servisu Peugeot u Auto Tichý. První rok 2.049,- Kč včetně výměny pylového filtru ventilace kabiny vozu. Dvouletá s tímtéž + výměnou brzdové kapaliny 4.123,- Kč. Tříletá opět filtr a navíc olej reduktoru elektromotoru 1 L, komplet za 3.476,- Kč. Povinné ručení je bráno jako nejmenší spalovací motor, 1.129,- Kč ročně.

Za 36 měsíců jsme najeli elektromobilem 46 tis. km. Náklady na elektřinu = palivo vozu = nabíjení nám řeknou, za kolik se jezdí s elektromobilem:

- paušální platba za přístupový čip ČEZ (odebraná elektřina se neplatí) 182,- Kč měsíčně x 36 = 6.552,- Kč. Letos 3x zdražila, nevyplatí se, čip jsme vrátili, 0,- Kč

- platba za přístupovou kartu PRE roční od 2016 = 145,20 Kč

- platba za přístupovou kartu Wien energies ve Vídni = 0,- Kč

- platba za PIN GreenWay a nabíjení na rychlodobíjecích stojanech celé Slovensko = 0,- Kč

- platba za přístupovou kartu SAZE VŠB-TUO a nabíjení na pomalém stojanu = 0,- Kč

- nabíjení na dalších stojanech v ČR, Rakousku a Slovensku bez karet a plateb = 0,- Kč

- nabíjení v hotelech a penzionech z běžných zásuvek 230V 16A v ceně ubytování = 0,- Kč

- nabíjení v obchodních centrech z běžných zásuvek 230V 16A v ceně parkovného = 0,-Kč

- občasné nabíjení u známých z běžných zásuvek 230V 16A zdarma, protože si v rámci návštěvy chtějí auto vyzkoušet. Tak ho pak před cestou zpět většinou i nabíjíme = 0,-Kč

- nabíjení doma (hlavně víkendové) přes den z naší fotovoltaické elektrárny = 0,- Kč

- nabíjení doma za plnou denní sazbu 5,- Kč / 1 kWh nevyužíváme = 0,- Kč

- nabíjení doma za noční tarif D27d Elektromobilita (denně 22-06 hodin) 2,50 Kč / 1 kWh je bonus z vlastnictví elektroauta. Za prázdnou 16 kW baterku zaplatíme 16 x 2,50 = 40,- Kč na 80-136 km dojezdu Faktury za elektřinu v domě jsou díky nočnímu proudu stejné nebo nižší, než byly v roce 2013 bez nabíjení elektromobilu! Nabíjení je tak fakticky zdarma = 0,- Kč.

Jak nabíjíme? Dojedeme domů, mrkneme na údaj o dojezdu. Pokud je malý, zapojíme dobíjecí kabel do auta. Visí na zdi garáže v běžné domácí zásuvce 230V 16A, v níž máme spínací hodiny. To je vše. S nočním proudem se auto samo začne nabíjet. Ráno kabel vytáhneme ze zásuvky a jede se. Kdybychom 46 tisíc km ujeli naším benzínovým Citroenem Berlingo s dlouhodobou spotřebou 8 L/100 km, tak při ceně benzínu +-30,- Kč by jen palivo stálo 110.400,- Kč!

My jsme ale zaplatili jen 6.697,20 Kč, 16x méně……

V květnu 2016 jsme si proto koupili druhý Peugeot Ion. 3 roky jetý, 13 tis. km za 280 tis. Kč (včetně sady zimních pneu a nezávislého topení Webasto). Po 10 měsících má najeto dalších 11 tis. km. Už jezdíme jen elektricky…….

Upraveno uživatelem Péťa
Odstraněna červená, ta patří moderátorům.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak žije elektromobilní rodina z Ostravy: tři roky s elektromobily Peugeot iOn

Nezdá se to. Čas letí a my jsme zase o rok bohatší. O zážitky i zkušenosti s našima – již dvěma – elektrickýma Peugeoty Ion v rodině. Ano, 2 roky provozování prvního z nich, koupeného jako nový v dubnu 2014, nás přesvědčily k nákupu druhého a k plné rodinné elektromobilitě. V květnu 2016 jsme si do Ostravy dovezli tříletou ojetinu s pouhými 14 tisíci kilometry.

Zatímco první Ion byl nový a po slevě přišel s prodlouženou 5letou kompletní zárukou na 439 tisíc Kč, tak druhý, ojetý, stál díky hromadnému nákupu jen 280 tisíc (vše s DPH). V záruce má ještě baterii, že ani po 5 letech neklesne její kapacita pod 80%.

A co měly oba vozy společného? Firmu ČEZ. Nový vůz byl jedním z jí už neodebraných kusů, který zůstal Peugeotu ČR - lidově řečeno - na krku. Proto taková sleva. V ceníku ho obvykle najdete za absolutně nelogických 700 tisíc. I novější elektrický VW eUP stojí „jen“ 630. Dodnes má celoplošný bílozelený firemní polep, který jsem jen mírně změnil. Symboly baterek a velké nápisy ELEKTROMOBIL se mi na něm stále líbí. Ten ojetý paradoxně používal ČEZ pro servisní služby v nedalekém Havířově. Do prodeje v pražském Peugeot Domanský ale šel už odstrojený v původní, bílé barvě.

Důvod nákupu druhého elektromobilu byl jednoduchý. Taky jsem chtěl svůj malý městský elektromobil řídit. Dostal jsem se k němu jen občas, přes víkend. Nejenže se stal prvním vozidlem v rodině, jak nás, tehdy nevěřící Tomáše, poučovali zkušení elektromobilisté. Ale ukázala se být pravdou i druhá teze – elektromobil nesmíte nikdy půjčit ženě. Proč? Protože Vám ho už nevrátí a nebude chtít řídit nic jiného.

U nás to dopadlo přesně tak. Po roce jsme prodali manželčin benzínový Seat Ibiza a fungovali už jen v systému elektrický Peugeot Ion ona a benzínový Citroen Berlingo / elektrokolo Agogs SilveGo já. Manželka totiž změnila zaměstnavatele. K dennímu používání elektromobilu tak kromě pohodlné jízdy bez hluku, zápachu či vibrací, jednoduchého ovládání a mrštnosti vozu, přibyl i důvod ekonomický – měla to prostě třikrát dále, než já.

I přes nízkou kapacitu baterie, pouhých 16 kWh, stále v pohodlném dojezdu. V létě nabíjí jen co 3 dny, v zimě - kvůli topení - každý druhý den. Doma v garáži, přes noc a nočním proudem. Při parkování se jen mrkne na ukazatel kapacity baterie a je-li potřeba, kabel pověšený na zdi zasune do vozu. Díky běžným spínacím hodinám na jeho druhé straně se elektromobil mezi 22 a 6 hodinou pohodlně sám nabije do plna. Přitom ho nabíjíme jen k autu sériově dodávaným kabelem 230V 10A, tedy výkonem 2,3 kW. Za prvé to dělá baterce dobře, za druhé 8 hodin k nabití max. 16 kWh bohatě stačí. Ráno žena kabel vysune z auta a jede. Dělá to tak, přestože po cestě míjí obě ostravské rychlonabíječky. Ale proč plýtvat časem a zajíždět k nim, když doma čeká zásuvka? Jedno plné nabití vyjde na pouhých 40,- Kč, přičemž elektromobil se správně nabíjí právě v době, kdy parkuje.

Rychlonabíječky ČEZ jsem naopak využíval hojně já. Dokázal jsem díky nim najet v průběhu dne 300 i více km. Přestože auto má v létě reálný dojezd okolo 136 km, v zimě něco přes stovku. Z papírových 150 km. Ale můžete se dostat v mrazivých dnech, s teplotami pod mínus deset a ježděním po dálnici, i na pouhých 80 km dojezdu. Jde o koncepčně skoro 10 let starý elektromobil, topení je jeho slabá stránka, doslova žere baterku. Když si v počátku řekne o 5 kW a později o 3, je to poznat. V moderních elektromobilech s tepelnými čerpadly už topení (ani klimatizaci) na dojezdu skoro nepoznáte.

Použitý minulý čas u rychlonabíjení je správně. Po trojnásobném zdražení měsíčního paušálu za přístupový čip k nabíječkám ČEZ jsem ho v prosinci 2016 vrátil. Nynější cena, blížící se 7 tisícům Kč, se mně pro těch pár nabíjení ročně nevyplatí. Navíc kromě zmíněných dvou v Ostravě, mají další rychlonabíječky až ve Zlíně, Brně a Hradci Králové. Pro malý městský elektromobil je to trochu z ruky. Lépe si nyní plánuji cesty, vyjíždím ráno plně nabitý a navíc nabíjím, kdykoliv parkuji kvůli nějakému jednání. Má to i osvětovou funkci. Druhá strana se ráda na elektromobil zajde podívat, sveze se a případně ho zkusí řídit.

Že jsem se tím zbavil možnosti cestovat elektromobilem mimo město? Kdepak. Houstnoucí síť soukromých zásuvek i soukromých rychlonabíječek v síti evmapa.cz na Moravě a ve Slezsku je už dlouho jedinou možností zdejšího elektromobilního cestování. Roste na strategických místech podél hlavních tahů. Je dobře ovladatelná a má mnohé vychytávky. Nebo už jste na dálku mobilem z Ostravy spustili kolegovi v nesnázích nabíječku v Olomouci? I tohle, včetně oznamování obsazenosti stanice, umí.

Musíme se spoléhat jen na soukromý byznys. Korporátní dinosauři už roky jen mluví a v podstatě nic moc nedělají. V dubnu 2016 jsem psal, že EON v rámci projektu FAST-E obdržel dotaci 36 milionů Kč. Hodlá tedy za cizí peníze budovat. První vlaštovkou měly být rychlodobíjecí stojany na D1 u Humpolce v červnu 2016, což se skutečně stalo. Ovšem je duben 2017 a nic dalšího nepostavili. ČEZ obdržel dotaci o něco později a hodlal obsadit tah Brno – Ústí nad Labem. Nic nového nestojí. PRE se soustředí jen na Prahu. RWE, alias Innogy, nedělá nic.

Proč jsem si potom nepořídil větší elektromobil s lepším dojezdem? Nelze kázat vodu a pít víno. Když několik let lidem ukazujete, že mají dobře posoudit svoje dopravní potřeby a podle toho zvolit auto, nemůžete jednat jinak. Nebudu si tedy, obrazně řečeno, kupovat dodávku jen proto, že jednou za rok pojedu na 14 dní do Chorvatska a musím tam dát potápěčskou výbavu, nafukovací člun s motorem a dva windsurfy. Když zbylých 50 týdnů jezdím denně +-40 km.

Ano, pokud najezdíte 15 tis. km ročně, pak po odečtení dvoutýdenní dovolené skutečně najedete denně v průměru tak směšně málo. Na velkou cestu si můžete velký vůz půjčit. Ostatně naše velké benzínové MPV Citroen Berlingo jelo od zmíněného května 2016 jen 3x. Vezlo náklady, které by se nám do Ionu rozměrově prostě nevešly. Tedy vešly by se na něj, ale kupujte kvůli tomu drahou sestavu Thule na střechu Ionu, že? Protože jen tento výrobce, jednička v oboru, dodává zahrádku i na Peugeot Ion. Jinak jsme se vešli vždy, i se zavazadly. Včetně naší letní dovolené. Podle známých jsem musel být dobrý na počítačovou hru Tetris, když jsem do Ionu čtyřčlennou rodinu na 14 dní naskládal i se zavazadly.

Zůstali jsme proto u malých městských aut. Až je ojezdíme, na trh mezitím přijdou modernější elektromobily. Za menší ceny, se silnými palubními nabíječkami i patřičně velkými baterkami. Pak budeme přemýšlet o změně. Ceny nejbližších větších elektromobilů na českém trhu ale na jaře 2016 – Nissan Leaf, VW eGolf, BMW i3 či Kia Soul EV – byly vzhledem k jejich nepříliš většímu dojezdu a jen o něco vyššímu komfortu z hlediska poměru užitek/cena, příliš vysoké. I ojetiny stály dost. Navíc byly z prvních generací, bez vychytaných much.

Letos, v roce 2017, to už vypadá lépe. Hodně do cen promlouvají nové modely, zvětšené kapacity baterií a dojezdy. Ale to já už mám najeto dalších 16 tisíc elektrických kilometrů a manželka 11 tisíc. Řečeno čísly jsme oproti benzínovému Seatu či Citroenu, se spotřebou ve městě 8 L na 100 km a pouhých 30,- Kč za 1 litr benzínu, ušetřili v posledním roce jen za palivo 65 000,- Kč. S ušetřenými 72 tisíci Kč z předchozích 2 let, kdy jsme měli jen 1 elektromobil a najeli s ním 30 tis. km, to dělá dohromady úsporu 137 tisíc Kč jen na benzínu. Prakticky polovinu pořizovací ceny ojetého Ionu.

Podobně jsme na tom i s garančními prohlídkami, které kvůli záruce absolvujeme ve značkovém servisu Peugeot Auto Tichý Ostrava-Vítkovice. Za 3 roky to bylo postupně poprvé 2 049,- Kč s DPH (kontrola vozu, mechaniky, trakční baterie a výměna pylového filtru ventilace kabiny vozu, který tvořil polovinu ceny prohlídky), podruhé 4 123,- Kč (dle servisní knížky nařízená výměna pylového filtru kabiny a brzdové kapaliny, materiál opět tvořil více než polovinu z celé částky) a potřetí letos 3 476,- Kč (opět výměna pylový filtr a k tomu litr oleje reduktoru elektromotoru). Jen pro zajímavost, po 46 tis. km jsou přední brzdové desky na 70% a zadní brzdové obložení na 80% původního stavu. Příjemný důsledek brzdění rekuperací, kdy motorem zpátky nabíjíte baterie. Ve spalovacím autě si benzín, naftu ani plyn brzděním prostě nevyrobíte.

A povinné ručení? Pro elektromobily rovněž vstřícné. Podle kubatury je elektromotor brán jako obsah 1 cm3. I díky členství v Asociaci pro elektromobilitu se platí ročně pouhá tisícovka. Letos 1 129,- Kč u České pojišťovny.

Nějaké další náklady? Ano, pravidelně auto necháváme mýt v myčce Globusu, obvykle to (bez pro elektromobily zapovězeného tlakového mytí podvozku) vyjde na 70,- Kč měsíčně. Výměna pneu (zimních za letní a naopak) vychází v Pneuservisu Ostrava-Třebovice včetně vyvážení kolem 400,- Kč. Na zimních pneu jsem nešetřil a pořídil si kvalitu ContiWinterContact od Continentalu. U Ionu jde o atypické rozměry, čemuž odpovídají i ceny. Včetně sady plechových disků a montáže bratru za 16 tisíc. Ovšem déle mi vydrží, stále vypadají jako nové. Manželka na tom byla lépe, sada zimních pneu byla v ceně ojetiny. Dokoupila si k nim jen plechové disky.

Nelze opominout specifický elektromobilní náklad - silnější programovatelný nabíjecí kabel 230V rozsahu 6-16A, který vozím sebou. Sériově dodávaný 10A nám visí v garáži na už zmíněné dlouhé noční nabíjení. Silnější mi umožňuje nabít auto z nuly do plna z běžné zásuvky 230V 16A za 4,5 hodiny. Stál mne před lety u R-EVC 6,5 tisíce Kč. Programování využiju v okamžiku, kdy neznám jištění nabíjecí zásuvky. Abych nevyhodil pojistky v objektu, mohu snížit nabíjecí výkon z 3,6 až na 1,3 kW. Párkrát se to hodilo, hlavně při nočním nabíjení v neznámém místě. Máte k dispozici hodně času a tak není nutné nabíjet plným výkonem. Riziko vyhození pojistek a ranního zdržení s nenabitým autem je tak minimální. Většinou ale nabíjím naplno. Krátký půlhodinový oběd zvýší dojezd o 15 km. Pro představu Ostrava, třetí největší město v ČR, má na délku zhruba 20 km.

Drobnosti typu držák na mobil, smetáček na sníh či škrabka na led ani nepočítám, ty vozí každé auto bez ohledu na druh pohonu.

A co mne stálo nabíjení, tedy palivo do vozu? Těžko říci. Zaleží na tom, kde či jak nabíjíte. Někde zcela zdarma či v ceně parkovného (např. obchodní centra), jinde za desetníky (domácí FVE, dnes 0,51 Kč/kWh, za níž prodávám elektřinu do sítě), dále za koruny menší (noční proud sazba D27d Elektromobilita 2,50 Kč/kWh), koruny větší (denní proud 5,- Kč/kWh) nebo loni neomezeně za zmíněný paušál ČEZ (181,50 Kč měsíčně, dnes už bych platil 544,50 Kč). Ještě bych zapomněl na PRE, paušál plus platby za minuty a kWh, tady jsem loni zaplatil jen paušál za přístupovou kartu (12,10 Kč měsíčně). Mají sice na Ostravsku 2 nabíječky, ale bohužel jen pomalé.

Docela dobře by se dala cena paliva odvodit u manželky. Pomineme-li její letní nabíjení z FVE o víkendech, pak 11 tisíc ujetých km při spotřebě 12 kWh/100 km znamená za necelý rok náklady 3 300,- Kč. Tedy 0,30 Kč / 1 km. Ve srovnání s palivem pro její bývalou Ibizu, 2,40 Kč / 1 km, 8x méně.

Já nabíjím výhradně zdarma. Minulý rok jsem ještě platil paušál ČEZ a PRE. Ročně 2 178,- plus 145,20 = 2 323,20 Kč. V síti evmapa.cz stále mám zbytek z původního kreditu zdarma za služby testování nabíjecích stanic. Při mých 16 tis. km mne 1 km stál 15 haléřů. 16x méně, než u Citroenu Berlingo. Letos zaplatím ročně jen 145,20 Kč.

Kdo jezdí plně elektricky, jako my, ten nepotřebuje benzín, naftu, CNG, LPG, výměny oleje, katalyzátor, čerpadlo paliva, palivový filtr, vstřikovače, výfuk, klíč na svíčky, kanystr na benzín, vzduchový filtr, měření emisí, převodovku, startér, vodní čerpadlo, alternátor, válce, olejovou pumpu, motorový blok, setrvačník, výměnu brzdových destiček po 50 000 km, Saudskou Arábii, Exxon, Shell, Chevron, čerpací stanice, ropné vrty ani války o ropu. Tohle všechno v elektromobilu není a nemění se. (Zdroj: mynissanleaf.com)

Současně si majitel elektromobilu obvykle užívá nejvyšší možné výbavy. V malém městském elektromobilu Peugeot Ion je automatická jednostupňová převodovka, klimatizace, 6x airbag, ABS, brzdový asistent EVO, stabilizace podvozku ESP, protiprokluzový systém kol ASR, posilovač řízení, litá alu kola, palubní počítač, nastavitelný volant, deaktivace airbagu spolujezdce, elektricky ovládaná okna všech dveří s možností blokace od řidiče, elektricky ovládaná a sklopná vyhřívaná zpětná zrcátka, centrální zamykání s dálkovým ovladačem, imobilizér, výškově nastavitelné a vyhřívané sedadlo řidiče, autorádio s CD přehrávačem, USB vstupem a zabudovaným Bluetooth handsfree a dělená zadní sedadla 50/50 s nezávisle polohovatelnými opěradly sklopná do rovné plochy se zavazadlovým prostorem. Také přední a zadní mlhová světla, automatické rozsvěcování potkávacích světel, automatická denní světla, zadní světla v úrovni oči řidiče za Vámi, plynulá regulace rychlosti stěračů či bezpečnostní úchyty dětské sedačky ISOFIX.

A bonus na závěr – elektromobil může sloužit jako baterie pro dům. Přebytky z fotovoltaické elektrárny se může po příjezdu nabíjet a později v noci elektřinu dodávat do domu. S Nissanem Leaf to už v Británii v rámci konceptu Vehicle to home dělají. U nás to zkouší s některými firmami Fakulta elektro VŠB-Technické univerzity Ostrava. Nissan Leaf už přesvědčili, aby se choval jako baterka. Půjčujeme fakultě k výzkumu i naše Iony, ale ty zatím odolávají. Ukládat samozřejmě umí, dávat nazpět se zatím vzpírají. Ale není všem dnům konec. A co Vy, už jezdíte elektromobilem?

Foto_01_dva_pezoty.jpg

Foto_02_iony_v_autosalonu.jpg

Foto_03_Peugeot_v_barvach_CEZ.jpg

Foto_04_Peugeot_v_barvach_JC.jpg

Foto_05_seat_ion_berlingo.jpg

Foto_06_rychlonabijeni_cez_teplarna_vitkovice.jpg

Foto_07_rychlonabijeni_evmapa_brno_bvv_brana_9.jpg

Foto_08_2_iony_berlingo.jpg

Foto_09_nalozeny_ion_na_dovolene.jpg

Foto_10_vylozeny_ion_na_dovolene.jpg

Foto_11_srovnani_peugeot_ion_a_106.jpg

Foto_12_2_iony_nabijeni_heipark.jpg

Foto_13_2_iony_sraz_peugeot_club.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm ,tak takhle bych chtěl jet někdy na dovču:D,počkej až budou velké děti.

 V sobotu a neděli pro rohlíky dobrý,ale v provozu do práce ani náhodou,to tě v tomhle rozšlape kdejaký MPV či SUV.

Co tam je za atyp pneu za ty prachy

Upraveno uživatelem Milan+
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za pochvaly.

Děti už docela velké jsou, 12 a 14, ta starší by si ráda udělala řidičák v 15 a jezdila kategorií do 45 km i se ségrou do školy. Nejlépe dvojmístný elektrický Aixam http://www.aixam.cz . Jednoho levnějšího tu na VŠB máme, ale má řízení napravo. Pak už je jen spousta drahých přes 300 tisíc a více. Renault Twizy se jí bohužel nelíbí, to bych spáchal za 75 tisíc. Taky je problém kam se školníma taškama. Ještě jsem uvažoval - a na Amperu to s chlapy probral - o tomto http://www.iseki.cz/nabidka-techniky/uzitkove-elektromobily/gem/e2. Uvidíme ještě.

Bezpečnost je v pohodě. Srazit se s debilem v SUV je problém i pro větší vozy. Peugeot Ion má v crash testech 4* z 5 (mj.6 airbagů), jinak je to jako každé jiné malé auto do města (Škoda Citigo, Smart, Opel Corsa......). Mnoha nehodám kvůli povrchu vozovky jsem díky Ionu unikl (má spoustu elektronických systémů) a také ujel, stejně jako žena, mnoha trotlům, co mne chtěli zabít (nadání přednosti v jízdě, změny pruhů, náhlé vybočení atp.). Stačilo jen šlápnout na pedál a bylo to - díky zrychlení elektromobilu.

Pneu jsou přední 145/65R15 72T, zadní si teď nevybavuji, ale jsou stejné výšky pláště i průměru, jen dvojnásobně tlusté. Má to zadní náhon, elektromotor leží na zadní nápravě (velikosti krabice od dětských bot).

Upraveno uživatelem Radovanek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je fakt,že okecat či popsat si to umíš. Já si neumím představi s tím každodenní cestu do práce JC -Nová Paka.

 Jináč pokud se srazím s SUV v Supu či  v Ulysse,nebo Megane,tak na tom budu vždy o dost lépe.

Aixam tady jezdí po jc asi ve třech či pěti kouscích,tak za mě raději pro ně pěšky. Je to tragedie na silnici.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to bude psychický problém s těmi bouračkami, něco jako schizofernie. Asi fakt, nedělám si legraci. Kolikrát jsi za posledních 10 let boural a s jakými následky a kdo byl viníkem? Lidi si tohle dost sami přitahují. 

Jičín - Nová Paka je koukám 16 km, čili jako Ostrava-Plesná (kde bydlím) do centra Ostravy (kam běžně jezdím vyřizovat věci). Děti vozím ráno 12 km jedním směrem do Ostravy-Vítkovic do školy, žena jezdí tímtéž elektromobilem skoro 20 km do práce do Ostravy-Kunčic. Na tohleto je elektromobil jako dělaný, protože benzínu se ani nezahřeje motor a naftě už vůbec ne. A ruku na srdce - kdo nám nakukal, že musíme dopravit svých +-80 kg hromadou plechu o váze 1,5 tuny? A že bude nejlépe, pro bezpečnost naší ženy, aby jezdila se svými +-50 kg (případně dětmi do 15 kg) ve 2,5 tunách železa, s nimiž má problém se vejít do pruhu, o parkování nemluvě? A ti samí tovární kokoti se pak prsí tím, že ušetřili použitím lehčích materiálů na 2 tunách 138 kg. Vždyť je to směšné.

Ostatně já bych ty denní kilometry raději jezdil MHD. Jenže zatímco do své práce se jakž takž dostanu, děti mi ráno jedou MHD díky nenavázaným spojům 12 km 70 minut. Elektromobilem jsme tam za slabých 20. A žena by taky MHD do práce mohla, jenže je to prakticky z konečné na konečnou tramvaje plus autobus k té konečné k tomu a ještě kousek pěšky a je na hodině taky. U 20 km. Plus nenávaznost k tomu. Takže jezdí autem za +-25 minut z domu do firmy. A snažíme se to změnit a nic, radní kokoti.

Ony by se daly ty trasy, co jezdíme, odjet na kole, případně pohodlně na elektrokole. Žena to zkoušela cyklostezkama a za tu hodinku to dala jako v MHD taky. Jen pak musela být v práci sprcha a věci sebou do tašky. A snídaně až tam, blbě se šlape s plným břichem. Nabízel jsem jí svoje elektrokolo, ale nechtěla. Já na něm drandím dost, jen směrem do centra je to buď šílenýma oklikama po turistických cyklostezkách nebo musím v plném provozu po 4proudovce v odstavném pruhu alespoň 2 km, což je o hubu. Taky práce radních, už 4 roky tam kokoti slibují přidat zavěšený most na bok a pak bych přejel trať, dálnici i řeku a nemusel z cyklostezky mezi auta. Jen dětem se na kolo nechce, ale když potěžkám jejich aktovky, tak se nedivím. Stačí když to tahají MHD odpoledne samy domů.

Aixam je v podstatě jednodušší Smart. V podání elektrickém malé svižné sedadlo na kolech. Stejně jako Smart. Stejně v tom většinou víc než 1 člověk nejede, tak proč sebou tahat tu hromadu šrotu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neboj to není psycho problém,jen by nas zaměstnavatel ani v tehle skořapce na silnici nepustil a sám bych v tom taky nejezdil. Vozím další tři čtyři človíčky.

Kolo elektro  jsem zkusil,tak když je to taková pohoda,nechápu proč musí do sprchy.

Doba tohoto přijde,ale až za pár let.

Kolik stojí výměna bateríí v tom jonu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 hodinami, Radovanek napsal:

domácí FVE, dnes 0,51 Kč/kWh, za níž prodávám elektřinu do sítě)

Pěkný další článek, je vidět, že jsi fanda, asi to k tomu patří. Jen dotaz kolik máš spočítanou výrobní cenu EE z FVE? (náklady na pořízení a provoz po dobu životnosti/vyrobená EE, těch 0,51kč/kwh to nebude?. Jak řešíš na cestách, když jsou obsazené nabíjecí stojany, čekáš až se uvolní? Nedovedu si představit, až bude elektromobilů více a byť bude na jedné pumpě např. 10 stojanů a ještě se tam vytvoří fronta , jaké budou čekací doby na "dotankování" :D.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky zas pochvalu.

Kolik máš spočítanou výrobní cenu EE z FVE? (náklady na pořízení a provoz po dobu životnosti/vyrobená EE, těch 0,51kč/kwh to nebude? - elektrárna je pořízená za 457 tisíc v roce 2009 a je splácená formou Zeleného bonusu. Tj. jsem podnikatel s licencí na výrobu elektřiny a z každé vyrobené kWh mi stát dává peníze za čistou elektřinu. Měsíčně fakturu, vedu daňovou evidenci, podávám daňové přiznání, platím dan a zdravotní pojištění. Investice do FVE by se mi měla vrátit koncem roku 2018. FVE jinak nepotřebuje žádné provozní náklady, prostě se rozední a hned funguje. Ani nemusí svítit slunce. To, že část elektřiny cca 48% spotřebuje moje domácnost a nemusí ji nakupovat za 5,- Kč od ČEZu je bonus navíc, stejně jako že nespotřebovanou pošlu do veřejné sítě a dostanu za ni 51 haléřů / 1 kWh. Loni to bylo ještě něco přes dvacet, dnes mám nového lepšího odběratele. Životnost FVE je min. 30 let, stát mi má platit za čisté kWh 20 let. Těžko dále odhadovat co bude, v Rakousku fungují FVE už 35 let, jen díky degradaci panelů vyrábějí zhruba 70% toho, co nové. Shrnuto výrobní cena 1kWh je pro mne vlastně mínusová, ostávám za ni zaplaceno.

Jak řešíš na cestách, když jsou obsazené nabíjecí stojany, čekáš až se uvolní? Nedovedu si představit, až bude elektromobilů více a byť bude na jedné pumpě např. 10 stojanů a ještě se tam vytvoří fronta , jaké budou čekací doby na "dotankování" - zatím je nás v ČR 1 tisíc, takže nic takového nehrozí. Maximálně jsem čekal 10 minut, než se dokončí nabíjení Tesly Model S přede mnou na rychlonabíječce. Ta sice dává ažb50 kW výkon, ale Tesla měla baterii 90 kWh, takže borec po cestě z Varšavy přes Ostravu a Brno do Vídně musel stát pokaždé více než hodinu. Ale v klidu si dělal na notebooku. Jinak jsem nikde nečekal, když nás jede více a stejnými vozy, vyjíždíme v intervalech (srazy atp.), jediné čekání bylo po návratu ze srazu ve Vysokých Tatrách před 2 lety, když jsme se potkali postupně na rychlonabíječce CHAdeMO slovenské soukromé sítě Greenway hned 4. Tam jsem trčel hodinu. Ale nabíjení bylo zdarma a pokecali jsme příjemně v bistru pumpy vedle. Jinak třeba na nejnovější stanici na D1 Vystrkov u Humpolce je už rychlonabíjecích stojanů rovnou 6. Tesla svoje Superchargery standardně buduje jako 4, 6, 8 a více stojanů na 1 místě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To nikdo pořádně neví. Protože je ještě nikdo nepotřeboval koupit a výrobci i dodavatelé taky neví nebo mlží. V záruce 5 let je taky nikdo neměnil. Nejstarší Ion, co jezdí v ČR, má 8 let, najeto skoro 100 tis. km a úbytek kapacity baterie 4%.

Nejstarší elektromobil, P106 z roku 1999, ale s baterkama staršího typu NiCD, máme na VŠB-TUO, má natočeno přes 270 tis. km a úbytek na baterkách 20%. Takže místo původních 100 má dojezd jen 80 km na jedno nabití. Kolega docent Horák s ním experimentuje, 1 FV panel na střeše nabije autu za den +10 km dojezdu (viz fotečka, nabíjí vedle mne na školní nabíječce, fungujeme tak v rámci výzkumného úkolu). Což sice vypadá jako málo, ale rok má 365 dní, takže se bavíme o až 3.650 km zdarma. Na delší cesty má "range extender", kdy na tažné připojí vozík s dalšíma LiFePOL baterkama a má rázem dojezd 500 km. Je to docela legrace, jak si s tím študáci dokáží vyhrát.

Jediná relevantní informace o ceně battery packu je od Nissanu, pro Leaf stojí při výměně kus za kus 130 tisíc Kč.

20140520_085507.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se vždycky tak trochu zasním, když to čtu, že bych si to třeba pořídil taky, ale pak stačí kouknout do inzerce, jak se tam už víc než rok válej bez hnutí ty Iony po ČEZu za stejný nesmysl, za který se neprodaly už tehdy, a rychle mě to přejde :) Plus teda to, že těch krátkých jízd zase tolik nemám, protože pražská MHD, takže bych s tím reálně najezdil za rok jestli 5tis km... Ale líbí se mi to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...